Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαθε συσκευη καταναλωσης ηλεκτρικης ενεργειας δημιουργει μαγνητικο πεδιο.Καθε μαγνητικο πεδιο επηρεαζει τον ανθρωπο πολυ η λιγο.

Βγαζε το απο την πριζα δεν παθαινει τιποτα.

Κανονικα επρεπε να απαγορευσουν και τις συσκευες που υπαρχουν για παρακολουθηση του μωρου(ασυρματες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να γίνει αυτό και στο σημείο που βρίσκονται οι πρίζες, δύσκολο.

Αφού δεν είναι όμως σε λειτουργία οι συσκευές γιατί να τις βγάζω από την πρίζα;

Το βράδυ εννοείται δεν λειτιυργούν...

Σε ποιο σπίτι σήμερα δεν βρίσκονται σε όλα τα δωμάτια δεκάδες ηλ. συσκευές;

Θα έπρεπε κάθε βράδυ να τις αποσυνδέουμε όλες...

 

Kανονικά ναι, θα έπρεπε να τις αποσυνδέεις όλες. Και σε standby να είναι δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και καταναλώνουν ρεύμα. Γιατι νομίζεις πως σε όλες τις οικολογικές εκστρατείες επιμένουν σε αυτό? Άσε να ησυχάσει λίγο το κεφάλι σου όταν κοιμάσαι:O

Link to comment
Share on other sites

Μένω 2.5κμ έξω από το χωριό και δεν έχω πρόσβαση ιντερνετ με γραμμή Adsl.

Πως μπορώ να την μεταφέρω ασύρματα?

Δεν έχω οπτική επαφή άμεσα, αλλά στο μέσω τις διαδρομής έχω σπίτι που από εκεί υπάρχει οπτική επαφή.

Η σύνδεση μπορεί να είναι μόνο 2Mbps.

Θα έχω απώλειες? γιατί θέλω να την ρίξω την γραμμή σε ασύρματο δίκτυο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 2.5 χλμ εννοεις χιλιομετρα?? Nope!! Αμα ηταν καμια 100στη μετρα, τοτε θα μπορούσες να βαλεις ενα wifi router με σχετικα μεγαλη κεραια σε μια γραμμη adsl, και να μπαινεις μεσω wifi (εστω και με μικρο σημα). Αλλα 2.5χλμ ειναι πολλά...

 

Οπότε μας μενουν δυο λυσεις:

 

1) Να αποκτησεις δικη σου σταθερη γραμμη και αν βαλεις δικο σου adsl

2) Φορητος υπολογιστης, με το οποιο θα τρεχεις διπλα στο wifi router της ηδη υπάρχουσας γραμμης καθε φορα

3) Internet μεσω δικτυου κινητης τληεφωνιας (αμα δεν μπορεις να βαλεις σταθερη γραμμη), δηλ μεσω vodafone/cosmote/wind κ.ο.κ. (αλλα πριν δεσμευτεις, δανεισου ενα 3g κινητο και δες ποιες από αυτες εχουν σημα 3g στο σπιτι σου, γιατι οποιες δεν εχουν, θα σε βαζουν μεσω gprs το οποιο παει πιο αργα και από απλή pstn).

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Μένω 2.5κμ έξω από το χωριό και δεν έχω πρόσβαση ιντερνετ με γραμμή Adsl.

Πως μπορώ να την μεταφέρω ασύρματα?

Δεν έχω οπτική επαφή άμεσα, αλλά στο μέσω τις διαδρομής έχω σπίτι που από εκεί υπάρχει οπτική επαφή.

Η σύνδεση μπορεί να είναι μόνο 2Mbps.

Θα έχω απώλειες? γιατί θέλω να την ρίξω την γραμμή σε ασύρματο δίκτυο.

Ευχαριστώ

 

γινεται...θελει ψαξιμο ομως και πειραματισμο....

 

..αν κοιταξεις στο ιντερνετ θα βρεις πολλους που το εκαναν με απλα δορυφορικα πιατα και πολυ φαντασια...;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιζει τπτ μεταξύ συχνοτήτων και υγείας;

 

αυτή την απορία έχω και γω

 

ίσως γι' αυτό το SAR εξαρτάται από το αν είσαι σε Ευρώπη ή Αμερική

 

PS:

 

βρήκα ότι μάλλον παίζει:

"SAR and temperature rise were found to be greater at 1800 MHz than at 900 MHz"

http://64.233.183.104/search?q=cache:0qR8DYJBEC4J:www.remcom.com/multimedia/publications/bems2000-abstracts63.pdf+sar+measured+in+900mhz&hl=el&ct=clnk&cd=16

http://www.iop.org/EJ/article/0031-9155/52/12/002/pmb7_12_002.pdf

http://www.radiationtalk.com/faqs.html

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να τονίσω οτι είμαι νέος στο forum και δεν ήμουν σιγουρός αν έβαλα το thread στο σωστό σημείο,αν έκανα λάθος παρακαλώ μεταφέρτε το.

Τωρα το πρόβλημα μου είναι το εξής:Έχω το ΝΟΚΙΑ 6270 μοντέλο και θέλω να μεταφέρω τα μηνύματα που ειναι αποθηκευμένα στην συσκευή και γενικά όλα τα μηνυματα στο PC για back up.Έχω ψαξέι παντου αλλα δεν εχω βγαλει ακρη αν ξερει καποιος παρακαλώ να με βοηθήσει σαυτο το προβλημά γιατι ειναι απόλυτη αναγκη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!! :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι και με το Luna Μου και με τo w910 μου και με το u900.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλλιλο μερος για την ερωτηση μου , αν οχι παρακαλω βαλτετην οπου νομιζετε.

 

 

εχω δυο κινητα. κινητο Α κινητο Β.

 

αλλο νουμερο το ενα αλλο το αλλο.

 

αν το κινητο ειναι κλειστο η δεν το σηκονω ΠΩΣ οταν καποιος με περνη στο Α να κτυπαη λιγα δευτερα μετα το Β ???

 

τι γινετε αν το ενα ειναι σε μια εταιρια και το αλλο σε αλλη?

 

τι γινετε αν και τα δυο ειναι στην ιδια εταιρια?

 

ευχαριστω

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Με την προωθηση κλησεων μπορεις να το κανεις αυτο.Βαζεις τον αριθμο τηλεφωνου που θες να χτυπαει.Ειναι σαν την εκτροπη κλησεων στα σταθερα αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις χρεωσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

χεχεχε...ναι αλλα κατι στο πιο φθηνο ;)

 

...π.χ. http://www.usbwifi.orconhosting.net.nz/

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω καινουριο κινητό και μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε 3 nokia, τα Nokia 6120 classic, Nokia N73 & Nokia E51.

 

Καταλαβαίνετε οτι με ενδιαφέρει το λειτουργικό s60 αφού όπως έχω δεί, υπάρχει μεγάλη ποικιλία εφαρμογών για αυτο. Η ερώτηση μου έιναι η εξής:

 

το Ν73 αναφέρεται οτι έχει την έκδοση 9.1 του λειτουργικού ενώ τα άλλα 2 έχουν την 9.2. Υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των διαφόρων εκδόσεων? Δηλαδή προγράμματα γραμμένα για 9.2, τρέχουν στην 9.1 και αντιστροφα? Και στην τελική αξίζει να πάρω το N73 (το οποιο ομολογουμένως μου αρέσει) κι ας έχει την παλιά έκδοση? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτήν την κατηγορία τιμής? (όχι παραπάνω)

 

Υ.Γ. γνωρίζω ότι όπου να 'ναι βγαίνει και η έκδοση 9.3 αλλά δεν μπορώ να περιμένω καθώς το παλιό κινητό χάθηκε (μου το κλεψανε) και χρειάζομαι το νέο αμεσα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν έχει καμία σχέση με τους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς...

 

Για επιλογή και συγκρίση συσκευών υπάρχει η ενότητα των Διαξιφισμών.

Δημιουργείς ένα νέο θέμα εκεί και παίρνεις τις απόψεις των μελών αφού πρώτα έχεις διαβάσει τους κανόνες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Με την προωθηση κλησεων ?

 

δηλαδη?

 

πως να το κανω αυτο?

 

οι χρεωσεις ειναι αλλο , ενοω δεν ειναι το συμαντικο , το θεμα ειναι γινετε?

 

και πως?

 

καταλαβαινω οτι θα σου στοιχιζη κατι παραπανο.

 

αν και τα δυο τηλεφωνα ειναι της ιδιας εταιριας θα ειναι λιγο παραπανω απο την νορμαλ χρεωση.

 

αν ειναι απο διαφορετικη εταιρια ακομα λιγο.

 

το θεμα ειναι γινετε προωθηση κλησεων και πως ?

http://i218.photobucket.com/albums/cc107/SkapoGr10/Diafora/dHJ.jpg

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΛΥΘΙΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει προώθηση κλήσεων θα πρέπει εσύ να ορίσεις την συσκευή σου να προωθεί τις κλήσεις στον αριθμό που θέλεις, ή από τις ρυθμίσεις του κινητού σου ή πληκτρολογώντας στην κατάσταση αναμονής την ακολουθία ψηφίων με τον αριθμό που θα προωθείται η κλήση. Θα σου τα πουν αναλυτικά αν καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρίας σου.

Νομίζω πως γίνεται προώθηση κλήσεων σε διαφορετικές εταιρίες, αλλά αν δεν κάνω λάθος το κινητό που προωθεί την κλήση θα πρέπει να παραμένει ανοιχτό, καθώς αν είναι κλειστό δεν θα μπορεί να προωθήσει την κλήση.

 

Επικοινώνησε με το τμήμα εξυπηρέτησης καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι εξεφτελιστικες σε συγκριση με Ελλαδα, τα κινητα και οχι μονο εκει κοστιζουν ουτε τα μισα απο οσο κανουν εδω.. Ελλαδαρα αθανατη..!

 

 

Αν δεν κάνω λάθος στο Κατάρ δεν έχουν φόρους.

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

εεεε, διαφωνώ. οι οικολόγοι φωνάζουν για την άσκοπη κατανάλωση ρεύματος στο standby. έχουν μερικώς δίκιο για συσκευές που καταναλώνουν άνω των 4-5W σε standby. Τα ΗΜ πεδία από καλώδια χαμηλών ρευμάτων και PCBs (τυπωμένα κυκλώματα - πλακέτες) είναι μηδαμινά. Μην ξεχνάς ότι όλες οι συσκευές σου δουλεύουν με μετασχηματιστές, άρα τα καλώδια κουβαλούν ρεύματα βία 2-3Α. Συνεπώς δεν υπάρχει θέμα ΗΜ πεδίων. Και οι μετασχηματιστές δεν παράγουν επικίνδυνα πεδία, εκτός πια κι αν έχεις κανα δύο από αυτούς για μαξιλάρι του μπόμπιρα, αν και πάλι αμφιβάλλω αν τα δινορεύματα στα πηνία έχουν αρνητικές συνέπειες... χεχε. Εγώ πάντως δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου. Οι πομποδέκτες ασύρματων επικοινωνιών μπορεί υπό συνθήκες να είναι επικίνδυνοι, αλλά εσύ δεν έχεις ασύρματα, οπότε κατά την άποψή μου, no worries
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά αποτελούν κομμάτι της ζωής μας και πρόσφατα ακούσαμε για κινητά με μπαταρίες υδρογόνου, απο την αλλη το Wi-max ενσωματώνεται στα μικρά κινητά, ενώ οι πολυμεσικές τους δυνατότητες πολλαπλασιάζονται ενω εκτινάσσεται και η ισχύς των επεξεργαστών. Μάλιστα το Ε51 που έχω με την εφαρμογή διαχειρισης δειχνει ότι τρέχει κοντά στα 396ΜΗΖ. Όλες οι δυνατότητες που αναφέραμε διευκολύνουν την ζωή μας εν κινήσει και μας φέρνουν πικο κοντά το mobile Internet. Παράληλλα γεννιούνται νέες εφαρμογές και οι οθόνες των κινητών άγγιξαν τα 16 εκ. χρώματα με αναλύσεις που πλησιάζουν σε μεγαλύτερα μοντέλα την 600Χ800 περίπου αναδεινκύοντας τις τάσεις της αγοράς. Σε κάποιες χώρες μιλούν για 4G και αλλού ετοιμάζονται για φουτουριστικές συσκευές που θα διπλώνονται. Ότι κι αν ειναι το μέλλον καταγράφεται συναρπαστικό.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης mini projectors όπου πλέον θα μπορούμε να ξεφύγουμε από τον περιορισμό της οθόνης (αν πολλοί μιλούν για vision pollution).

Ακόμη NFD όπου θα πληρώνουμε τα πάντα με το κινητό μας με μια κίνηση καθώς και θα ανοίγουμε τις πόρτες. Η τεχνολογία δεν έχει όρια.

Ας ελπίσουμε οτι και μετά από 10 χρόνια, η κυρία Μαρία δεν θα έχει την ποιο εξελιγμένη συσκευή για να πέρνει μόνο τηλέφωνο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι και μετά από 10 χρόνια, η κυρία Μαρία δεν θα έχει την ποιο εξελιγμένη συσκευή για να πέρνει μόνο τηλέφωνο.

Γιατί σε ενοχλεί αυτό?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Autoi apo to 210 3721200 pairnoun tel.gia na se enimerosoun gia tis Anavathmiseis Kinitou pou dikaiousai. Kathe xrono pairnoume epidotisi apo tin Cosmote-opote apo to kentro auto ginetai i enimerosi.:):):)[/Quote]πριν 2 χρονια ρωτησε...:D
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε ΣΤ (Honda) είμαι ο υπεύθυνος απο το κατάστημα EasyBuyWorld που γράψατε οτι φυσικά έλειπε. Είδα το μηνυμά σας στο Forum σχετικά με το πρόβλημα που είχατε με κάποια μνήμη που είχατε αγοράσει. ¨Οπως διαπύστωσα στο προβλημά σας δόθηκε άμεσα λύση με επιστροφή των χρημάτων σας άμεσα. Το συγκεκριμένο προιόν για το οποίο μας κατηγορείτε είναι αγορασμένα απο μεγάλο προμηθευτη του εξωτερικού που ασχολείται με μέσα αποθήκευσης. Τις μνήμες τις έχουμε αγοράσει όπως και κονσόλες - παιχνιδομηχανές Playstation3 Και PSP χωρίς κάποια ιδιαιτερότητα - πρόβληματα. Μετέφερα και εγώ τα λεγομενά σας στο εξωτερικό για να δούμε τι συμβαίνει. Βιαστήκατε όμως να μας κατηγορήσετε και αυτό μας στενοχωρεί καθώς θέλουμε οι πελάτες μας να είναι όλοι ευχαριστημένοι απο εμάς και να ξαναψωνίζουν πόσο μάλλον να μας δυσφημούν δημοσίως. Θα θέλαμε να είχατε γράψει καλά σχόλια για εμάς εφόσον σας είχαμε εξυπηρετήσει. Τα λεγομενά σας θα τα ελέγξουμε και εμείς καθώς έχουμε ακούσει κατα καιρούς διάφορα. ¨Εχουμε ακούσει ακόμα και ότι το Sony PSP και το Playstation 3 επειδή τα τιμολογούμε φτηνότερα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ ότι είναι Fake.(Αν είναι ποτέ δυνατόν).

 

Οι μνήμες απο την εταιρεία μας είναι αγορασμένες σαν γνήσιες με κανονικά τιμολόγια και στις γνωστές συσκευασίες και λογότυπα της Sony. Συνοδεύονται απο 5 χρόνια εγγύηση. Ο αξιότιμος πελάτης μας ανέφερε οτι δεν υποστηρίζει magic gate το οποίο είναι κάτι που δεν το γνωρίζουμε και τώρα το ελέγχουμε σε επικοινωνία με τον προμηθευτή μας απο το εξωτερικό. Αντιλαμβάνεστε οτι δεν μπορούμε αν και θα θέλαμε να ξέρουμε τις τεχνικές λεπτομέρειες για όλα τα προίόντα μας τα οποία φτάνουν τα 6.000. Τη συγκεκριμένη μνήμη την χρησιμοποιώ στο κινητό μου και στο PSP εδώ και 3 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Παρόλα αυτα επειδή πάντα θέλουμε να είμαστε με το μέρος των πελατών μας ανεξάρτητα με το τι υποστηρίζουνε, θα το ελέγξουμε το θέμα διεξοδικότερα.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Με εκτίμηση EasyBuyWorld.

 

Είμαστε στην διαθεσή σας για ότι άλλο χρειαστείτε και μπορούμε να σας βοηθήσουμε-εξυπηρετήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...