Jump to content

ΑΚΥΡΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ WIND


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλοι μου θελω την βοηθεια σας !!

 

Είμαι φοιτητης και τελειωσα και πρεπει να ξενοικιασω. Παιρνω στην wind και μου λενε οτι το προστιμο για την διακοπη του συμβολαιου ( 24 μηνων) μου ειναι 250 ευρω με τον Φ.Π.Α.... Τους λεω οτι στην μονιμη κατοικια έχω ηδη συμβολαιο οποτε δεν μου χρειαζεται να κανω μεταφορα. Η συνδεση ληγει κανονικα τον Σεπτεμβρη του 2018 .

Ξερετε καοποιον τροπο να γλυτωσω το μεγαλο προστιμο ή εστω να πληρωσω λιγοτερο ? :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εφορία δεν παίζει να πάνε. Οπότε εγώ προτείνω.. πιστόλι. Απλά στο μέλλον αν θες να κάνεις συμβόλαιο στη wind με το ΑΦΜ σου, ίσως σου ζητήσουν τα χρωστούμενα..
Link to comment
Share on other sites

'Οταν υπογράφουμε συμβόλαιο , κοιτάμε τους όρους.

Και πέρα από τη λέξη και τι σημαίνει η έννοια "συμβόλαιο" = δέσμευση και από τις 2 πλευρές υπό προϋποθέσεις,

όρος που αναγράφεται είναι ότι: "Όταν ο πελάτης θελήσει να αποδεσμευτεί από το συμβόλαιο πληρώνει την τάδε ρήτρα στην εταιρία ανάλογα με εναπομέναν χρονικό διάστημα".

 

Εκτός ΑΝ υπογράφουμε ό,τι να'ναι

ή

ΑΠΛΑ: ΔΕΝ υπογράφουμε συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου θελω την βοηθεια σας !!

 

Είμαι φοιτητης και τελειωσα και πρεπει να ξενοικιασω. Παιρνω στην wind και μου λενε οτι το προστιμο για την διακοπη του συμβολαιου ( 24 μηνων) μου ειναι 250 ευρω με τον Φ.Π.Α.... Τους λεω οτι στην μονιμη κατοικια έχω ηδη συμβολαιο οποτε δεν μου χρειαζεται να κανω μεταφορα. Η συνδεση ληγει κανονικα τον Σεπτεμβρη του 2018 .

Ξερετε καοποιον τροπο να γλυτωσω το μεγαλο προστιμο ή εστω να πληρωσω λιγοτερο ? :cry::cry::cry:

 

Εγω θα σου ελεγα να κανεις μεταφορα το συμβολαιο σαν 2η γραμμη ή να το μεταφερεις σε σπιτι φιλου που θελει να αλλαξει εταιρεια(μαζι και νουμερο).Τραβα και μια μεταβιβαση στοιχειων στη γραμμη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν ορος συμβολαιου. Γενικα στην Wind ισχυει το ποσο της ''εκπτωσης'' που υποφεληθηκες επι τους μηνες ....και απλα λενε οτι ηταν αρχικα το μηνιαιο ποσο 46 και στο αφηνουν εσενα 21...απλα για να σε κανουν να πληρωσεις πολλα αμα θελεις να το διακοψεις...Ισχυει σε ολα τα συμβολαια και το εμαθα αυτες τις μερες.. αυτη ειναι η τακτικη τους.....σκεφτηκα να το αφησω στο σπιτι που θα ξενοικιασω και εαν ερθει νεος ενοικος να του πω να κανουμε μεταβιβαση στοιχειων και να το εχει αυτος.....ξερετε αν γινεται ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν ορος συμβολαιου. Γενικα στην Wind ισχυει το ποσο της ''εκπτωσης'' που υποφεληθηκες επι τους μηνες ....και απλα λενε οτι ηταν αρχικα το μηνιαιο ποσο 46 και στο αφηνουν εσενα 21...απλα για να σε κανουν να πληρωσεις πολλα αμα θελεις να το διακοψεις...Ισχυει σε ολα τα συμβολαια και το εμαθα αυτες τις μερες.. αυτη ειναι η τακτικη τους.....σκεφτηκα να το αφησω στο σπιτι που θα ξενοικιασω και εαν ερθει νεος ενοικος να του πω να κανουμε μεταβιβαση στοιχειων και να το εχει αυτος.....ξερετε αν γινεται ?

 

Δεν ήταν όρος "συμβολαίου" ότι ΑΝ το διακόψεις πριν τη λήξη του ,

ΔΕ θα πληρώσεις ρήτρα για το εναπομένον χρονικό διάστημα ως τη λήξη του "συμβολαίου";

 

Πρώτη φορά το ακούω ότι συνάπτονται και τέτοια συμβόλαια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι δεν ηταν ειδικος ορος για μενα και ως μην γνωριζοντας πολλα για τα συμβολαια ...την πατησα και δεν απαιτησα τον ορο της δωρεαν διακοπης...... :P

Απλα εκει πατανε και σου λενε θα του πουμε απο την αρχη οτι του κανουμε μεγαλη εκτπωση με σκοπο να την πληρωσει μετα αν φυγει....σιγα μην εκανε το συμβολαιο internet εως 24 mbps και απεριοριστα αστικα και υπεραστικα 46 ευρω που μου λενε... Γι'αυτο τα πηρα και ρωταω μηπως υπαρχει κανενας τροπος να μην πληρωσω τοσα λεφτα τετοιεσ εποχες :/

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι δεν ηταν ειδικος ορος για μενα και ως μην γνωριζοντας πολλα για τα συμβολαια ...την πατησα και δεν απαιτησα τον ορο της δωρεαν διακοπης...... :P

Απλα εκει πατανε και σου λενε θα του πουμε απο την αρχη οτι του κανουμε μεγαλη εκτπωση με σκοπο να την πληρωσει μετα αν φυγει....σιγα μην εκανε το συμβολαιο internet εως 24 mbps και απεριοριστα αστικα και υπεραστικα 46 ευρω που μου λενε... Γι'αυτο τα πηρα και ρωταω μηπως υπαρχει κανενας τροπος να μην πληρωσω τοσα λεφτα τετοιεσ εποχες :/

 

ΝΑΙ:

Και πιο σημαντικό:

Παθαίνοντας (έστω για 1η φορά που δεν ήξερες τι είναι "συμβόλαιο")

και Μαθαίνοντας

ΝΑ μη σου ξανασυμβεί:

 

Είναι πιο σημαντικό (το μάθημα) απ'το ΝΑ τη "γλιτώσεις"......:)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν με αφησουν να κανουν μεταβιβαση του συμβολαιου στον επομενο ενοικο ( αν συμφωνησει και αυτος ) ή οι προσφορες τους ειναι προσωπικες και δεν θα μου το επιτρεψουν?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν όρος "συμβολαίου" ότι ΑΝ το διακόψεις πριν τη λήξη του ,

ΔΕ θα πληρώσεις ρήτρα για το εναπομένον χρονικό διάστημα ως τη λήξη του "συμβολαίου";

 

Πρώτη φορά το ακούω ότι συνάπτονται και τέτοια συμβόλαια! :)

Μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με σταθερά ειδικά της wind. Για την ακρίβεια αυτά που ανέφερε ο ragreg δεν είναι οροι συμβολαίου αλλά οι όροι της ανανέωσης μετά τα 2 χρόνια. Σε περίπτωση διακοπής επιστρέφεται η έκπτωση για το χρονικό διάστημα που επωφελήθηκε ο πελάτης.

Στην περίπτωση αυτή ο φίλος για λίγες μέρες την πάτησε. Για 1 μήνα μετά την έκδοση του λογαριασμού που ανέφερε τις αυξήσεις της 14/11,υπήρχε δυνατότητα διακοπής αζημίως. Η λύση με τον επόμενο ένοικο εφόσον συμφωνεί θα ήταν η καλύτερη,και αν δεν κάνω λάθος (καλό είναι να το τσεκάρεις σε κατάστημα) δεν επηρεάζεται η έκπτωση λόγω μεταβίβασης. Αλλιώς ή πληρώνεις τα πάγια (μέχρι την επόμενη ανακοίνωση αύξησης που θα σου δώσει δικαίωμα διακοπής αζημίως) ή πληρώνεις τις εκπτώσεις, ή προσπαθείς να βρεις ακρη (αν βρεις) μέσω εεττ. Αλλη λύση η μεταφορά(μετακόμιση) της γραμμής σε άλλη διευθυνση και άλλο όνομα στην περιοχή με ίδιο κωδικό κλήσης. Μεταφορά εκτός πόλης/νομού ή χρήση ως 2η γραμμή που αναφέρθηκε δεν παίζει.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω kmpatra για την βοηθεια. Μέσω εεττ δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση να βρω ακρη....οποτε μαλλον θα περιμενω καμια αλλη αυξηση για να το διακοψω αζημιως ή να το δωσω στον επομενο ενοικο.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με σταθερά ειδικά της wind.

 

Αααα ΟΚ: Δεν το κατάλαβα ότι γράφαμε "κάτω" από τα θέματα της σταθερής (όπου υπάρχει άλλη κατηγορία εδώ στο myphone) και όχι για κινητή....:lol:

 

Και ότι δεν είναι "συμβόλαιο" η "ανανέωση συμβολαίου"....:lol::lol:

 

Και ότι στα συμβόλαια ισχύει το "δίκιο του €ργάτη...."......:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μα το λεει οτι ειναι φοιτητης και ξενοικιαζει,το κινητο θα εκοβε? Για να ακριβολογουμε λοιπον επειδη διαβαζουν κι αλλοι και εσυ κανεις καζουρα με ολα:

Το αρχικο συμβολαιο ειναι 24μηνο,και για να το κοψεις πληρωνεις οτι γραφει το πινακακι της συμβασης. Συνηθως γυρω στα 160 μεχρι το 18μηνο και μετα μειωνεται αναλογα με τους μηνες.

Οταν τελειωσει το πρωτο 24μηνο,υπαρχουν 2 επιλογες (εφόσον εννοειται θες να το κρατησεις στην ιδια εταιρία). Ή το αφηνεις οπως ειναι (αοριστου χρόνου) οποτε πληρωνεις το αρχικο παγιο ολοκληρο,κατι που δεν συμφερει ως επι το πλείστον.

Η' αποδεχεσαι προσφορα ανανεωσης,μειωμενου παγιου απο το καταστημα ή τηλεφωνικα απο την εταιρια για αλλους 24 μηνες. Σε αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει τελος διακοπης αλλα επιστροφη εκπτωσης για τους μηνες που επωφελεισαι ως την διακοπη. π.χ. εχεις το 2play των 46€ σε προσφορα στα 20 για 2 χρονια. Αν το κοψεις 3 μηνες μετα την ανανεωση θα πρεπει να επιστρεψεις 3 x (46-20) = 3 x 26 = 78€.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι η ανανεωση εγινε τηλεφωνικως...μπορω να σταθω στο γεγονος οτι δεν υπεγραψα κατι για να τους πιεσω?

Δε νομίζω τα γράφουν...ή το κόβεις και κάνεις διακανονισμό το ποσό, ή το μεταβιβάζεις αλλού, αν βρεθεί κάποιος..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεφωνική ανανέωση εχει ηχογραφηθεί και εχει ισχύ υπογραφής,δεν θα καταφέρεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Μετα την συμφωνια απο το τηλεφωνω δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου στειλουν και χαρτι που να φαινονται οι οροι για να το υπογραψω κιολας?
Link to comment
Share on other sites

Μετα την συμφωνια απο το τηλεφωνω δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου στειλουν και χαρτι που να φαινονται οι οροι για να το υπογραψω κιολας?

 

Όντως:

..................και εσυ κανεις καζουρα με ολα:

 

 

Το πέτυχες.

Την τελευταία φορά που με πήραν από εταιρία κινητής και πριν ξεκινήσει να λέει,

Μου είπε: "Να σας ενημερώσω ότι η κλήση μας ηχογραφείται",

ΑΝΤΙ:

Να της ανταπαντήσω: "Κι εγώ την ηχογραφώ, σας ενημερώνω",

 

ΤΗΣ το'κλεισα.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
αυτο σκεφτομαι.... απλα φοβαμαι μην βαλουν κανενα δικηγορο και μετα μου ζητανε παραπανω

Αδερφε δεν μπορουν να σε κανουν τιποτα...Ειναι σιγουρο οτι θα σε φοβησουν αλλα δεν μπορουν να κανουν τιποτα...Απλα αν πας να βαλεις σταθερο στην wind στο ονομα σου θα σου ζητησουν τα οφειλομενα ως εγγυηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι ειναι καλυμμένοι απο την ηχογράφηση.

 

Δεν υπαρχει καλυψη απο ηχογραφηση...Μπορουν να βεβαιωσουν οτι ειμαι εγω και οχι ο αδερφος μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην ηχογραφηση δεν σε ρωτανε πως σε λενε και επιβεβαιωνεις και μετα σου λενε να πεις αριθμό ταυτότητας και παει λέγοντας και σε ολα επιβεβαιωνεις;

Πως να ειναι ο αδερφός σου;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια. Το απριλιο με πηρε η wind τηλεφωνο και ειπε οτι το συμβολαιο που υπαρχει στο σπιτι ληγει στο τελος του μηνα( ειναι στο ονομα του πατερα μου που εχει πεθανει) . Αποφασισα να μην το ανανεώσω και να συνεχίσω με ένα φοιτητικό πακετο της cosmote το οποιο ε΄χω στο ονομα μου. Ολα ενταξει μεταφέρεται ο λογαριασμος εξοφλω την wind και σήμερα μου ηρθε ενα λογαρισμος 400€ και καλα ως προστιμο για την διακοπη συνεργασιας . Τι να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...