Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ...Προχθές,η μητέρα μου ειδε μια εκπομπή,η οποία έλεγε για τα κινητά και έλεγαν πως ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ..Φυσικα άρχισε να με πρήζει μετά...Προσωπικά ΕΓΩ,τόσα χρόνια που ασχολούμαι με αυτά,δε συνάντησα κάτι παρόμοιο,και ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ πως κανουν λαθος...τι λετε;

 

Άντε πάλι οι ίδιες βλακείες.

Σιγά μην είναι και πυρηνική βόμβα.. Ραδιενέργεια :wacko:...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Stin cosmote ginetai to exei kanei ena filos mou....Epikoinwnise me to tmima eksipiretiseis pelaton k tha sou poun apo ekei an ginetai i oxi...Alla eimai sigouros pws ginetai...

Ola katagrafontai....

Motherboard: P4 C800 Deluxe

CPU: P4 2.80Ghz

RAM: 1024Mb

Hard Disk: SATA MAXTOR 80Gb x2

Video Card: ATI Radeon 9600

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλοι μ!μπορειτε να μ πειτε τι ειναι το οπτικο και ψηφιακο ζοομ?τη διαφορα τους δηλαδη!και να μ πειτε τι ακριβως σημαινει το pda?(px to p990i)αυτα αν μπορειτε my friends!!!:shifty:;)

w800i,w960i,t290i,t65,r380s,t18s,t29s,GA628,A1628s kai otan bgei kai to xperia

 

H nokia kanei to megalo vhma sthn agora!agoraste kinhta N series k 8a exete k hlektrokinhto jet ski:lol:!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ...Προχθές,η μητέρα μου ειδε μια εκπομπή,η οποία έλεγε για τα κινητά και έλεγαν πως ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ..Φυσικα άρχισε να με πρήζει μετά...Προσωπικά ΕΓΩ,τόσα χρόνια που ασχολούμαι με αυτά,δε συνάντησα κάτι παρόμοιο,και ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ πως κανουν λαθος...τι λετε;

Μικροκύματα ίσως αλλα αλλά δεν ισχύει.

Μόλις το κλείνεις απλά "λέει" στο δίκτυο "κλείνω".

Τίποτα παραπάνω μέχρι να το ξαναανοίξεις.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

PDA (προσωπικός ψηφιακός βοηθός). Αυτοί οι μικροί υπολογιστές καλούνται μερικές φορές palmtops και είναι ένας μεγάλος τρόπος να αποθηκευτούν οι αριθμοί τηλεφώνου, διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, να προσεγγιστεί το Διαδίκτυο, να γίνουν οι υπολογισμοί, να κρατηθεί ένα ψηφιακό ημερολόγιο και να παιχτούν τα παιχνίδια.

 

Σημερινό PDA είναι πολύ μικρό στο μέγεθος, ταιριάζει άνετα σε μια τσέπη και έχει γενικά την καλή ζωή μπαταριών που επιτρέπει σε σας για να επαναφορτίσει τη συσκευή τη νύχτα ή όταν είναι στο γραφείο. Ένα PDA περιλαμβάνει συνήθως μια μικρή οθόνη συνήθως μεγαλύτερη από ένα ψηφιακό τηλέφωνο, εντούτοις μικρότερος από το μικρότερο lap-top, ένα μικρό πληκτρολόγιο QWERTY που γίνονται για τον αντίχειρα δακτυλογραφώντας και stylus που είναι ένα μέταλλο ή μια πλαστική μάνδρα στα δεδομένα εισόδου ή επικοινωνεί με τη συσκευή από μια οθόνη μαξιλαριών αφής.

 

οπτικό ζουμ είναι το ''ζουμ'' που κανει το ανθρώπινο μάτι, ενω με το ψηφιακό ουσιαστικά μεγενθίνεις την εικόνα,την φέρνεις πιο κοντα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνει το ανθρώπινο μάτι ζουμ ?:p

Οπτικό ζουμ είναι αυτό που γίνεται με τον φακό της κάμερας.

Το ψηφιακό είναι στην ουσία απλή μεγέθυνση της εικόνας, την οποία και παραμορφώνει. Το οπτικό είναι αυτό που έχει σημασία.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ραδιενέργεια;;;; Σίγουρα άκουσε καλά η μητέρα σου;

 

 

Ναι...κι ο πατέρας μου...και τους λέω μετά,ραδιενέργεια?και μου λένε ναι

Link to comment
Share on other sites

egw tha to etheta allios!

optiko zoom einai to zoom pou kanei o fakos ths kameras xwrhs na paremvoun hlektronika kai genikos texnita mesa para mono aploi fakoi!

psifiako apo thn allh einai to zoom pou uparxei hlektronikh paremvash kai epeksergasia me apotelesma na einai polaplasio apo to analogiko alla kai na uparxei alliosh sthn eikona (paramorfosh)!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη το μόνο που έχει σημασία είναι το οπτικό zoom και αποτελεί και ένα από τα κριτήρια για το πόσο καλός είναι ο φακός που χρησιμοποιείται. Το ψηφιακό zoom γίνεται μέσω cropping της εικόνας και μπορεί να γίνει με ιδιαίτερη ευκολία και από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.
Link to comment
Share on other sites

Ως αναφορα το asus P535 αλλα και γενικα τα κινητα με ενσωματωμενο GPS ξερετε αν μπορω να εγκαταστησω το προγραμμα MLS Destinator στη μνημη τις καρτας? θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα απο αποψη ταχυτητας? Επισης αν βγαλω την καρτα με τους χαρτες και βαλω αλλη μεγαλυτερης χωρητικοτητας, ενω εχω κανει install το προγραμμα στη συσκευη, δεν τρεχει το πραγραμμα και βγαζει ενδειξη πως λειπουν οι χαρτες. Εχεις κανεις τη λυση για τα παραπανω...? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

εκτός bluetooth και mp3, οπωσδήποτε ραδιόφωνο, μεγάλη αυτονομία, τουλάχιστον 1gb, και να παίρνει εφαρμογές οποιοδήποτε λειτουργικό και να έχει.

 

πάντως όσο περνάει ο καιρός σίγουρα αλλάζουν οι ανάγκες μας. ποιός χρειαζόταν gps και wifi πρίν 2-3 χρόνια.. τώρα σχεδόν οπου και αν πάω, ξεκλείδωτα δίκτυα βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

N82 με επιπλέον:

1) υπέρυθρες

2) led κατά τη λήψη video

3) ραδιόφωνο με RDS

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ CLUB ΕΔΩ ΚΑΙ SORRY ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ...

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ NOKIA ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΤΙΣΗ ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΦΟΡΤΙΣΕΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΙΑ ΤΑ SONY ERICSSON ΤΗΛΕΦΩΝΑ???

ΕΧΩ ΤΟ Κ770i

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ CLUB ΕΔΩ ΚΑΙ SORRY ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ...

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ NOKIA ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΤΙΣΗ ΣΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΦΟΡΤΙΣΕΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΙΑ ΤΑ SONY ERICSSON ΤΗΛΕΦΩΝΑ???

ΕΧΩ ΤΟ Κ770i

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...

Παντού υπάρχει αυτός ο κωδικός. Ακόμα και στο σπίτι που μπαίνω καμιά φορά, λέω για ας βάλω τον κωδικό στο πληντήριο να μην καίει και ρεύμα... :lol: :lol:

 

Δεν υπάρχει τέτοιος κωδικός!!

Σε πολύ παλιά νόκια υπήρχαν δύο τέτοιοι κωδικοί που τους έβαζες και χειροτέρευε την ποιότητα κλήσης με θεωρητικό αποτέλεσμα την οικονομία ενέργειας. Στην πράξη δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

ΥΓ. ΜΗΝ γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις.

ΥΓ2. Καλως ήρθες.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη το μόνο που έχει σημασία είναι το οπτικό zoom και αποτελεί και ένα από τα κριτήρια για το πόσο καλός είναι ο φακός που χρησιμοποιείται. Το ψηφιακό zoom γίνεται μέσω cropping της εικόνας και μπορεί να γίνει με ιδιαίτερη ευκολία και από ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

 

 

akrivos!!!

kai giauto alloste olla ta lefta ta kostizoun oi fakoi kai genika h kameres pou exoun polu kalo analogiko zoom.

to psifiako zoom den aksizei tipota kai sthn praksh alla kai se aksia...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ανανέωση: 28/01/2008

 

Μοντέλο που προστέθηκε: Levi's Mobile

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το κινητο για μενα???

χμ,ο αδερφος μου,το μωρο μου,η αγαπη μου η μια και μοναδικη,το προσεχω περισσοτερο απο καθε τι και γενικα κι εγω δεν ξερω και τι αλλο,μονο ενα πραγμα δεν κανω με αυτο...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οχι το πιθανοτερο,αυτο ειναι...ασε την ειχα πατησει κι εγω παλιοτερα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά,

 

ξέρει κανείς πόσα καρτοκινητά μετατρέπονται σε σταθερές συμβάσεις τον χρόνο περίπου

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι περισσότερο επαγγελματικό εργαλείο.Ξεκινάμε από την αντζέντα και φυσικά το ξυπνητήρι κάθε μέρα. Τίποτα παραπάνω.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Χωρητικότητα τρελή και πάνω από όλα η μπαταρία του να μην τελειώνει ποτέ.
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ραδιόφωνο. Στη συνέχεια κάμερα, mp3, κάρτα μνήμης και να σου δίνει την εντύπωση πως κρατάς έναν υπολογιστή παλάμης στα χέρια σου. Δηλαδή ανοιχτό λειτουργικό.

Πάντως θα μπορούσα να πάρω κινητό χωρίς κάμερα πχ.

Χωρίς ραδιόφωνο ποτέ!!!

 

Και προσθέτω κάτι βασικό που θα ήθελα πολύ στο Ν73 αλλά δεν το έχει όπως και κανένα καινούργιο κινητό:(:Line in και ψηφιακό radio recorder!!!

 

N-gage rulezzzzzzz

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχω βαλει σωστα.υπαρχει προγραμμα που να ανακτα σβησμενα αρχεια απο κινητα?απο καρτα σιμ και τη μνημη του κινητου?

ευχαριατω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...