Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Δεν ξερω αν υπαρχει καπου στο thread καποιος αντιστοιχoς αλλα θα παραθεσω εναν οδηγο ο οποιος θα βοηθησει οποιον θελει να κανει σωστο Nandroid backup και Restore την Rom του χωρις να αντιμετοπισει θεματα με boot loops οπως αντιμετοπισα εγω.

Λοιπον το setup μου ειναι το εξης:

 

Συσκευη: OnePlus 5T

OS: Oxygen OS 9.0.10

Rooted (Magisk 20.3)

Encrypted

TWRP 3.3.1-x blu_spark v9.101

 

Ο οδηγος προυποθετει η συσκευη να εχει ξεκλειδωτο bootloader, να ειναι Rooted με Magisk 20.3 και να εχει εγκατεστημενη την TWRP 3.3.1-x blu_spark v9.101.

Βασικη σημειωση. Ο παρακατω οδηγος ειναι καθαρα συμβουλευτικος. Δεν φερω καμια ευθηνη αν μπρικαρετε την συσκευη σας.

 

Για Root και εγκατασταση της TWRP ακολουθηστε το παρακατω link:

https://forums.oneplus.com/threads/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-root-nandroid-efs.685403/

Ακολουθηστε τον οδηγο απο την αρχη μεχρι και την ενοτητα απο το "Gaining Root Access".

 

Τελευταια εκδοση Magisk απο εδω:

https://github.com/topjohnwu/Magisk/releases/download/v20.3/Magisk-v20.3.zip

Τελευταια εκδοση TWRP Blu_Spark απο εδω:

https://github.com/engstk/android_device_oneplus_cheeseburger/releases/download/v9.101/twrp-3.3.1-x_blu_spark_v9.101_treble-op5_op5t.img

 

ΟΔΗΓΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ NANDROID BACKUP

1) Αφαιρουμε pin, face και finger data απο την συσκευη. Για να γινει αυτο παμε:

Settings->Security & Lock Screen->Screen Lock. Επιλεγουμε "None".

2) Κανουμε boot στην BluSpark ΤWRP

3) Επιλεγουμε "Backup"

4) Επιλεγουμε ΜΟΝΟ τα "Boot", "System", Data (excl. storage) και "EFS" partitions δινουμε ονομα του backup στο πεδιο "Name" και κανουμε "Swipe to Backup".

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ειναι πολυ σημαντικο να ακολουθησετε κατα γραμμα το βημα 4 για να δημιουργηθει σωστο backup και να μην εχετε θεματα στο restore.

 

ΟΔΗΓΟΣ RESTORE NANDROID BACKUP

1) Κανουμε boot στην BluSpark ΤWRP

2) Επιλεγουμε "Wipe"

3) Κανουμε "Swipe to Factory Reset" ("Οχι Format Data").

4) Επιλέγουμε "Restore"

5) Επιλέγουμε το backup πακετο μας με ολα τα partitions επιλεγμενα και κανουμε "Swipe to Restore"

6) Μολις τελειωσει το restore, επιλεγουμε "Reboot System"

7) Enjoy

 

Με αυτον τον οδηγο ειμαστε σιγουροι οτι εχουμε φτιαξει ενα σωστο nandroid backup το οποιο θα επαναφερει το τηλεφωνο μας οποτε το χρειαστουμε και δεν θα μας δημιουργησει επιπλεον πονοκεφαλους.

Edited by dimosab
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολυ καλη επαναληψη, ευχαριστουμε.

 

Υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις recovery χωρις powershell window απο τον υπολογιστη? Να γινει μεσα απο το κινητο δηλαδη. Γιατι παλια δε γινοταν και εκανα το λαθος να φλασαρω recovery μεσα απο recovery και το κινητο εφυγε στα σκουπιδια. Ουτε η ιδια η εταιρεια δεν το επανεφερε στη ζωή :lol:

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επαναληψη, ευχαριστουμε.

 

Υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις recovery χωρις powershell window απο τον υπολογιστη? Να γινει μεσα απο το κινητο δηλαδη. Γιατι παλια δε γινοταν και εκανα το λαθος να φλασαρω recovery μεσα απο recovery και το κινητο εφυγε στα σκουπιδια. Ουτε η ιδια η εταιρεια δεν το επανεφερε στη ζωή :lol:

 

Δεν ξέρω τι έκανες αλλά recovery μέσα από recovery γίνεται να εγκαταστήσεις, φυσικά από custom recovery. Χωρίς υπολογιστή όχι, δεν γίνεται. Μπορείς να κάνεις patch το boot.img μεσω magisk και μετά από το magisk manager να φλασαρεις TWRP αλλά για να φλασαρεις το boot.img πάλι θέλεις υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επαναληψη, ευχαριστουμε.

 

Υπαρχει τροπος να εγκαταστησεις recovery χωρις powershell window απο τον υπολογιστη? Να γινει μεσα απο το κινητο δηλαδη. Γιατι παλια δε γινοταν και εκανα το λαθος να φλασαρω recovery μεσα απο recovery και το κινητο εφυγε στα σκουπιδια. Ουτε η ιδια η εταιρεια δεν το επανεφερε στη ζωή :lol:

 

Γινεται να εγκαταστησεις Custrom Recovery χωρις Fastboot μεσω καποιου App οπως το Flasify αλλα πρεπει να εισαι Root. Χωρις Root δεν μπορεις να φλασαρεις Custom Recovery χωρις Fastboot. Υπαρχει τροπος να γινεις Root χωρις Custom Recovery μεσω app οπως το kingroot το οποιο ομως δεν προτεινεται γιατι εχει malwares και προυποθετει να εχεις ξεκλειδωτο bootloader που για το τηλεφωνο μας δεν γινεται χωρις Fastboot Επισης οπως ειπε και ο φιλος leo06 μπορεις να γινεις root πατσαροντας το boot.img μεσω magisk manager αλλα για να το γραψεις θες fastboot και ξεκλειδωτο bootloader. Οποτε εν συντομια αν εισαι Rooted μπορεις να εγκαταστησεις Custom Recovery χωρις PC αν δεν εισαι Rooted δεν μπορεις.

Edited by dimosab
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root με TWRP 3.2.3 blu spark v9.91. Aπλα δεν το εχω ψαξει αν πλεον υπαρχει δυνατοτητα να φλασαρεις recovery μεσα απο TWRP. Π.χ να κανεις αναβαθμιση της υπαρχουσας σε πιο νεα
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root με TWRP 3.2.3 blu spark v9.91. Aπλα δεν το εχω ψαξει αν πλεον υπαρχει δυνατοτητα να φλασαρεις recovery μεσα απο TWRP. Π.χ να κανεις αναβαθμιση της υπαρχουσας σε πιο νεα

 

Ποτέ δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα? Πάντα μπορούσες να το κάνεις αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τις τελευταιες μερες δοκιμασα μερικες 10ρες Roms. Αυτη που με εντυπωσιασε με την πληροτητα ρυθμισεων και την σταθεροτητα της ειναι η MSM Xtended XQ Release V6.0. Την εχω επανω και παιζω μαζι της 1.5 μερα και ειναι απολυτα σταθερη με απειρες ρυθμισεις για το UI. Το reception της συσκευη ειναι εξαιρετικο, δεν υπαρχει κανενα θεμα σε GPS, Wifi, Data και ποιοτητα κλησης αριστη. Πραγματικα εξαιρετικη Rom η οποια εχει πολυ ενεργο support και βγαζει συνεχως νεα updates με features και bug fixes.

 

Το official link της rom στο XDA ειναι:

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/beta-msm-xtended-t3987429

 

To site της rom ειναι:

https://msmxtended.me/

 

To telegram της rom ειναι:

https://t.me/XtendedOfficial

 

Δουλευουν:

1) Immediate Double tap το lock χωρις να χαλαει το finger unlock.

2) Double Tap to Wake

3) NFC Payments

4) Android Auto

5) Arnova-Urnyx05-Gcam7

6) Slider

7) Ambient και Always On Display

 

Σημερα ειμαι στον δευτερο κυκλο φορτισης οποτε θα δω και την καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δες κανένα yt video μεγάλης διάρκειας να δεις αν κόβεται το wifi, γιατί στη havoc που και που χάνει για μισό sec και ειναι σπαστικό. Κατα τ' άλλα μια χαρά και η havoc

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δες κανένα yt video μεγάλης διάρκειας να δεις αν κόβεται το wifi, γιατί στη havoc που και που χάνει για μισό sec και ειναι σπαστικό. Κατα τ' άλλα μια χαρά και η havoc

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Μολις εκανα 15 λεπτα yt video playback χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τις τελευταιες μερες δοκιμασα μερικες 10ρες Roms. Αυτη που με εντυπωσιασε με την πληροτητα ρυθμισεων και την σταθεροτητα της ειναι η MSM Xtended XQ Release V6.0. Την εχω επανω και παιζω μαζι της 1.5 μερα και ειναι απολυτα σταθερη με απειρες ρυθμισεις για το UI. Το reception της συσκευη ειναι εξαιρετικο, δεν υπαρχει κανενα θεμα σε GPS, Wifi, Data και ποιοτητα κλησης αριστη. Πραγματικα εξαιρετικη Rom η οποια εχει πολυ ενεργο support και βγαζει συνεχως νεα updates με features και bug fixes.

 

Το official link της rom στο XDA ειναι:

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/beta-msm-xtended-t3987429

 

To site της rom ειναι:

https://msmxtended.me/

 

To telegram της rom ειναι:

https://t.me/XtendedOfficial

 

Δουλευουν:

1) Immediate Double tap το lock χωρις να χαλαει το finger unlock.

2) Double Tap to Wake

3) NFC Payments

4) Android Auto

5) Arnova-Urnyx05-Gcam7

6) Slider

7) Ambient και Always On Display

 

Σημερα ειμαι στον δευτερο κυκλο φορτισης οποτε θα δω και την καταναλωση.

 

Πολυ ενδιαφερον, θελουμε τετοια reviews! Δεδομενου οτι η επισιμη 10αρα προοριζεται για μετα τον Απριλιο, δε θα ηταν ασχημη μια δοκιμη αφου υποστηριζεται αρκετα κιολας. Αλλωστε και η επισημη αργα ή γρηγορα θα εγκαταληφθει

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα. Παραθετω την εμπειρια μου απο την MSN-Xtended-XQ-6.0 custom rom (android 10) οσον αφορα την αποδοση μπαταριας. Με μια λεξη εκπληκτικη! Η δοκιμη εγινε με τα default settings της rom χωρις να ενεργοποιησω κανενα battery saving teak (εχει πληθωρα απο tweaks και σκεφτομαι να τα ενεργοποιησω και να πειραματιστω οσονουπω). Η χρηση στο κινητο ηταν επι το πλειστων βιντεακια στο youtube , τηλεφωνηματα, λιγο browsing και λιγω social media. Τελος να πω οτι εχω εγκατεστημενα τα πολυ lite gapps (Flame Gapps-10.0-Basic). H δοκιμη εγινε με φουλ φορτισμενη την μπαταρια μεχρι να φτασει 5%. Δειτε τα εκπληκτικα αποτελεσματα:

 

Screenshot-20200220-195810.jpg

Screenshot-20200220-195818.jpg

Screenshot-20200220-195849.jpg

Screenshot-20200220-195905.jpg

Screenshot-20200220-195942.jpg

Screenshot-20200220-200019.jpg

Screenshot-20200220-200037.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατός. Πόσο καιρό τη χρησιμοποιείς; Σοβαρά - παιδικά bugs έχεις παρατηρήσει; Έχω ψηθεί να την περάσω μέσα στο ΣΚ!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατός. Πόσο καιρό τη χρησιμοποιείς; Σοβαρά - παιδικά bugs έχεις παρατηρήσει; Έχω ψηθεί να την περάσω μέσα στο ΣΚ!

 

Παιζω μαζι της καμια εβδομαδα. Ειναι σταθεροτατη, δεν εχω βρει bugs περαν του οτι εχει ενσωματομενο το dot-fix για το gcam το οποιο σε πολλους δεν λειτουργει (βγαινουν ροζ οι φωτο πορτρετου) και πρεπει να το εγκαταστησεις απο Magisκ για να δουλεψει. Κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλη με πολλες καστομιες, πολυ καλο kernel και καλο energy management. Ενα μικρο hint αν την βαλεις, βαλε μαζι τα flame gapps ειναι πολυ light (https://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-flamegapps-android-t4020917). επισης εχει πολυ καλο support. Οι devs παρακολουθουν συχνα τα reports στο telegram και βγαζουν συνεχεια νεα builds με features και fixes. Αντε βαλτην και πες κι εσυ εντυπωσεις. Για gcam επειδη το εχω ψαξει αρκετα αν σε ενδιαφερει, η πιο σταθερη εκδοση για android 10 ειναι η "CameraX9-Urnyx05-fix" που ειναι βασισμενη στο gcam 7 και λειτουργουν ολα τα modes. Για download xml και gcam μπες στο telegram group του gcam για το OP5T και κατεβασε. Οτι προβλημα εχεις με την εγκατασταση της Rom στειλε.

Link to comment
Share on other sites

Παιζω μαζι της καμια εβδομαδα. Ειναι σταθεροτατη, δεν εχω βρει bugs περαν του οτι εχει ενσωματομενο το dot-fix για το gcam το οποιο σε πολλους δεν λειτουργει (βγαινουν ροζ οι φωτο πορτρετου) και πρεπει να το εγκαταστησεις απο Magisκ για να δουλεψει. Κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλη με πολλες καστομιες, πολυ καλο kernel και καλο energy management. Ενα μικρο hint αν την βαλεις, βαλε μαζι τα flame gapps ειναι πολυ light (https://forum.xda-developers.com/android/software/gapps-flamegapps-android-t4020917). επισης εχει πολυ καλο support. Οι devs παρακολουθουν συχνα τα reports στο telegram και βγαζουν συνεχεια νεα builds με features και fixes. Αντε βαλτην και πες κι εσυ εντυπωσεις. Για gcam επειδη το εχω ψαξει αρκετα αν σε ενδιαφερει, η πιο σταθερη εκδοση για android 10 ειναι η "CameraX9-Urnyx05-fix" που ειναι βασισμενη στο gcam 7 και λειτουργουν ολα τα modes. Για download xml και gcam μπες στο telegram group του gcam για το OP5T και κατεβασε. Οτι προβλημα εχεις με την εγκατασταση της Rom στειλε.

 

Ωραίος, ευχαριστώ! Ναι με ενδιαφέρει η gcam μονο και μονο για τις βραδινες ληψεις που ειναι εξαιρετικες σε σχεση με την stock. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα είναι οκει με τις τραπεζες συν το ότι έχω κάποια 2-step verification sites κλπ που ίσως να είναι ζορι να τα ενεργοποιησω απο την αρχη. Έχω πάρει Nandroid όμως οπότε ίσως να πειραματιστώ λίγο μέσα στο ΣΚ.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ, γιατί ο maintainer της havoc για το 5t δεν βγάζει όλες τις εκδόσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Edit: Αυτή την gcam λες;

Εγω ως simplecam την βλέπω στο group.

https://i.imgur.com/l0yMoyS.png

Edited by gnsp
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ, γιατί ο maintainer της havoc για το 5t δεν βγάζει όλες τις εκδόσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Edit: Αυτή την gcam λες;

Εγω ως simplecam την βλέπω στο group.

https://i.imgur.com/l0yMoyS.png

 

Ναι αυτη λεω. Ακολουθηστε το παρακατω για εγκατασταση γτ αλλιως θα κρασαρει.

 

If GCam 7 is crashing on Android 10, go into the developer settings and change the following values:

 

➡️ config.format_raw = 32

➡️ config.format_image = 35

 

Note: It might be tricky to get into the developer settings if you have DotFix installed as the camera might continuously crash. Try one of the following approaches to reach the settings menu:

 

➡️ In the app drawer, long press the GCam icon to bring up app shortcuts, select video, open settings and then make the above mentioned changes, or

➡️ Install Activity Launcher (https://play.google.com/store/apps/details?id=de.szalkowski.activitylauncher), open Settings for GCam 7 from the app and make the above mentioned changes, or

➡️ Uninstall DotFix (if installed yourself; this is not applicable for ROMs which have DotFix inbuilt), reboot, open the camera app and make the above mentioned changes, after which you can install DotFix, or

➡️ Continuously keep swiping down until you see the settings and quickly tap on settings icon (this will take a lot of tries!) to make the above mentioned changes

 

 

NOTE : After you change the settings, force close the camera app!

Link to comment
Share on other sites

Όχι εμένα δεν κρασαρει, μια χαρά. Έχω βάλει και το xml μεσα στο φάκελο configs7

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

edit:

Δεν κρασαρει αν εκανες εγκατασταση το gcam και φορτωσες το xml πριν κανεις εγκατασταση το dotfix. Αν εκανες εγκατασταση το gcam μετα το dotfix ομως θα σου κρασαρει και πρεπει να μπεις στα settings του gcam μεσω activity launcher, να αλλαξεις τα settings που λεει το post και μετα να φορτωσεις το xml. Αυτο γινεται γενικα στo android 10 με ολες τις εκδοσεις gcam.

Edited by dimosab
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βράδυ και λέω να περάσω την MSM, ολα έτοιμα αλλά κολλάω. Ο λόγος είναι ότι με ανησυχεί το γεγονός υποκλοπής δεδομένων από τους developers της ROM. Φυσικά δεν είναι κάποιοι που εμφανίστηκαν ξαφνικά αλλά ανα πάσα ώρα μπορούν να έχουν όλους τους κωδικούς σου από τράπεζες, εφαρμογές κλπ. Το ίδιο και η OnePlus και η κάθε εταιρεία αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε αυτά τα δυο μεγέθη.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπω να αλλάζω τηλέφωνο για καιρό, που σημαίνει ότι οι αναβαθμίσεις θα είναι ελάχιστες και η custom rom μονόδρομος από ένα σημείο και μετά. Πόσο όμως εμπιστεύεσαι κυρίως τις τράπεζες και τους υπόλοιπους κωδικούς σου; Δεν ξέρω, με προβλημάτισε το θέμα και ακόμα δεν την έχω περάσει...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για την αναβάθμιση 9.0.10 που έχει αρκετά θέματα(κλήση , messenger κ.τ.λ.) μίλησα με το chat της one plus και μου είπαν να ξανά κατεβάσω την αναβάθμιση και να την ξανά εγκαταστήσω. Πιστεύετε ότι θα βοηθήσει; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα στην παρεα. Να βαλω κι εγω το λιθαρακι μου στο νημα οντας κατοχος OP5T εδω και 2 μηνες περιπου. Επειτα απο αρκετους πειραματισμους με gcam βρηκα την πιο καλη και σταθερη εκδοση με xml support. Προυποθεση για να λειτουργησει το app στο 100% ειναι η συσκευη να ειναι Root. Το Link για να κατεβασετε το app ειναι το παρακατω:

 

https://drive.google.com/drive/folders/13g_ATbweSE3WBczK8uCVq5et5IAbXJxr

 

Η διαδικασια εγκαταστασης ειναι πολυ απλη. Απεγκαθηστας προυγουμενο gcam. Kατεβαζεις το app και το xml αρχειο (Simple_V4.xml) απο το παραπανω link. Κανεις εγκατασταση το gcam. Ακολουθεις την διαδικασια στο παρακατω link για να φορτωσεις το xml αρχειο ρυθμισεων στο gcam και το app ειναι ετοιμο για χρηση.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

 

Η εκδοση ειναι βασισμενη στο gcam7 οπου επιτελους η google εβαλε το feature να βγαζεις selfies με την κληση του προσωπου οπως φαινεται στην οθονη και οχι αντιθετα οπως γινοταν μεχρι τωρα. Επισης στην παραπανω εκδοση δουλευουν τα εξης:

 

1) Touch to focus aka manual focus (δεν δουλευε στην 6.2).

2) Nightsight mode

3) Pixel 3 color gamut σαν default

4) Portrait mode

5) Lens Blur Mode

6) Astrophotography Δειτε το παρακατω Link για το πως ενεργοποιειται και δουλευει το Astrophotography mode).

https://www.androidsage.com/2019/10/01/how-to-enable-google-camera-7-0-astrophotography-feature-from-pixel-4/

7) Motion Images (για HDR+ μονο)

 

Δεν δουλευουν:

1) Slow motion video capture

2) 60fps video recording (Video Recording τραβαει σε 30fps, σε κανενα gcam app δεν δουλευει το video recording σε 60fps).

 

Αυτα τα ολιγα αντε καλο photo shooting :happy:

 

Είσαι ήρωας.....αλλά όντως ένα build για το πορτρέτο να μην χρειάζεται συνέχεια διαγραφή προσωρινής μνήμης θα ήταν super

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα. Τελικα ξενερωσα με την τελευταια Q MSM rom και ο λογος ειναι οτι δεν δουλευει σωστα το Bluetooth handsfree. Συγκεκριμενα οταν δεχεσαι εισερχομενη κληση το τηλεφωνο δεν χτυπαει αλλα ουτε ακους και τον ηχο της εισερχομενης του handsfree. Αυτο ειναι μεγαλο μειον γιατι ετσι πολλες φορες χανεις κλησεις. Για το συγκεκριμενο θεμα δεν υπαρχει ακομα ουτε workaround ουτε fix. Επισης απο οτι ειδα το προβλημα αυτο ειναι γενικο στις q customs roms γιατι δοκιμασα και την Q PixelExperience και εκανε το ιδιο. Εβαλα την τελευταια MSM για το Pie η οποια δεν ειχε θεμα με το bluetooth αλλα εκανε "νερα" το FP sensor. Τυχαια οταν ηταν κλειστη η οθονη δεν ξεκλειδωνε με το FP και επρεπε να πατησεις το power να αναψει και μετα ξεκλειδωνε με το FP κανονικα. Επαιξα με τα Power settings αλλα το προβλημα παρεμεινε οποτε και την πεταξα και εβαλα την τελευταια PixelExperience Plus για το pie.

 

Η Rom ειναι πολυ απλη με ευχρηστο UI με τις απαραιτητες καστομιες που χρειαζεται ο μεσος χρηστης χωρις πολλα περιπλοκα καλουδια (εχει ενσωματωμενα τα gapps), χωρις bloatware εχει τον google dialer και την εφαρμογη της google για τα μηνυματα που ειναι πολυ καλες. Βαζεις και τον τελευταιο Lawnchair 2 launcher και gcam και εισαι πενα. Εννοειται δεν υπαρχει το θεμα με το bluetooth οπως στις q roms, δεν εχω κανενα θεμα με το FP και γενικα η Rom τις τελευταιες 4 μερες που την δουλευω ειναι σταθεροτατη χωρις κολληματα, restarts. Επισης σημερα εβαλα και το τελευταιο Weeb-Kernel-Stable-v3.00-ricardo το οποιο μεχρι στιγμης ειναι stable δεν εχω προβληματα οποτε τωρα ειμαι σε φαση να τσεκαρω και την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Τελικα ξενερωσα με την τελευταια Q MSM rom και ο λογος ειναι οτι δεν δουλευει σωστα το Bluetooth handsfree. Συγκεκριμενα οταν δεχεσαι εισερχομενη κληση το τηλεφωνο δεν χτυπαει αλλα ουτε ακους και τον ηχο της εισερχομενης του handsfree. Αυτο ειναι μεγαλο μειον γιατι ετσι πολλες φορες χανεις κλησεις. Για το συγκεκριμενο θεμα δεν υπαρχει ακομα ουτε workaround ουτε fix. Επισης απο οτι ειδα το προβλημα αυτο ειναι γενικο στις q customs roms γιατι δοκιμασα και την Q PixelExperience και εκανε το ιδιο. Εβαλα την τελευταια MSM για το Pie η οποια δεν ειχε θεμα με το bluetooth αλλα εκανε "νερα" το FP sensor. Τυχαια οταν ηταν κλειστη η οθονη δεν ξεκλειδωνε με το FP και επρεπε να πατησεις το power να αναψει και μετα ξεκλειδωνε με το FP κανονικα. Επαιξα με τα Power settings αλλα το προβλημα παρεμεινε οποτε και την πεταξα και εβαλα την τελευταια PixelExperience Plus για το pie.

 

.

 

Δοκίμασε αυτή την ρύθμιση να τη βάλεις στο on.

Το ίδιο θεμα παρατηρείται και σε 7 Pro και mi mix 3 σε όλες Android 10 custom rom τελευταίο μήνα.

 

45bc881fad0c1b12b2ee6180d0f9079b.jpg

 

Sent from my MI MIX 3 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα στην παρεα. Τελικα ξενερωσα με την τελευταια Q MSM rom και ο λογος ειναι οτι δεν δουλευει σωστα το Bluetooth handsfree. Συγκεκριμενα οταν δεχεσαι εισερχομενη κληση το τηλεφωνο δεν χτυπαει αλλα ουτε ακους και τον ηχο της εισερχομενης του handsfree. Αυτο ειναι μεγαλο μειον γιατι ετσι πολλες φορες χανεις κλησεις. Για το συγκεκριμενο θεμα δεν υπαρχει ακομα ουτε workaround ουτε fix. Επισης απο οτι ειδα το προβλημα αυτο ειναι γενικο στις q customs roms γιατι δοκιμασα και την Q PixelExperience και εκανε το ιδιο. Εβαλα την τελευταια MSM για το Pie η οποια δεν ειχε θεμα με το bluetooth αλλα εκανε "νερα" το FP sensor. Τυχαια οταν ηταν κλειστη η οθονη δεν ξεκλειδωνε με το FP και επρεπε να πατησεις το power να αναψει και μετα ξεκλειδωνε με το FP κανονικα. Επαιξα με τα Power settings αλλα το προβλημα παρεμεινε οποτε και την πεταξα και εβαλα την τελευταια PixelExperience Plus για το pie.

 

Η Rom ειναι πολυ απλη με ευχρηστο UI με τις απαραιτητες καστομιες που χρειαζεται ο μεσος χρηστης χωρις πολλα περιπλοκα καλουδια (εχει ενσωματωμενα τα gapps), χωρις bloatware εχει τον google dialer και την εφαρμογη της google για τα μηνυματα που ειναι πολυ καλες. Βαζεις και τον τελευταιο Lawnchair 2 launcher και gcam και εισαι πενα. Εννοειται δεν υπαρχει το θεμα με το bluetooth οπως στις q roms, δεν εχω κανενα θεμα με το FP και γενικα η Rom τις τελευταιες 4 μερες που την δουλευω ειναι σταθεροτατη χωρις κολληματα, restarts. Επισης σημερα εβαλα και το τελευταιο Weeb-Kernel-Stable-v3.00-ricardo το οποιο μεχρι στιγμης ειναι stable δεν εχω προβληματα οποτε τωρα ειμαι σε φαση να τσεκαρω και την μπαταρια.

 

Καλημερα στην παρεα. Τελικα μετα απο παρα πολλα διαφορετικα σεταπ και δοκιμες στο τηλ κατασταλαξα στο ποιος ειναι ο ιδανικος συδιασμος Rom και βασικων Apps για να εχεις την πιο χρηστικη συσκευη, πληρως σταθερη και με φοβερη αυτονομια. Λοιπον το σεταπ ειναι το παρακατω:

 

1) PixelExperience_Plus_dumpling-9.0-20191220-0439-OFFICIAL

2) FrancoKernel r49

3) TWRP-3.3.1-x_blu_spark_v9.110_treble-op5_op5t

4) Magisk 20.4

5) True Phone Dialer & Contacts v1.7.1

6) CPL (Customized Pixel Launcher)

7) GCAM (Nikita-v1.4_GCam_7.3.018_Urnyx05_mod)

8) Magisk Modules:

8a) Dual Speaker Mod For Snapdragon 835 Devices v2

8b) Global Optimized GPS File Replacer v6

8c) Youtube Vanced - Magisk Repo v.14.21.54(b01.40.20)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...