Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο νομιζω ειχε ξανασυμβει πριν απο 3 χρονια εαν δεν απατωμαι...Εμενα προσωπικα δεν θυμαμαι να με πηραν καποιο τηλεφωνο...Ουτε και γνωστο μου.Ισως προκειται απλα για μια πλακα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τουλάχιστον στην Vodafone αυτό γίνεται. Παίρνεις τηλ στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και ζητάς να ενημερωθείς για τον χρόνο που έχεις μιλήσει καθώς και τα μηνύματα που έχεις στείλει. Σου στέλνουν sms μετά από λίγες ώρες στο οποίο γράφει ακριβώς, διάρκεια εξερχόμενων κλήσεων (του τρέχοντος μήνα εννοείται) και επίσης πόσα sms έχεις στείλει. Αυτό κάνω κάθε μήνα (25 του μηνός) και έτσι ποτέ δεν ξεφεύγω.

Yep, με εξυπηρέτησαν κι εμένα μια φορά γιατί βρήκα τον λογαριασμό μου παραφουσκωμένο... Επίσης, κάτι το οποίο δεν ήξερα είναι ότι η προπληρωμή ισχύει για ένα μήνα, αλλά από την πρώτη του μηνός, ανεξάρτητα με το πότε εκδίδεται ο λογαριασμός (στην περίπτωσή μου εκδίδεται στις 21).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η vodafone κρατάει ονομαστικά τις αποδείξεις. Οπότε ίσως μπορείς να πας να τους ζητήσεις αντίγραφο (ξέρω πως γίνεται σίγουρα με τα τιμολόγια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος για τις αποδείξεις πάντως).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα mail που έλαβα σήμερα περί απατών... Καλό θα ήταν από τεχνικής πλευράς οι ειδήμονες να μας ενημερώσουν αν και κατά πόσον μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Μήπως τρομοκρατείται ο κόσμος τζάμπα; Το mail μέσα σε 1 ώρα το έλαβα 3 φορές... την τρίτη δεν άντεξα, μου ξέφυγε ένα γελάκι :lol:

 

TΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

 

Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

 

Τα σχόλια δικά σας

 

Εαν πατησεις #09 θα σου βγαλει τον ενατο αριθμο που εχεις αποθηκευσει στη SIM. Σαν πλακα μου φαινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

κάποιος φίλος μου έστειλε πρό ολίγου το παρακάτω e-mail¨

 

 

Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

 

Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

 

Προωθήστε το μήνυμα σε όσους περισσότερους μπορείτε

 

Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικό η απλά είναι ένα chain mail?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=821416#post821416 :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είχα συμπαθήσει στα παλιά, κλασσικά, Ericsson είναι το ledάκι που είχαν στην πρόσοψη και αναβόσβηνε στην αναμονή ή ήταν κόκκινο όταν το φόρτιζες. Το τελευταίο τέτοιο κινητό ήταν -IIRC- το T68i που είχε μάλιστα και δεύτερο led για το Bluetooth. Γιατί έχουν εξαφανιστεί αυτά; (δεν εννοώ το κόκκινο που έχουν τα T610/630/K700 για τη φόρτιση).

 

Ένα LED είναι πολύ φτηνό, δεν πιάνει παρά ελάχιστο χώρο στο PCB, είναι πολύ απλό να οδηγηθεί ηλεκτρονικά, καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια. Γενικώς ούτε κοστίζει, ούτε είναι δύσκολο. Κι όμως, με εξαίρεση το Siemens M55 και ένα clamshell χωρίς εξωτερική οθόνη (δεν θυμάμαι ποιο), αυτά έχουν εξαφανιστεί από τα σύγχρονα κινητά.

 

Εσείς δεν θα θέλατε ένα δίχρωμο (RG) LEDάκι στο κινητό σας για να πληροφορείστε γρήγορα και με μια ματιά; Με 2 χρώματα και συνδυασμούς on-off-blink μπορούμε να έχουμε αρκετούς συνδυασμούς που καλύπτουν τις περισσότερες καταστάσεις λειτουργίας: αναμονή, νέο μήνυμα, εκτός δικτύου, χαμηλή μπαταρία. Ειδικά τώρα με τις έγχρωμες οθόνες, δεν θα χρειάζεται να βγούμε από το screensaver και να ανάψει ο φωτισμός για να δούμε τι γράφει η οθόνη...

 

Οι απόψεις σας για το θέμα;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, με εξαίρεση το Siemens M55 και ένα clamshell χωρίς εξωτερική οθόνη (δεν θυμάμαι ποιο), αυτά έχουν εξαφανιστεί από τα σύγχρονα κινητά.

 

Από Siemens, τα Μ65/CX65 έχουν leds. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, έχει και το SE Z600 συν κάποια μοντέλα της Motorola. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως κι όλη η σειρά UIQ της SE.

Πάντως,συμφωνώ απόλυτα με τον Zorz! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τον φίλο Zorz, καθώς βρίσκω χρήσιμα τα ledάκια. Πολλές φορές έχει τύχει να πάρω χαμπάρι κάποια αναπάντητη ή ένα μήνυμα με αυτά, ειδικά όταν έχω το κινητό στο αθόρυβο. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόδας είναι κάτι Samsung που έχουν 10 ledακια με 25 διαφορετικά χρώματα,κοινώς τσίρκο.

Σε αντίθεση με την προκείμενη υλοποίηση η οποία αφορά την πρακτικότητα-χρηστικότητα και μόνο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι οι κλασικοι παλιοι ericssonακηδες νοσταλγουν το λαμπακι.Εγω δεν ειμαι απ αυτους αλλα απ τους "συγχρονους" που στο τσακ προλαβαν τα τελευταια LED's (T200 και T68i) και πραγματικα αναγνωριζουν την αξια τους.Το Ζ600 ειναι ο τελευταιος των μοικανων οπως φαινεται αν και στο σημειο που χει μπει δε φαινεται απ ολες τις γωνιες.

 

Στο Τ200 διακρινεις το λαμπακι απο σχεδον οποιαδηπποτε γωνια καθως και με το κινητο αναποδα.Το Τ68i δε το βλεπεις υπο συγκεκριμενες γωνιες.Φυσικα αναφερομαι στη χρησιμοτητα του LED στο να εντοπιζεις το κινητο σου στο σκοταδι!Και ασε τους αλλους να κανουν κληση για να το βρουν.....

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές έχει τύχει να πάρω χαμπάρι κάποια αναπάντητη ή ένα μήνυμα με αυτά, ειδικά όταν έχω το κινητό στο αθόρυβο. ;)

 

Δεν νομίζω τα ledakia να χρησιμοποιούν γι'αυτό που λες γιατι αναβοσβήνουν σε γρήγορο ρυθμό μόνο για 5-10 δευτερόλεπτα μετά από κάποιο μήνυμα ή αναπάντητη, οπότε μάπα το πεπόνη.

 

Πάντως απο SE αν δεν κάνω λάθος εκτός από T68, T200 Z600 και P800/P900/P910 πρέπει να έχει και το S700 στο πλάι το οποίο γίνεται και μπλε κατά την διάρκεια του bluetooth (έχει 3 χρώματα).

 

Πιστευω οτι η κατάργηση του έγινε για την κατανάλωση μπαταρίας γιατι κακά τα ψέματα δεν μπορεί έστω και λίγο κάτι θα καίνε....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τα ledakia να χρησιμοποιούν γι'αυτό που λες γιατι αναβοσβήνουν σε γρήγορο ρυθμό μόνο για 5-10 δευτερόλεπτα μετά από κάποιο μήνυμα ή αναπάντητη, οπότε μάπα το πεπόνη.

 

Μιλάω για Siemens M55 και Siemens M65. Στα μοντέλα αυτά, επιλέγεις εσύ με τι ρυθμό θες να αναβοσβήνουν τα leds, ανάλογα με το αν έχεις κλήση, μήνυμα, υπενθύμιση κτλ. Τα ρυθμίζεις όπως θες. ;)

 

Επίσης, εάν έχεις πχ μια αναπάντητη, τα φωτάκια αναβοσβήνουν μέχρι να την πάρεις χαμπάρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Καθώς και στα Qtek,μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τη χρονική διάρκεια ακριβώς όπως αναφέρει κι ο TN97. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Qtek 9090, έχει onbaord wifi. Επίσης το PDA phone της ΗΡ, δεν θυμάμαι το μοντέλο δυστυχώς...κανένα από αυτά σε αξιοπρεπές μέγεθος όμως...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω τα ledakia να χρησιμοποιούν γι'αυτό που λες γιατι αναβοσβήνουν σε γρήγορο ρυθμό μόνο για 5-10 δευτερόλεπτα μετά από κάποιο μήνυμα ή αναπάντητη, οπότε μάπα το πεπόνη.

 

Πάντως απο SE αν δεν κάνω λάθος εκτός από T68, T200 Z600 και P800/P900/P910 πρέπει να έχει και το S700 στο πλάι το οποίο γίνεται και μπλε κατά την διάρκεια του bluetooth (έχει 3 χρώματα).

 

Πιστευω οτι η κατάργηση του έγινε για την κατανάλωση μπαταρίας γιατι κακά τα ψέματα δεν μπορεί έστω και λίγο κάτι θα καίνε....

1.Mh to les,polles fores perimeneis minima kai vlepondas to lambaki adilamvanese to sms apo polla metra makria k athoriva.

 

3.De vriskw thn aftonomia toy T68i mikrh,kathe allo thewrw pws einai ap ta kalytera egxrwma kinhta apo thema aftonomias.An den eixe to lambaki ap tis 200 wres pragmatikhs anamonhs ade na trwge th mish h ti mia wra.siga to prama

Link to comment
Share on other sites

Έβαλαν στο σχολείο ένα μηχάνημα που μλοκάρει το σήμα των κινητών.

Εχω ακούσει για κάποια προγράμματα που μπορούν να το ξεπερνούν,έχω 6600.

Ξέρει κανείσ κάποιον τρόπο για να το ξεπερασουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...