Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε λογικά αυτό που πουλάει η siemens θα έχει 100% υποστήριξη.Εγώ έχω το bluetrek και στο μόνο που δεν τα πάει καλά,είναι ότι δεν ακούγεται ο ήχος του sms.Κατά τ' άλλα άψογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε λογικά αυτό που πουλάει η siemens θα έχει 100% υποστήριξη.Εγώ έχω το bluetrek και στο μόνο που δεν τα πάει καλά,είναι ότι δεν ακούγεται ο ήχος του sms.Κατά τ' άλλα άψογο.

Προφανώς αυτό της Siemens θα είναι full compatible...

Σ' ευχαριστώ πάντως. Θα πάω για έρευνα αγοράς σήμερα, να δω τι παίζει. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω το M3000 της Plantronics, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι τα earloops φθείρονται εύκολα αλλά υπάρχουν ανταλλακτικα...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις εδω δεν εχει "καθησει" ακομα καλα καλα το 3g, τι μιλαμε για 4g...

 

 

red alert panta ipothetika milame kai an pali den einai ipothetika toulaxiston apo osa pistevoume kai isos exoume akousi :O

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ NEC ΣΕ ΜΟΡΦΗ 3GPP ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΝΩΣΤΟ[nero-ulead κ.λ.π.].

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να αναπαράγει βιντεάκια της μορφής 3gp χρειάζεσαι το quicktime που θα το βρεις εδώ: http://www.apple.com/quicktime/download/standalone.html

Για την μετατροπή τους δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοτας για ελληνικές εφαρμογές και Symbian για το νέο μου 7610, έπεσα πάνω σε αυτό:

 

ελληνικό TtS για Symbian

 

Το έχει πάρει κανείς χαμπάρι; Ξέρετε λεπτομέρειες; Δεν

το έχω δει να παίζει πουθενά

 

Νικ

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτηματολόγιο έχει ένα πρόβλημα:

 

Υποχρεώνεσαι να απαντήσεις σχετικά με λεπτομέρειες της γραφής Greeklish ακόμα και αν δηλώσεις ότι δε χρησιμοποιείς ποτέ Greeklish

 

Νικ

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται Έλληνας χρήστης να μην έχει χρησιμοποιήσει greeklish εστω μια φορά.

 

Απλά αποκλείεται. Εκτός αν χρησιμοποιεί κάποιο διαφορετικό internet... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται Έλληνας χρήστης να μην έχει χρησιμοποιήσει greeklish εστω μια φορά.

 

Χρησιμοποιούσα Greeklish πριν μία δεκαετία περίπου, σε Unix περιβάλλοντα. Εξακολούθησα περιστασιακά να χρησιμοποιώ όταν δεν υπήρχε άλλη λύση. Πλέον τα έχω απορρίψει ανεπιστρεπτί και δηλώνω ότι ΔΕΝ χρησιμοποιώ τουλάχιστον τα 3 τελευταία χρόνια. Άλλο το αν έρχομαι σε επαφή γιατί μου στέλνουν.

 

 

Νικ

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση φίλε boldrick. Και πολύ καλά κανεις και τα εχεις απορρίψει.

Πάντως έχει χρησιμοποιήσει greeklish, άρα λογικά μπορείς να πεις βάσει της τότε

εμπειρίας σου πώς τα εγραφες. Δεν είναι κακό. :)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πεις βάσει της τότε

εμπειρίας σου πώς τα εγραφες. Δεν είναι κακό. :)

 

Αν το συμπληρώσω όλο όμως, έμμεσα με "μετράει" στους τρέχοντες χρήστες των Greeklish. Αυτή είναι η αντίρρηση μου.

 

 

Φιλικά,

Νικ

 

Υ.Γ. μάλλον αρκετά το σχολιάσαμε. Αυτός που το έφτιαξε είχε κάποιο σκοπό, κάποια στιγμή θα τον μάθουμε :)

Link to comment
Share on other sites

kalhspera.exw to nokia 7610 kai tha hthela na mou peite pws tha ginei h energopoihsh to gramatokivwtiou kai an tha mporw na vlepw tis foto pou tha stelnw apo to mail mycosmos!eimai sto dyktio ths cosmote!eyxaristw ek twn proterwn
Link to comment
Share on other sites

αυτονόητο είπες?

στο 6630 μου πως μπορω?@?@ :O έχω μια CU 3G και μια ΤΙΜ απλη.

Link to comment
Share on other sites

paides kalhspera..exw ena provlima me to bluetooth mou pou evxomai na me voithisete na to lisw.exw winxp pro. me sp2..otan paw na ksekinisw to bluetooth sto pc mou vgazei ena sfalma.."your bluetooth software licence does not include use with this bluetooth device."me apotelesma na mhn mporw na xrisimopoihsw thn syskevh.h siskevh einai ths levelone.voithia paides...thanks
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κατευασεις απο to site levelone τους καινουργιους drivers για το bluetooth σου και ολα θα ειναι οκ

------------- --------------

αγαπημενα sites

 

http://www.myphone.gr

http://www.MyLaptop.gr

http://www.Teachteac.gr

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Vodafone/Sharp902SH/SHG001/1.0 Browser/UP.Browser/7.0.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1 Ext-J-Profile/JSCL-1.2.2 Ext-V-Profile/VSCL-2.0.0)

 

Αν και το θέμα είναι αφιερωμένο στα greeklish, εντούτοις ας μου επιτραπεί να κάνω μερικά σχόλια και σε ότι αφορά την ελληνική γλώσσα, μιας και πιστεύω ότι έχουν μια σχέση ως έναν βαθμό.

Καταρχήν δεν είναι λίγο αντιφατικό να υπερασπιζόμαστε την γλώσσα μας και να υπογράφουμε σαν "Νικ"; το "ος" το χάσαμε στον δρόμο; :)

Σε σχέση μ' αυτά που θα πω, ίσως μερικοί με θεωρήσουν "Ταλιμπάν" ή σωβινιστή, ή και ακραίο.

Είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν, ότι έχουμε την πιο όμορφη και πλούσια γλώσσα στον πλανήτη Γη. Είναι η μοναδική γλώσσα που μπορεί ν' αποδώσει με ακρίβεια την κάθε σκέψη και κάθε συναίσθημα.

Δυστυχώς όμως αρχίζει να διαβρώνεται επικίνδυνα.

Στην αρχή είχαμε την επιβολή ή και υιοθέτηση πολλών τουρκικών και ιταλικών λέξεων, λόγω σκλαβιάς. Στην συνέχεια και ειδικότερα την τελευταία 20ετία, είχαμε την αθρόα εισαγωγή και αυτούσια ενσωμάτωση κυρίως αγγλικών όρων και λέξεων(οι λόγοι πολλοί, αλλά κυρίως λόγω ίντερνετ και τηλεόρασης). Τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο, να γράφουμε την ίδια μας την γλώσσα με λατινικούς χαρακτήρες. Το επόμενο στάδιο μετάλλαξης, ποιο θα είναι άραγε; Ίσως τα greeklish να μην αποτελούν αυτή την στιγμή σοβαρό κίνδυνο, αλλά με τον ρυθμό που αλλάζει ο κόσμος σήμερα, δεν θα ήθελα να φανταστώ τι επιφυλάσσει το μέλλον για την γλώσσα μας.

Πως όμως να μην επέλθει η διάβρωση, αφού κάνουμε ότι μπορούμε έστω κι ασυναίσθητα για να το πετύχουμε;

Είμαστε σε λήθαργο κι ότι μας δίνουν οι ξένοι το καταπίνουμε αμάσητο. "Μαϊμουδίζουμε" και φερόμαστε σαν παπαγαλάκια.

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση σε φιλικό ύφος στους υπεύθυνους αυτής της ιστοσελίδας; γιατί "moderator" κι όχι "συντονιστής"; γιατί "off topic" κι όχι "εκτός θέματος"; είναι τόσο κακόηχες οι ελληνικές λέξεις, η απευθύνεστε σε αγγλόφωνους χρήστες;

Ξέρετε ποιο είναι το αστείο της όλης υπόθεσης; ενώ το αγγλικό λεξιλόγιο περιέχει περίπου 40 χιλιάδες ελληνικές λέξεις, εμείς τις ξαναπαίρνουμε πίσω με την αγγλική προφορά. Το πιο αστείο βέβαια, είναι ότι αν καταφέρουμε και προφέρουμε με τέλεια αγγλική προφορά την δ ι κ ή μας λέξη, καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια!

Αλλά τι διαφορετικό μπορεί να περιμένει κανείς, όταν και στο τελευταίο κατσικοχώρι, το καφενείο της γιαγιάς έπαψε να λέγεται "Η καλή καρδιά" και έχει μετονομαστεί σε "Crazy Girls";

Καλό θα είναι να θυμόμαστε που και που, τι είχε κάνει πριν κάποιες δεκαετίες ο Ζολώτας στον ΟΗΕ.

Κλείνοντας, σε σχέση με τα greeklish, καλύτερα να μην πω την άποψή μου, γιατί θα γίνω πολύ δυσάρεστος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι λίγο αντιφατικό να υπερασπιζόμαστε την γλώσσα μας και να υπογράφουμε σαν "Νικ"; το "ος" το χάσαμε στον δρόμο; :)

 

Σωστό.

Ωστόσο, το Νικ δεν είναι παρά ένα ψευδώνυμο μέσα σε ένα ανώνυμο φόρουμ. Μπορεί να είναι και συντομογραφία. Πάντως Νίκο δε με λένε :)

 

 

Νικ :!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...