Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον ZENTRAEDI

 

Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια ερευνα για το BT και αν προκαλει προβληματα στον εγκεφαλο κτλ?

 

Ολοι εχουμε ακουσει για εραυνες για τα κινητα αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα για το ΒΤ.

 

2400 MHz δεν ειναι υψηλη συχνοτητα, εστω και σε αυτα τα χαμηλα watt ?

 

(Κατα τυχη στην ιδια συχνοτητα λειτουργουν και οι φουρνοι μικροκυματων!!!) :blink:

 

 

Poli kali erotisi.. lipon exoume kai leme simfona me ta parakato artha pou vrika sto internet.. ine asfales.. (to exoun vali kai se nosokomia).

 

http://support.fujitsu-siemens.de/KnowHow/GB/Grundlagen/Funknetz/Bluetooth/Bluetooth-Erfahrungen.htm

 

http://uk.geocities.com/bluetootharticle/health.html

Link to comment
Share on other sites

pws ginete? na bw sto internet me to pc xrisimopoiwntas to kinito san modem me gprs?????eyxaristw :( :worry: :rolleyes:

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akalyptos_82

 

pws ginete? na bw sto internet me to pc xrisimopoiwntas to kinito san modem me gprs?????eyxaristw :( :worry: :rolleyes:

 

 

Ego me to S55 to kano meso tou CD pou ixe mesa to Kinito otan to agorasa. kai exo pari ena USB Bluetooth tis Longshine kai doulevi mia xaroula..

 

des to manual tou kinitou sou h to cd (an exis) h rota kanena pou na kseri apo Nokia kai ti software exi h nokia giafto pou me rotas..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνεχίζουμε χωρίς φόβο τα πάρε δώσε: Pc > P800 :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι αυτες οι δυο λεξεις δεν πανε ποτε μαζι?ποτε μου δεν καταφερα να συννενοηθω με το αντιθετο φυλο για θεματα τεχνολογιας.παιρνω παραδειγμα την αδερφη μου (3χρονια μεγαλυτερη=20).τις προαλλες τις εξηγουσα 5 λεπτα πως να κλεισει τον υπολογιστη και οταν γυρισα σπιτι ηταν ακομα ανοιχτος.χθες αγορασε το 7210 (δεν της προτεινα το s55 που εχω και εγω γιατι θα χανοταν) και μεχρι να της εξηγησω τι ειναι το mms ξημερωσαμε.τι πιστευετε?γιατι δεν θελουν να ασχοληθουν με την τεχνολογια?τι ειναι αυτο που τις απωθει?θελω να ακουσω γνωμες και απο γυναικες.
http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

...και συνεχίζω το ερώτημά σου, καλώντας τις ίδιες τις γυναίκες να απαντήσουν στο θέμα, γιατί μόνο αυτές γνωρίζουν καλά την απάντηση, τον κανόνα ή την εξαίρεση, στις προτιμήσεις και τις επιφυλάξεις τους, απέναντι στην τεχνολογία :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

νυχια και πληκτρολογια πως να δουλεψουν μαζι :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, νομίζω πως απλά βαριούνται, όπως και εμείς με την σειρά μας βαριόμαστε να ασχολούμαστε με τα ρούχα, τα καλλυντικά κτλ.

 

Τα μηχανήματα, γενικά, είναι αποδεδειγμένο πως ενδιαφέρουν περισσότερο εμάς καθότι κατά βάθος είμαστε μικρά παιδιά που τους αρέσουν τα παιχνίδια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον TN97

 

Βασικά, νομίζω πως απλά βαριούνται, όπως και εμείς με την σειρά μας βαριόμαστε να ασχολούμαστε με τα ρούχα, τα καλλυντικά κτλ.

 

Edit

Τα μηχανήματα, γενικά, είναι αποδεδειγμένο πως ενδιαφέρουν περισσότερο εμάς καθότι κατά βάθος είμαστε μικρά παιδιά που τους αρέσουν τα ακριβά παιχνίδια... ;)

 

 

:)

 

Έχουν βέβαια και αυτές ακριβά παιχνίδια :whistle:

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Egw pados paidia xerw kopela pou pernei router cisco sta xeria tis kai ston kanei apo to na paizei tetris mexri na bgazei papades, na pernaei dial plan, na dromologei kliseis, data klt klt. Otan tin blepeis na kathese se pc xaneis tin mpala... :eek:

Auta bebaia einai 1 sto 100000000000 !!!! :blink: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τα βρισιδια και μπινελικια η δικια μου καταλαβε καποια πραγματα , και πλεον κανει μονη της τα βασικα (Scan, Updates , Internet , Προγραμματα ΚΤΛ ) ,
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Εμ κυκλοφορούν ψυγεία με οθόνες και πρόσβαση στο ίντερνετ κ.λ.π., όμως δεν είναι μόδα, γιαυτό δεν τις βλέπω να τρέχουν να αγοράζουν (ακριβό παιχνίδι).

Ενώ το κινητό που είναι και μόδα, πως και πως το ψάχνουν για να το διαλέξουν (προφανώς γιατί κρύβεται η ανθρώπινη επαφή από πίσω, τα sms, το τηλεφώνημα κ.λ.π)

 

Ότι έχει να κάνει σχέση με κάτι μηχανικό-ηλεκτρονικό κ.λ.π. και το οποίο θέλει να είσαι εσύ και ο εαυτός σου μόνο (αντικοινωνικό) για να το καταφέρεις-ψάξεις-ανακαλύψεις και να φας ώρες πολλές για να δεις τί είναι, δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτούν στην ζωή τους :)

Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Paidia gia na deite ti sxesi autwn twn dyo lexewn arkei na sas pw oti milousa me ena koritsi sto irc kai mou eipe oti kanw wraia grammata!!!!!!!!!!!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έριξα μια ματιά στο site του m-SafetyNet και από ότι κατάλαβα είναι μόνο για operators, επιχειρήσεις κτλ. (δηλ. όχι άμεσα για τον απλό χρήστη) ως υπηρεσία επί πληρωμή. Προς το παρόν, τουλάχιστον, τα δεδομένα στο smartphone είναι μια χαρά προστατευμένα νομίζω... άλλωστε αν "κάπως" μπορούσε να τα πάρει κάποιος μέσω του δικτύου θα γινόταν αμέσως αντιληπτό (λόγω της σχετικά αργής σύνδεσης GPRS) και θα φαινόταν π.χ. από την μπαταρία που θα έπεφτε γρηγορότερα κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Bluetooth θα πρότεινα, αν και δεν είναι ακόμα τόσο ώριμη τεχνολογία... Ειδικά τα Bluetooth stacks για Windows έχουν αρκετά προβλήματα... (μέχρι να βγάλει η Microsoft το δικό της στις επόμενες εκδόσεις ;) )
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Ξέρω έναν που το πάταγε και σε ψηφιακό ... σε μόνιμη βάση ... το 'χε ξεφτίσει το μηδενικό ο άνθρωπος... :lol: :lol:

 

 

Κάτι παππούδες που δεν ξέρουν το πατάνε και στα κινητά νομίζοντας ότι έτσι θα σταματήσουν οι διακοπές :lol:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είναι για επιχειρήσεις, νομίζεις ότι δεν πέφτουν άμεσα στα χέρια όχι των απλών, αλλά των πολύ προχωρημένων χρηστών; Και μήπως τέτοιοι δεν είναι και οι κακόβουλοι χρήστες; (βλ. hackers κλπ). Από αυτούς να φοβάσαι, όχι από τον απλό χρήστη (πχ. Νίκο Δήμου :p)!!

Κι όταν έχεις ανοικτό το GPRS αλλά idle, θα καταλάβεις κάτι; Μην απατάσαι, εφόσον η τεχνολογία υπάρχει στο εμπόριο, πολύ σύντομα θα δεις π.χ. τις φωτό που μόλις έβγαλες με το κινητό σου, σε κάποιο site! :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

Αυτά που είναι για επιχειρήσεις, νομίζεις ότι δεν πέφτουν άμεσα στα χέρια όχι των απλών, αλλά των πολύ προχωρημένων χρηστών;

 

Εξαρτάται... :) Αν η εφαρμογή προορίζεται για δίκτυα και απαιτεί από τους server τους καθορισμένο λειτουργικό, configuration, πιθανώς hardware κτλ. (όπως οι περισσότερες εφαρμογές των δικτύων κινητής τηλεφωνίας) τότε θα έλεγα όχι... :rolleyes: Και πάλι δεν νομίζω να συνδεθείς με το κινητό σου ποτέ με κάποιον τέτοιο "χύμα" server... άλλωστε κατά 99% θα απαιτεί ειδικές ρυθμίσεις και ειδικό πρόγραμμα στο smartphone.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

Και μήπως τέτοιοι δεν είναι και οι κακόβουλοι χρήστες; (βλ. hackers κλπ). Από αυτούς να φοβάσαι, όχι από τον απλό χρήστη (πχ. Νίκο Δήμου :p)!! (...) Μην απατάσαι, εφόσον η τεχνολογία υπάρχει στο εμπόριο, πολύ σύντομα θα δεις π.χ. τις φωτό που μόλις έβγαλες με το κινητό σου, σε κάποιο site! :p

 

Δεν διαφωνώ, πάντως το συγκεκριμένο προϊόν δεν μου φαίνεται ιδιαίτερη απειλή. Επίσης, αν αρχίσει ο κόσμος να χάνει την εμπιστοσύνη του στα κινητά θα μειωθούν δραματικά οι χρήστες και αυτό δεν συμφέρει τις εταιρίες, οπότε δεν νομίζω να αφήσουν το θέμα ανεξέλεγκτο.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

Κι όταν έχεις ανοικτό το GPRS αλλά idle, θα καταλάβεις κάτι;

Ναι... πέρα από την ένδειξη ότι κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί τη σύνδεση (το τετραγωνάκι γύρω από το G στο Series 60) όταν είναι ενεργό το GPRS, από τον μετρητή δεδομένων του GPRS... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το πρόγραμμα, γι αυτό δεν έχει νόημα να επιμείνω. Πάντως συνεχίζω να αισθάνομαι απόλυτα ανασφαλής!

 

(Όταν είσαι ήδη συνδεδεμένος μέσω GPRS, δεν θα το καταλάβεις παρά μόνο από το μετρητή μετά και αν! Οι περισσότεροι δεν τον κοιτάμε καν!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

pros bluecros

oloi pisteyo seyontai to kin tous...

alla oxi na mas ta pernoun apo pantou...

afou yparxoun software gia kseklidoma olwn ton syskeywn...

kalh ora oute 5'den tous pairnei na to kseklidosoun ....

palaiotera malista mas ta pairnane dithen gia na anoiksoun to dualband...diladh exoume kataliksh se kseftilistikh katastastasi

ola oles tis syskeyes psaxno unlock software///

somebarry help me??????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάποιος από το forum είχε δώσει ένα πρόγραμμα java με το οποίο χρησιμοποιείς το 1rstWap από το κινητό σου. Έχω κυριοεκτικά ξετινάξει το forum αλλά δεν το βρίσκω. Μπορεί κάποιος να μου το υποδείξει;;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...