Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε το ακόλουθο μήνυμα:

Στις 8 Ιουνίου κλείνουμε όλοι τα κινητά μας για 1 ώρα, από τις 7 μμ εώς τις 8μμ για μια συμβολική κίνηση για την κατανάλωση ενέργειας. Στείλε το σε όσους μπορείς. Είναι για το καλό όλων μας.

Τι λέτε?

 

Πες το σε γιατρούς, ασφαλιστές, λογιστές, δικηγόρους, επιχειρηματίες και γενικώς σε πάσης φύσεως επαγγελματίες που μπορεί ανά πάσα στιγμή να δεχτούν επείγουσα κλήση, να δεις πόσο εφαρμόσιμο είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α εγώ νόμισα πως έτσι θα γίνει κάτι με την ακτινοβολία...
Link to comment
Share on other sites

Α εγώ νόμισα πως έτσι θα γίνει κάτι με την ακτινοβολία...

 

τιποτα δεν θα γινει , να εισαι σιγουρος , τελικα και αυτο κατεληξε μοδα και λεει ο καθενας οτι θελει

 

Κλειστε για μια ωρα το ψυγειο

Κλειστε για μια ωρα την τηλεοραση

σκεψου για μια ωρα την γκομενα σου

Μην ξυριστεις για μια μερα

μην αναψεις το θερμοσιφωνα για μια μερα

μην τραβηξεις καζανακι για μια μερα.

 

αμαν πια !:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να κάνεις λογική χρήση και όχι υπερβολική σε όλα κατά την διάρκεια όλου του χρόνου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξελισσόμαστε, αργά αλλά σταθερά.

Μετά τις "ημέρες" (Ημέρα, της γυναίκας, του πατέρα, του θείου, της σπιτονοικοκυράς και γενικά ότι σκεφτεί όποιος δεν έχει τι άλλο να κάνει) φτάσαμε στις "ώρες".

Σε λίγο θα γίνει "10λεπτό" και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι που κάνουμε το "καθήκον" μας, "βοηθώντας", τον πλανήτη, τη φύση, τον διαχειριστή της πολυκατοικίας, κ.λ.π..

 

Ο Nagata με λίγα λόγια τα είπε όλα.

Link to comment
Share on other sites

όταν χρησιμοποιεις το gps χρεωνεσαι?Υπαρχουν προγραμματα στα οποια να μπορεις να δουλευεις το gps χωρις χρεωση?:worry:
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος. Απλά κατεβάζεις ένα πρόγραμμα για GPS πχ destinator και το σπας όπως σου λένε οι οδηγίες. Ψάξε σε κανα torrent και θα βρεις πρόγραμμα τέτοιο...
Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα κινητα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? π.χ. και στο ΟΜΝΙΑ και στο διαμαντι 2?
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το diamond 1 και μια χαρά λειτουργεί το GPS σπασμένο... και στο ομνια το έχω δοκιμάσει... Στο δικό σου λογικά θα γινεται κανονικά όπως και σε όλα τα άλλα..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε νικητα. Η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη!!Το θεμα μπορει να :lock:
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος. Απλά κατεβάζεις ένα πρόγραμμα για GPS πχ destinator και το σπας όπως σου λένε οι οδηγίες. Ψάξε σε κανα torrent και θα βρεις πρόγραμμα τέτοιο...

 

Εκτός από το κόστος του προγράμματος πλοήγησης, σε περίπτωση που πρόκειται για κινητό τηλέφωνο και χρησιμοποιείται το a-gps (assisted gps), τότε χρεώνονται και έξοδα δικτύου κινητής τηλεφωνίας που στην ουσία αποτελούν το κόστος της χρήσης gprs για την ταχύτερη εύρεση της τρέχουσας θέσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το κόστος του προγράμματος πλοήγησης, σε περίπτωση που πρόκειται για κινητό τηλέφωνο και χρησιμοποιείται το a-gps (assisted gps), τότε χρεώνονται και έξοδα δικτύου κινητής τηλεφωνίας που στην ουσία αποτελούν το κόστος της χρήσης gprs για την ταχύτερη εύρεση της τρέχουσας θέσης.

 

To A-GPS μπορείς όμως να το απενεργοποιήσεις οπότε δε χρεώνεσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω στην κατοχή μου ένα σφραγισμένο πακέτο καρτοκινητής με πολύ εύκολο νούμερο και θα ήθελα να το πουλήσω με τιμή μεγαλύτερη από αυτή που το αγόρασα. Ξέρω ότι υπάρχουν ανάλογες αγγελίες σε διάφορα sites, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν είναι νόμιμο να το πουλήσω; Μη βρούμε κάνα μπελά... :O

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμο είναι.Από τι στιγμής που πήρες ένα πακέτο σύνδεσης καρτοκινητής μπορείς να το δώσεις σε όποιον θες.Δεν μπορείς όμως να το δώσεις ή να το πουλήσεις αν το έχεις κάνει επώνυμο και έχει τα στοιχεία σου.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, κατ' αρχην.

 

Θελω να διατυπωσω μια απορια που την εχω εδω και καιρο:

Υπαρχει τροπος μετρησης και συγκρισης του ποσο καλα "πιανει" και δαιτηρει το σημα ενα κινητο;

Ειναι πολυ σημαντικο στοιχειο που θα μπορουσε να επηρεασει την αποφαση για την επιλογη συσκευης. Εχω τυχει σε περιπτωση που δυο κινητα του ιδιου δικτυου (διαφορετικες συσκευες) ειχαν μεγαλη διαφορα στη ληψη και απο τοτε μου γεννηθηκε αυτη η απορια.

 

Τι λετε εσεις γι' αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Gia na stilis sms me apokripsi apo Sony Ericsson akolou8iste autes tis odigies:

1.minimata

2.ri8misis/sms/email gateway/nea pulh email/valte ton ari8mo pou epi8imite na stali to sms

3.tora epilekste neo minima/sms/kimeno/sinexia/dieu8insi email/oti grapsete eki 8a ine to onoma autou pou stelni to sms

 

Ομάδα Διαχείρισης του myphone.gr: Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

http://3.bp.blogspot.com/_MvQpHx9s4tQ/SinSpYNaFtI/AAAAAAAADk8/X42h7ta36K0/s400/3.jpg

 

Πολύ συζήτηση έχει γίνει και πολύ μελάνι έχει χυθεί για την ακτινοβολία απο κεραίες βάσης κινητής τηλεφωνίας.

 

Στη μια περίπτωση ακούμε ότι έιναι επικίνδυνο και προκαλεί καρκίνο στον εγκέφαλο στην άλλη ότι η ακτινοβολία μιας κεραίας προσομοιάζεται με εκείνη απο ένα ηλεκτρικό ψυγείο. Αυτά διδάσκονται στα Πανεπιστήμια και τα Πολυτεχνεία ή είναι απλά συζητήσεις καφενείου; Αν είναι λάθος ποιοί έχουν όφελος να διαδίδουν τέτοιες φαντασιώσεις και γιατί;

 

Υπάρχουν στο εξωτερικό δικαστικές αποφάσεις που να έχουν δικαιώσει θύματα τής κινητής τηλεφωνίας;

 

Ενα άλλο θέμα είναι το θέμα της προστασίας απο τις κεραίες που είναι πολυ κοντά σε κατοικημένα διαμερίσματα, απέναντι απο Δημαρχεία κλπ Τελικά έχει νόημα να προτατεύεται κανένας και πότε; Υπάρχει άποψη μέχρι τώρα για το πως εννοείται αυτή η προστασία π.χ. υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιούνται.

 

Τα Πανεπιστήμια και το Πολυτεχνεία ποιά Υλικά προστασίας προτείνουν; Προτείνουν κάτι, δεν προτείνουν τίποτα ή κρίνουν ότι ένα PC και ένας μετρητής ακτινοβολίας αρκεί για να παρακολουθεί μια "κακιά" κεραία; Ύπάρχουν παμφθηνα τετοια συστήματα μέτρησης απο ότι έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν στο εξωτερικό τα χρησιμοποιεί ακόμη κάποιος και αν τα χρησιμοποιεί για να παίζει ή για να μετράει.

 

Με τόσες ενiσχύσεις που παίρνουν απο πολλές ευγενείς εταιρείες κινητής τηλεφωνίας τα ερευνητικά προγράμματα Καθηγητών ΑΕΙ , δεν είναι και πολλοί άλλωστε όλοι αυτοί που μοιράζονται την πίττα αυτή όπως και τα Προγράμματα της ΕΕ, δεν θα έπρεπε να προτείνουν ή έστω να πουλήσουν (έχω ακούσει ότι τους επιτρέπεται) κάποια υλικά για να τα χρησιμοποιήσουν όσοι θέλουν να προφυλαχτούν απο την ακτινοβολία την εκπεμπόμενη ακόμη και από ένα ψυγείο; Βέβαια υφίσταται το ερώτημα αν το νόμιμον είναι και ηθικόν... αλλά ας το δεί κάποια Ανεξάρτητη Αρχή αυτό. Ας δεί ας πούμε αν είναι σωστό ένας που κάνει έλεγχο ορίων επικινδυνότητας να μπορεί να υποβάλλει αιτήσεις για άδειες κινητής τηελφωνίας και ταυτόχρονα να πουλάει υλικά προστασίας. Οπως θα ξέρετε μια Αρχη δεν είναι μόνο για να μισθοδοτεί συνταξιούχους πρώην καθηγητές ή μέλη διαπλεκομένων μερών αλλά και να κάνει προβλεψη ή να προτέινει. Στο χωρο της κινητής τηλεφωνίας δραστηριοποιείται κάποια Αρχή;

 

Τα καλύματα τών κεραιών επιτρέπονταi; Στα Πανεπίιστήμια κα στα Πολυτεχνεία διδάσκονται τι είναι radome υλικά; Ti τεστς υποβάλλονται και πως χρησιμοποιούνται; Εννοείται ένας καθηγητής παν/μίου, ερευνητής, καθ. Πολυτεχνείου, έστω και τριτοκοσμικής χώρας, να μη γνωρίζει τόν όρο και να νουθετεί αβασάνιστα την άποψη ότι τα καλυμματα στις κεραίες τηλεφωνίας χρησιμοποιούνται για να ταιριάζουν καλύτερα οι κεραίες στο περιβάλλον; Αντιλαμβάνονται στην ΕΕΑΕ ότι η προσθήκη καλυμμάτων στις κεραίες αλλάζουν την εκπομπή τους σε βαθμό αδιευκρίνιστο; Αντιλαμβάνεται η Διεύθυνση Πολεοδομίας δίνοντας σχετικές άδειες για καλλύμματα κεραιών ότι έχει μπεί σε χωράφια άλλων και βάζει την Ελλάδα ξανά στο στόχο και την καταδίκη του Ευρωπαικού Δικαστηρίου; Γιατί κανένας νομικός δεν την έχει πληροφορήσει για το πρόβλημα;

 

Άν ας πούμε φτάσουν τα πράγματα στο άλλο άκρο και γεμισει η Αθήνα με τόιχους ενισχυμένους απο απορροφητικά υλικά η κινητή τηλεφωνία θα λειτουργεί; Ποιά υλικά είναι εκείνα που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε κάποιες περιπτωσεις;

 

Εκτός από έναν καθηγητή Παν/μίου που έφτειαξε μια θήκη στην Ελλάδα για προστασία απο ακτινοβολία κινητού υπάρχει καποιος άλλος καθηγητης ή φερόμενος ως καθηγητής ή ερευνητής της ΕΕΑΕ που να έχει παρουσιάσει κάτι ανάλογο; Αν δεν χρειάζονται τέτοια υλικά γιατί πωλούνται παντού στο εξωτερικό ενώ είναι δυσεύρετα στην Ελλάδα; Αν δεν ξέρεις να φτειάξεις τέτοιες εφαρμογές πώς μπορείς να επιθυμείς να αναγνωρίζεσαι ως ειδικός, να είσαι σύμβουλος εταιρειών ή και Υπουργών στην σύνταξη νομοσχεδίων; Πώς μπορεί να ακούει κάποιος έναν τέτοιο ειδικό και να σέβεται την άποψη του; Υπάρχει λογική σε αυτή την περίπτωση;

 

Ενας απλός χρήστης ακίνητου τηλεφώνου είμαι και προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση αντίδραση στην τεχνολογία. Να πετάξω το ψυγείο μου; Nα βάλω άλλο ένα; Να πάρω κινητό και να κοιμάμαι παρέα; Nα αγοράσω κινητό και για τα 2 παιδιά μου; Nα βάλω μια κινητή κεραία βάσης τηλεφωνίας εν λειτουργία στο σαλόνι μου αντί για πορτατίφ; Αν μια κεραία τηλεφωνίας είναι απέναντι απο το μπαλκόνι μου να θεωρήσω ότι τα πανεπιστήμια και το πολυτεχνείο που θα καλέσω για έλεγχο τών ορίων επικινδυνότητας ξέρουν να μετράνε σωστά την εκπεμπόμενη ακτινοβολία; Να θεωρήσω αυτόματα ότι και στα άλλα ερευνητικά θέματα με τα οποία διατρίβονται είναι καλοί και η πολιτεία θα πρέπει να τους ενισχύει την έρευνα; Το αυτονόητον είναι και ψευδές; Τελικά η υπάρχουσα κατάσταση ευνοεί την ποιότητα ζωής;

 

Θα παρακαλέσω όλους όσους έχουν άποψη για τα πολλά πράγματι θέματα που έθεσα πρός συζήτηση, για το τι είναι διαπλοκή και μια σοβαρή αίσθηση της διαφοράς μεταξύ χιούμορ και σοβαρότητας να την παραθέσουν. Θα ήθελα όμως να συζητούνται καταγεγραμμένες επιστημονικές απόψεις όχι δηλώσεις επιστημόνων μέσω εφημερίδων. Αυτά είναι εκ του πονηρού και δεν εγγυώνται την σωστή μεταφορά και ευθύνη τών δηλώσεων, απόψεων κλπ. Ραδίο αρβύλλα που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

http://3.bp.blogspot.com/_MvQpHx9s4tQ/SinSpYNaFtI/AAAAAAAADk8/X42h7ta36K0/s400/3.jpg

 

Πολύ συζήτηση έχει γίνει και πολύ μελάνι έχει χυθεί για την ακτινοβολία απο κεραίες βάσης κινητής τηλεφωνίας.

 

Στη μια περίπτωση ακούμε ότι έιναι επικίνδυνο και προκαλεί καρκίνο στον εγκέφαλο στην άλλη ότι η ακτινοβολία μιας κεραίας προσομοιάζεται με εκείνη απο ένα ηλεκτρικό ψυγείο. Αυτά διδάσκονται στα Πανεπιστήμια και τα Πολυτεχνεία ή είναι απλά συζητήσεις καφενείου; Αν είναι λάθος ποιοί έχουν όφελος να διαδίδουν τέτοιες φαντασιώσεις και γιατί;

 

Υπάρχουν στο εξωτερικό δικαστικές αποφάσεις που να έχουν δικαιώσει θύματα τής κινητής τηλεφωνίας;

 

Ενα άλλο θέμα είναι το θέμα της προστασίας απο τις κεραίες που είναι πολυ κοντά σε κατοικημένα διαμερίσματα, απέναντι απο Δημαρχεία κλπ Τελικά έχει νόημα να προτατεύεται κανένας και πότε; Υπάρχει άποψη μέχρι τώρα για το πως εννοείται αυτή η προστασία π.χ. υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιούνται.

 

Τα Πανεπιστήμια και το Πολυτεχνεία ποιά Υλικά προστασίας προτείνουν; Προτείνουν κάτι, δεν προτείνουν τίποτα ή κρίνουν ότι ένα PC και ένας μετρητής ακτινοβολίας αρκεί για να παρακολουθεί μια "κακιά" κεραία; Ύπάρχουν παμφθηνα τετοια συστήματα μέτρησης απο ότι έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν στο εξωτερικό τα χρησιμοποιεί ακόμη κάποιος και αν τα χρησιμοποιεί για να παίζει ή για να μετράει.

 

Με τόσες ενiσχύσεις που παίρνουν απο πολλές ευγενείς εταιρείες κινητής τηλεφωνίας τα ερευνητικά προγράμματα Καθηγητών ΑΕΙ , δεν είναι και πολλοί άλλωστε όλοι αυτοί που μοιράζονται την πίττα αυτή όπως και τα Προγράμματα της ΕΕ, δεν θα έπρεπε να προτείνουν ή έστω να πουλήσουν (έχω ακούσει ότι τους επιτρέπεται) κάποια υλικά για να τα χρησιμοποιήσουν όσοι θέλουν να προφυλαχτούν απο την ακτινοβολία την εκπεμπόμενη ακόμη και από ένα ψυγείο; Βέβαια υφίσταται το ερώτημα αν το νόμιμον είναι και ηθικόν... αλλά ας το δεί κάποια Ανεξάρτητη Αρχή αυτό. Ας δεί ας πούμε αν είναι σωστό ένας που κάνει έλεγχο ορίων επικινδυνότητας να μπορεί να υποβάλλει αιτήσεις για άδειες κινητής τηελφωνίας και ταυτόχρονα να πουλάει υλικά προστασίας. Οπως θα ξέρετε μια Αρχη δεν είναι μόνο για να μισθοδοτεί συνταξιούχους πρώην καθηγητές ή μέλη διαπλεκομένων μερών αλλά και να κάνει προβλεψη ή να προτέινει. Στο χωρο της κινητής τηλεφωνίας δραστηριοποιείται κάποια Αρχή;

 

Τα καλύματα τών κεραιών επιτρέπονταi; Στα Πανεπίιστήμια κα στα Πολυτεχνεία διδάσκονται τι είναι radome υλικά; Ti τεστς υποβάλλονται και πως χρησιμοποιούνται; Εννοείται ένας καθηγητής παν/μίου, ερευνητής, καθ. Πολυτεχνείου, έστω και τριτοκοσμικής χώρας, να μη γνωρίζει τόν όρο και να νουθετεί αβασάνιστα την άποψη ότι τα καλυμματα στις κεραίες τηλεφωνίας χρησιμοποιούνται για να ταιριάζουν καλύτερα οι κεραίες στο περιβάλλον; Αντιλαμβάνονται στην ΕΕΑΕ ότι η προσθήκη καλυμμάτων στις κεραίες αλλάζουν την εκπομπή τους σε βαθμό αδιευκρίνιστο; Αντιλαμβάνεται η Διεύθυνση Πολεοδομίας δίνοντας σχετικές άδειες για καλλύμματα κεραιών ότι έχει μπεί σε χωράφια άλλων και βάζει την Ελλάδα ξανά στο στόχο και την καταδίκη του Ευρωπαικού Δικαστηρίου; Γιατί κανένας νομικός δεν την έχει πληροφορήσει για το πρόβλημα;

 

Άν ας πούμε φτάσουν τα πράγματα στο άλλο άκρο και γεμισει η Αθήνα με τόιχους ενισχυμένους απο απορροφητικά υλικά η κινητή τηλεφωνία θα λειτουργεί; Ποιά υλικά είναι εκείνα που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε κάποιες περιπτωσεις;

 

Εκτός από έναν καθηγητή Παν/μίου που έφτειαξε μια θήκη στην Ελλάδα για προστασία απο ακτινοβολία κινητού υπάρχει καποιος άλλος καθηγητης ή φερόμενος ως καθηγητής ή ερευνητής της ΕΕΑΕ που να έχει παρουσιάσει κάτι ανάλογο; Αν δεν χρειάζονται τέτοια υλικά γιατί πωλούνται παντού στο εξωτερικό ενώ είναι δυσεύρετα στην Ελλάδα; Αν δεν ξέρεις να φτειάξεις τέτοιες εφαρμογές πώς μπορείς να επιθυμείς να αναγνωρίζεσαι ως ειδικός, να είσαι σύμβουλος εταιρειών ή και Υπουργών στην σύνταξη νομοσχεδίων; Πώς μπορεί να ακούει κάποιος έναν τέτοιο ειδικό και να σέβεται την άποψη του; Υπάρχει λογική σε αυτή την περίπτωση;

 

Ενας απλός χρήστης ακίνητου τηλεφώνου είμαι και προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση αντίδραση στην τεχνολογία. Να πετάξω το ψυγείο μου; Nα βάλω άλλο ένα; Να πάρω κινητό και να κοιμάμαι παρέα; Nα αγοράσω κινητό και για τα 2 παιδιά μου; Nα βάλω μια κινητή κεραία βάσης τηλεφωνίας εν λειτουργία στο σαλόνι μου αντί για πορτατίφ; Αν μια κεραία τηλεφωνίας είναι απέναντι απο το μπαλκόνι μου να θεωρήσω ότι τα πανεπιστήμια και το πολυτεχνείο που θα καλέσω για έλεγχο τών ορίων επικινδυνότητας ξέρουν να μετράνε σωστά την εκπεμπόμενη ακτινοβολία; Να θεωρήσω αυτόματα ότι και στα άλλα ερευνητικά θέματα με τα οποία διατρίβονται είναι καλοί και η πολιτεία θα πρέπει να τους ενισχύει την έρευνα; Το αυτονόητον είναι και ψευδές; Τελικά η υπάρχουσα κατάσταση ευνοεί την ποιότητα ζωής;

 

Θα παρακαλέσω όλους όσους έχουν άποψη για τα πολλά πράγματι θέματα που έθεσα πρός συζήτηση, για το τι είναι διαπλοκή και μια σοβαρή αίσθηση της διαφοράς μεταξύ χιούμορ και σοβαρότητας να την παραθέσουν.

 

Θα παρακαλούσα επίσης τον Αdministrator να αφαιρεί οποιοδήποτε σχόλιο αλλάξει θέμα συζήτησης (γνωστη τακτική) ή δεν φερθεί με τον δέοντα σεβασμο στον φιλοξενούμενο και γράφοντα και θα αποτελεί ένδειξη της ποιότητας εκείνων που επισκέπτονται το Forum.

 

Αφού σε καλωσορίσω στο myphone, να σε ενημερώσω ότι το θέμα σου συγχωνεύτηκε με το ήδη υπάρχον, το παρόν δηλαδή.

 

Καλή συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω, από το θέμα της προστασίας, που έθεσες, αγαπητέ KakosAsteris.

α) Yπάρχουν συγκεκριμένα υλικά, διαθέσιμα στο ευρύ ανειδίκευτο κοινό, με τα οποία θα μπορούσε κάποιος ιδιώτης να "προστατέψει" την οικία του, χωρίς να καταφύγει στους δήθεν "ειδικούς" και χωρίς φυσικά να ξοδέψει μια περιουσία με αμφίβολα αποτελέσματα (πχ αστάρι με ίνες ... μόλυβδου!)?

β) Υπάρχει τρόπος προστασίας από την ακτινοβολία των κινητών? Είναι η θήκη του καθ. Μαργαρίτη μία λύση? Η χρήση bluetouth με καλώδιο μειώνει την ακτινοβολία κατά την χρήση του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

α) Yπάρχουν διάφορα και πάρα πολλά είδη υλικών, όπως αυτά πού χρησιμοποιούν κυρίως την ανάκλαση της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας από μια κεραία τηλεφωνίας, αυτά που χρησιμοποιούν κυρίως την απορρόφηση και υβριδικά υλικά διαφόρων μορφών, ιδιοτήτων και εφαρμογών. Δεν ξέρω αν οι εταιρείες τηλεφωνίας θα επιτρέψουν την ευρεία χρήση τους στην Ελλάδα. Η υπερβολική χρήση τους θα τούς δημιουργούσε τεχνικά προβλήματα ενώ η σωστή χρήση τους θα τους έλυνε προβλήματα. Θέμα IQ κσι τσέπης είναι. Κατά τη γνώμη μου θα τους στοίχιζε λιγότερο από το να πληρώνουν δικηγόρους και να ταλαιπωρούν τη δικαιοσύνη, την αστυνομία και τα ΜΑΤ που τόσο υψηλό έργο έχουν.

 

Τα κλασικά υλικά απορρόφησης τοποθετούνται γενικά πολύ εύκολα, μπορούν να καλύπτουν μεγάλες επιφάνειες και δεν χρειάζεται τεράστια εξειδίκευση όσον αφορά την τοποθέτησή τους αλλά χρειάζεται κάποια βοήθεια όσον αφορά την επιλογή του καταλληλότερου υλικού από κάποιον που να είναι γνώστης του θέματος. Ειναι υλικά μιάς συχνότητας ή μιάς περιοχής συχνοτήτων και έχουν γενικά διαφορετική συμπεριφορά σε διαφορετικές γωνίες πρόσπτωσης. Υπάρχουν και πωλούνται σε πολλές χώρες εδώ και πολλά χρόνια. Μπορεί να τα βρει κανείς στο Ιντερνετ κάνοντας το ερώτημα "RF absorbers", "Μicrowave absorbers", "EMC absorbers", "EMI absorbers", "Radar Absorber Materials..." κλπ

 

Καλό είναι να γίνει μέτρηση πρίν και μετά την τοποθέτηση του υλικού απο Ειδκό, ΠΟΥ ΝΑ ΞΈΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΟΒΑΡΑ όμως . Εδώ από ότι καταλαβαίνω υπάρχει μια κάποια ανεπάρκεια και όχι η μόνη. Τα προβλήματα δεν μπορεί να τα λύσουν οι διάφορου τύπου βιτρίνες π.χ. το Μουσείο της Ακρόπολης και το κάθε Μέγαρον Plus... Ο πολιτισμός εμπεριέχει, ομογενοποιεί και εναρμονίζει την τεχνολογία με το περιβάλλον. Αυτό δεν σημαίνει ότι βάζουμε ντουζιέρες-θερμοσίφωνες και καμινάδες στις ταράτσες για να καλυφτούν κεραίες τηλεφωνίας. Είναι απρεπές. Ο νομοθέτης όταν λέει η κεραία να ταιριάζει πρός το περιβάλλον εννοεί άλλα πράγματα. Στην ΕΕΑΕ θεωρούν τις καμινάδες περιβαντολλογική λύση! Καλά τώρα. Εδώ φαίνεται ποιός βλέπει ποιόν σαν ιθαγενή.

 

Με την κακοσοφία αυτή η Ελλάδα αποβλήθηκε απο τον ΟΗΕ για το Πρωτόκολο του Κυότο γιατί δεν έιχε μέσα και προσωπικό να κάνει ελέγχους, Με τους ακτινοφυσικούς, αγαπητούς κατά τα άλλα, δεν μπορεί να γίνει έλεγχος κεραιών στην ΕΕΑΕ ούτε θα έπρεπε να δικαιούνται να υποβαλουν αιτήσεις για εγκατάσταση κεραιών. Τι δουλεια έχει ένας ακτινοφυσικός με διαγράμματα κεραιών; Mόνο στην ΕΕΑΕ το αντιλαμβάνονται έτσι. Εϊναι θέμα επιπέδου, γνώσεων και μιας αμφιλεγόμενης διαπλοκής. Δεν ξέρω πιά.

 

Το όλο θέμα της προστασίας είναι θέμα γενικότερης υποδομής, γνώσης και πληροφόρησης. Οπως ξέρεις η Ελλάδα με τους συνταξιούχους επιστήμονες που ακόμη χρησιμοποιεί και κρατάνε με τα δοντάκια τις θέσεις στα ιδρύματα, τα παρωχημένα εργαστήρια (σαν την Ακρόπολη) και τις "αρχαίες" τεχνολογίες μόνο ερευνητές, σωστούς επιστήμονες και μηχανικούς δεν παράγει. Η έρευνα στην Ελλάδα είναι απονευρωμένη πλήρως. Oύτε καρφίτσα δεν φτειάχνεται. Τα σπίρτα εισάγονται κλπ...

 

Θυμήσου ότι στον Δημόκριτο δεν ήξεραν να μετρήσουν διοξίνες, απεμπλουτισμένο ουράνιο κλπ και δεν νομίζω ότι έμαθαν ακόμη... Μου ακούστηκε πολύ αστείο, όταν έπεσε ένα ελικόπτερο στην Κύμη και προσπαθούσαν να βρούν ουράνιο με ανιχνευτές ραδιενέργειας ... (χωρίς χημικό εμπλουτισμό δειγμάτων ...) Μεγάλο ξεφτύλισμα για τη χώρα και την ΕΕΑΕ. Την άλλη φορά, πρίν χρόνια, μέτραγαν φαντάρους με scanners στο Δημόκριτο με σκοπό να ανιχνεύσουν ουράνιο στο σώμα τους. Οι άνθρωποι ανέπνεαν ουράνιο στο Κόσσοβο, δεν το έτρωγαν για κολατσιό... (Το ουράνιο είναι ελαφρά ραδιενεργό αλλά πολύ τοξικό, όπως όλα τα μεταλικα υλικά σε μορφή κόκκων. Σε μεγάλη ποσότητα βέβαια η ραδινέργεια του γίνεται σημαντική.) Αν είχαν κανένα κιλό στο στομάχι θα το καταλάβαινα. Τι να πω; Ντροπή για την επιστήμη...

 

Στην Ελλάδα μόνο η διαπλοκή αναπτύσσεται επιτυχώς δεκαετίες τώρα. Μερικοί το πήραν είδηση τώρα, όταν το μαχαίρι έφτασε στο κόκαλο και το σώμα του ασθενή καθημερινά σαπίζει και βρωμάει.

 

β) Η μόνη προστασία είναι να το έχεις σε μια θήκη που αποδεδειγμένα να σε προστατεύει την ώρα λειτουργίας του. Το Ελληνικό κράτος έχει standards για τέτοια προιόντα; Ti είναι αυτό; Ελα ντέ ... Και ποιός θα τα φτιειάξει αυτά ο κάθε Νανόπουλος, ο κάθε ιερέας ή ο κάθε γυιός του ιερέα στο Εθνικό Συμβoύλιο Ερευνας; Η Ελλάδα έχει ελάχιστους επιστήμονες σε Τεχνολογία. Από Θεωρία άλλο τίποτα, τους καλύτερους. Μόνο που δεν παράγουν λεφτά απλά συμμετέχουν. Να μην αναζητήσω ποιούς κάνουν Ακαδημαικούς κσι πόσες συντάξεις παίρνουν. Σε αυτη τη χώρα οι διοικούντες στήνουν τη παθητική τους συνήθεια... Ας το κάνουν και μια φορά εκεί που πρέπει. Με πορδές δεν βάφονται λουκούμια πλέον. 53% αποχή και συζητάνε ακόμη όλοι το μήνυμα τών εκλογών; Φάγανε φόλα.

 

Αν ο κ.Μαραγαρίτης έφτειαξε μια θήκη που εργάζεται σωστά Συγαχαρητήρια. Τώρα ποιός πουλάει καθρεφτάκια στους αγράμματους ιθαγενείς και μάλιστα που σκοτώνουν μπορεί να εκτιμηθεί απο τον καθένα σύμφωνα με την τσέπη του ή τον καρκινοπαθή που περιποιείται.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι η έλλειψη υποδομής, η αδιαφορία , η ασχετοσύνη, η πολύ τρέλλα και η λύση όλων τών προβλημάτων με βάση την διαπλοκή. Παντού οικογενειοκρατίες σε όλα τα επίπεδα της πολιτικής, των ΜΜΕ και της λεγόμενης Ερευνας. Καταστάσεις στις οποίες ο θύτης γίνεται θύμα και τούμπαλιν. πχ. ο μικρός Αλέξης, η 39χρονη και τόσοι άλλοι. Αντίθετα τα Golden Boys της Siemens πού μοίραζαν υποτροφίες στα κόμματα είναι στη Γερμανία και κάνουν διακοπές ατα πράσινα λειβάδια. Λές οι υπόλοιπες πολυεθνικές εταιρείες να μήν έχουν δώσει τις δικές τους υποτροφίες ήδη.

 

Το κινητό καλύτερα να το χρησιμοιποιείς όσο το δυνατόν λιγότερο και να το εχεις σε απόσταση.

 

Ενα καλο ιστολόγιο είναι αυτό: http://em-pollution-gr.blogspot.com

 

Δεν είναι εχθρικό πρός τις κεραίες τηλεφωνίας απλά πιστεύει ότι πρέπει όλοι να σοβαρευτούν και να ερωτούνται οι πραγματικά Ειδικοί. Υπάρχουν λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με τα υλικά αυτά μυρίζει επιχειρηματικά συμφέροντα.

 

Υπάρχουν καταρχήν πρακτικά προβλήματα. Αν υποθετικά υπάρξει ένα τέτοιο υλικό και καλύψω τους τοίχους και την ταράτσα απλά δεν θα πιάνει το κινητό (η θα ζορίζεται από τα ανοίγματα) περιορίζοντας την ελευθερία μου και επιβαρύνοντας την υγεία μου. Ταυτόχρονα θα φάω και μερικές μηνύσεις από τους γείτονες που δεν τους ρώτησα αν δέχονται να τους κόψω την κινητή, την σταθερή μέσω GSM, το ασύρματο δίκτυο με τον απέναντι κτλ.

 

Η αποτελεσματικότητα αυτών των υλικών είναι επίσης ένα θέμα. Μια γειωμένη λαμαρίνα που μπορεί να κόψει σχεδόν τα πάντα (άρα και το ραδιόφωνο π.χ.) μπορεί να εξασφαλίσει τον καθένα. Υλικά όμως που κόβουν επιλεκτικά συγκεκριμένες συχνότητες; Χμμμμ κάτι μαύρα αεροπλάνα έφτιαχναν οι ΗΠΑ αλλά δεν τους βγήκαν τόσο καλά και στο τελευταίο μοντέλο αποφάσισαν να βασιστούν στην σχεδίαση για να πετύχουν μικρό ίχνος ραντάρ. Κόστος μεγάλο και αποτελεσματικότητα μικρή.

 

Επίσης μην τα απαξιώνεις όλα. Η χώρα μας έχει εξαιρετικούς επιστήμονες και τεχνολόγους και προγράμματα μελέτης όπως αυτό. π.χ. έχεις δίκιο ότι το απεμπλουτισμένο ουράνιο ήταν επικίνδυνο λόγω της τοξικότητάς του. Η έννοια όμως εμπλουτισμένο και απεμπλουτισμένο ουράνιο δεν έχει να κάνει με την ραδιενέργεια αλλά με το ποσοστό του ισοτόπου 235 που προκαλεί την σχάση. Και το 238 ισότοπο όμως (πρακτικά 99,5%+ συγκέντρωση στο απεμπλουτισμένο ουράνιο) είναι ραδιενεργό, η παρουσία του ανιχνεύεται πολύ εύκολα με ανιχνευτές ακτινοβολίας από την ραδιενέργεια που εκπέμπει (συγκεκριμένη, σαν δακτυλικό αποτύπωμα) και έτσι πιστοποιείται η παρουσία του και μετριέται η συγκέντρωσή του. Οι πραγματικά ειδικοί μπορούν να ξεχωρίσουν την ραδιενέργεια του ουρανίου από αυτή κάποιων ισοτόπων του Καλλίου (συστατικό του αλατιού) ή του άνθρακα 14 που έχουμε όλοι μέσα μας και να μετρήσουν συγκέντρωση. Βλέπεις ότι κάθε επιστήμη έχει αποδεδειγμένες και καθορισμένες μεθόδους και δεν στελεχώνεται από παπατζήδες.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι μόνο αυξάνοντας τον αριθμό των κεραιών, ειδικά στις πόλεις, θα προστατεύσουμε την υγεία μας. Αναγκαστικά θα μειωθεί η ισχύς της κάθε μίας και σε συνδυασμό με την μείωση της ισχύος των συσκευών (αφού θα επικοινωνούν πιο εύκολα με βάση) θα μειωθεί η επιβάρυνσή μας στην ακτινοβολία. Δεν είναι τυχαίο ότι αυτή η πρακτική κυριαρχεί πλέον σε πολλές χώρες. Άλλωστε το κινητό είναι μέσο έκφρασης και ελευθερίας και ενίοτε μέσο ανάγκης. Φαντάσου κάποιον μετά από έναν σεισμό να προσπαθεί να ζητήσει βοήθεια, καταπλακωμένος από τούβλα και RA Materials και μια κεραία αρκετά χιλιόμετρα διαφορά. Η μπαταρία του κινητού του σύντομα θα τον εγκαταλείψει.

 

Συμφωνώ μαζί σου για την ανάγκη σωστού σχεδιασμού του δικτύου και πιστοποίησης (με μετρήσεις...) των επιπέδων ακτινοβολίας από ανεξάρτητο εθνικό φορέα ή πιστοποιημένες ιδιωτικές εταιρείες. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές αναλογικά τέτοιες εταιρίες μετρήσεων, πολλοί εξειδικευμένοι επιστήμονες και ο Εθνικός φορέας μετρολογίας της χώρας είναι στην Βόρειο Ελλάδα και αυτή πέφτει λίγο μακριά από την πρωτεύουσα και τα "μυαλά" που κάνουν κουμάντο στα χρήματα των φορολογούμενων (και στα ρουσφέτια).

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για τα θέματα προστασίας.

 

Επί των επιστημονικών θεμάτων που τέθηκαν δεν μπορώ να έχω τεκμηριωμένη άποψη λόγω ελλειπούς γνώσης. Μπορώ να μιλήσω μόνο χρησιμοποιώντας την κοινή λογική.

 

Η ιστορία με τα υλικά αυτά μυρίζει επιχειρηματικά συμφέροντα.

Εχεις δίκαιο, τα επιχειρηματικά συμφέροντα των εταιρειών αντιμάχονται τις όποιες -μικρές ή μεγάλες- προσπάθειες και έρευνες πάνω στα υλικά προστασίας.

 

Υπάρχουν καταρχήν πρακτικά προβλήματα. Αν υποθετικά υπάρξει ένα τέτοιο υλικό και καλύψω τους τοίχους και την ταράτσα απλά δεν θα πιάνει το κινητό (η θα ζορίζεται από τα ανοίγματα) περιορίζοντας την ελευθερία μου και επιβαρύνοντας την υγεία μου.

Δεν υπάρχει αυτό, αν καλύψω τους τοίχους του δικού μου σπιτιού, σημαίνει πως είναι συνειδητή μου επιλογή και φυσικά δεν "περιορίζω" την ελευθερία μου -ποιά ελευθερία άραγε? Αντίθετα, επιλέγω να προστατευθώ. Αν από την άλλη είμαι τόσο στόκος όσο να εγκαταστήσω υλικά προστασίας χωρίς να κάνω μετρήσεις εσωτερικά για την ακτινοβολία των λοιπών συσκευών ή αν προσπαθώ να μιλήσω στο κινητό εκεί που δεν πιάνει ...

 

Ταυτόχρονα θα φάω και μερικές μηνύσεις από τους γείτονες που δεν τους ρώτησα αν δέχονται να τους κόψω την κινητή, την σταθερή μέσω GSM, το ασύρματο δίκτυο με τον απέναντι κτλ

Με ποια αφορμή θα μου κάνουν μήνυση? Για διαταραχή των τηλεπικοινωνιών? Με ποια βάση? Επειδή χρησιμοποιήσα απολύτως νόμιμα υλικά του εμπορίου για το κτίσιμο του σπιτιού μου? Δεν τους πέφτει λόγος και αν κάποιος ισχυρισθεί το αντίθετο θα του γίνουν τεκμηριωμένες μηνύσεις και αγωγές τις οποίες εγγυημένα θα κερδίσω. Εσύ ρωτάς τους γείτονες για τη μάρκα των τούβλων με τα οποία κτίζεις το σπίτι σου?

 

Φαντάσου κάποιον μετά από έναν σεισμό να προσπαθεί να ζητήσει βοήθεια, καταπλακωμένος από τούβλα και RA Materials και μια κεραία αρκετά χιλιόμετρα διαφορά. Η μπαταρία του κινητού του σύντομα θα τον εγκαταλείψει

Σε περιπτώσεις καταστροφικών σεισμών η κινητή τηλεφωνία καταρρέει. Παρόλα αυτά αν γίνει καταστροφικός σεισμός και πιάνουν τα κινητά και κάποιος παγιδευθεί πιστεύεις πραγματικά πως τα RA Materials θα εμποδίσουν την επικοινωνία? Οχι, θα εμποδίζεται από τους τόνους μπάζων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΧPhys sε ευχαριστώ πολυ που συμμετέχεις στη συζήτηση.

 

Τα υλικά προστασίας είναι τεχνολογικά υλικά και πρέπει να τοποθετούνται εκει που χρειάζεται απο έναν που να γνωρίζει.

Αυτά με τις λαμαρίνες και τις γυψοσανίδες διδάσκουν ακόμη στα ΑΕΙ στην Ελλάδα;

Αυτοί θα σας διαφωτίσουν; Τι κρίμα.

 

Για το απεμπλουτισμένο ουράνιο τις απόψεις μου στις είπα και ισχύουν. Δεν θα σου δώσω άλλη πληροφορία όμως γιατι θα μπερδευτείς περισσότερο και δεν θέλω να ανησυχείς. Είναι και αυτοί οι έλεγχοι τροφίμων που γίνονται τόσο σωστά στην Ελλάδα... Εχω ακούσει ότι μερικοί το βράδυ μαρσάρουν ... από το ηλιέλαιο με λάδι μηχανής που έχουν φάει και πιθανόν ακόμη να τρώνε.

 

Για το link που μου έδωσες. Με συγχωρείς αλλά δεν έχω χρόνο να το δώ.

 

Ο κόσμος πάει προς τα εμπρός ενω εσύ θέλεις να κοιτάξω πρός τα πίσω.

 

Δεν γίνεται. Σεβομαι την επιλογή σου αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις για τα θέματα προστασίας.

 

Δεν υπάρχει αυτό, αν καλύψω τους τοίχους του δικού μου σπιτιού, σημαίνει πως είναι συνειδητή μου επιλογή και φυσικά δεν "περιορίζω" την ελευθερία μου -ποιά ελευθερία άραγε? Αντίθετα, επιλέγω να προστατευθώ. Αν από την άλλη είμαι τόσο στόκος όσο να εγκαταστήσω υλικά προστασίας χωρίς να κάνω μετρήσεις εσωτερικά για την ακτινοβολία των λοιπών συσκευών ή αν προσπαθώ να μιλήσω στο κινητό εκεί που δεν πιάνει ...

 

Ναι, φυσικά στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

 

 

Με ποια αφορμή θα μου κάνουν μήνυση? Για διαταραχή των τηλεπικοινωνιών? Με ποια βάση? Επειδή χρησιμοποιήσα απολύτως νόμιμα υλικά του εμπορίου για το κτίσιμο του σπιτιού μου? Δεν τους πέφτει λόγος και αν κάποιος ισχυρισθεί το αντίθετο θα του γίνουν τεκμηριωμένες μηνύσεις και αγωγές τις οποίες εγγυημένα θα κερδίσω. Εσύ ρωτάς τους γείτονες για τη μάρκα των τούβλων με τα οποία κτίζεις το σπίτι σου?

 

Πιστεύω ότι όταν χτίζεις το σπίτι σου, μπορείς στα σχέδια να κάνεις οτιδήποτε και εφόσον εγκριθούν από την πολεοδομία να το υλοποιήσεις. Εκ των υστέρων για να τροποποιήσεις όμως ένα κτίσμα που χρησιμοποιούν και άλλοι είναι πιο περίπλοκο και έχει δικαίωμα ο γείτονας να "επέμβει". Βέβαια αν μιλάμε για μονοκατοικία προφανώς δεν ισχύει αυτό. Σε μια χώρα που ο νόμος προβλέπει πρόστιμο για το αν βάλεις κλιματιστικό ή αλλάξεις χρώμα στα κάγκελα χωρίς έγκριση της πολεοδομίας τότε .... παράθυρα για δικαστικές αντιδικίες υπάρχουν!

 

Πάντως αυτό είναι ένα θέμα. Το μίξερ της μάνας μου π.χ. παρεμβάλει τον αγαπημένο ραδιοφωνικό σταθμό του γείτονα. Το μιξεράκι έχει έγκριση τύπου (το CE). Ο γείτονας όμως στερείται του προφανούς δικαιώματος να απολαμβάνει το αγαθό της ελεύθερης ραδιοφωνίας, έστω και για λίγο. Τι γίνεται τότε; Ωραίο θέμα, κάνας νομικός;

 

Σε περιπτώσεις καταστροφικών σεισμών η κινητή τηλεφωνία καταρρέει. Παρόλα αυτά αν γίνει καταστροφικός σεισμός και πιάνουν τα κινητά και κάποιος παγιδευθεί πιστεύεις πραγματικά πως τα RA Materials θα εμποδίσουν την επικοινωνία? Οχι, θα εμποδίζεται από τους τόνους μπάζων.

 

Ο λόγος που καταρρέει είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετοί σταθμοί βάσης για να εξυπηρετήσουν τους πανικόβλητους ανθρώπους που προσπαθούν όλοι μαζί να επικοινωνήσουν. Αν έχεις μια πολυκατοικία από πάνω σου θα έχεις πρόβλημα στην επικοινωνία. Αν έχεις όμως έναν όροφο;

 

KakosAsteris η φράση "γειωμένη λαμαρίνα" που χρησιμοποίησα εμφατικά μπορεί να μην σου γεμίζει το μάτι σαν υλικό υψηλής τεχνολογίας. Ίσως αν το γράψω με την φράση κλισέ "κλωβός Faraday";

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

http://3.bp.blogspot.com/_MvQpHx9s4tQ/Si7zNBlG6fI/AAAAAAAADnw/q2vfc8Jz4cU/s400/12%5B1%5D.jpg

 

Αγαπητέ ΧPhys

 

Αν επιθυμείς να ζείς σαν κότα πίσω από ένα κλωβό Faraday, είναι δική σου επιλογή. Υπάρχουν όμως και τεχνικές παράμετροι που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω. Tα υλικά προστασίας που στηρίζονται σε κλωβό Faraday δήθεν δεν τα προτείνω.

 

Είμαι υπέρ της προστασίας ευαισθητων περιοχών π.χ. η ταράτσα πανω στην οποία μπαινουν οι κεραίες, όπως και περιοχές απέναντί τους στο ίδιο ύψος και κάτω από αυτό, η προστασία σχολείων, πλατειών κλπ. με ακίνδυνα απορροφητικά υλικά.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν μείνει στη χώρα αυτοί που ξέρουν αλλά όλη η πλέμπα.

Διώξανε τους "λίθους" και κράτησαν τους "ηλίθιους". Ας τους φάνε τώρα...

 

Το ΤΕΕ δέν κάνει επίτημα μέλη του αυτούς που θά τους έδιναν δουλειές αλλά προφυλάσσουν εκείνους που τρώνε με δέκα μασέλες και δίνουν ασήμαντα πράγματα στην κοινωνία. Διότι κοινωνία είναι και εκείνοι που δέν χρειάζονται κινητά.

 

Τις σπόψεις μου είπα αν δε αρέσουν σε κάποιον ας με συγχωρήσει. Ολα ειπώθηκαν καλοπροαίρετα.

Οτι γίνεται πρέπει να γίνεται με κέντρο τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...