Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορείς να πετάξεις το κινητό σου;; πάρε ένα με 1gb ram μην πέφτεις στο επίπεδό μας... :lol::lol:

Δεν παιρνω μερος στην συζητηση αλλα.. Στο ιδιο επιπεδο βρισκεσαι και εσυ, με το Sony Xperia T! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν παιρνω μερος στην συζητηση αλλα.. Στο ιδιο επιπεδο βρισκεσαι και εσυ, με το Sony Xperia T! :p

 

Σε προηγούμενο μου ποστ αναφέρω ότι έχω στα χέρια μου τάμπλετ με 2gb ram και η διαφορά είναι χαώδης. Ο συμφουρίτης πάλι προφανώς νομίζω ότι όλοι έχουν τις συσκευές τους για πολύ light χρήση και δεν τους ενδιαφέρει να μένουν ανοιχτές οι εφαρμογές. Η σύγκριση που έκανε άρα ήταν με το ταμπλετ. :)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

βρε μιλατε για ανομοια πραματα ωρε απροσεκτοι:p

 

το παιδι με το κινεζικο στο αβαταρ,α 2 τετοιους ειδα.

με 1εχουν 500 mb ελευθερα και 0;) bloatware

ενω οσοι εχετε 2 με βαρυφορτωμενο bloatware στα ιδια

και λιγοτερα είστε.

 

εξαιρω το lg g με την καλα διαμορφωμενη ραμ..

ενω ενα gs4 ειναι για γελια,αν δεν σκαλιστει:)

 

 

οποτε είτε με κινέζο είτε με ευρωπαίο

παίρνετε 1,αρκει καθαρο ανδροειδες,δλδ αλλαγη ρομ σε ευρωπαιο,....

 

αν ομως πατε σε 2 και εχετε ΚΑΙ καθαρο ανδροειδες,δλδ 1-1,5 gb ραμ;) ελευθερα,

τοτε θα δειτε μεγαααααλη ανεση και θα αναγνωρισετε πιθανως

μικρα σπασιματα που με 1 κανουνε οι ,καθαρες απο b;loatware παντα ,συσκευες:)

 

αυτα..οποτε 1 για τσεπουλα,2 για να ανεχομαστε ευρωπαιους ή σε κινεζο 2 για χαρα:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! ΠΑιδια εχω ενα ερωτημα λιγο lamer βεβαια αν σκεφτει κανεις οτι ασχολουμαι με το Android πανω απο 4,5 χρονια !

 

Λοιπον γυριζοντας ( ξανα-ναι ! ) στο LG G εβαλα το κυριως νουμερακι μου. ΟΜΩΣ εχω ακομα ενα κινητακι-νουμερακι φοιτητικο

λεω να το βαλω σε ενα Sony Tipo που εχω . Λοιπον η ερωτηση ειναι η εξης :

 

Τα νουμερα τηλεφωνων μου βρισκονται σε 4 Gmail,οποτε αν υπαρχουν οι λογαριασμοι και στα 2 κινητα υπαρχει καποιο προβλημα λειτουργικο ;; Δηλαδη θα μπορω να κανω τα παντα και στα 2 τηλεφωνα ;

Link to comment
Share on other sites

καννενα προβλημα.Οι επεφες θα συγχρονιζονται και στα δυο οπως και ημερολογια κλπ.Εφαρμογες επιλεγεις εσυ ποιες θα κατεβασεις και σε πιο τηλ.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καννενα προβλημα.Οι επεφες θα συγχρονιζονται και στα δυο οπως και ημερολογια κλπ.Εφαρμογες επιλεγεις εσυ ποιες θα κατεβασεις και σε πιο τηλ.

 

Ωραιος ! Ευχαριστω πολυ φιλε !

 

να σε ρωτησω κατι ακομα , αν αυριο αλλαξω sim θελει Factory reset η δεν παιζει καν ρολο ;

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

βρε μιλατε για ανομοια πραματα ωρε απροσεκτοι:p

 

το παιδι με το κινεζικο στο αβαταρ,α 2 τετοιους ειδα.

με 1εχουν 500 mb ελευθερα και 0;) bloatware

ενω οσοι εχετε 2 με βαρυφορτωμενο bloatware στα ιδια

και λιγοτερα είστε.

 

εξαιρω το lg g με την καλα διαμορφωμενη ραμ..

ενω ενα gs4 ειναι για γελια,αν δεν σκαλιστει:)

 

 

οποτε είτε με κινέζο είτε με ευρωπαίο

παίρνετε 1,αρκει καθαρο ανδροειδες,δλδ αλλαγη ρομ σε ευρωπαιο,....

 

αν ομως πατε σε 2 και εχετε ΚΑΙ καθαρο ανδροειδες,δλδ 1-1,5 gb ραμ;) ελευθερα,

τοτε θα δειτε μεγαααααλη ανεση και θα αναγνωρισετε πιθανως

μικρα σπασιματα που με 1 κανουνε οι ,καθαρες απο b;loatware παντα ,συσκευες:)

 

αυτα..οποτε 1 για τσεπουλα,2 για να ανεχομαστε ευρωπαιους ή σε κινεζο 2 για χαρα:p

 

Exactly that. :):)

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μεγαλύτερη ram και λίγο μικρότερο επεξεργαστή παρά το αντίθετο. Βέβαια 1 gb ram για κινητό δεν είναι λίγο, αλλά αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχει ο χρήστης από την συσκευή του. Αν θες ένα τηλ. που θα πάει σφαίρα και θα τρέχει απροβλημάτιστα και βαριές αλλά και ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές τότε η μεγάλη ram είναι απαραίτητη, αφού σε αυτή αποθηκεύονται όλες οι διεργασίες που εκτελούνται εκείνη την στιγμή. Και ο επεξεργαστής παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά ειδικά σε tablet και κινητά δεν έχω βρει συσκευή με μεγάλη ram (2gb π.χ.) και μικρό επεξεργαστή. Μην ψαρώνετε όμως όλοι με τα νούμερα, άλλη η χρήση του tablet, άλλη του τηλεφώνου και άλλη του υπολογιστή. Αν από το τηλέφωνο δεν έχεις τρελές απαιτήσεις και 1 gb φτάνει. Σαφώς και 2 είναι καλύτερα αλλά και 1 φτάνει. Στο tablet που θα ασχολείσαι αποκλειστικά όμως με εκτέλεση εφαρμογών 1 gb πρέπει να είναι το Minimum πλέον. Αν θέλουμε αξιοπρεπείς επιδόσεις και όχι να σέρνεται...
Link to comment
Share on other sites

Σημασία σ'ένα κινητό δεν έχει τόσο πόση μνήμη ram έχει, αλλά πόσο καλά σχεδιασμένη είναι η rom του. Στις μέρες μας, όμως, όπου ολοένα και περισσότερες εφαρμογές γίνονται πιο βαριές και οι απαιτήσεις μας αυξάνονται, η περισσότερη ram χρειάζεται κι ας υπάρχει κενό. Πχ, σήμερα έπαιζα fifa, είχα ανοικτά whatsapp, chrome και έκανα που και που κλήσεις κι όλα αυτά χωρίς να κλείσει τίποτα και είχα περίπου 400mb ελεύθερα στη ram χωρίς να'χω πειράξει τίποτα στο σύστημα (root κτλ). Αν είχα 1gb σίγουρα δεν θα είχα ούτε την ίδια εμπειρία, ούτε θα λειτουργούσαν όλα μαζί, σίγουρα κάποιο θα είχε κλείσει.
Link to comment
Share on other sites

σου αναφερει ο συμφουριτης παραπανω οτι ειναι για ταυτοχρονη συνδεση πολλων περιφερειακων π.χ να ειναι συνδεδεμενο στην τηλεοραση και να φορτιζει παραλληλα.

 

Δεν αναφέρει κανείς ξεκάθαρα αν με το μεν μπορείς να εχεις ταυτόχρονη σύνδεση hdmi με με USB otg η host η πρέπει να πάρεις με το δε για να το κάνεις. Αυτό που απάντησε πιο πάνω ο φίλος είναι "είναι καλύτερο το δε". Δε λέει ότι με το μεν δε θα κάνεις δουλειΑ. Νομίζω ερώτηση μου είναι σαφής και ρωτάω για να πάρω μια σαφή απάντηση. Δε με καίει τόσο η φόρτιση, ξέρω οτΙ γίνεται και στο 5πινο και στο 11πινο. Σε οποίο φόρουμ και να έχω ψάξει στο γουγλη δε βρίσκω απάντηση, τι διάολο μόνο εγω έχω σκεφτεί να βάλω ποντίκι πληκτρολόγιο σκληρό και οθόνη- βιντεοπροβολέα και να μη ξαναχρειαστω λάπτοπ η pc?

Edited by theodwroz

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

1GB = Featurephone

2GB = Smartphone

και για να μην λεμε λογια του αερα

https://www.dropbox.com/sh/gkf8gnej7jqig31/-t9mx3lRA3

Αν εχεις σκοπο να κανεις 2-3 πραματα ταυτοχρονα το 1GB ΔΕΝ φτανει. Θες λιιιιγο παραπανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει κανείς ξεκάθαρα αν με το μεν μπορείς να εχεις ταυτόχρονη σύνδεση hdmi με με USB otg η host η πρέπει να πάρεις με το δε για να το κάνεις. Αυτό που απάντησε πιο πάνω ο φίλος είναι "είναι καλύτερο το δε". Δε λέει ότι με το μεν δε θα κάνεις δουλειΑ. Νομίζω ερώτηση μου είναι σαφής και ρωτάω για να πάρω μια σαφή απάντηση. Δε με καίει τόσο η φόρτιση, ξέρω οτΙ γίνεται και στο 5πινο και στο 11πινο. Σε οποίο φόρουμ και να έχω ψάξει στο γουγλη δε βρίσκω απάντηση, τι διάολο μόνο εγω έχω σκεφτεί να βάλω ποντίκι πληκτρολόγιο σκληρό και οθόνη- βιντεοπροβολέα και να μη ξαναχρειαστω λάπτοπ η pc?

 

Μάλλον είσαι ισχυρή μειοψηφία...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρει κανείς ξεκάθαρα αν με το μεν μπορείς να εχεις ταυτόχρονη σύνδεση hdmi με με USB otg η host η πρέπει να πάρεις με το δε για να το κάνεις. Αυτό που απάντησε πιο πάνω ο φίλος είναι "είναι καλύτερο το δε". Δε λέει ότι με το μεν δε θα κάνεις δουλειΑ. Νομίζω ερώτηση μου είναι σαφής και ρωτάω για να πάρω μια σαφή απάντηση. Δε με καίει τόσο η φόρτιση, ξέρω οτΙ γίνεται και στο 5πινο και στο 11πινο. Σε οποίο φόρουμ και να έχω ψάξει στο γουγλη δε βρίσκω απάντηση, τι διάολο μόνο εγω έχω σκεφτεί να βάλω ποντίκι πληκτρολόγιο σκληρό και οθόνη- βιντεοπροβολέα και να μη ξαναχρειαστω λάπτοπ η pc?

 

το δοκιμασες?:)

μαλλον οχι..θελει ισχυ πολυ το κινητο για σωστη δουλεια:)

 

με neo v δεν πας πουθενα,εδω με gs4 δεν γινοταν σωστη δουλεια..

φιλικα παντα:happy:

 

απο εποχες ομνια 2 που παιζα warcraft 2 στην tv τα χω αυτα τα συμπλεγματα που σε καινε αδερφε θοδωρααααα:p

 

παντως αν δεν εισαι τρελα απαιτητικος ακομα και με lg 2x γινοτανε υπομονετικα

η δουλεια σου..

(eixe tegra 2 που ειδικα σε παιχνιδια στην τιβι εδωνε ρεστα τοτε,μην βαλεις το neo v και περιμενεις μαγικα)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορά σε χαρακτηριστικά την έχω προσέξει σε tablets... Εκεί να δεις χαμός και ειδικά στα κινέζικα... Κοιτούσα πρόσφατα ένα 10' ... Το βρήκα σε 10 διαφορετικά site και τα 4 του δίνανε διαφορετικά χαρακτηριστικά... Τώρα σε εμπορικά μοντέλα εδώ στην ελλάδα δεν έχω βρει ποτέ κάτι τέτοιο...
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασες?:)

μαλλον οχι..θελει ισχυ πολυ το κινητο για σωστη δουλεια:)

 

με neo v δεν πας πουθενα,εδω με gs4 δεν γινοταν σωστη δουλεια..

φιλικα παντα:happy:

 

απο εποχες ομνια 2 που παιζα warcraft 2 στην tv τα χω αυτα τα συμπλεγματα που σε καινε αδερφε θοδωρααααα:p

 

παντως αν δεν εισαι τρελα απαιτητικος ακομα και με lg 2x γινοτανε υπομονετικα

η δουλεια σου..

(eixe tegra 2 που ειδικα σε παιχνιδια στην τιβι εδωνε ρεστα τοτε,μην βαλεις το neo v και περιμενεις μαγικα)

 

Ρε ξεκολα, το ξέρω ότι στο νέο Β δε γίνεται λόγο ελειψης διαφόρων γι'αυτό ρωτάω γιατί θέλω να ππαρω καινούριο! Απλά το νέο Β έχει ξεχωριστά τη θύρα hdmi και τη usb ενώ το z ultra Π.χ. Που εχει την επεξεργαστική ισχύ τη ραμ και τη κάρτα γραφικών που απαιτείται, έχει mhl 5πινο και δε ξερω αν υποστηρίζει ταυτόχρονη λειτουργία του hdmi με αυτή του USB host όπως κάνει ας πούμε το 11πινο s4 ( έτσι εχω ακούσει ) ώστε νΑ βάλω τροφοδοτουμενο USB hab και να πλαγκαρω σε αυτό ποντίκι πληκτρολόγιο και σκλήρο... Τα έχω πει ρε παιδια πιο πάνω, δεν είναι πολλά τα ποστ.. Αφού μπενετε να βοηθήσετε, ρίχτε μια ματια στο αρχικό ποστ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ψάχνω κάποιο tablet και με ενδιαφέρει να μπορεί να πραγματοποιήσει τηλεφωνικές κλήσεις/sms μέσο της κάρτα sim σαν ένα κινητό τηλέφωνο και όχι VoIP όπως το Skype. Αν και αρκετές συσκευές υποστηρίζουν 3G δυστυχώς αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να πραγματοποιήσουν τηλεφωνικές κλήσεις μέσο της κάρτας sim. Γνωρίζει μήπως κανείς ποιο ακριβώς είναι το χαρακτηριστικό εκείνο που επιτρέπει κάτι τέτοιο;;

Τι ακριβώς θα πρέπει να έχει η συσκευή;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ημουν στοτσακ να παω σε IOS αλλα εμεινα νοκια και WP8 λογω νοκια και πολλοι καλων συσκευων.Το adroid δεν το συζηταω,εσεις τι επιλεγετε και γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Οι ψαγμενοι χρηστες που τρελαινουν τα κινητα τους χρειαζονται 2.Το μεγαλυτερο ποσοστο που ασχολουμαστε λιγοτερο και 1 μας κανει.Παντως η ταση παει για 2 σιγα σιγα
Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητας για ενα ελευθερο λογισμικό όπως το android και συζητας για microsoft + apple? . Μαλλον το εχεις παρει λάθος κατα την γνώμη μου πάντα
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δε συζητάς για android που σου δίνει ελευθερία και οξυγόνο; venceremos venezuela...παρόλα αυτά ελάχιστοι πιστεύω έχουμε χρησιμοποιήσει και τα δυο λειτουργικά...με 200€ παίρνει πολύ καλή υλοποίηση wp πχ lumia 920...έχουν κάποια θέματα με τα push απο οτι είδα όμως...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..δεν ξερω αν κανω το θεμα στην σωστη ενοτητα απλα ειμαι ταραγμενος και μπηκα εδω για μια βοηθεια..!!

Καταρχην εγω ενα κινητο sony xperia P (καιρο τωρα)...αυτο το σαββατο θα βγαιναμε βολτα με την κοπελα μ και για να μην κανει τπτ στο κινητο μου εβαλα ενα κωδικο οχι μοτιβο αλλα κωδικο ασφαλειας..τον βαζω 2 φορες οπως ζηταειι και μετα δεν μπορουσα να μπωω δοκιμασα 100+ φορεσ

ξερω τα ψηφια ειναι 8 ενα ψηφιο λογικα κανω λαθοσ αλλα δεν μπορω να το βρω με τπτ..!!Και τωρα θελω την βοηθεια σας

Το κινητο δνε εχει φρακαρει η κατι τετιο μονο αν με παρουν τηλ μπορω να μιλησω τπτ αλλο δνε μπορω..!!

Πηγα σε κατασταστημα μ παν service και οτι θα σβηστουν ολα..τοσα ωρα βιντεακια ειχα μεσα κριμα ειναι :lol:

 

Σας ακουωω και ευχαριστωωω!!:(

:p
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω παιδια..πειτε με χαζη πειτε με ασχετη..αλλα βοηθειστε με!!!θελω να σβησω να διαγραψω..κατι εικονες και δεν μπορω να βρω το πως..ειναι οι εικονες στην κατηγορια auto backup!!!!please help me!!!!
Link to comment
Share on other sites

πες και κάτι παραπάνω βρε παιδί μου.. πως θα σε βοηθήσει ο άλλος.. εγώ πάντως δεν κατάλαβα, από που θες να τις σβήσεις..;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...