Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το γραφει στο blog του παντως ο ανθρωπος

http://developer.symbian.org/wiki/Symbian_Foundation_web_sites_to_shut_down

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και μετα ειναι κακα παιδια οι νοκια haters οταν προβλεπουν το μελλον!!μα τι λεμε τωρα?? και το υπεροχο n8 της νοκια τι θα γινει???

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

και μετα ειναι κακα παιδια οι νοκια haters οταν προβλεπουν το μελλον!!μα τι λεμε τωρα?? και το υπεροχο n8 της νοκια τι θα γινει???

Δε σταματάει η ανάπτυξη του symbian. Θα το αναλάβει εξ'ολοκλήρου η nokia... Δεν είμαι fanboy ούτε hater, αλλά μην είμαστε και κακοπροαίρετοι...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά (δυστυχώς δηλαδή) για τους φίλους του Symbian

 

(BTW: συγγνώμη για το self-promotion)

elkosmas.gr "Free as in speech, free as in beer!"
Link to comment
Share on other sites

Δε σταματάει η ανάπτυξη του symbian. Θα το αναλάβει εξ'ολοκλήρου η nokia... Δεν είμαι fanboy ούτε hater, αλλά μην είμαστε και κακοπροαίρετοι...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Νόμιζα ότι είχαν σκοπό να το εγκαταλείψουν προς όφελος του MeeGo

elkosmas.gr "Free as in speech, free as in beer!"
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αυτό θα γίνει μόνο για τις high end συσκευές (που θέλουν να τις έχουν με meego)...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέγαμε πριν 1-2 μήνες οτι φτάνει η δύση του, μας λέγανε κομπλεξικους...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέγαμε πριν 1-2 μήνες οτι φτάνει η δύση του, μας λέγανε κομπλεξικους...

 

Δεν σταματαει η αναπτυξη του symbian.

 

Το symbian foundation ειναι ενας ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ, που αποτελειται απο πολλες εταιριες.

Ο οργανισμος αυτος ειχε ευθηνη για την αναπτυξη και την προωθηση του symbian.

 

Πλεον η ΝΟΚΙΑ, αναλαμβανει εξ'ολοκληρου την αναπτυξη της πλατφορμας.

Οποτε οπως καταλαβαινετε, κλεινει ο οργανισμος, και συνεχιζει μονο η Νοκια να αναπτυσσει το symbian. Δεν σταματαει η αναπτυξη του, ουτε λεει οτι πλεον το symbian δεν θα ξαναχρησιμοποιηθει σε καμια συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aς αλλαξει βρε παιδια ο τιτλος. Η παραπληροφορηση σε ολο της το μεγαλειο.

 

Αλλο κλεινει το S foundation και αλλο "Τελος το Symbian OS". HMAPTON!!

 

και ναι... μερικοι ειναι ΟΝΤΩΣ κομπλεξικοι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Aς αλλαξει βρε παιδια ο τιτλος. Η παραπληροφορηση σε ολο της το μεγαλειο.

 

Αλλο κλεινει το S foundation και αλλο "Τελος το Symbian OS". HMAPTON!!

 

και ναι... μερικοι ειναι ΟΝΤΩΣ κομπλεξικοι

 

έχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά... ας αλλάξει ο τίτλος παρακαλώ mods (για κάποιο περίεργο λόγο εγώ δεν μπορώ να βρω πως να τον αλλάξω) :cry:

Νομίζω πάντως ότι το μέλλον της Nokia βρίσκεται στο MeeGo (και στην Qt αλλά τέλος πάντων). Ελπίζω στο μέλλον το MeeGo (αν και το Maemo που ήταν Debian based) το προτιμούσα να το δούμε και σε άλλα μηχανήματα. Νομίζω η Nokia έχει την εμπειρία να φτιάξει απίστευτα μηχανήματα, (το Nokia 5800 που είχα είχε απίστευτες δυνατότητες σε τρελή τιμή) και το MeeGo είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό με απίστευτες καινοτομίες. Νομίζω ότι αν αυτό συνδυαστεί και με το Qt SDK έχουμε ένα smartphone killer. Από εκεί και πέρα θα το παιχνίδι νομίζω θα παιχθεί στις λεπτομέρειες.

 

Σημαντικό ρόλο θα παίξει νομίζω και η δυνατότητα της χρήσης της Qt που πολύ developers πίνουν νερό στο όνομα της, τα σενάρια περί χρήσης Android δεν με έπεισαν στο παρελθών γιατί το MeeGo είναι άλλο πράγμα αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση αν κάποια στιγμή δούμε εφαρμογές το Android να τρέχουν σε emulator στο MeeGo.

 

Πάντως πολύ θα ήθελα να μπορώ κάποια μέρα να έχω μια συσκεύη MeeGo και δίπλα στις native εφαρμογές να μπορώ να τρέξω μέσω emulation και εφαρμογές Android. (και μετά ξύπνησα)

elkosmas.gr "Free as in speech, free as in beer!"
Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινετε θελω το αναποδο, γινεται? Να ενωσωτο τηλεφωνο με 2 bluetooth, και οχι 1 bluetooth, με 2 συσκευες?

 

Τι ρωτατε, γιατι? Επειδη θελω να εχω ενα parrot (CK3100) για να βλεπω ποιος με καλει οταν οδηγω, αλλα να το απανταω με το hands-free και οχι να μιλαω στο μικροφωνο καιο να ακουω απο το ηχειο. Πειτε μου οτι γινεται, πλιζ!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δευτερεύον συμπέρασμα: άρα είναι δυνατόν να βρεθεί πόσο έχει χρησιμοποιηθεί το κινητό με το IMEI και μόνο για να εντοπιστεί υπόλοιπο εγγύησης;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου αναφερεται κινητα τα οποια εχουν φωτισμους πανω τους ανεξαρτητα απο τα πληκτρα τους (εκτος και αν τα πληκτρα τους αλλαζουν τον φωτισμο τους.) Κυριως ψαχνω για κινητα που εχουν διαφορους φωτισμους χωρις τα πληκτρα. Ξερω εγω ας πουμε το νoκια 3510-i, sony ericsson w580, ..Απο samsung, lg, motrorola δεν εχω ιδεα αν υπαρχουν τετοια κινητα. Οποιος ξερει τετοια κινητα απο οποιαδηποτε εταιρια ας απαντησει..:)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=M0FeE78lABQ&feature=fvsr

 

κυκλοφορησε και εδω,το ειχα πετυχει σε ενα καταστημα πριν κατι μηνες και σε καλη τιμουλά..εφετζιδικο:)

Link to comment
Share on other sites

πωπω τελειο αυτο το αρμανι κινητο σαν και αυτο που ηθελα να υπαρχει. το θυμαμαι που το ειχε ο γερμανος παλια σε ενα φυλλαδιο αλλα δεν ηξερα οτι εχει τετοια εφε!:O
Link to comment
Share on other sites

Το αρμανι κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο "κιτς" που αναβοσβηνει το emporio armani, αν ηταν απλα φωτακια η εγραφε πχ samsung θα το προτιμουσα.

 

Ενα ακομη κινητο με "φωτακια" ειναι το sony ericcson t707 ή equinox οπως ονομαζεται σε αλλες αγορες.

το χρωμα που ειναι μπλε στη προκειμενη περιπτωση αλλαζει αναλογα με το ποιος σε καλει. Απο δυνατοτητες δεν λεει και πολλα αλλα απο εμφανιση εμενα προσωπικα μου αρεσει

 

Εψαξα λιγο παραπανω (εχω πολυ ελευθερο χρονο :P ) και ειδα αυτο το πανεμορφο nokia 6750 ( mural) που αλλαζει και χρωμα.

εδω ενα review της συσκευης, στο 2.13 δειχνει τα διαθεσιμα χρωματα για την εξωτερικη οθονη Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

χαίρεται...

 

θέλω να κάνω δώρο τώρα τα Χριστούγεννα το LG POP [μπορεί και να κάνω λάθος στ'όνομα] και το βρήκα σ'ένα κατάστημα "γερμανός" σε κόκκινο και είπα να το πάρω. αυτό που με προβληματίζει όμως είναι το εξής. ο υπάλληλος μου είπε ότι υπάρχει μόνο 1 κινητό μιας και είναι υπό κατάργηση και ότι θα μου το δώσει φθηνότερα μιας και θα κάνουν καθάρισμα στην αποθήκη τους και επειδή είναι και το τελευταίο που έχουν. το θέμα όμως είναι ότι έχουν ένα LG POP κόκκινο και στον τοίχο με τα κινητά και είναι αληθινό. λέτε να θέλουν να μου δώσουν αυτό? πως να το αναγνωρίσω? το ξέρω πως δεν θα με αφήσουν να το ανοίξω μιας και έχω πάρει πολλές φορές από το "γερμανό" τηλέφωνα και η δικαιολογία είναι συνέχεια "δεν μπορούμε να σας αφήσουμε να το ανοίξετε γιατί δεν ξέρουμε ότι θα το αγοράσετε σίγουρα και μετά δεν θα μπορέσουμε να το πουλήσουμε σε κάποιον άλλο".

 

τι λέτε? :confused:

σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις το κουτι θα καταλαβεις αμεσως αν εχει ανοιχτει η οχι

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι το κουτι θα ειναι ανοικτο αφου ειναι το εκθεσιακο κομματι που σκοπο εχει να γινει επιδειξης !!! Οταν ερθει η ωρα να αποσυρθει για καποιο αλλο τοτε πωλειτε στην μιση τιμη περιπου , οποτε ειναι σιγουρα μεταχειρισμενο αλλα σε τι κατασταση πρεπει να το δεις εσυ για να εισαι σιγουρος , παντως ενα μικροπροβληματακι με την μπαταρια να το περιμενεις ...
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τους στα ισια...

 

"Ειναι το εκθεσιακο που βλεπω εδω μπροστα μου?"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

οι πιθανότητες λένε πως θα είναι στο εκθεσιακό,κάποτε στη wind μου είχαν δώσει ένα nokia 6085 και μου είπε χαρακτηριστικά πως ήταν στα live,το πήρα γιατί τότε δεν είχα άλλο και το βιαζόμουν..

έξι μήνες μετά παρουσίασε πρόβλημα και δεν άνοιγε η οθόνη,το πάω σε φίλο τεχνικό και βρήκε τα παρακάτω..

πρόβλημα στη σύνδεση μητρίκης και οθόνης,στο φλιπ δηλαδή.

πρόβλημα στη κεραία του σήματος και

υγρασία..

 

Θέλω να πω δηλαδή πως αυτά τα κινητά περνάνε απο 100δες χέρια και ένας θεός ξέρει τι έχουν τραβήξει,γνώμη μου είναι να το αποφύγεις..

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια μετά κανείς δεν έχει ασχοληθεί (εμείς, δημοσιογράφοι, δικαστικοί, πολιτικοί, οτιδήποτε) αλλά και τίποτα δεν έχει αλλάξει:

 

Vodafone Unlimited 45 à 45€

---------------------------------

απεριόριστη ομιλία προς Vodafone & σταθερά

130' προς άλλα κινητά

απεριόριστα SMS προς Vodafone

75 SMS προς άλλα κινητά

350 MB mobile internet

 

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 45 à 45€

-------------------------------------

1500 Δωρεάν λεπτά προς COSMOTE & Σταθερά

130 Δωρεάν λεπτά προς υπόλοιπα Εθνικά Δίκτυα

1500 Δωρεάν SMS προς COSMOTE

75 Δωρεάν SMS προς υπόλοιπα Εθνικά Δίκτυα

350 Δωρεάν MB

 

Wind M à 45€

---------------------

1.500 Λεπτά ομιλίας προς WIND, Q & σταθερά

130 Λεπτά ομιλίας προς λοιπά εθνικά δίκτυα

1.500 SMS προς WIND & Q

75 SMS προς λοιπά εθνικά δίκτυα

350MB Mobile Internet (MB)

 

 

Καλή χρονια να 'χουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, ψαχνω να βρω τα παλαια διαφημιστικα φυλλαδια που μοιραζαν οι εμποροι κινητης τηλεφωνιας ειτε αυτα προερχοντουσαν απο το γερμανο ειτε απο τη νοκια ειτε περιοδικα απο το connecting και κινητης τηλεφωνιας. Απο τα περιοδικα ναι ισως τα δω και απο το ιντερνετ αλλα κυριως θελω να δω(ξαναδω) τα παλια διαφημιστικα φυλλαδια, τοτε που προωθουσαν τα πρωτα μοντελα τους οι εταιριες, συγκεκριμενα τα φυλλαδια που προωθουσαν τα κινητα: nokia 7250, 3650 !!!!!κτλ..

Αν εχετε ακομα σπιτι σας τα παλια φυλλαδια-αν μπορουσατε να τα τραβηξετε φωτογραφια και να τα στειλετε στο προφιλ μου..η αν ξερετε καπου που μπορω να τα βρω-να τα δω..! Οχι τιποτε αλλο απλως μου ερχονται αναμνησεις απο τοτε που ξεφυλιζα καθε διαφημιστικο για να δω τι θα αγορασω. Το πρωτο περιοδικο μαλιστα που αγορασa ηταν απο το connecting και το τευχος 8/2004 και το εχω ακομα στο σπιτι.Δεν ηξερα πιο πριν οτι υπηρχαν περιοδικα κινητης τηλεφωνιας που κυκλοφορουσαν ακομα και στα περιπτερα.Καθε τοσο απο τοτε αγοραζα και κανενα περιοδικο μεχρι και σημερα οπως και το online που ειναι κ πιο φτηνο.Ομως τωρα τα εχω ηδη πεταξει παρα πολλα κυριως για εξοικονομιση χωρου στο σπιτι και βλακεια που δεν κρατησα (πιο πολυ του γερμανου) τα φυλλαδια εκεινης της εποχης που ισως και να ειναι συλλεκτικα, αλλα περισσοτερο φερνουν αναμνησεις..! Ισως να με πειτε τρελο..αλλα τα κινητα αποτελουν την καθημερινοτητα μου..Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει!!

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...