Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εγώ έχω βάλει κ ούτε πρόκειται. Το θεωρώ βλακεία αν κ μια φορά που έπαιρνα ένα φίλο καθόμουν κ άκουγα το τραγούδι κ ξέχασα τι τον ήθελα :p
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευρεση λογισμικου για φορητο mp3.

Διεγραψα το λογισμικο απο mp3 μαλλον κινεζικο.

το λογισμικο που χρησιμοποιουσε ηταν τις samsung.

καποιος φιλος να μας δωσει τα φωτα του .

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πιάνουν τα γέλια ειδικά με μια φίλη μου που βάζει κάθε τόσο και διαφορετική "επιτυχία" της Βανδή ;p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ακουω και το μπιπ, μεσα στο τραγουδι... :confused:

 

Κι εγώ άκουσα το μπιπ σε μια χθεσινή μου εξερχόμενη κλήση,κάτι που δεν είχε συμβεί πριν από λίγες μέρες. Πάντως,η ποιότητα ήχου του μουσικού κομματιού ήταν κάκιστη.

 

Υ.Γ: Ναι,πρέπει να έχεις δίκιο bored01.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο οτι μπορει κανεις να στειλει mms, όχι απλα σε αλλο κινητο τηλεφωνο, αλλα σε διευθυνση email, αφου mms και email μοιραζονται τα ιδια πρωτοκολλα.

 

Η δικη μου η ερωτηση ειναι: το αντιστροφο γινεται?

 

Απο κανονικη email διευθυνση να στειλω mail σε κινητο, το οποιο θα το λαβει ως mms?

 

Μπορω να το κανω, και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

γουστα ειναι αυτα παληκαρι μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

geia sas exo ena mio A701 kai mou exei xalasei to cd driver gia na mporesei to pc mou na to diavasei pou mporo na to katevaso?;)

 

υπαρχει το αναλογο θεμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79895

λογικα θελεις το activesync για να συνδεσεις την

συσκευη σου.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=9E641C34-6F7F-404D-A04B-DC09F8141141

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο των κινητών συσκευών, ιδιαίτερα τα τελευταία 2 χρόνια, μεταφέρεται η μάχη των λειτουργικών των PC. Τα pocket pc, palm κλπ. αρχίζουν χάνουν σε πωλήσεις και όλο και περισσότερες εταιρείες κατασκευάζουν smart κινητά.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι εκτός από τα windows mobile και τα Symbian έχουμε και OS X και γίνεται μία συντονισμένη προσπάθεια από το Linux Foundation, με μεγάλες εταιρείες εταίρους, να περάσει στα κινητά πολλών εταιρειών ως το επόμενο λειτουργικό τους.

Εσείς ποιο ή ποια πιστεύεται ότι είναι τα λειτουργικά που θα κυριαρχήσουν την επόμενη δεκαετία στα κινητά μας.

Προσωπικά, πιστεύω το λίνουξ. Είναι ελαφρύ, καμία σχέση με τις απαιτήσεις των windows mobile (μπαταρία), δωρεάν, έχει μία τεράστια κοινότητα που το υποστηρίζει και το σημαντικό είναι ότι τα κινητά θα έρχονται με το λειτουργικό optimized από την εταιρεία, οπότε δεν θα υπάρχει το γνωστό "ψάξε drivers, παίζει - δεν παίζει" όπως στα pc.

Αρχικά όμως θα έλεγα το OS X αλλά ξέρω ότι ο Jobs, όσο είναι στην apple, δεν υπάρχει περίπτωση να "ανοίξει" το λειτουργικό.

Και φυσικά windows 2α. Η Symbian βλέπω να κάνει παρέα στη Sun :p

 

Παράκληση: ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ VS thread. Τη γνώμη μας πείτε μόνο και γιατί.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όχι,μόνο και μόνο λόγω χρεώσεων! Είναι μια άχρηστη υπηρεσία,την οποία δε χαίρεται ο συνδρομητής η οποία χρεώνεται και μάλιστα πολύ!!! Γιατί να χρεωθώ εγώ,για να μην ακούει ο άλλος το "τουτ-τουτ"??

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κ ουτε προκειται να βαλω. αφου δεν το χαιρομαι εγω. επισης οπως ειπατε συνεχιζει να ακουγεται κ το μπιπ.:down:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπεσα σε προβληματικο W810i που ήθελε αλλαγή πλακέτας.Με δούλευαν 2 μήνες ότι το έφτιαχναν...Τι να πει κανεις...

 

ti mou thimises tora re file! i aderfi itan apo tous protous pou eixan agorasei tote to nokia 8210(nai,toso palia) kai se 2 meres tis evgale provlimata.mia anoigokleine mono tou,mia kolouse,den fotizotan i othoni kai alla.to eixe paei ston germano(nomizo)kai kanan 4+ mines na to feroun piso kai kathe mera mas elegan avrio kai avrio!koroidia!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με το ΝΟΚΙΑ 8310, το οποίο ήταν και το τελευταίο κινητό ΝΟΚΙΑ που αγόρασα. Κρίμα τα χρήματα που είχα δώσει για ένα κινητό που τον περισσότερο καιρό βρισκόταν στα διάφορα service.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε ξαναγοράζω τόσο έυκολα καινούργιο κινητό. Πάντα πάνω σου πέφτουν όλα τα προβλήματα, πιθανών πιο γρήγορα και απο την εταιρια, και δεν σε πιστευουν κιολας και επιτηδες η και λόγω άγνοιας.

Όσοι περιμένετε το κ850, πρόσέξτε το λιγάκι, το ίδιο και το w960. υπάρχει πρόβλημα με το πίσω κάλυμμα. σπάζει το εσωτερικό μέσα απτο γυαλάκι στα πρωτυπα

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στον εναν αριθμο εχω βαλει το relax take it easy και στο αλλο το heaven.και μου αρεσει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στην προσωπική μου γραμμή όχι στην εταιρική ....

Το τραγούδι που έχω βάλει είναι Living in sin - Jon Bon Jovi και ανά τακτά διαστήματα το αλλάζω...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

-Το linux ειναι ενα λειτουργικο κομμενο και ραμμενο για τις αναγκες τις κινητής τηλεφωνιας (σταθερο, ελαφρυ, γεννηθηκε μεσα στο δικτυο, ευελικτο και ανοιχτο) δυστυχώς όμως δεν θα γινει για ενα λογο. Δεν υπάρχει καμια εταιρια να το προωθήσει.Στην κινητη τηλεφωνια, χρειαζονται συνεργασιες. Οι μονες μεγαλες εταιριες στο linux, ειναι η suse (δεν εχει τετοια σχεδια), και η canonical του ubuntu, που εχει αφοσιωθει αποκλειστικα στην ελευθερη διαδοση του λειτουργικου της. Δεν θελει να μπει σε πανακριβα κινητά.

 

Τα windows mobile ειναι από την φυση τους προβληματικα. Βαρυ και απαιτητικο, μοιαζει να συνθλιβεται κατω από το ιδιο του το βαρος. Ειναι τα windows mobile με προσθηκες. Ετσι, εχουμε ειτε πανακριβα κινητά, μεγεθους παντοφλας (κυριολεκτώ), ειτε μικρα κινητά τυπου motorola mpx220, με ασχημες καμερες, προκειμενου να χωρεσουν οι μεγαλοι επεξεργαστες που απαιτει. Το γεγονος ότι η εταιρια τα προωθει ως επαγγελματικά, περιοριζει τα ενλογω κινητά σε συγκεκριμενο κοινο

 

Το symbian εχει πολύ παρελθον, αλλα όχι μελλον. Οι τυποι στην nokia επαναπαυτηκαν με τον χειρότερο τροπο στις δαφνες τους. Ειναι κατα τη γνωμη μου ανεπιτρεπτο ενα κινητο όπως το n73 να μην εχει animated εικονιδια στο κεντρικο μενου, τα μενου επιλογων να ανοιγουν χωρις εφε, τα αρχεια μεσω bluetooth να αποθηκευονται ακομα στα εισερχομενα και αλλα τετοια ωραια. Το καλοσχεδιασμενο theme των nseries δεν μπορει να κρυψει την ηλικια της πλατφορμας. Πιαστε ενα se και θαυμαστε μενου. Ποια σημαντικη εξελιξη εχει να δωσει το symbian 9.1 σε σχεση με την εποχη του 6680; Την βλετιωμένη οθονη αναμονης και το landscape mode? Ντροπή. Κριμα η πλατφορμα. Και κυριως, κριμα σε αυτους που σας υποστηριξαν, βγαζοντας υπεροχα προγραμματα. Ειναι πλατφορμα για μια αλλη εποχη, όπου το λειτουργικο επρεπε να ειναι οσο πιο "πετσοκομμενο" (crippled down), απερριτο, και ελαφρυ γινεται για να χωραει σε μολις 100Mhz, και ας μην εχει και πολλα εφε στην εκθεση και στα μενου. Δεν επρεπε να μεινει crippled down.

 

-Το OSX ηταν η εκπληξη. Εχει τα εφε που χρειαζεται τις λειτουργιες που χρεαζεται, και ευχρηστια της apple. Ακομα όμως εχει προβληματα. Δεν εχει μενου επιλογων στην καμερα, δεν υποστηριζει video (!!) δεν ανοιγει jar, δεν υποστηριζει ακομα και format της μαμας apple και αλλα τινα. Εχει όμως πλεονεκτηματα.Το interface, η σταθεροτητα και η ταχυτητα ειναι αυτα που κανουν την διαφορα! Οι λειτουργιες πανε και ερχονται. Ενα δυο προσθηκες στο firmware, και ειναι ετοιμο. Αλλωστε, ποια αλλη πλατφορμα σταθηκε τοσο καλα στα ποδια της από την version 1.0?

 

Συμπερασμα. Μέέχρι η apple να καλύψει τα κενα που οφειλονται στην ελλεψη εμπειριας της (και αφου ξεχασε να βαλει βιντεο και υποστηριξη java, αυτη η ελλειψη εμπειριας μαλλον ειναι μεγαλη), και να καλυφθουν τα προβληματα της version 1.0, τα nseries θα πουλάνε ακομα καλά. Αλλα το osx ειναι το μελλον. Τελεια.

 

kurkosdr

 

ΥΓ Στους υπολογιστες ειμαι pc lover. Δεν μου αρεσει το osx στο pc, αλλα για το κινητο εχει ότι ακριβώς χρειαζομαστε. Ποιος θα ηθελε directx και να βαζει 100 προγραμματα στο κινητο του? Κανένας. Ποιος θα ηθελε μια καλή εκθεση και ενα ωραιο interface?

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...