Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα !

αμα εχεις mozilla κατεβασε τον ορθογραφικο ελενχο για να μην μας :wacko: !

αλλιως σε ενα εγγραφο word !

 

Η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), είναι η Ανεξάρτητη Αρχή η οποία αποτελεί τον Εθνικό Ρυθμιστή που ελέγχει, ρυθμίζει και εποπτεύει:

(α) την αγορά ηλεκτρονικών επικοινωνιών, στην οποία δραστηριοποιούνται οι εταιρείες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, ασύρματων επικοινωνιών και διαδικτύου και

(β) την ταχυδρομική αγορά, στην οποία δραστηριοποιούνται οι εταιρείες παροχής ταχυδρομικών υπηρεσιών και υπηρεσιών ταχυμεταφοράς. Επιπλέον, η ΕΕΤΤ ασκεί τις αρμοδιότητες Επιτροπής Ανταγωνισμού στις εν λόγω αγορές.

 

περισοτερα ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο.Αν γνωρίζεις τις υπάρχουσες λύσεις kthanassis,δώσε μας τα φώτα σου!!:D

 

βασικά τι ακριβώς θέλεις να κάνεις???? ο ένας τρόπος, σε περίπτωση που έχει κάποια εταιρεία και θέλεις να στέλνεις πολλά sms και να τα διαχειρίζεσαι από κάποιον υπολογιστή, είναι να βάλεις κάτι όπως το Vodafone Mobile Connect Card και από εκεί να κάνεις ότι θέλεις... αλλά έχεις μία sim επάνω στη συσκευή αυτήν και στέλνεις και λαμβάνεις από εκεί......

επίσης μπορείς αν πάλι θες να στέλνεις sms, να μπεις σε κάποιο site (υπάρχουν πολλά, ένα από αυτά είναι το sms.gr, αλλά έχει και άλλα μαζί με υπηρεσίες VOIP) και να αγοράσεις κάποιο "πακέτο" για 1000 sms π.χ. που θα σου επιτρέπει να στέλνεις ιντερνετικά....

αλλά πες μας τι ακριβώς σκέφτεσαι για να σε βοηθήσουμε

 

Υ.Γ. να σημειώσω ότι δεν μπορείς να παρακολουθείς ιντερνετικά αριθμό άλλου..... ούτε με άλλο τρόπο, επίσης όταν κάνεις forward τα sms, χρεώνεσαι.....

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Ιδεα μου ειναι ή τωρα τελευτεα αντι για ειδοποιηση κλησεων βγαινουν τηλεφωνητες?

 

Αν δεν κανω λαθος,τις τελευτεες φορες που καλεσα αριθμους οι οποιοι δεν ηταν διαθεσιμοι αντι για το κλασσικο "ο χρηστης θα ειδοποιηθει για την κληση σας ... μπλα μπλα" βγηκαν μυνηματα η κληση σας προωθητε αφηστε μυνημα.

 

Και βγηκαν και αμεσα και χρεωουν κιολας κατα πασα πιθανοτητα.

 

Τι παιζει εδω?Μου εχει συμβει και ως προς wind και voda.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως εκτος απο τα megapixel σε μια φωτογραφια,ρολο παιζει επισης κ η αναλυση της καμερας,οθονης(δεν ξερω τι ακριβως απο τα δυο).Δηλαδη αν βγαλω απο μια φωτογραφια απο 2 διαφορετικα κινητα με ιδια αποδοση megapixel κ τις βαλω στον υπολογιστη,καποια θα φαινεται καλυτερα απο την αλλη.Αυτο ισχύει??:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, όπως το τι φακό χρησιμοποιεί το κινητό, η αυτόματη εστίαση κλπ... Η οθόνη βέβαια δεν παίζει ρόλο για την ποιότητα της φωτογραφίας. Έχουν γίνει αρκετές συγκρίσεις με κινητά που έχουν ίδια ανάλυση και υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε κάποια.. Όπως επίσης αν πάρεις μια ψηφιακή και την ρυθμίσεις στην ανάλυση ενός κινητού η διαφορά θα είναι πολύ μεγαλύτερη.....
Link to comment
Share on other sites

ακριβως η αναλυση δεν εχει να κανει με την ποιοτητα της φωτογραφιας.

εχω δει φωτο απο 2 η 3mp Που ειναι καλυτερη απο μια των 5mp,τι να το κανεις ομως που πολλοι ψαρωνουν με τα πολλα mp λες κι ειναι φωτογραφοι διχως να καταλαβαινουν οτι προκειται για καμερα κινητου,το κινητο ειναι κινητο,αν θελει κανεις την ΑΨΟΓΗ ποιοτητα κι αναλυση τοτε παιρνει μια ψηφιακη και κλεινει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:πως γινετε με μια καρτα σε ενα κινητο να εχω και κοσμοτε και βονταφον;ξερει κανενας;η καρτα ειναι cu μπορω να εχω και ενα νουμερο κοσμοτε μεσα στο κινητο χωρις να αλλαζω καρτες;
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είσαι στο σωστό thread.. αυτό το πράγμα που λες δεν γίνετε!

 

γινεται το ειχε κανει μια φιλη της κοπελας μου παλια αλλα δε θυμαμαι πως βλεπεις οι γυναικες ειναι γατες :p

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να έχεις 2 νούμερα σε μια κάρτα είναι να ανήκουν και τα 2 στο ίδιο δίκτυο. Μήπως είχε κάτι τέτοιο η φίλη της κοπέλας σου??
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να έχεις 2 νούμερα σε μια κάρτα είναι να ανήκουν και τα 2 στο ίδιο δίκτυο. Μήπως είχε κάτι τέτοιο η φίλη της κοπέλας σου??

 

Ναι εχεις δικιο ειχε ιδιο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Θα ήθελα να μάθω κάτι που ίσως είναι προφανές... :O Αν πάρω μια οθόνη από το ebay τι θα γίνει όταν τη βάλω στην πρίζα του σπιτιού μου; Πρέπει να πάρω κάποιο μετασχηματιστή ή θα λειτουργήσει με τη μία; :blink:

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Οτι έχει να κάνει με υπολογιστή όπως οθόνη, κουτί, λαπτοπ, δεν έχεις πρόβλημα μιας και δουλευουν 100-240V. To μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις άλλο καλώδιο τροφοδοσίας, αυτό το κλασικό που μπαίνουν στα desktop (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=05&product=878235). Σε περίπτωση που δεν είναι αποσπόμενο τότε απλά βάζεις κάποιο αντάπτορα στο βύσμα. Επίσης 100-240V είναι όλες ψηφιακές μηχανές, οι βιντεοκάμερες, και γενικά οι φορητές συσκευές ήχου/εικόνας όπως ipod, κινητά κτλ.

Προσοχή θέλουν οι εκτυπωτές, τα routers/modems,τα DVD players, ότι έχει να κάνει με ηχοσύστημα και όλες τις υπόλοιπες οικιακές συσκευές. Αυτές συνήθως βγαίνουν μόνο στο τοπικό ρευμα των ΗΠΑ στα 110V και εκεί θέλει μετασχηματιστή και δεν αξίζει τον κόπο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Αυτές συνήθως βγαίνουν μόνο στο τοπικό ρευμα των ΗΠΑ στα 110V και εκεί θέλει μετασχηματιστή και δεν αξίζει τον κόπο.

 

Κανεις λαθος φιλε T-mobile.....νομιζω αξιζει τον κοπο να το ψαξεις.....οι μετασχηματιστες ξεκινουν απο 3 € :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε T-mobile.....νομιζω αξιζει τον κοπο να το ψαξεις.....οι μετασχηματιστες ξεκινουν απο 3 € :)

 

Δεν είπα οτι δεν αξίζει τον κόπο από άποψη κόστους, αλλά από εργονομίας. Επίσης οι πολύ φθηνοί μετασχηματιστές είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα στο κάψουν το μηχάνημα αργά ή γρήγορα, την έχω πατήσει πολλές φορές. Επίσης οι μετασχηματιστές 220 σε 110V δεν είναι και μικροί ειδικά οταν πρέπει να υποστηρίξεις συσκευή μεγάλης κατανάλωσης.

 

Τέλος πάντων για τον φίλο μας που θέλει να πάρει οθόνη δεν θα έχει πρόβλημα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα οτι δεν αξίζει τον κόπο από άποψη κόστους, αλλά από εργονομίας. Επίσης οι πολύ φθηνοί μετασχηματιστές είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα στο κάψουν το μηχάνημα αργά ή γρήγορα, την έχω πατήσει πολλές φορές.

 

..για εργονομια συμφωνω αλλα απο θεμα ζημιας οχι.....του εναντιον, εχω περιπτωσεις φθηνων μετασχηματστων που δουλευουν π.χ. σε ασυρματα τηλεφωνα πανω απο 10 χρονια χωρις κανενα προβλημα....

 

ξεφευγοντας λιγο απο το θεμα της οθονης που κατα 99% δεν θα εχει προβλημα...αν το κοστος αγορας μιας ηλ. συσκευης απο ΗΠΑ, ειναι μικρο παιζει και η πιθανοτητα να αντικατασταθει ολοκληρο το τροφοδοτικο ...αν βεβαια ειναι εξωτερικο...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδία πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! Πάω ebay για οθόνη! :D

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο τροφοδοτικό της οθόνης δεν έχει διακόπτη για να επιλέξεις 110V ή 220V και γράφει ότι δουλευει με 100-130V απλα ΜΗΝ το βάλεις στην μπρίζα. Αν δεν σου κάψει την οθόνη θα καεί μόνο το τροφοδοτικό.

Αν στο τροφοδοτικό έχει διακόπτη, τότε επέλεξε τα 220 και είσαι οκ.

 

Υπάρχουν και οθόνες που έχουν το τροφοδοτικό μέσα στην οθόνη. Αν είναι έτσι η δικιά σου και δεν έχει πουθενά διακόπτη και γράφει 110V απλά μην την αγοράσεις γιατί με το που θα την βάλεις στην μπρίζα θα καεί ότι και να κάνεις.

 

Επίσης παίζουν ρόλο και τα Hz. Στην αμερική έχουν 60Hz ενώ εδώ 50Hz. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με οποιονδήποτε μετασχηματιστή.

 

Σε κάθε περίπτωση δώσε ένα λινκ για να σου πω ακριβώς.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αν στο τροφοδοτικό της οθόνης δεν έχει διακόπτη για να επιλέξεις 110V ή 220V και γράφει ότι δουλευει με 100-130V απλα ΜΗΝ το βάλεις στην μπρίζα. Αν δεν σου κάψει την οθόνη θα καεί μόνο το τροφοδοτικό.

Αν στο τροφοδοτικό έχει διακόπτη, τότε επέλεξε τα 220 και είσαι οκ.

 

Υπάρχουν και οθόνες που έχουν το τροφοδοτικό μέσα στην οθόνη. Αν είναι έτσι η δικιά σου και δεν έχει πουθενά διακόπτη και γράφει 110V απλά μην την αγοράσεις γιατί με το που θα την βάλεις στην μπρίζα θα καεί ότι και να κάνεις.

 

Επίσης παίζουν ρόλο και τα Hz. Στην αμερική έχουν 60Hz ενώ εδώ 50Hz. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με οποιονδήποτε μετασχηματιστή.

 

Σε κάθε περίπτωση δώσε ένα λινκ για να σου πω ακριβώς.

 

 

Ναι! Σίγουρα! Αυτό θα το προσέξω! Πάντως από ότι έχω δει υπάρχουν οθόνες universal.. Δηλαδή λένε στα χαρακτηριστικά τους από 110V~220V και από 50Ηz~60Hz! Χωρίς να έχουν κάποιο διακόπτη. Αν σταμπάρω καμία από ebay θα στείλω link και αν έχεις χρόνο πες μου τι παίζει..! :)

Φιλία είναι μια ψυχή που ζει σε δύο σώματα.

 

Αριστοτέλης.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο τροφοδοτικό της οθόνης δεν έχει διακόπτη για να επιλέξεις 110V ή 220V και γράφει ότι δουλευει με 100-130V απλα ΜΗΝ το βάλεις στην μπρίζα. ....

 

Τα τροφοδοτικα στις σύγχρονες οθονες των υπολογιστων ειναι παλμικα τροφοδοτικα...Switched-mode power supply...SMPS...και δεν εχουν διακοπτες επιλογης τασης οπως ειχαν τα παλια τροφοδοτικα....

 

..κατα 99% ειναι 100-240 V...50/60 Hz....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα VGA PDA, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεί να τρέξει σωστά τα διάφορα προγραμματάκια που κυκλοφορούν και είναι φτιαγμένα για QVGA κινητά..

 

Any hints?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...