Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατα ποσο ειναι ασφαλες να εχουμε ...κρεμασμενο στο αυτι με τις ωρες μια συσκευη η οποια - οπως και να το κανουμε - ειναι μονιμη πηγη ακτινοβολιας ??????? :confused:
VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ ότι μπορεί να χει στυλ,αλλά η απορία μου είναι κατα πόσο θα ταν βολικό..Δεν είναι και ότι πιο πρακτικό το πενάκι(άσε που μπορείς να το χάσεις.. :lol: )

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αλλους βολευει το πληκτρολογιο και αλλους πενακι. Προσωπικα θα διαλεγα πληκτρολογιο (πχ 9500 communicator) ή ipaq με πληκτρολογιο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georgehh (18 Νοέ. 2004 , 10:25)

 

to 3g tha arxisei na vriskei topo stin ellada meta apo 3 xronia afti ine i ektimisi mou

 

Το 3G θα αρχίσει να βρίσκει τόπο στην Ελλάδα μετά από... έκδοση φυσιολογικών τιμολογίων!!!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

(Συγνώμη που ανασύρω το θέμα μετά απο 2 και κάτι μήνες, αλλά το θεωρώ ενδιαφέρον...)

 

Όντας χρήστης ελληνικou Whats' Up εδώ και 4 χρόνια (Cosmokarta στην αρχή που δεν υπήρχε το What's up), πολλές φορές είχα σκεφτεί (ειδικά παλιότερα που και οι επιδοτήσεις ήταν καλές και τα προγράμματα αποδεκτά) ότι έπρεπε να κάνω σύνδεση...

 

Η έλλειψη εκκαθαριστικού εφορίας με απέτρεψε. Δεν θέλω να έχω σύνδεση στο όνομα άλλου γιατί αν γίνει κάτι θα πρέπει να τραβάω τον 'άλλο' (συγγενή ας πούμε) να βγάλουμε μαζί άκρη.

 

Παρόλα αυτά, τα ελληνικά πακέτα τα θεωρώ αισχρα όχι τόσο από θέμα κόστους (παίρνεις αρκετά λεπτά με 20κάτι Ε το μήνα) όσο από θέμα ισορροπίας στο τι σου δίνουν.

 

Εδώ στην Αγγλία έκανα πριν 10 μέρες σύνδεση στην Ο2. Κόστος? ~45 Ε το μήνα (30 λίρες), αλλά παίρνω τα εξής...

*200 λεπτά δωρεάν το μήνα

*50 μηνύματα δωρεάν το μήνα

*Τα λεπτά και τα μηνύματα είναι διπλάσια, χωρίς χρέωση, για 6 μήνες οπότε πάμε σε 400 και 100 αντίστοιχα

*Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα SMS ως MMS αρκεί να θυμάσαι ότι ένα MMS = 4 sms (Δηλαδή αν ήθελα, που δε θέλω, να στείλω έχω maximum 25 MMS δωρεάν το μήνα)

*Τα δωρεάν λεπτά με ένα κολπάκι που βρήκα επιβεβαιωμένα ισχύουν και για πολλές διεθνείς κλήσεις (Ελλάδα μόνο σταθερά, πάντως ισχύουν!)

*Δωρεάν κινητό Siemens S65 και πολλά άλλα με τιμή αγοράς εώς και 450 Ε ως σκέτη συσκευή

*Μετά από 6 μήνες μπορώ να αλλάξω σε χαμηλότερο πακέτο χωρίς παγίδες

*Δωρεάν φορητότητα αριθμού από το παλιό μου Αγγλικό καρτοκινητό στη σύνδεση, σε 10 μέρες (μετρημένες).

*Δεν μου ζητήθηκε εκκαθαριστικό εφορίας ούτε καν ΑΦΜ. Με μια πιστωτική (και ίσως και χρεωστική, δεν ξέρω) κάρτα και το διαβατήριο μου έιχα τη σύνδεση σε 10 λεπτά.

 

Μπορεί τα χρήματα ανά μήνα να φαίνονται πολλά αλλά δεδομένου ότι εδώ οι Άγγλοι πληρώνονται υπερτριπλάσια από μας, είναι ΟΚ για μένα, πόσο μάλλον για αυτούς! Και παίρνω τόσες υπηρεσίες και ευκολίες χωρίς πολλά - πολλά....

 

Στην Ελλάδα αν αξιωθώ να δω τέτοιο πακέτο θα έχω πάει 25 χρονών σίγουρα...Και είναι πραγματικά κρίμα, γιατί ΑΞΙΖΕΙ!

(Ξέχασα να αναφέρω ότι και αν ήθελα να κάνω διεθνή κλήση, προς Ε.Ε. πχ, χωρίς το κόλπο, η χρέωση είναι 18-20 eurocent / λεπτό...Κάτι μου λέει ότι σίγουρα δεν υπάρχει τέτοια χρέωση για διεθνή κλήση στην Ελλάδα από κινητό έ?)

 

Με τις υγείες μας....

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Colt01 (18 Νοέ. 2004 , 09:02)

 

παντως δεν ειναι πολιτικά παράξενη η επιλογή διασταυρωμένων vendors απο τους Ελληνες παροχους?

Δηλαδή η voda που παίζει με erricson 2G να επιλέξει nokia 3Gκαι το αντίστροφο με την cosmote η οποία έχει backbone nokia 2G αλλά erricson 3G?

 

 

Η επιλογή διαφορετικών προμηθευτών εξοπλισμού δικτύου μιας εταιρίας κινητής τηλεφωνίας δεν έχει να κάνει με "πολιτικούς" σκοπούς, αλλά με τεχνολογικούς και οικονομικούς (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά επιλογής ;) ). Με αυτό τον τρόπο μπορεί να πιέζει τους προμηθευτές για καλύτερες τιμές και (ταυτόχρονα) να επίλέγει τον καλύτερο τεχνολογικά (μετά από δοκιμές) εξοπλισμό.

 

Αν δεν κάνω λάθος η Vodafone χρησιμοποιεί για το δίκτυο 3G-UMTS εξοπλισμό NEC-Siemens, η ΤΙΜ Νokia και η COSMOTE Ericsson.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Kalh idea. Tha mou arese, :) alla den tha to epairna an evgaine! :p

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε χθες ο λογαριασμος του ΟΤΕ αναλυτικα και ειδα πως στο τελος υπαρχουν 2 νουμερα που δεν ειναι ουτε κινητα ουτε σταθερα και φυσικα πρωτη μου φορα τα εβλεπα ! Πηρα το 131 και μου ειπαν πως ειναι η ροζ τηλεφωνα που το αποκλειω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση στο σπιτι η μαλλον ειναι υποκλοπες μεσω του ιντερνετ ! :!:

Ξερει κανεις πως γινεται αυτο και πως το κανουνε ?

Πολυ φοβαμαι οτι θα ξαναγινει και αυτη την φορα δεν θα χει ο λογαριαμος επιπλεον λεφτα μονο 50 ευρω αλλα πολλα παραπανω :worry:

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω ? αν αλλαξω συνδεση ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (20 Νοέ. 2004 , 11:05)

 

Μου ηρθε χθες ο λογαριασμος του ΟΤΕ αναλυτικα και ειδα πως στο τελος υπαρχουν 2 νουμερα που δεν ειναι ουτε κινητα ουτε σταθερα και φυσικα πρωτη μου φορα τα εβλεπα ! Πηρα το 131 και μου ειπαν πως ειναι η ροζ τηλεφωνα που το αποκλειω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση στο σπιτι η μαλλον ειναι υποκλοπες μεσω του ιντερνετ ! :!:

Ξερει κανεις πως γινεται αυτο και πως το κανουνε ?

Πολυ φοβαμαι οτι θα ξαναγινει και αυτη την φορα δεν θα χει ο λογαριαμος επιπλεον λεφτα μονο 50 ευρω αλλα πολλα παραπανω :worry:

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω ? αν αλλαξω συνδεση ?

 

καμια φορα εισβαλουν στο PC μας χωρις να το καταλαβουμε ακομα και την ωρα που απλως και μονο σερφαρουμε dialers που καλουνε νουμερα στο εξωτερικο συνιθως, ακομα και αν δεν ειμαστει on line αρκει να εχουμε ανοιχτο το pc!!......μαλιστα τις περισσοτερες φορες δεν φαινεται καν οτι ειμαστε on line με αυτη τη γραμη (δεν εμφανιζονται στην μπαρα κατω δεξια οι δυο μικρες οθονες) και αν πχ. εσυ παιζεις ενα παιχνιδι για πολυ ωρα η γραφεις στο word δεν θα καταλαβεις τιποτα!.....

Εσυ τι συνδεση εχεις? pstn , isdn adsl ??..... με adsl ειναι σχεδον αδυνατο... αν εχεις isdn και εχεις το net mod κοντα σου και αναβοσβηνει το πορτοκαλι led ενω εσυ ξερεις οτι δεν εισαι στο internet τοτε υπαρχει προβλημα...!! :confused: αν εχεις απλη γραμη....το ιδιο θα κοιταξεις και στο modem αλλα εκει μπορεις να το καταλαβεις και απο τον ηχο που κανει το μοντεμ οταν καλει....αν φυσικα εχεις τον ηχο ενεργοποιημενο!....

Επισεις αν εχεις windows xp βαλε το sp 2 και ενα firewall kai φυσικα ενα antivirus!

.....Tωρα βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να συμβαινει και κατι αλλο!....να σου κλεβουν την γραμη απο το καφαο....η απο καπου αλλου..και στον οτε να φαινεται οτι κανεις εσυ τις κλησεις....(με isdn ειναι πιο δυσκολο) Για αυτη την περιπτωση αλλα και για τις παραπανω μπορεις να κανεις φραγη σε διεθνη η κινητα η οτι αλλο θελεις εσυ, χρησημοποιωντας καποιο κωδικο απο την συσκευη του τηλεφωνου σου (καλεσε το 134 και θα σου πουνε τι πρεπει να κανεις) τον οποιο δινεις και δεν μπορουνε να γινουν κλησεις σε εξωτερικο η κινητο ανλογα που θα κανεις την φραγη, και φυσικα εχεις την δυνατοτητα να βγαζεις εσυ την φραγη αν θελεις να καλεσεις

:whistle: τους απαγορευμενους αριθμους!

Ελπιζω να βοηθησα λιγο..... :)

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

δευτερα κοβω την γραμμη αυτη και θα εχω την μεσα με ISDN.. η μηπως κατι αλλο ? ξερει κανεις να μου πει τι ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο ?

Link to comment
Share on other sites

.......χμμμμμμ εξαρταται τι θελεις.......παντως απο αποψη υποκλοπης και χρεωσης απο καποιον αλλο ειναι ποιο δυσκολο να γινει κατι σε σχεση με την απλη γραμη που ενας τριτος ειναι ευκολοτερο να σε χρεωσει.....σου στελνω p.m. γιατι το θεμα isdn η adsl δεν ανηκει στους τεχνολογικους προβληματισμους... :)
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

lol!!! Αρκει να εχουμε ανοιχτο το πισι μονο,χωρις να ειναι on-line???

Που ακουστηκε αυτο??!!?!?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα εαν εχεις unplugged το καλωδιο του τηλεφωνου, με τιποτα!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις PSTN ή ISDN, μπορεις να πεις στο οτε να σου κανει φραγη για νουμερα προς εξωτερικο οποτε να μην εχεις προβλημα με diallers. Βαζεις και ενα firewall και βλεπεις αμα υπαρχει υποπτη κινηση. Με aDSL δεν εχεις τετοιο προβλημα αφου ειναι διαφορετικου τυπου συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κάνατε για να αλλάξετε μπαταρία(με προϋπόθεση να ήταν καινούργια η προηγούμενη).Βέβαια αν έχετε προλάβει να προβείτε σε αυτήν την πράξει διότι αγοράζουμε τόσο συχνά κινητά σαν να είναι λ.χ. ρούχα. Το S55 το έχω 1χρόνο&4μήνες και ακόμα καλά κρατεί. Για να καταλάβετε πόσο λατρεύουν τα λεφτακια μας,στο ενχειρίδιο της Siemens αναφερόταν για αντικατάσταση της μπαταρίας κάθε 6μήνες!?
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά αυτή δεν είναι τυχαία. Θεωρητικά, μια μπαταρία μπορεί να κρατήσει από 6 μήνες ως δύο χρόνια.

 

Πιθανότατα λέγοντας κάτι τέτοιο να εννοούν πως εφ'όσον κάποιος θέλει καλή αυτονομία, καλό είναι να αλλάζει την μπαταρία του σε 6 μήνες και αυτό διότι συνήθως από αυτό το χρονικό σημείο και μετά, η απόδοση μιας μπαταρίας αρχίζει και πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Mhn ise apolytos TN97......sto T200 mou pane 2 xronia kai den exw parathrhsei kammia ptwsh sthn apodosh.....kai to palio mou GD90 wsta 2 xronia itan tzami....meta ekane ena "skalopati" k epese kapws.......

 

Ola afta katagrafodas klhseis k xrhsh k metrwndas wres aftonomias :) de milaw apo thn idea pou eixa aplws.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (20 Νοέ. 2004 , 20:00)

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

δευτερα κοβω την γραμμη αυτη και θα εχω την μεσα με ISDN.. η μηπως κατι αλλο ? ξερει κανεις να μου πει τι ειναι καλυτερο και γρηγοροτερο ?

 

 

Μα εαν εχεις dialer στον υπολογιστη σου δεν κερδιζεις τιποτα με το να αλλαξεις γραμμη!Εχεις καποιου ειδους προστασια στο pc,δηλαδη firewall κλπ;

 

Aggelopas (που χαθηκες ρε συ; ), αν εχεις dialer ναι αρκει να ειναι ανοικτο το pc για να γινει η κληση ερειμην σου..

 

Η καλυτερη λυση εκτος της φραγης απο τον ΟΤΕ ειναι αυτη που ειπε ο swiffer,αν και πιστευω οτι με 3 προγραμματα για ιους firewall και spyware εισαι καλυμενος και δεν κινδυνευεις απο dialers.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...