Jump to content

myphone.gr ask: Root or not to Root;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ δεν το κάνω (xiaomi redmi 3s) λόγο εφαρμογών τράπεζες κ.λ.π.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πόσο το αγόρασες και λες ότι είναι το πρώτο ακριβό τηλ σου? Δεν πήρες δα και iphone x...

 

Όσον αφορά για το ρουτ, δεν μου χρειάζεται πλέον, καθώς η ρομ του Xiaomi μου δεν έχει περιττά πράγματα, Επίσης με Adguard καθάρισα...

Κάτι που είναι ακριβό για κάποιον, μπορεί να μην είναι για τον άλλο. Είναι σχετικό αυτό. Θεωρώ άκυρο το πρώτο σου σχόλιο
Link to comment
Share on other sites

Στο S8 δεν βρίσκω κάποιον λόγο να κάνω Root.Χρησιμοποιω κιόλας εφαρμογές τράπεζας και σαν adblock χρησιμοποιώ το καλό adhell 2 που δεν αυξάνει καθόλου την κατανάλωση της συσκευής .Swipe home button για gestures και είμαι καλυμμένος σε συνδιασμό με Nova Launcher Prime

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τη συσκευη και πως την χρησιμοποιεις.

 

Πχ σε παλιες συσκευες android κανω και αλλαζω roms, οχι τοσο γιατι το χρειαζομαι, αλλα επειδη εχω κολλημα απο παλια με τα windows mobile που αλλαζαμε roms για πλακα, καθε βδομαδα και αλλη. Βεβαια παλιοτερα τα πραγματα ηταν πιο ευκολα και τα προβληματα εβγαιναν αμεσως οταν κατι δεν πηγαινε καλα, πλεον μπορει να μην εντοπιστει αμεσως και οταν γινει να χρειαστει χρονος και ψαξιμο για το troubleshooting.

 

Εχω ακομα ταμπλετα Samsung Tab 1 που περασα lolipop, δεν τραβου μεν απο θεμα μνημης, αλλα την περασε. Την κατεβασα σε android 4 παλι δεν τραβαει, αλλα τουλαχιστον στεκεται.

 

Ειχε παλιοτερα ενα HTC Desire HD ο αδερφος μου με Gingerbread, μου το εδωσε και πηγα σε Ice Cream Sandwich, κανενα προβλημα το τηλεφωνο μετα απο εμενα πηγε στη μανα μου και το αφησε πριν 2 μηνες περιπου, απροβληματιστο, οταν της πηρα το Xiaomi X4.

 

Περασα ομως και αλλη rom σε android tv box και χαλασε, δεν βρηκα ακρη και το παρατησα. Το root λοιπον εχει να κανει και με την υποστηριξη που θα βρεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Root φυσικα για τους λογους που ανεφεραν τα παιδια παραπανω.

νομιζω κατα 90% αυτος ειναι ο λόγος. Μόλις πιάσεις κινητο χωρις adaway στα χερια σου παθαινεις σοκ

Link to comment
Share on other sites

Root έκανα πάντα day 1 σε όλα τα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου, νομίζω αν θυμάμαι καλά πάνω από 25, μαζί με το σχετικό bootloader unlock, και μάλιστα ακόμη και σε ¨δύστροπα" κινητά (όπως πχ το Sony ericsson Neo V, όπου έπαιζα με καλώδιο γείωσης, μπαταρία και περασμένο φορτίο σε αυτή...).

 

Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί για να κάνεις root, αναφέρθηκαν ορισμένοι σημαντικοί παραπάνω, ενώ υπάρχουν δεκάδες ακόμη (μέχρι και "δωρεάν unlimited internet έπαιζε μέχρι πριν λίγους μήνες...), αλλά πάντα έγκειται εν τέλη στα δικά σου θέλω.

 

Δυστυχώς για εμένα, πλέον χρησιμοποιώ στο κινητό μου ανέπαφες συναλλαγές κατά κόρον, καθώς επίσης και nova - ote go, και δεν έχω κάνει root, αφού δεν υπάρχει ακόμη τρόπος απρόσκοπτης λειτουργίας αυτών των εφαρμογών με root.

 

Όμως, οφείλω να ομολογήσω πως τελευταία το root έχει πάψει να αποτελεί την επιτακτική ανάγκη των προηγούμενων ετών, ειδικά σε τηλέφωνα επώνυμα. Στους γνήσιους κινέζους (όχι xiaomi κλπ), ακόμη αποτελεί μονόδρομο, αφού το stock firmware δεν τσουλάει ποτέ σύμφωνα με τις δυνατότητες του κινητού.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κατα 90% αυτος ειναι ο λόγος. Μόλις πιάσεις κινητο χωρις adaway στα χερια σου παθαινεις σοκ
Αξίζει όμως να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία για πάντα, όταν με λίγα ευρώ αγοράζεις τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς και τις έχεις adfree για πάντα;
Link to comment
Share on other sites

root και twrp ειναι για μενα απαιραιτητα εργαλεια για τα κινεζοτηλεφωνα μου.......

 

υγ....ενημερωσεις χειροκινητα.....

Edited by HEO
υγ

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας κάνει ρουτ για τους λόγους του

απλά θα πρέπει να ξεκολήσουμε από τα παλιά root= custom rom

καμία σχέση το ένα με το άλλο

 

η μεγάλη διαφορα είναι ότι παλαιότερα το έκανες κυρίως για να βελτιώσεις τις επιδόσεις της συσκευής σου

τώρα που οι συσκευές είναι καλύτερες (προφανώς και το λειτουργικό) έχει μειωθεί και αυτή η "ανάγκη"

 

η φράση όμως "δεν χρειάζεται πλέον το root" (χωρίς να γράφει κάποιος "δεν μου χρειάζεται") συνήθως απλά δείχνει άγνια του περί τι μπορείς να κάνεις με αυτό

όπως και να το κάνουμε , όσο καλό και να είναι το Hardware , το software (λειτουργικό) δεν μπορεί να είναι αρκετό για όλους

π.χ. δεν γίνεται να είναι τέλεια η miui αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον launcher (παράδειγμα που δεν έχει σχέση με το root βέβαια)

ή έχεις βολευτεί με τον launcher της ή δεν ξέρεις απλά τι υπάρχει εκεί έξω που κάνει +100 πράγματα παραπάνω (συνήθως το 2ο γίνεται)

 

οπότε για μένα ακόμα είναι αναγκαίο

για τα Magisk/xposed

για το tasker (Και όχι όπως είπε κάποιος που δεν ήξερε, το tasker δεν συγκρίνεται με ifttt ή παρόμοια)

για disable περιττών εφαρμογών (όταν δεν σου δίνει την δυνατότητα το λειτουργικό)

για κάποιους για το titanium (κι εγώ πλέον σπάνια το χρησιμοποιώ)

για τα ad free προγράμματα (αν θέλουν root για έξτρα επιλογές)

για mount cdrom σε tablet (για δουλειά)

για stream pc game σε android tv box (για διασκέδαση)

για πάρα πολλούς άλλους λόγους

 

αν εμπλουτιστούν και άλλο τα λειτουργικά (επιλογές παραμετροποίησης) τότε θα μειωθεί και η ανάγκη για root για περισσότερους χρήστες, λογικό είναι, απλά δεν μπορείς να πεις ότι θα γίνει τελείως αχρείαστο για άλλους

 

υ.γ. ο περιορισμός του Netflix , ακόμα , δεν είναι σοβαρός νομίζω, απλά κατεβάζεις το apk από αλλού

Link to comment
Share on other sites

εχω να κανω ρουτ αρκετα χρονια δεν χρειάζεται πλεον, και κανω και βαριά χρηση στο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

εχω να κανω ρουτ αρκετα χρονια δεν χρειάζεται πλεον, και κανω και βαριά χρηση στο κινητο.

 

δεν σου χρειάζεται πλέον (το βαριά χρήση είναι άσχετο)

κι εγώ λέω ότι δεν χρειάζεται η b20 , γιατί μένω σε μεγάλη πόλη ή χειρότερα δεν χρειάζεται το 4g γιατί βρίσκω wifi

να είστε λίγο πιο συγκεκριμένοι , δεν σας χρειάζεται , όχι δεν χρειάζεται γενικά

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει όμως να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία για πάντα, όταν με λίγα ευρώ αγοράζεις τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς και τις έχεις adfree για πάντα;

 

Δεν υπαρχουν ολες οι εφαρμογες σε pro/adfree εκδοσεις

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά το θεμα με της διαφημίσεις .. λύνεται με άπλα πράγματα adguard και τελος ...πλέον ροοτ σε συσκευές δεν ... υπάρχει λογος για κανένα απο αυτά που γράφετε επιδόσεις ελαφρύ λειτουργικό ... κ ευκολιες για ολα οσα χρειάζεσαι τα έχουν μεσα οι συσκευές όλα τα άλλα ειναι μπακάλικα Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κοιτα, κανω πολλα που ειναι απαραιτητα για μενα και χωρις root δεν... Οπως πολλα του Automate παραδειγμα... Δεν ειναι για σενα αλλα για μενα ειναι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ολες οι εφαρμογες σε pro/adfree εκδοσεις
Η πλειοψηφία των εφαρμογών έχει ad-free έκδοση. Για αυτές τις ελάχιστες που δεν έχουν δεν αξίζει καν τον κόπο να κάνεις root
Link to comment
Share on other sites

Πλειοψηφια != ολες και ΕΙΔΙΚΑ αν καποια μια ειναι απο αυτες που χρησιμοποιεις καθε μερα συνεχεια αξιζει, + οσοι χρησιμοποιουν τον Chrome λογω sync με τον Desktop Chrome η αλλον browser χωρις την δυνατοτητα ad blocking

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις κάνει install Systemless xposed για να περνάς το SafetyNet check. Αν όμως εγκατέστησες και modules εκεί δεν περνάς το SafetyNet check γιατί τα modules δεν είναι systemless.

 

είχα εγκαταστήσει παλιά ένα module το Adblocker Reborn, αλλά το έχω βγάλει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία πάντως είναι οτι οντως εχει μειωθεί η αναγκη να κάνει κανείς ροοτ. Ενω καποτε ουτε που το διανοουμουν να μη κανω ροοτ, τωρα πιάνω τον εαυτο μου να ψαχνει αν οτι θελω υπάρχει λυση και χωρις ροοτ, και τι θα μεινει τελικά που δεν μπορω να κανω χωρις ροοτ..

Και όπως είπα ενα 80-90% υπάρχει πλέον λυση.

Ακομα και εκδοση utube χωρις διαφημίσεις και με background playback έχει βγει χωρις να απαιτει root.

Link to comment
Share on other sites

εκτός του ότι δεν υπάρχουν όλες οι εκδόσεις σε προ

υπάρχει και το "pro" που είναι με συνδρομή

οπότε για να γλυτώσεις τις διαφημίσεις (που σε ενοχλούν) θα πρέπει να πληρώσεις για μια συνδρομή που σου προσφέρει πράγματα που δεν χρειάζεσαι

 

και συνεχίζετε να λέτε ότι δεν χρειάζεται

και θα λέω κι εγώ , ναι και smartphone δεν χρειάζεται να έχεις , με 3310 (το νέο) κάνεις την δουλειά σου

 

" ...πλέον ροοτ σε συσκευές δεν ... υπάρχει λογος για κανένα απο αυτά που γράφετε επιδόσεις ελαφρύ λειτουργικό ... κ ευκοίλιες για ολα οσα χρειάζεσαι τα έχουν μεσα οι συσκευές όλα τα άλλα ειναι μπακάλικα"

 

ρε παιδιά , πείτε το , δεν ξέρετε / δεν χρειάζεστε τα τόσα που έχουμε αναφέρει , οκ , το "δεν χρειάζετε για όλους" αφήστε σε εμάς που ξέρουμε ή έστω χρησιμοποιούμε 5 πράγματα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Πλειοψηφια != ολες και ΕΙΔΙΚΑ αν καποια μια ειναι απο αυτες που χρησιμοποιεις καθε μερα συνεχεια αξιζει, + οσοι χρησιμοποιουν τον Chrome λογω sync με τον Desktop Chrome η αλλον browser χωρις την δυνατοτητα ad blocking
Υπάρχουν εναλλακτικοί browsers (βλέπε Samsung) που και sync υποστηρίζουν και έχουν πολύ καλό ad block. Εγώ προσωπικά αν κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιώ πολύ δεν έχει adfree έκδοση, θα χρησιμοποιούσα μια εναλλακτική της. Λύσεις υπάρχουν. Τώρα αν είναι η μοναδική στο είδος της, έπεσες στην περίπτωση. Για μια εφαρμογή εγώ δεν έμπαινα καν στη διαδικασία.

Όπως είπα και πιο πριν παλιά έκανα πάντα root. Πλέον και με την ευελιξία που υπάρχει στο android μπορώ και το αποφεύγω και δεν μου λείπει κάτι στη συσκευή μου

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημισεις ειναι μονο ενα μικρο κομματι των δυνατοτητων ομως. Πχ Automate, backup απο τα παντα και οχι μονο τις λιγες εφαρμογες που το υποστηριζουν, παραμετροποιηση των παντων (πχ long tap το κουμπι της εντασης για αλλαγη τραγουδιου), root call blocker (γιατι δε θελω να χτυπαει και να κλεινει, θελω να του δειχνει σφαλμα δικτυου του αλλου), Cerberus ως system app κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εκτός του ότι δεν υπάρχουν όλες οι εκδόσεις σε προ

υπάρχει και το "pro" που είναι με συνδρομή

οπότε για να γλυτώσεις τις διαφημίσεις (που σε ενοχλούν) θα πρέπει να πληρώσεις για μια συνδρομή που σου προσφέρει πράγματα που δεν χρειάζεσαι

 

και συνεχίζετε να λέτε ότι δεν χρειάζεται

και θα λέω κι εγώ , ναι και smartphone δεν χρειάζεται να έχεις , με 3310 (το νέο) κάνεις την δουλειά σου

 

" ...πλέον ροοτ σε συσκευές δεν ... υπάρχει λογος για κανένα απο αυτά που γράφετε επιδόσεις ελαφρύ λειτουργικό ... κ ευκοίλιες για ολα οσα χρειάζεσαι τα έχουν μεσα οι συσκευές όλα τα άλλα ειναι μπακάλικα"

 

ρε παιδιά , πείτε το , δεν ξέρετε / δεν χρειάζεστε τα τόσα που έχουμε αναφέρει , οκ , το "δεν χρειάζετε για όλους" αφήστε σε εμάς που ξέρουμε ή έστω χρησιμοποιούμε 5 πράγματα παραπάνω

 

Και για τις εφαρμογές αυτές που λες υπάρχει λύση για να έχεις ουσιαστικά δωρεάν τις συνδρομές και όποιες άλλες αγορές κάνεις μέσω play store.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημισεις ειναι μονο ενα μικρο κομματι των δυνατοτητων ομως. Πχ Automate, backup απο τα παντα και οχι μονο τις λιγες εφαρμογες που το υποστηριζουν, παραμετροποιηση των παντων (πχ long tap το κουμπι της εντασης για αλλαγη τραγουδιου), root call blocker (γιατι δε θελω να χτυπαει και να κλεινει, θελω να του δειχνει σφαλμα δικτυου του αλλου), Cerberus ως system app κτλ

ακριβώς. με το titanium backup έχω αφαιρέσει google drive, gmail, play mysic, βιβλια/ταινίες google play, εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα ποτε΄και τα χω αντικαταστήσει με outlook και onedrive που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημισεις ειναι μονο ενα μικρο κομματι των δυνατοτητων ομως. Πχ Automate, backup απο τα παντα και οχι μονο τις λιγες εφαρμογες που το υποστηριζουν, παραμετροποιηση των παντων (πχ long tap το κουμπι της εντασης για αλλαγη τραγουδιου), root call blocker (γιατι δε θελω να χτυπαει και να κλεινει, θελω να του δειχνει σφαλμα δικτυου του αλλου), Cerberus ως system app κτλ

 

Είπαμε ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες. Εγώ για όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και θέλω να κάνουν backup, το κάνουν. Δεν είναι καθόλου λίγες αυτές οι εφαρμογές. Προσπαθείς να με πείσεις ότι είναι απαραίτητο το root με τις δικές σου ανάγκες. Για εσένα είναι, για εμένα δεν είναι. Τι με νοιάζει εμένα αν ο άλλος ακούει ότι του το κλείνω στη μούρη. Στη blacklist θα μπει κάποιος ενοχλητικός, οπότε ακόμα καλύτερα να νομίζει ότι του το κλείνω στη μούρη, όπως έκανα με τις διαφημιστικές εταιρείες πριν μπω στο μητρώο του άρθρου 11

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακριβώς. με το titanium backup έχω αφαιρέσει google drive, gmail, play mysic, βιβλια/ταινίες google play, εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούσα ποτε΄και τα χω αντικαταστήσει με outlook και onedrive που χρησιμοποιώ.
Συγνώμη αλλά αυτές οι εφαρμογές ούτως ή άλλως απενεργοποιούνται αν θέλεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...