Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Θυμάμαι απο παλιά που όταν έπερνες ενα κιν. σου έλεγαν πρέπει να το φορτίσεις πρώτη φορά 5 ώρες,12,15,24...δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο!

Σήμερα πήρα καινούριο κιν.,είπα να αποχωριστώ τον χρόνιο σύντροφο Νοkia 6600 (3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα),κ να τον αντικαταστήσω με ενα nokia E50(βλακεία,το Ε60 έπρεπε να πάρω :p ).Για να έρθουμε όμως στο διαταύτα!Φοράει μπαταρία BL-5C 970mAh,πόσες ώρες πρέπει να το φορτίσω?

 

Σασ ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Όταν γράφω γρήγορα κάνω κ μερικά ορθογραφικά!

Συγνώμη :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα κείμενα

που αναφέρουν πως για την πρώτη

φόρτιση απαιτούνται 16 ώρες.

Το ακόλουθο αναδφέρεται

στη μπαταρία του N70,

που είναι η ίδια:

http://discussions.nokia.co.uk/discussions/board/print?board.id=smartphones&message.id=2257&page=1&format=all

 

"As mentioned before in other battery threads, the batteries are manufactured in a condition that allows a decent shelf life to allow storage time between manufactre and sale. Because of this it is recommended that the first charge should be at least 16 hrs before you turn the phone on. Then the phone should be allowed to go flat before the battery is charged again, preferably for 16 hrs again but certainly at least 4 hrs. This hould be done twice more and then you can switch to "whenever and for however long you like" charging. Friends and customers who have complained of poor battery life have always ignored this advice. When given a new battery and following this advice to the letter they always ring me back thanking me!

1 problem I see is that when the phone finishes the "fast" charge part it reports "battery full" and this is not strictly true as its only about 95% full the final 5% is done at a trickle charge over the full 16 hrs."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μούρθε, αλλά γίνεται τέτοιο πράγμα? δηλαδή αφού έχει bluetooth το κινητό, να μπορείς μέσο αυτούς να βάζεις συσκευές μεσω μπλε δοντιού στον υπολογιστή. ποντίκι, πληκτρολόγιο και handsfree κυρίως. Υποθέτω οτι σε smartphone είναι πιο πραγματοποιήσιμο?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία sim της Cosmote(συμβόλαιο) και θέλω να πάρω και μία της Wind για να έχω το non stop 500. Επειδή δεν θέλω να αλλάζω κάρτες συνέχεια, γίνεται να μπουν και οι δύο sim σε μία?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι κάρτες που έχεις δεν είναι USIM, τότε γίνεται.

Sim Cloning...

Αντιγράφεις τη μία κάρτα ,έπειτα την άλλη και μετά τις βάζεις σε μία άλλη ειδική

"έξυπνη" SIΜ η οποία μπορεί να χωράει έως 6 ή 12 διαφορετικά νούμερα.

Ορίστε και ο απαραίτητος εξοπλισμός...(με μια γρήγορη αναζήτηση στο google,η τιμή που τον αγορασα εγώ ήταν πολύ χαμηλότερη από αυτή που αναγράφεται στο παρακάτω site)

http://mobile.brando.com.hk/SIMMAX12in1.php

Link to comment
Share on other sites

Εάν οι κάρτες που έχεις δεν είναι USIM, τότε γίνεται.

Sim Cloning...

Αντιγράφεις τη μία κάρτα ,έπειτα την άλλη και μετά τις βάζεις σε μία άλλη ειδική

"έξυπνη" SIΜ η οποία μπορεί να χωράει έως 6 ή 12 διαφορετικά νούμερα.

Ορίστε και ο απαραίτητος εξοπλισμός...(με μια γρήγορη αναζήτηση στο google,η τιμή που τον αγορασα εγώ ήταν πολύ χαμηλότερη από αυτή που αναγράφεται στο παρακάτω site)

http://mobile.brando.com.hk/SIMMAX12in1.php

 

Αυτή που έχω είναι απλή sim αλλα η wind που θα πάρω δεν ξέρω τι θα είναι. Λογικά απλή θα είναι και αυτή.

 

Στην ελλάδα δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο? Δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές. Πόσο στοιχίζει περίπου όλη η ιστορία?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχω είναι απλή sim αλλα η wind που θα πάρω δεν ξέρω τι θα είναι. Λογικά απλή θα είναι και αυτή.

 

Στην ελλάδα δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο? Δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές. Πόσο στοιχίζει περίπου όλη η ιστορία?

 

Στοιχίζει γύρω στα 15 € (από uxcell) και έρχεται στο σπίτι σου σε 2 εβδομάδες.

Στην Ελλάδα δεν ξέρω που μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο.

Πάντως και εγώ δεν ήθελα πιστωτική και έτσι έβγαλα προπληρωμένη Visa Eurobank(2€ νομίζω σου κοστίζει να την φορτίσεις με 30€)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο οι παλιές sim εξακολουθούν να είναι λειτουργικές;

 

οι παλιες ΣΙΜ δεν παθαινουν τιποτα....απλα πρεπει να εισαι προσεκτικος μην χρησιομοποιες τους κλωνους μαζι με τις πραγματικες ΣΙΜ....:p:p

 

ΥΓ στο e-bay βρισκεις SIMMAX με λιγοτερο απο 5 €.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία sim της Cosmote(συμβόλαιο) και θέλω να πάρω και μία της Wind για να έχω το non stop 500. Επειδή δεν θέλω να αλλάζω κάρτες συνέχεια, γίνεται να μπουν και οι δύο sim σε μία?

 

Εάν οι κάρτες που έχεις δεν είναι USIM, τότε γίνεται.

Sim Cloning...

Αντιγράφεις τη μία κάρτα ,έπειτα την άλλη και μετά τις βάζεις σε μία άλλη ειδική

"έξυπνη" SIΜ η οποία μπορεί να χωράει έως 6 ή 12 διαφορετικά νούμερα.

Ορίστε και ο απαραίτητος εξοπλισμός...(με μια γρήγορη αναζήτηση στο google,η τιμή που τον αγορασα εγώ ήταν πολύ χαμηλότερη από αυτή που αναγράφεται στο παρακάτω site)

http://mobile.brando.com.hk/SIMMAX12in1.php

 

από τεχνικής άποψης, διορθώστε με εάν κάνω λάθος, μια τέτοια "λύση" ΔΕΝ θα σου επιτρέψει να χρησιμοποιείς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τις δύο γραμμές. Δηλαδή, κάθε στιγμή ΈΝΑΣ ΜΟΝΟ από τους δύο αριθμούς κινητού θα είναι ενεργός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

 

Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό μου και αναρωτιέμαι εάν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος από εσάς.

Έλαβα ένα μήνυμα (σαν αποστολέας φαινόταν η ένδειξη push) και από τότε είναι αδύνατο να μπω στο μενού των μηνυμάτων. Εάν προσπαθήσω να μπω το κινητό μου κλείνει. Κατα τα άλλα λειτουργεί κανονικά.

 

Το Πάσχα είχε ξανασυμβεί και από το service της samsung μπυ είχαν δώσει κάποιες οδηγίες και το είχα ξεμπλοκάρει.

 

Δυστυχώς δεν μπορούν ή δεν θυμούνται να με εξυπηρετήσουν από το service.

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@HEO Ξέρω για το e-bay αλλά δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές.

 

@greatst Το ξέρω ότι δεν δουλεύει ταυτόχρονα, λογικό είναι. Απλά θέλω να αποφύγω το βάλε - βγάλε.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια άλλη λύση.

Κυκλοφορούν "αντάπτορες" που δέχονται δυο διαφορετικές sim ταυτόχρονα και μπορεις να κάνεις την εναλλαγή μεταξύ τους χωρις σβήσιμο του τηλεφώνου.

Στο emarket.gr αν κάνεις αναζήτηση για "dual sim", θα δείς τι εννοώ.

 

 

ΥΓ. Η απάντηση αυτή δεν έχει σκοπό τη διαφήμιση του παραπάνω site. Aν υπάρχει κάποιο πρόβλημα παρακαλώ οι mods να πράξουν τα δέοντα. :)

In Trance We Trust
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,αν θες κάνε την ερώτησή σου στο κατάλληλο θέμα στο sub forum που ασχολείται αποκλειστικά με τα κινητά της Samsung.Σίγουρα κάποιος θα ξέρει να σε βοηθήσει εκεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια άλλη λύση.

Κυκλοφορούν "αντάπτορες" που δέχονται δυο διαφορετικές sim ταυτόχρονα και μπορεις να κάνεις την εναλλαγή μεταξύ τους χωρις σβήσιμο του τηλεφώνου.

Στο emarket.gr αν κάνεις αναζήτηση για "dual sim", θα δείς τι εννοώ.

 

 

ΥΓ. Η απάντηση αυτή δεν έχει σκοπό τη διαφήμιση του παραπάνω site. Aν υπάρχει κάποιο πρόβλημα παρακαλώ οι mods να πράξουν τα δέοντα. :)

Μεγάλο μειονέκτημα που ανακάλυψα με αυτούς τους dual sim αντάπτορες είναι η μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας. Δοκίμασα 3 dual sim adaptors και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ούτε μία μέρα κρατούσε η μπαταρία του κινητού :mad:

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μειονέκτημα που ανακάλυψα με αυτούς τους dual sim αντάπτορες είναι η μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας. Δοκίμασα 3 dual sim adaptors και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ούτε μία μέρα κρατούσε η μπαταρία του κινητού :mad:

 

επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, ποιον αντάπτορα χρησιμοποίησες και με τι κάρτες SIM (απλές? USIM? ποιων εταιριών?) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μειονέκτημα που ανακάλυψα με αυτούς τους dual sim αντάπτορες είναι η μεγάλη κατανάλωση της μπαταρίας. Δοκίμασα 3 dual sim adaptors και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ούτε μία μέρα κρατούσε η μπαταρία του κινητού :mad:

 

zalare..... μιλας για ενα κινητο η ειδες το ιδιο και σε αλλα;;;;;;

 

περιεργο.....

 

...εχω δυο ανταπτορες...παρομοιοι φαινονται....τον εναν το πηρα απο το e-bay και τον αλλο απο εδω απο ενα κινεζικο μαγαζι...τους χρησιμοποιεισα με Νοκια 5510, Panasonic GD 90 και Panasonic GD 35...σε ολους τους συνδυασμους TIM-COSMO-VODA και Q.....δεν παρατηρησα καμμια διαφορα καταναλωσης στα κινητα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειχε την ιδια καταναλωση απ οτι και χωρις τον ανταπτορα?αυτο λες τωρα?ποσο τον ειχες παρει?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειχε την ιδια καταναλωση απ οτι και χωρις τον ανταπτορα?αυτο λες τωρα?ποσο τον ειχες παρει?

 

...ναι αυτο λεω...πανω κατω την ιδια καταναλωση....

 

τεσπα....τοσο μεγαλη διαφορα οπως γραφει ο zalaros δεν ειδα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειχε την ιδια καταναλωση απ οτι και χωρις τον ανταπτορα?αυτο λες τωρα?ποσο τον ειχες παρει?

 

...ναι αυτο λεω...πανω κατω την ιδια καταναλωση....

 

τεσπα....τοσο μεγαλη διαφορα οπως γραφει ο zalaros δεν ειδα.....

 

καπου 4 με 7 €....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

zalare..... μιλας για ενα κινητο η ειδες το ιδιο και σε αλλα;;;;;;

 

περιεργο.....

 

...εχω δυο ανταπτορες...παρομοιοι φαινονται....τον εναν το πηρα απο το e-bay και τον αλλο απο εδω απο ενα κινεζικο μαγαζι...τους χρησιμοποιεισα με Νοκια 5510, Panasonic GD 90 και Panasonic GD 35...σε ολους τους συνδυασμους TIM-COSMO-VODA και Q.....δεν παρατηρησα καμμια διαφορα καταναλωσης στα κινητα....

 

το χρησιμοποίησες ποτέ με κάρτα USIM? Εάν το δοκίμασες, δούλεψε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια άλλη λύση.

Κυκλοφορούν "αντάπτορες" που δέχονται δυο διαφορετικές sim ταυτόχρονα και μπορεις να κάνεις την εναλλαγή μεταξύ τους χωρις σβήσιμο του τηλεφώνου.

Στο emarket.gr αν κάνεις αναζήτηση για "dual sim", θα δείς τι εννοώ.

 

 

ΥΓ. Η απάντηση αυτή δεν έχει σκοπό τη διαφήμιση του παραπάνω site. Aν υπάρχει κάποιο πρόβλημα παρακαλώ οι mods να πράξουν τα δέοντα. :)

Με βολεύει πάρα πολύ αυτό. Αν μου πείς ότι σε αυτο http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=8615006 έχει μενού που αλλάζεις τις σιμ απο κει και δεν θα πρέπει να βάζω χέρι στις κάρτες, τότε το έχω αγοράσει ήδη..

Περιμένω απάντηση γιατί άυριο λήγει:)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...