Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VULPES (12 Ιούλ. 2004 , 15:26)

 

to tk einai ''Toyrkia''??!!!!!!!

 

 

 

δες --> http://www.dot.tk/

Δίνει free domains.

 

(sorry για το off topic)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hightmare, τα θέματα που ανοίγεις, όπως αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=35412 ξεφεύγουν από την θεματολογία των Τεχν. Προβληματισμών.

 

Το προηγούμενο θέμα σου στο μετέφερα στο Computing forum, το παρόν το κλειδώνω.

 

Για την δική σου καλύτερη εξυπηρέτηση, σου προτείνω να ανοίγεις τα θέματα που θέλεις στα κατάλληλα forums.

 

πχ, για το SX1, υπάρχει αποκλειστικό forum, το οποίο θα βρεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?forumid=54

Link to comment
Share on other sites

SE γιατι πολυ απλα ειναι the BEST ειδικα μετα την συνεργασια εχει ξεφυγει!!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Είδες οι μπαταρίες και οι γεννήτριες? :lol:

 

Οι σταθμοί βάσης έχουν 24-48 ώρες αυτονομία με μπαταρίες ή όσο κρατήσουν τα πετρέλαια αν υπάρχει γεννήτρια (περιπτώσεις κομβικών σταθμών βάσης όπου πάνω τους "κρέμονται" κι άλλοι σταθμοί βάσης). Η Cosmote όπου έχει στήσει σε ΟΤΕ έχει μόνιμο αδιάλειπτο ρεύμα, ενώ η Vodafone όπου βάζει γεννήτριες συνήθως τις βάζει δυο-δυο. Η δε TIM έχει χούι με τις μπαταρίες να κρατάνε 48ωρο...

Στα κέντρα (BSC, MSC, κλπ) όλοι έχουν UPS με βαρβάτες αυτονομίες και μια ή δυο (επίσης βαρβάτες) γεννήτριες στην ταράτσα ή στο υπόγειο.

 

Λίγο ρευματάκι και για μάς? ;) :lol:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (12 Ιούλ. 2004 , 14:24)

 

θα ηθελα&εγω να εκθεσω την αποψη μου επ'αυτου, απ'οσα διαβαζω,γνωριζω και ακουω..

 

 

Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λες! :)

 

(για την ιστορια του θεματος εγω το σεπτεμβρη παω 3ο ετος στο πανεπιστημιο&κινητο πηρα τελη 2ας λυκειου)

 

Και για τη ιστορία του δικού μου θέματος...

Κινητό πηρα μόλις πριν 2 μήνες και είμαι 25 χρ. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (12 Ιούλ. 2004 , 19:11)

 

Δεν θέλω να φανταστώ το ίδιο σκηνικό, κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών!!! :wacko: Πόσο μάλιστα σε καμιά τελετή εναρξης-λήξης.

 

Φτου κακό! :D

 

 

Στο τέλος - τέλος, μπορούμε απλά να ελπίζουμε στα αυγουστιάτικα μελτέμια και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες (από τις κανονικές) για εκείνες τις ημέρες... :whistle:

Έτσι, θα λειτουργήσει όλος ο μηχανισμός και θα γλιτώσουμε ένα ρεζιλίκι! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (12 Ιούλ. 2004 , 16:43)

 

Στην Αμερική βέβαια τα μπλακ-άουτ (τοπικά ή εκτενέστερα) είναι σπάνιο φαινόμενο και ίσως τα δίκτυα κινητής δεν τα είχαν λάβει υπ' όψιν τους.

 

 

Θα διαφωνήσω στρατηγέ μου.

Στην Αμερική λόγω του ότι υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρείες (χωρίς φοβερές υποδομές) που πουλάνε ρεύμα και ό (κεντρικός) κλιματισμός είναι διαδεδομένος σε πολύ μεγάλη κλίμακα πάντα αντιμετωπίζουνε τέτοια φαινόμενα.

Παραθέτω για την ιστορία :

 

9 Noέμβριου 1965, το "Μεγάλο Blackout" 30 εκατομύρια σε 7 πολιτείες για μόνο 12 λεπτά.

 

13 Ιουλιου 1977, 9 εκατομύρια (όσο η Ελλάδα) στο New York χωρίς ρεύμα για 25 ώρες λόγω κεραυνού

 

19 Μαιου 1986, New York 12ωρο blackout.

 

23 Οκτωβριου 1997, 250,000 ανθρωποι στο San Francisco 90 λεπτά χωρίς ρεύμα.

 

8 Δεκεμβρίου, 1998, 7 ώρες διακοπή σε 125 τετ. χιλιομ., San Francisco Peninsula.

 

6 Ιουλιου 1999, 3 μέρες καύσωνα στο New York City προκάλεσαν 19ωρο blackout.

 

και φυσικά τον περσινό πανικό που όλοι θυμόμαστε τους τύπους να γυρνάνει σπίτι με τα πόδια στη γέφυρα του Μανχάταν

 

Παντού γίνονται αυτά. Μην μας πιάνει η μιζέρια.

Εντάξει έχουμε μικροδιακοπές και κατακαιρούς κάτι πιο γενικευμένο αλλά θα τα καταφέρουμε !!!

 

Άλλωστε αν θυμάμαι καλά τα 2.000 ΜWatt που "ζητάγαμε" σήμερα τα είχε η ΔΕΗ απλώς κάποιος πάτησε λάθος κουμπάκι...

 

πηγή : Google

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Earendil (12 Ιούλ. 2004 , 18:25)

 

Αν συμβιβαζεσαι με sms κ μονο τί να το κάνεις το SX1;Ένα 3310 είναι αρκετό.Ξέρω μιά τύπισα που έχει super κινητό (νομίζω 6600) και με φώναξε μια μέρα για να της δείξω το μενού!Οπώτε ή ψωνάρα είναι ή της το έκανε δώρο ο γκόμενος ή μιλάει πολύ με τις φίλες της από το κινητό και είχε μεγάλη επιδότηση.Και νομίζω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις το τελευταίο ίσχύει. :alien:

 

 

Swstos gia sms kai klhseis den pairneis SX1 pou einai kai panakribo symbibazesai me to nokia 1100 :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Earendil (12 Ιούλ. 2004 , 18:25)

 

Αν συμβιβαζεσαι με sms κ μονο τί να το κάνεις το SX1;Ένα 3310 είναι αρκετό.Ξέρω μιά τύπισα που έχει super κινητό (νομίζω 6600) και με φώναξε μια μέρα για να της δείξω το μενού!Οπώτε ή ψωνάρα είναι ή της το έκανε δώρο ο γκόμενος ή μιλάει πολύ με τις φίλες της από το κινητό και είχε μεγάλη επιδότηση.Και νομίζω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις το τελευταίο ίσχύει. :alien:

 

Συμφωνω αλλα μην κανουμε την εξαιρεση κανονα.

Πιστευω οτι το 70% με 80% κανουν αγορες συμφωνα με τις αναγκες τους.

Link to comment
Share on other sites

1.Micro RBS 10' max

2.Outdoot RBS 3h max

3.BTS RBS (normal) 24-48h or standby genitria petreleou. ;)

ATHLON 64 3200+ 2150MHz / ASUS K8V DELUXE / ATI 9800 PRO 128MB /1GB PC3200 MUSHKIN 2.2.2 / 120 SEAGATE SATA 7200rpm / LG17"FLATRON .................................... :X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (13 Ιούλ. 2004 , 01:58)

 

Είδες οι μπαταρίες και οι γεννήτριες? :lol:

 

Οι σταθμοί βάσης έχουν 24-48 ώρες αυτονομία με μπαταρίες ή όσο κρατήσουν τα πετρέλαια αν υπάρχει γεννήτρια (περιπτώσεις κομβικών σταθμών βάσης όπου πάνω τους "κρέμονται" κι άλλοι σταθμοί βάσης). Η Cosmote όπου έχει στήσει σε ΟΤΕ έχει μόνιμο αδιάλειπτο ρεύμα, ενώ η Vodafone όπου βάζει γεννήτριες συνήθως τις βάζει δυο-δυο. Η δε TIM έχει χούι με τις μπαταρίες να κρατάνε 48ωρο...

Στα κέντρα (BSC, MSC, κλπ) όλοι έχουν UPS με βαρβάτες αυτονομίες και μια ή δυο (επίσης βαρβάτες) γεννήτριες στην ταράτσα ή στο υπόγειο.

 

Λίγο ρευματάκι και για μάς? ;) :lol:

 

 

Μια διόρθωση στο φίλο sigmacom:

 

Η εσωτερική αυτονομία ενός σταθμού βάσης (μπαταρίες), σπάνια διαρκεί περισσότερο από 2 ώρες σε πλήρη λειτουργία πομποδεκτών.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με το χθεσινό blackout και άσχετο με την κινητή τηλεφωνία (sorry guys) :cool:

 

Χθες, την ημέρα του μπλακ άουτ δηλαδή, η πορεία του τίτλου της ΔΕΗ στο Χ.Α.Α. διέγραψε ΑΝΟΔΙΚΗ πορεία!!!

 

Έκλεισε με +2,7%

http://mindscraps.com/s/contrib/edoom/Thinkingof_.gif

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Kαι λίγα λέει το άρθρο. Εδώ ο Έλληνας δεν μπορεί να χειριστεί το βίντεό του και κοιτάει τον υπολογιστή στην δουλειά του σαν πέτρα από τον Άρη, το κινητό του θα ξέρει να δουλεύει; Καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; :p

 

Και χαλαρώστε παιδιά. Οι χρεώσεις δεν έχουν να κάνουν με την μη χρήση των επιπλέον δυνατοτήτων του κινητού. Για μια περίοδο το GPRS ήταν τζάμπα, ποιος το χρησιμοποίησε πλην των μελών του myphone? ;)

 

Και όλα αυτά για να μιλήσουμε για τους Έλληνες ΜΟΝΟ, πόσο μάλλον για τις Ελληνίδες.... :rolleyes: :whistle: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λογικό δεν είναι να μην ξέρει να χειρίζεται ο μέσος Έλληνας το κινητό του? Αφού οι περισσότεροι το παίρνουν για μόστρα. Νομίζουν ότι έτσι ανεβαίνουν κοινωνικά. Πόσες φορές δεν εχει τύχει να βρίσκεσαι σε ένα πολυκατάστημα, στο μετρό, στο αεροδρόμιο, στο κέντρο η όπου να'ναι και να έχεις ακούσει (στη μέγιστη ένταση) ένα ηλίθιο ήχο κλήσης ή ακόμα χειρότερα κάποιον (και συνήθως κάποια) να ανακοινώνει τα προσωπικά του/της (Και με έβαλε κάτω που λές... 3 ώρες με είχε κτλ). Επίσης οι περισσότεροι τα παίρνουν για να μιλήσουν με το γκόμενο, την φίλη κτλ (κάτι που μπορούν να κάνουν και στο σπίτι τους) και όχι επειδή τα χρειάζονται (π.χ. λόγω δουλειάς). Οπότε στην Ελλάδα όχι μόνο δε ξέρουμε να χρησιμοποιούμε τα κινητά, αλλά δε τα χρησιμοποιούμε και σωστά (και ας φωνάζουν για τις παρενέργειες τους).
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με ότι θα περίμενε κανείς από τα μέλη ενός τεχνολογικού forum όπως το MyPhone.gr, βάσει των απαντήσεων εμφανίζεστε ιδιαίτερα... συγκρατημένοι σε ότι αφορά την αλλαγή του κινητού σας.

 

Αναρωτιέμαι τι θα έβγαζε μια παρόμοια δημοσκόπηση σε άτομα εκτός MyPhone.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε χρειαστει δλδ οποτε τα παιζει το κινητο δλδ γυρω στο 1.5 ετος.

Παντως, η επομενη αλλαγη θα αργησει αφου το υπαρχον αντεχει ακομα και τα κινητα που κυκλοφορουν δεν προσφερουν αυτα που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stelios nikaia (18 Ιούν. 2004 , 18:32)

 

2,5-3 χρόνια (περίπου). Διαλέγω προσεκτικά το κινητό μου ώστε να μη βγεί "μαπα το καρπούζι"!

 

Και εγώ κάνω προσεκτική επιλογή ...συνήθως το κρατάω 1,5-2 χρόνια όχι επειδή έχει πρόβλημα ..έτσι για αλλαγή …

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου από ποιούς νομίζετε κάνουν λεφτά η ΝΟΚΙΑ ο γερμανός και οι λοιπές εταιρίες.

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Όποτε βγει κάποιο που θέλω οπωσδήποτε και είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μου (με επιδότηση ή χωρίς).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...