Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έβαλα εγώ από την ημέρα που βγήκε και είναι όλα καλά.....

Μένει τώρα να φλασάρω καμιά νέα ρομ treble..... π.χ. No limits Beta?

Μύλος με το vector - treble που έφερε τα πάνω κάτω!

Υ.Γ. Είδες Μαρία τι εννούσα με την 2η ρομ?? Ο φίλος λίγο πιό πάνω φλασάρει 2 ρομ (4.Flash oxygen firmware 5.1.3 η τελευταια.

5.Flash rom) ...ε τι αυτή τη 2η εννοούσα που θα μείνει στο τέλος!

(Π.Χ. 5.1.3 η 1η και beta η 2η τελική...κατάλαβα λάθος?)

Κι όμως λίγο πιο πίσω κάποιος έδωσε το No verity v.3 post 1373

Firmware εννοούμε εδω

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3728665

Βαζεις παντα τη πιο φρεσκια stable έκδοση,τωρα ειναι η 5.1.3 αύριο μεθαύριο κάποια άλλη

 

Όταν βγάζει η OnePlus νεα Oxygen stable version αμεσα ενημερώνεται και το thread που σου εβαλα οπου κατεβαζεις να εχεις.

 

Οσο για το no verify εγω μονο v.2 δουλεύω απο την αρχη αρα το 3 δεν ειναι απαραίτητο,αν κατι αλλαξει στο μελλον θα το παρακολουθούμε.

Μόλις την πέρασα την νέα twrp κι εγώ. Λέει ότι είναι treble ready άρα ενδέχεται όντως να μην χρειάζεται να κάνουμε μόνοι μας mount το vendor partition. Θα το μάθουμε την επόμενη φορά που θα φλασαρουμε κάτι!

Την περασα και εγω ολα καλα.

Δοκίμασα και εβαλα νεα crDroid και AOSP extened ολα καλα με τη συνήθη διαδικασία(η μονη παραφωνια οτι στην τελευταια Magisk 16 δεν γινοταν εγκατάσταση ειτε στο φαση της διαδικασίας φλασαρισματος ειτε αργοτερα,ετσι δοκίμασα 16.4 και ολα καλά)

 

Και τράβηξα ενα φρεσκο backup της No Limits που δουλεύω για βασική και έκανα επαναφορά και εκεί ολα καλά.

 

Τωρα μένει να τεστάρουμε καθαρη εγκατάσταση stock oxygen rom να δουμε τι παίζει η οχι με το ventor.

 

Edit: Μολις τσεκαρα με stock Oxygen open beta 11 και εξακολουθει να θελει τικαρουμε ventor σε twrp menu.

 

Απλα εκανα μια τροποποιηση στη διαδικασια που ειχες κανει εσυ πισω.

 

Συγκεκριμενα εκανα αυτα τα βηματα.

 

1) boot TWRP(τελευταία twrp με treble support)

2) wipe ολα εκτος internal storage και otg

3) reboot twrp ξανα

4) install Oxygen open beta 11 rom

5) reboot to twrp ξανα(εδω μπορει να μην ειναι απαραίτητο,αλλά το έκανα)

6) flash magisk 16 stable

7) mount vendor in twrp

8) flash no verity v.2

9) reboot to system

 

Απλα παρατήρησα οτι Magisk 16 δεν ειχε εγκατασταθεί στην πραγματικότητα οταν μπήκα στο μενού μέσα στο κινητό επομένως ξανα μπήκα twrp και φλασαρα αυτη το φορα 16.4 και τωρα εμφανίζεται μεσα στο κινητό εγκατεστημενο η 16.4.

Περιεργο αυτο.

 

Έκανα και μια δοκιμή μπηκα ξανά twrp και φλασαρα ξανα 16 και τωρα εμφανίζεται κανονικά και αντικατέστησε την 16.4.

 

Αρα αν δεν πετυχει με την μια Magisk δοκιμαζουμε με τη δευτερη αφου εχει μπουταρει κανονικα η συσκευη και ξαναμπαινουμε twrp να φλασαρουμε εκ νεου magisk ειτε 16 ειτε 16.4.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την εγκατάσταση του magisk 16.4 όταν το έβαλες εκτός της πιό πάνω διαδικασίας (1-9) φλασάρεις και πάλι no verity .v2 ή δεν χρειάζεται??
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του magisk 16.4 όταν το έβαλες εκτός της πιό πάνω διαδικασίας (1-9) φλασάρεις και πάλι no verity .v2 ή δεν χρειάζεται??

Οχι δεν χρειαζεται.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το treble support τι είναι ρε παιδιά; :o

Από Αύγουστο θα δοκιμάσεις πρώτος το Android 9.0!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kevintresuelo.treble&rdid=com.kevintresuelo.treble

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν από λίγο τη Havoc

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-havoc-os-t3813180

Δεν έχω προλάβει να τη δω καλά. Έχει πάρα πολύ παραμετροποίηση. Πριν θέλει πέρασμα το 5.1.3 Firmware. Εμένα δεν δούλευαν τα ακουστικά πριν το περάσω.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν από λίγο τη Havoc

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/rom-havoc-os-t3813180

Δεν έχω προλάβει να τη δω καλά. Έχει πάρα πολύ παραμετροποίηση. Πριν θέλει πέρασμα το 5.1.3 Firmware. Εμένα δεν δούλευαν τα ακουστικά πριν το περάσω.

Βάζουμε πάντα το πιο πρόσφατο oxygen stable firmware σε custom rom να ελαχιστοποιήσουμε στο ελάχιστο ελάχιστο πιθανότητες να εχουμε οποιοδήποτε bug.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και σου πω αφου το δουλευω παντα.

Σε Beta 8-10 μου εκανε καποιες ζαβολιες αλλα προ 3ημερου εδωσε νεα αναβαθμιση και λυθηκαν.

Βλεπω και σημερα εδωσε νεα αναβαθμιση(wtf!!!) αλλα δεν αναβαθμισα ακομα να τεσταρω με pro 3ημερου εκδοση και βλεπουμε.

 

Edit: Μια χαρά δουλεύει με την μια με την έκδοση προ 3ημερου,δεν αναβάθμιση στην τελευταία.

 

86f919ba30cc4b12b47fb8eec84dc10e.jpg

 

Σε ευχαριστώ Alex, μετά απο πολύ καιρό με την Beta 5 αποφάσισα και περασα σε Beta 11 (αφού πρωτα εβαλα την 10).

Λειτούργησε μια χαρά και το K-Klock. Έχω την εντύπωση οτι η μπαταρία ειναι χειρότερη με την Βετα 11, αλλά περιμένω να βγει κανένας kernel να αλλαξω απο στοκ.

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια ερώτηση: Υπάρχει κάποια έκδοση της google cam που δουλεύει χωρίς root; Ρωτάω γιατί το κινητό μας έχει ενεργό api2 αλλά στο xda ψιλοχάθηκα με τις εκδόσεις και συνήθως όσοι γράφουν εκεί έχουν root.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Alex, μετά απο πολύ καιρό με την Beta 5 αποφάσισα και περασα σε Beta 11 (αφού πρωτα εβαλα την 10).

Λειτούργησε μια χαρά και το K-Klock. Έχω την εντύπωση οτι η μπαταρία ειναι χειρότερη με την Βετα 11, αλλά περιμένω να βγει κανένας kernel να αλλαξω απο στοκ.

 

Πλάκα κάνεις! Εμέναη μπαταρία πετάει στην 11. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η 10 ήταν άπιαστη, αλλά αυτή η εταιρεία μόνο ευχάριστες εκπλήξεις ως τώρα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λέω να δοκιμάσω την beta version.

Είμαι stock 5.1.3.

Απ' ότι διάβασα πρέπει να κατεβάσω την 10 και μετά να κάνω update στην 11.

Πρέπει να κάνω wipe catch, data, system και μετά φλασαρω την 10?

Χρειάζεται και internal storage?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λέω να δοκιμάσω την beta version.

Είμαι stock 5.1.3.

Απ' ότι διάβασα πρέπει να κατεβάσω την 10 και μετά να κάνω update στην 11.

Πρέπει να κάνω wipe catch, data, system και μετά φλασαρω την 10?

Χρειάζεται και internal storage?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Διάβασε εδω post 5255 και μετά.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=459466&page=351

 

Απο εδω τα κατέβασμα open beta 10

https://downloads.oneplus.com/devices/oneplus-5t/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λέω να δοκιμάσω την beta version.

Είμαι stock 5.1.3.

Απ' ότι διάβασα πρέπει να κατεβάσω την 10 και μετά να κάνω update στην 11.

Πρέπει να κάνω wipe catch, data, system και μετά φλασαρω την 10?

Χρειάζεται και internal storage?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Άφοβα... Οι beta 10 και 11 είναι καταπληκτικές προχώρα. Δε χρειάζεται να κανεις wipe αν βαριεσαι να ξαναστήνεις. Αλλιώς κάνεις καθαρή εγκατάσταση. ΌΧΙ internal storage.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Άφοβα... Οι beta 10 και 11 είναι καταπληκτικές προχώρα. Δε χρειάζεται να κανεις wipe αν βαριεσαι να ξαναστήνεις. Αλλιώς κάνεις καθαρή εγκατάσταση. ΌΧΙ internal storage.

 

Καλύτερες από την stable; Από μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες από την stable; Από μπαταρία;

Σχεδόν ενα εξάμηνο τωρα ουδέποτε σκέφτηκα να αφησω open beta για stable εκδόσεις.

Αυτό απο μόνο του λέει πολλά.

 

Καμία σχεση με beta εκδόσεις αλλων OEM που τα bug και θέματα μειωμένης απόδοσης μπαταρίας ειναι πιο κοινός παρανομαστής.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ενα εξάμηνο τωρα ουδέποτε σκέφτηκα να αφησω open beta για stable εκδόσεις.

Αυτό απο μόνο του λέει πολλά.

 

Καμία σχεση με beta εκδόσεις αλλων OEM που τα bug και θέματα μειωμένης απόδοσης μπαταρίας ειναι πιο κοινός παρανομαστής.

 

Είχα κακή εμπειρία με κάθε νέο update της xiaomi και για αυτό το σκέφτομαι διπλά!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά πέρασα την beta αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Δεν έχω notification καθόλου στην αναπάντητη κλήση.

Όχι dot, ούτε πάνω στην μπάρα, αλλά και καθόλου led notification.

Όλα τα έχω ενεργοποιημένα, και στον launcher, και έχω κάνει clear catch της εφαρμογής αλλά και από recovery, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Καμία ιδέα??

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις! Εμέναη μπαταρία πετάει στην 11. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η 10 ήταν άπιαστη, αλλά αυτή η εταιρεία μόνο ευχάριστες εκπλήξεις ως τώρα.

 

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά που έκανα την αλλαγη απο την μια στην άλλη. Όχι καμιά τεράστια, αλλά υπάρχει. Ίσως να φταίει ο πυρήνας γιατι είχα βάλει πριν τον New Kernel και τώρα stock.

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά που έκανα την αλλαγη απο την μια στην άλλη. Όχι καμιά τεράστια, αλλά υπάρχει. Ίσως να φταίει ο πυρήνας γιατι είχα βάλει πριν τον New Kernel και τώρα stock.

 

Κανά 2μηνο δοκιμαζα κερνελς και κατερληξα στον στοκ. Δε ρουταρα καν την τελευταια φορα αφου οπως ειναι η ΡΟΜ με καλυπτει απολυτα

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά που έκανα την αλλαγη απο την μια στην άλλη. Όχι καμιά τεράστια, αλλά υπάρχει. Ίσως να φταίει ο πυρήνας γιατι είχα βάλει πριν τον New Kernel και τώρα stock.
Μη νομίζεις ότι θα δει διαφορά σε αυτονομία αλλάζοντας kernels. Μόνο αν κάνεις κανένα underclocking και τίποτε άλλο. Αντε στην καλύτερη περίπτωση να πέφτει πιο γρήγορα σε deep sleep από τον stock.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk Pro

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κακή εμπειρία με κάθε νέο update της xiaomi και για αυτό το σκέφτομαι διπλά!

Μέρα με τη νύχτα MIUI με Oxygen.

Έχουν χασει τη μπάλα με 500 εκδόσεις beta/stable/china/global που βγάζουν.

Όλα καλά πέρασα την beta αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Δεν έχω notification καθόλου στην αναπάντητη κλήση.

Όχι dot, ούτε πάνω στην μπάρα, αλλά και καθόλου led notification.

Όλα τα έχω ενεργοποιημένα, και στον launcher, και έχω κάνει clear catch της εφαρμογής αλλά και από recovery, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Καμία ιδέα??

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Με Nova ολα άψογα σε εμενα,stock δεν κανω χρήση άλλωστε.

Αν επιμένει,δεν γλυτώνεις καθαρή εγκατάσταση,ισως δεν σου έκατσε καλά απο πάνω αναβάθμιση.

Δεν εχει αναφερθεί σε xda παρόμοιο θεμα που παρακολουθώ συχνα-πυκνά.

Μη νομίζεις ότι θα δει διαφορά σε αυτονομία αλλάζοντας kernels. Μόνο αν κάνεις κανένα underclocking και τίποτε άλλο. Αντε στην καλύτερη περίπτωση να πέφτει πιο γρήγορα σε deep sleep από τον stock.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk Pro

Εγω βασικά τον θελω μονο για τα extra feature,οχι απόδοση η αυτονομία αφου και ο stock άψογος ειναι σε αυτά.:p

Εγώ πάντως βλέπω διαφορά που έκανα την αλλαγη απο την μια στην άλλη. Όχι καμιά τεράστια, αλλά υπάρχει. Ίσως να φταίει ο πυρήνας γιατι είχα βάλει πριν τον New Kernel και τώρα stock.

 

Αν είσαι πολυ καιρό με την 5 μαλλον καθαρή εγκατάσταση ενδεικνύεται για καλύτερα αποτελέσματα.

Εγω παντως διαφορά δεν βλεπω και εχω περάσει απο 4-6-8-10-11 χωρίς αξιοσημείωτα πράγματα.

5-7 δεν δούλεψα καθόλου τα έκανα skip και το 9 πολυ λίγο(γενικά τα μονά δεν τα πήγαινα-εξαίρεση 11 διοτι εχει πολλές προσθήκες/αλλαγές)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με τη νύχτα MIUI με Oxygen.

Έχουν χασει τη μπάλα με 500 εκδόσεις beta/stable/china/global που βγάζουν.:p

Άλλοι έχουν χάσει την μπάλα... και άλλοι τα χρήματα μέσα από την τσέπη τους (το λες και κλοπή!) (Σχόλιο για μη αντιπαράθεση!)

Xiaomi ΜΙ 8 6/128 >>>400 ευρά μέχρι 18/7/18! Και τα δυο με Snap 845!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι έχουν χάσει την μπάλα... και άλλοι τα χρήματα μέσα από την τσέπη τους (το λες και κλοπή!) (Σχόλιο για μη αντιπαράθεση!)

Xiaomi ΜΙ 8 6/128 >>>400 ευρά μέχρι 18/7/18! Και τα δυο με Snap 845!

Τιμη αλλο πράγμα αστο μην το βάζεις καν.

Προσωπικα δεν επιλεγω Xiaomi και ας ειναι μισή τιμή.

Απο Ελλαδα αν το παρεις δεν εχει διαφορα οταν θα ερθει.

Εδω 499-599 εχει το miix2s με 2ετη εγγύηση οσο και oneplus.

 

Απο Κινα ολα φθηνότερα αλλα 1 ετος εγγύηση και η εγγύηση ειναι του καταστήματος.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι....

άλλοι τα ξοδεύουν στον Κιάμο και άλλοι στην Oneplus!

Παρεμπιπτόντως έκανες ποτέ σου εγγραφή live μουσικής (συναυλία- μπουζούκια-πολιτιστικές εκδηλώσεις παιδιών κ.λ.π.) με το Oneplus?

Αν όχι άρχισε να το κλαίς και εσύ μαζί μ' εμένα!!!!! Δείχνει σαν να ραπάρει Kline mine!!!

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...