Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον mkcreta

 

yparxei kai to MTNSMS.COM poy stelnei se olo ton kosmo kai free fisika oxi apo to thlephono soy alla apo to computer soy meso internet. :D

 

 

Πότε το κοίταξες τελευταία φορά; Εδώ και κανένα χρόνο περίπου έχει σταματήσει τη δωρεάν υπηρεσία.

 

Unfortunately, due to the increase in connection fees across networks, mtnsms.com is now only available for MTN subscribers sending messages inside the bounds of South Africa.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Στην Ευρώπη πάντως δε νομίζω ότι υπάρχουν πουθενά δωρεάν τοπικά τηλεφωνήματα, αλλά αυτό δεν το λέμε...

 

 

Τσ τσ τσ. Αγγλία με το πάγιο των 25€ απεριόριστα τηλέφωνα όχι μόνο τοπικά, αλλά σε όλη την Μεγαλη Βρετανία από τις 6 το απόγευμα και μετά και όλο το Σαββατοκύριακο. Με λίγο παραπάνω πάγιο παίρνεις απεριόριστα τηλεφωνα όλο το 24ωρο (σταθερά πάντα, αλλά σε όλη τη χώρα, όχι μόνο τοπικά).

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον tronik

 

ίσως από σεβασμό στους ανθρώπους που εδώ και χρόνια έστηναν το δίκτυο σε κάθε άκρη της Ελλάδας (για να το βρουν οι εναλλακτικοί έτοιμο),

 

Αυτό δεν ήταν επιλογή των εναλλακτικών, μιας και τόσα χρόνια δε μπορούσαν να στήσουν δίκτυο λόγω μονοπωλίου.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία intuwave κατασκευάζει το γνωστό πρόγραμμα mrouter το οποίο χρησιμοποιείται για τη σύνδεση κινητών με το PC με IR, Buetooth κλπ, και το οποίο εγκαθίσταται αυτόματα τουλάχιστον με το Nokia PC Suite.

 

Η ίδια εταιρία όμως, διαθέτει και μια σειρά άλλων προγραμμάτων, από τα οποία ιδιαίτερα ενδιαφέρον βρίσκω το m-SafetyNet. Για να μην το περιγράψω εγώ, παραθέτω αποσπάσματα από το site της intuwave:

 

Intuwave’s m-SatetyNet allows operators to back up all personal information (pictures, applications, settings, contact details, to do lists, calendar information, etc) to a remote server for retrieval.

 

και

 

A variety of different types of data (pictures, applications, settings, contact details, to do lists, calendar information, etc) is automatically stored on a remote server for retrieval in the event of damage, loss or theft.

 

Πόσο ασφαλείς αισθάνεστε μετά από αυτό για τα δεδομένα που αποθηκεύετε στο κινητό σας; :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση προς όλους:

 

Σύμφωνα με τους ΟΠΧ, "Απαγορεύονται οι συστάσεις μελών του myPhone.gr προς άλλα μέλη σχετικά με την συμπεριφορά τους μέσα στο forum. Αρμόδιοι για το θέμα αυτό είναι μόνο οι Moderators του myPhone.gr, οι οποίοι έχουν και την ευθύνη να προβαίνουν στην λήψη κατάλληλων μέτρων. Εάν έχετε πρόβλημα με κάποιο άλλο μέλος του forum, ενημερώστε με PM τον αρμόδιο Moderator, και εκείνος θα επιληφθεί του θέματος κατά την κρίση του."

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mkcreta

 

ela ariadgr extes etila mhnima sthn ellada sthn adrfi moy kai to pire prepei na kaneis register einai free.

 

 

Μόλις το δοκίμασα και δεν στέλνει στο κινητό μου Cosmote. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

1ον) Το icq δεν στέλνει σε Vodafone στην Ελλάδα (σε Cosmote στέλνει, σε Telestet δεν έχω δοκιμάσει

 

2ον) Αν έχεις Cosmote από το mail.mycosmos.gr μπορείς να στέλνεις 10 sms την ημέρα δωρεάν προς οποιοδήποτε δίκτυο

 

3ον)Από το mtnsms.com προσπάθησα να στείλω μήνυμα προς Cosmote & Vodafone και αρνείται να στείλει...Και για να σας προλάβω έβαλα το +30-69Χ

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mkcreta

 

MHN JEXNAS DEN EINAI STHN ELLADA O SERVER TOYS KAI THELEI TO PROTHEMA THS ELLADAS POY EINAI TO +30 KAI META TO 6 POY EINAI GIA TA KINITA KAI META 97 COSMOTE KAI META TO NOYMERO SOY

DILADH (+306971234567)

 

 

Έτσι ακριβώς τα έβαλα και δεν κατάφερα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα κι αυτό λίγο είναι; Αφού μπορεί μια εταιρία να κατασκευάζει έτσι απλά λογισμικό που παίρνει αυτόματα ότι έχω αποθηκευμένο στο τηλέφωνό μου, δε νομίζεις ότι είναι ζήτημα χρόνου (και μάλιστα λίγου) κάτι τέτοιο να χρησιμοποιηθεί κακόβουλα;

 

Ήξερα ότι κάτι τέτοιο μπορούσε να γίνει με τα contacts της SIM. Εδώ όμως μιλάμε και για εικόνες, ημερολόγιο ή και οτιδήποτε μπορεί ν' αποθηκευτεί σ' ένα smartphone!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

kai egw to eixa parathrhsei file moy alla dystyxws den psaxtika... :confused:

eytyxws bebaia pou kai an ta perissotera kinita pou exoyn perasei apo ta xeria mou eixa bt alla den to xrhsimopoiousa poly...

kai an fantasteis oti genika h xrhsh foyrnwn mikrokymatwn prokalei steirothta...makria... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

egw gia aplh symparastash sou lew oti den ton agapaw!...nai einai alitheia den ton agapaw...!an kai mas enwnei ton apofeygw...exw katafygei se enallaktikous foreis,de xrhsimopoiw cosmote,de xrhsimopoiw otenet!makria meta apo dyo logariasmous twn 190.000drs makria...bre oust!!!! :mad:
Link to comment
Share on other sites

αυτό περιμένατε για να καταλάβετε ότι τα έχουν όλα κ όλους φακελωμένα?
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ τα πρώην μονοπώλια δεν είναι αγαπητά. Δε λέω, ο ΟΤΕ έχει αλλάξει αρκετά. Ακόμα κι εμείς οι μικρότεροι θυμόμαστε ότι κάποτε περίμεναμε χρόνια (κυριολεκτικά) για μια νέα γραμμή, το 131 είχε μέσο όρο αναμονής πόσο πραγματικά πολύ ώρα.

 

Αλλά ο σοφός λαός έχει και μια παροιμία για το Μανωλιό που έβαλε το σκούφο του αλλιώς, u know. Οι παλιοί (διοικητικοί κυρίως) υπάλληλοι την ίδια νοοτροπία έχουν ακόμα, η ποιότητα της εξυπηρέτησης προς τον πελάτη σε πολλά θυμίζει ακόμα δημόσια υπηρεσία:

- αμέτρητες ουρές

- άγνοια των θεμάτων που ρωτάς

- σε στέλνουν από τον Άννα στον Καϊάφα

- αγένεια (σας έχουν μιλήσει ποτέ στον πληθηντικό?εκτός από το 131)

 

 

Το 90% των πελατών του ΟΤΕ που ακόμα δεν έχει ιδέα τι εστί εναλλακτικός, θα έπρεπε να ευχαριστεί το υπόλοιπο 10% που χρησιμοποιεί εναλλακτικούς, γιατί στους τελευταίους (λόγω ανταγωνισμού) οφείλουμε όλοι τη βελτίωση που βλέπουμε στον ΟΤΕ, τις προσφορές κτλ.

 

Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς και πιο πολύ οι παλαιότεροι (πχ οι γονείς μας) έχουν συνηθίσει σε μια τέτοια συμπεριφορά του στυλ "ΟΤΕ είναι ότι θέλει κάνει" και δε συνειδητοποιούν ότι πλέον έχουν αγοραστική δύναμη. Θα ψωνίζατε ποτέ ρούχα από ένα μαγαζί που ο/η υπάλληλος σας στραβοκοιτάει, βαριέται να σας εξυπηρετησει, είναι αγενής και δεν ξέρει και τι δουλειά του? Με την ίδια λογική γιατί συνεχίζουμε και "αγοράζουμε" από τον όμιλο ΟΤΕ? Επειδή η Κοσμοτέ ας πούμε έχει ή είχε κάποτε 10 Ευρώ καλύτερη επιδότηση?Δηλαδή θα ξεπουλήσω την αξιοπρέπεια μου για 10 Ευρώ? Στο Vodafone Shop ή στο Telestet Center όταν χρειαστώ κάτι θα με αντιμετωπίσουν ως πελάτη, με την ευγένεια που μου αξίζει. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια, αλλά είναι ακριβός αυτό: εξαιρέσεις. Σε κατάστημα της Κοσμοτέ/ΟΤΕ εξαίρεση θα είναι να καταφέρω να συνεννοηθώ. Παράδειγμα το κεντρικότατο κατάστημα Cosmote (και ένα από τα 2 μοναδικά) στη Θεσσαλονίκη μέχρι πριν 1.5 χρόνο (από τότε δεν έχω ξαναπατήσει) δηλαδή εν έτη 2001-2002 θύμιζε δημόσια υπηρεσία στα χειρότερά της.

 

Ε λοιπόν ναι, όσο φθηνότερη και να είναι η Κοσμοτέ/Οτε κτλ δε θα την προτιμήσω. Όχι γιατί είμαι μαζόχας η κομπλεξικός, αλλά γιατί αν δεν ήμουν φοιτητής αλλά εργαζόμενος θα είχα χάσει τόσο χρόνο και χρήμα πηγαίνοντας 3 φορές για μια αποσύνδεση στα κεντρικά και παίρνοντας άλλες 10 φορές τηλέφωνο στο με χρέωση 164 (αν θυμάμαι καλά) πληρώνοντας και ένα extra πάγιο που τελικά θα μου έβγαινε ακριβότερα. Βάλε και τη ψυχική ηρεμία που δεν μπορεί να αποτιμηθεί σε χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Στην Ευρώπη πάντως δε νομίζω ότι υπάρχουν πουθενά δωρεάν τοπικά τηλεφωνήματα, αλλά αυτό δεν το λέμε...

 

 

Τσ τσ τσ. Αγγλία με το πάγιο των 25€ απεριόριστα τηλέφωνα όχι μόνο τοπικά, αλλά σε όλη την Μεγαλη Βρετανία από τις 6 το απόγευμα και μετά και όλο το Σαββατοκύριακο. Με λίγο παραπάνω πάγιο παίρνεις απεριόριστα τηλεφωνα όλο το 24ωρο (σταθερά πάντα, αλλά σε όλη τη χώρα, όχι μόνο τοπικά).

 

Μάλιστα. Μπορεί ο ΟΤΕ να φτιάξει δεύτερο πακέτο με απεριόριστα τοπικά τα απογεύματα; Εδώ είπε να δώσει τα υπεραστικά σε τιμή αστική τα Σαββατοκύριακα και η ΕΕΤΤ του έβαλε χέρι γιατί ακόμα δεν έχει εγκρίνει τα τέλη διασύνδεσης για το 2003(!). Ακόμα χειρότερα του έβαλε χέρι επειδή στην έκπτωση για τα διεθνή (στα οποία ο ΟΤΕ δεν δεσμεύεται στις τιμές που θα τα παρέχει) υπολόγιζε το σύνολο του λογαριασμού (λες και αυτό δεν το κάνουν οι εναλλακτικοί όταν δίνουν διαφορετικά πακέτα)... Τι περιθώριο έχει ο ΟΤΕ να ανταγωνιστεί στα ίσα, κάνοντας προσφορές σαν και αυτές που αναφέρεις; Δεν είναι ο ΟΤΕ που δεν πρέπει να αγαπάς, τουλάχιστον δεν είναι ο μόνος...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον tronik

 

ίσως από σεβασμό στους ανθρώπους που εδώ και χρόνια έστηναν το δίκτυο σε κάθε άκρη της Ελλάδας (για να το βρουν οι εναλλακτικοί έτοιμο),

 

Αυτό δεν ήταν επιλογή των εναλλακτικών, μιας και τόσα χρόνια δε μπορούσαν να στήσουν δίκτυο λόγω μονοπωλίου.

 

Έτσι είναι. Το ερώτημα είναι εδώ και δυο χρόνια που μπορούν, ποιοι κάθονται να περάσουν δικά τους καλώδια και δεν τα περιμένουν έτοιμα; Είδες κανένα να σου πει θα σου φέρω δισύρματη γραμμή, ομοαξονικό καλώδιο ή οπτική ίνα σπίτι σου; Μόνο ασυρματικό (LMDS) να σου βάλουν και αν...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι σε μέρη που υπάρχουν πολλά bt (πχ σε τοπικό δίκτυο μια εταιρείας) υπάρχει πράγματι ο κίνδυνος να επηρεάζει την υγεία των ατόμων που εργάζονται εκεί. Μάλιστα ανέφερε και περιπτώσεις ανθρώπων που παραπονιόντουσαν για πονοκεφάλους κλπ.

 

Θα ψάξω αν το ξαναβρω να στείλω url.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ZENTRAEDI

 

Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια ερευνα για το BT και αν προκαλει προβληματα στον εγκεφαλο κτλ?

 

Ολοι εχουμε ακουσει για εραυνες για τα κινητα αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα για το ΒΤ.

 

2400 MHz δεν ειναι υψηλη συχνοτητα, εστω και σε αυτα τα χαμηλα watt ?

 

Watt; Σε Watt εκπέμπουν τα κινητά, το bluetooth εκπέμπει σε milliWatt. Αφού δεν έχουν κατορθώσει να βγάλουν άκρη με τα Watt των κινητών, περιμένεις να παρατηρήσουν επιπτώσεις με τα mW του Bluetooth; :confused:

 

(Κατα τυχη στην ιδια συχνοτητα λειτουργουν και οι φουρνοι μικροκυματων!!!) :blink:

Δεν είναι κατά τύχη, είναι εξεπίτηδες. Το Bluetooth, το WLAN IEEE 802.11b και πολλά (μη DECT) ασύρματα τηλέφωνα εξεπίτηδες βρίσκονται στην "αδέσποτη" μπάντα των 2.4GHz μαζί με τους φούρνους μικροκυμάτων όπου καθένας μπορεί να εκπέμπει χωρίς άδεια (εντός κάποιων ορίων)...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην Norton και τις άλλες εταιρίες του είδους :p

Προβλέπω firewall κ.λ.π. για τα κινητά σε λίγο :D :whistle:

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Μάλιστα. Μπορεί ο ΟΤΕ να φτιάξει δεύτερο πακέτο με απεριόριστα τοπικά τα απογεύματα; Εδώ είπε να δώσει τα υπεραστικά σε τιμή αστική τα Σαββατοκύριακα και η ΕΕΤΤ του έβαλε χέρι

 

Εσύ είπες παραπάνω ότι πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχουν πακέτα με απεριόριστα τοπικά. Πράγμα λάθος, για αυτό και σε διόρθωσα.

 

Θα μπορούσες να πεις από την αρχή αυτό που λες τώρα, οπότε και δε θα υπήρχε παραπληροφόρηση, άρα και λόγος να σε διορθώσω.

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει (αν είσαι ο sgitz) ότι οι πρακτικές της ΕΕΤ μπορεί να μην είναι πάντα σωστές, αλλά κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Περίπου έτσι γίνεται παντού σε όλο τον κόσμο.

 

Η αγορά είναι καινούρια, ο ΟΤΕ έχτιζε δίκτυο ανενόχλητος 50 χρόνια και τώρα στην αρχή πρέπει η ΕΕΤΤ να προστατέψει τους μικρούς, γιατί θα είναι προς το μακροπρόθεσμο καλό των καταναλωτών, έστω κι αν βραχυπρόθεσμα μπορεί και να χάνουμε.

 

Φυσικά η ΕΕΤΤ έχει κάνει και πολλές @@@@.

 

Τι περιθώριο έχει ο ΟΤΕ να ανταγωνιστεί στα ίσα, κάνοντας προσφορές σαν και αυτές που αναφέρεις; Δεν είναι ο ΟΤΕ που δεν πρέπει να αγαπάς, τουλάχιστον δεν είναι ο μόνος ...

 

Δεν είναι οι προσφορές ο λόγος που δεν "αγαπάω" τον ΟΤΕ. Διάβασε και λίγο παρακάτω στο προηγούμενο post και ίσως καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Εσύ είπες παραπάνω ότι πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχουν πακέτα με απεριόριστα τοπικά. Πράγμα λάθος, για αυτό και σε διόρθωσα.

 

Θα μπορούσες να πεις από την αρχή αυτό που λες τώρα, οπότε και δε θα υπήρχε παραπληροφόρηση, άρα και λόγος να σε διορθώσω.

 

Δεκτό, αποδέχομαι τη διόρθωση, άλλωστε αν προσέξεις γράφω "δε νομίζω". Αλήθεια αυτό το δίνει η BT ή κάποιος εναλλακτικός; Και πριν βιαστείς να μιλήσεις για παραπληροφόρηση, διάβασε τη συζήτηση από την αρχή - η ύπαρξη αυτού του πακέτου δεν αλλάζει την ουσία του επιχειρήματος ότι στην Ευρώπη δεν υπάρχουν ουσιαστικά δωρεάν τοπικά τηλεφωνήματα (πόσοι Ευρωπαίοι δεν πληρώνουν χρονοχρέωση στα τοπικά; ). Όπως ο ίδιος αναφέρεις, αφορά μόνο απογεύματα και σαββατοκύριακα και όπως εννοείς έχει υψηλότερο πάγιο από τα απλά πακέτα, αντίθετα με τις ΗΠΑ που τα τοπικά είναι δωρεάν όλη τη μέρα στο κανονικό πακέτο - από κει ξεκίνησε η κουβέντα και ως προς τις ΗΠΑ γινόταν η σύγκριση.

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει (αν είσαι ο sgitz) ότι οι πρακτικές της ΕΕΤ μπορεί να μην είναι πάντα σωστές, αλλά κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Περίπου έτσι γίνεται παντού σε όλο τον κόσμο.

 

Η αγορά είναι καινούρια, ο ΟΤΕ έχτιζε δίκτυο ανενόχλητος 50 χρόνια και τώρα στην αρχή πρέπει η ΕΕΤΤ να προστατέψει τους μικρούς, γιατί θα είναι προς το μακροπρόθεσμο καλό των καταναλωτών, έστω κι αν βραχυπρόθεσμα μπορεί και να χάνουμε.

 

Φυσικά η ΕΕΤΤ έχει κάνει και πολλές @@@@.

 

Σωστά όλα αυτά, δεν διαφωνούμε στον γενικό στόχο (το καλό των Ελλήνων) - τα επιμέρους βήματα σχολιάζουμε κατά περίπτωση σε σχέση με το πόσο το εξυπηρετούν. Υποστηρίζω λοιπόν ότι αν ο ΟΤΕ ήθελε να δώσει αντίστοιχο πακέτο όπως των €25 που αναφέρεις καλώς ή κακώς η ΕΕΤΤ δεν θα τον άφηνε. Αν έχω δίκιο, φταίει ο ΟΤΕ ή η ΕΕΤΤ; Δεν ισχυρίζομαι κατ' ανάγκη ότι η ΕΕΤΤ θα έπρεπε να τον αφήσει να δώσει τέτοιο πακέτο - αν θες, το συζητάμε, επισημαίνω το γεγονός ότι δεν έχει την ελευθερία να το κάνει. Άρα είναι μάλλον κουταμάρα να στρέφεις τα βέλη σου, εσύ ή όποιος άλλος, κατά του ΟΤΕ γι' αυτό το λόγο...

 

Δεν είναι οι προσφορές ο λόγος που δεν "αγαπάω" τον ΟΤΕ. Διάβασε και λίγο παρακάτω στο προηγούμενο post και ίσως καταλάβεις.

Δεν απαντώ ειδικά σε εσένα. Απαντώ σε αυτά που έχει νόημα να απαντήσω, ειδικά σε σχέση με το "δεν αγαπώ τον ΟΤΕ επειδή δεν έχει τζάμπα τοπικά".

 

Στα υπόλοιπα που αναφέρεις σε άλλα έχεις δίκιο (αγενείς υπάλληλοι, κακή οργάνωση στο βαθμό που συμβαίνουν), σε άλλα είναι θέμα προτίμησης ή προσωπικής συμπάθειας στα οποία δεν χωράει λογική (όπως δεν χωράει λογική στο ποια ομάδα συμπαθείς): π.χ. στο προτιμώ να πληρώνω παραπάνω για να με προσέχουν περισσότερο (εγώ λέω εξαρτάται), στο ότι πριν 15 χρόνια δεν μπορούσες να βάλεις γραμμή (δολοφονία να ήταν θα πλησίαζε η παραγραφή του αδικήματος), στο ότι δεν βάζω Cosmote/Otenet που παραδέχομαι ότι έχει καλύτερο δίκτυο παρόλο που δεν έχω τίποτα με την Cosmote/Otenet αλλά μόνο με τον ΟΤΕ (το οποίο δεν το λες εσύ, το λένε άλλοι) κτλ.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...