Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μα δεν αναφερονται οι εισερχομενες στον αναλυτικο.μονο εξερχομενες,απεσταλμενα μηνυματα και ογκος δεδομενων που εχεις καταναλωσει.

όντως,

αν και εγώ θυμάμαι ποιο παλιά που ήταν πλήρως αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα αν εννοείς να κλειδώσει το κινητό σου και να το καταστήσει άχρηστο στο δίκτυο της από ότι μου είπαν γίνεται. πρόσφατα εκλάπη το κινητό μου και μετά από e-mail που έστειλα στη Vodafone πάρα την εξής απάντηση:

 

"Αγαπητέ κε *****,

 

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι,

αυτό που είναι δυνατόν να γίνει είναι το κλείδωμα της συγκεκριμένης συσκευής

με την χρήση του ΙΜΕΙ της συσκευής σας και μόνο αν άλλος συνδρομητής Vodafone προσπαθήσει

να ενεργοποιήσει κάρτα sim Vodafone GR στην συσκευή αυτή.

 

Με την ακόλουθη διαδικασία, όταν ολοκληρωθεί, η Vodafone σας προσφέρει την δυνατότητα φραγής της συσκευής

σε περίπτωση που κάποιος προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την συσκευή με κάρτα sim του δικτύου μας.

 

Για την διαδικασία της φραγής έχει ορισθεί και απαιτείται:

1) η σύνταξη και επικύρωση υπεύθυνης δήλωσή σας σε αστυνομικό τμήμα για την απώλεια ή κλοπή του κινητού σας και η προσκόμιση αυτής (αυτοπροσώπως) στο πλησιέστερο κατάστημα Vodafone έτσι ώστε να καταγραφούν επίσης τα ακόλουθα:

 

1)Τα προσωπικά στοιχεία σας,

2)ο αριθμός του κινητού,

3)ο αριθμός ΙΜΕΙ,

4)η Εταιρία κατασκευής(Π.χ ΝΟΚΙΑ) το συγκεκριμένο μοντέλο (Π.χ 7650),

5)η αίτηση φραγής.

 

Παρακαλούμε μην διστάσετε αν έχετε κάποια

άλλη ερώτηση ή απορία.

Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας."

 

Αρα συμπεραίνω οτι η Vodafone τουλάχιστον το κάνει.

 

Δεν το κάνει πια όμως.... Το σταμάτησε....:mad::mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει πια όμως.... Το σταμάτησε....:mad::mad::mad::mad::mad:

Ναι γιατί όσο περνάει ο καιρός αντί να δίνει περισσότερα,δίνει λιγότερα..Και τα καινούρια προγράμματα..μάπα θεωρώ..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

3310, 3410, 3510, 5210, 8210, 8310.

Θελω απλως να ξερω να μαθω ή να θυμηθω ποσο ειχαν σε δραχμες τα συγκεκριμενα τηλεφωνα την ΙΔΙΑ περιοδο (πχ εναν συγκεκριμενο μηνα οταν πρωτοβγηκαν). Οποιος θυμαται η γνωριζει πλιζζζ το σκεφτομαι συνεχεια αυτο!:O

Link to comment
Share on other sites

Με το καινουργιο htc sense πλεον θα μπορεις σε περιπτωση κλοπης να κλειδωνεις μονος σου το κινητο σου εξ αποστασεως!...πολυ καλο :D
Link to comment
Share on other sites

Εχει κατι τετοιες εφαρμογες σε αρκετα κινητα αλλα δεν ξερω αν δουλευουν πραγματικα... αν εχει κανει καποιος δοκιμη περιμενουμε λεπτομερειες.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 120.000 to 8210

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο ακριβο απο το 8210 πρεπει να ηταν το 7110 (125-140.000 δρχ)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

45.000 για το t10s με το πορτακι σε πολλα χρωματα,τα βαζαμε στο θρανιο ορθια και καναμε κοντρες με τη δονηση.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο προβληματισμός είναι ο εξής στο εξωτερικό υπάρχουν χιλιάδες mobile sites ενημέρωσης, ψυχαγωγίας κλπ κλπ.

Ελληνικά έχουμε?

Έχω προσπαθήσει να ψάξω αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Μπορούμε να μαζέψουμε κάπως τα ελληνικά mobile sites?

 

Ευχαριστώ

 

 

Να επισυμάνω οτι δεν ξέρω αν το έβαλα το θέμα στη σωστή κατηγορία, αν όχι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιαζουν οι συσκευες της σονυ. Απλως θελω να δω κατα ποσο πιο ακριβα ηταν τα κινητα 5210, 8310,3410 απο το τηλεφωνο που ειχα παρει τοτε το 3510! (Αν εκανα μαλ..:O που δεν το ειχα ψαξει περισσοτερο να παρω καποια αλλη..τοτε) Θα μου πειτε τι σημασια εχει..αλλα για μενα αυτη η σκεψη ειναι η πηγη του κακου που με προβληματιζε πριν 7 χρονια και τωρα καθομαι και ψαχνομαι συνεχεια για τη κινητη

τηλεφωνια χωρις να εχω αρκετες φορες καποιο σκοπο(οπως να αγορασω καποια..);)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το sence νομίζω μόνο σε desire και desire hd γίνεται αυτό (προς το παρόν τουλάχιστον)

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΣΒΗΣΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙ SIM ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ MAIL ΣΤΟ vaspyr21@hotmail.gr.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε στην Ελλάδα για τον όρο Advanced Rework BGA / SMD / Reballing;

Όροι που χρησιμοποιούμε για την ανακατασκευή ηλκετρονικής πλακέτας , αν ναί πόσο διαδεδομένο είναι στο κοινό;

 

Advanced PCB Rework

Όταν αναφερόμαστε σε Advanced PCB Rework εννοούμε την διαδικασία κατά την οποία μια ηλεκτρονική πλακέτα με SMD (Surface Mount Devices) μπορεί να επισκευαστεί αλλάζοντας τα ελαττωματικά εξαρτήματα, τηρώντας όμως πιστά τα όρια χρόνου και θερμοκρασίας που ορίζουν οι οργανισμοί JEDEC και IPC. Βάση των προδιαγραφών αυτών τα εξαρτήματα και οι πλακέτες παραμένουν, κατά την διαδικασία rework, πάντα εντός των θερμικών ορίων για τα οποία έχουν σχεδιαστεί. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται η καταστροφή/στρέβλωση της πλακέτας, η καταστροφή του ανταλλακτικού εξαρτήματος αλλά και των γειτονικών του, ιδίως σε πολύ «πυκνοκατοικημένες» πλακέτες. Επίσης η απουσία «ανθρώπινου χεριού» (π.χ. απόπειρα επισκευής με κολλητήρια χειρός θερμού αέρα), εκτός ότι εξασφαλίζει τα παραπάνω, σημαίνει κέρδος σε χρόνο και χρήμα.

 

Κατά την διαδικασία rework με της μηχανές της Finetech δεν γίνεται χρήση Υπέρυθρης Ακτινοβολίας (IR – Infrared) αλλά Hot Gas (Θερμού Αέρα) για μέγιστη ακρίβεια θερμοκρασίας και στόχευσης των εξαρτημάτων. Ταυτόχρονα μπορεί με την χρήση αδρανούς αερίου (π.χ. Άζωτο) να επιτυγχάνεται η μείωση παρουσίας οξυγόνου για κολλήσεις υψηλών απαιτήσεων με ελάχιστη παρουσία οξείδωσης.

 

Τα εξαρτήματα που μπορούν να αντικατασταθούν ξεκινούν από μέγεθος 01005 (δυσδιάκριτα με γυμνό μάτι) έως μεγάλα σε μέγεθος BGA chips, όπως επίσης FLEX connectors, SIM readers, Memory Card readers, RF shields κ.α. Η ακρίβεια τοποθέτησης είναι 5μm. Σε συνεργασία με την Finetech παρέχονται λύσεις για οποιοδήποτε τύπο SMD εξαρτήματος (Chip-On-Chip, Chip-on-Flex, κ.α).

 

Δείτε επίσης : http://techsysrework.blogspot.com/

 

http://www.youtube.com/watch?v=6KQFkzb8JRc

Edited by Iservice
Link to comment
Share on other sites

απλο το κραταω στο συρταρι για ενθυμιο και παω για νεα αγορα:):p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια προγράμματα που κάνουν ανάκτηση δεδομένων σε τέτοιες περιπτώσεις, ψάξε στο google για SIM Recovery tools ή SIM undelete.

 

πχ, μερικά που βρήκα εδώ και εδώ

 

Καλή ευκολία και ενημέρωσε μας.

 

Γ.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Κατεχω το LG ViewtySnap (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=53293&selectedCategoryId=93) αγορασμενο απο τον Γερμανο τον Νοεμβριο. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως το κινητο νομιζει πως εχει ακουστικα πανω ενω δεν εχει και δεν μπορω να μιλησω ενω αλλες φορες δεν μπορω ουτε να ακουσω οταν με καλουν. Τα εχω δοκιμασει ολα πιστευω... Μπαινοβγαζω τα ακουστικα αλλα παρεμενει το προβλημα, ανοιγοκλεινω-μπαινοβγαζω μπαταρια το ιδιο, κανω επαναφορα ρυθμισεων μπας και το προβλημα ειναι software το ιδιο... Αν το αφησω ησυχο πανω στο γραφειο για 2 ωρες το ακουστικα βγαινουν απο μονα τους αλλα οταν θα το ξαναβαλω στη τσεπη το προβλημα θα εμφανιστει παλι. Αποσο μπορω να καταλαβω και αποτι μου παν και οι ιδιοι στο γερμανο μαλλον απο καπου εχει αρπαξει υγρασια και βραχυκυκλωνει. Απορω ομως απο που διοτι το προσεχω πολυ... Μου ειπαν πως η εγγηυση δεν το καλυπτει. Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται η εγγυησεις να υπαρχουν και να μην καλυπτουν ποτέ τίποτα.... ένα περιεργο πραγμα... ολο σου λενε πως εσυ φταις που το κανες ετσι και δεν σε καλυπτουμε.... Τι να πω.... Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μηχανακι που εχουν στο γερμανο και στη Wind, για να σου μεταφερουν τις επαφες απο μια συσκευη σε μια αλλη, ποσο κοστιζει?

 

Αξιζει να το παρω για να μεταφερω επαφες απο παλια κινητα που δεν επιτρεπαν συγχρονισμους με Outlook και export επαφων?

 

Στον γερμανο το χρεωνουν 5 ευρω για υπηρεσια μια και εξω.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχετε να μου προτείνετε καποιο site ή άλλο κατάστημα για να βρω αξιόπιστα σετ-kit επισκευής κινητών τηλ. ή ακόμη και μεμονωμένα εργαλεία, όπως π.χ. κατσαβιδάκια torx?

Εχω βρει αρκετά στην αγορά αλλά φαίνονται πολύ φτηνιάρικα, και συνήθως δεν περιλαμβάνουν σημαντικά εργαλεία, τα πιο πολλά σετ έχουν το λεγόμενο "τουρλού" λίγο απ όλα τα κατσαβίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βρω απ το εξωτερικό? Και με τι μεταφορικά..

Δεν νομίζω, δεν θα βρω κάτι απ την ελληνική αγορά?

 

http://www.mobile-parts.gr/

 

Ίσως σου κάνει αυτό το σάιτ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...