Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6680 ***pre release***


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάνεις τον κόπο να δεις την αναλυτική παρουσίαση θα δεις ότι υπάρχουν και άλλες διαφορές μεταξύ τους.

Η οπτική διάφορα δεν είναι κάτι διαφορετικό?.

Η δεύτερη κάμερα δεν είναι κάτι διαφορετικό.?

Τώρα αν η διαφορά από 65.536 χρωμάτων σε 262.144 χρωμάτων δεν είναι τόσο αισθητή στο μάτι, αυτό είναι στην κρίση του καθενός.

Στην τελική κάθε άνθρωπος έχει και τα δικά του γούστα.

Μπορείς να μας πεις εσύ όταν εννοείς ουσιαστικές διάφορες τη εννοείς?.

π.χ. διαφορές σε λειτουργικό, σε ταχύτητα επεξεργαστή,στο software της κάμερας,ποιότητα φωτο,μνήμη

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γιατι με το 6630 μπορεις να αλλαξεις προσοψη?

 

αν και νομιζω οτι ολο και κατι θα βγει και για το 6680..

Βεβαίως και μπορείς.Τώρα χρησιμοποιώ τη μαύρη.Αυτό που με προβληματίσει με το 6680 δεν είναι αυτές καθαυτές οι προσόψεις, αλλά το μάζεμα σκόνης εσωτερικά.Τότε τι γίνεται;

"Όποιος ελεύθερα συλλογάται,συλλογάται καλά."Ρήγας Φεραίος"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9674.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω δεν το κανω για να εχω το "κορυφαιο" κινητο....

απλα γουσταρω ρε παιδι μου... :p

απο την αλλη αν δωσω καμια 400αρα το 6630+την επιδοτηση που εχω παιρνω ανετα το 6680 οποτε ουτε γατα ουτε ζημια.... :lol:

γενικα δεν σημαινει οτι οποτε αλλαζουμε κινητο χανουμε λεφτα....κτλ...

 

Κοίτα, γενικά αν αγοράζεις κάτι συνήθως χάνεις κάποια χρήματα... That's the point άλλωστε! :lol: :lol: (πχ εγώ με την επιδότηση πήρα το 6630 οπότε δε παίζει άλλη).

 

Anyway δεν μίλησα για κάποιον γενικότερα απλά κουβέντα να γίνεται και απλά η άποψη που εξέφρασα είναι πως το ότι βγαίνει κάτι καινούργιο "μας επιβάλλει" κάποιος να το αποκτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναειπώθηκε αυτό απο τον φίλο haki που παρέθεσε link που έλεγε πόσο άχρηστα είναι τα 200,000 παρπάνω χρώματα σε μία μικρή οθόνη.Και για το benchmark πάντως κάπου είχα δει τις προάλλες ότι το 6630 έπιανε παραπάνω απο το 6680 στα test που έκαναν.
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

telika exei er8ei?.......

 

para8eto to parakato e-mail

 

Η δεύτερη παραλαβή θα έρθει τέλος της

εβδομάδος αλλά όλα τα μοντέλα που θα μας

έρθουν είναι ήδη πουλημένα. Δυστυχώς θα

έχουμε μόνο 10 τηλέφωνα τα οποία έχουν ήδη

παραγγείλει και προπληρώσει συνεργάτες

και πελάτες.

Εφόσον μας έρθουν περισσότερα μοντέλα θα

σας ενημερώσουμε με email

Φιλικά

9volto

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Ξαναειπώθηκε αυτό απο τον φίλο haki που παρέθεσε link που έλεγε πόσο άχρηστα είναι τα 200,000 παρπάνω χρώματα σε μία μικρή οθόνη.Και για το benchmark πάντως κάπου είχα δει τις προάλλες ότι το 6630 έπιανε παραπάνω απο το 6680 στα test που έκαναν.

ok..ayto simainei oti to 6630 einai kalitero??

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται.Τώρα με ένα Ναι ή Οχι δεν ξέρω αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

deste ti brike o filos mas o openopen..(melos tou myphone)

 

http://www.symbian-freak.com/news/0305/6680.htm

 

ti simbainei??einai kalitero to 6630???

Πες μας και τί βλέπουμε..? :blink: :wacko:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εγκυρο το site? Ειναι δυνατον το νεο κινητο, η ναυαρχιδα της νοκια να υστερει τοσο σε επεξεργαστικη δυναμη σε σχεση με το 6630?
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ειναι το τελικο firmware και αυτο παιζει ρολο.Παντως αν δεν ισχυει αυτο τοτε δεν ειναι και το πιο ενθαρρυντικο για το 6680. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ειναι το τελικο firmware και αυτο παιζει ρολο.Παντως αν δεν ισχυει αυτο τοτε δεν ειναι και το πιο ενθαρρυντικο για το 6680. :O

Αν ισχύει μήπως εννοείς ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξαφνικά πριν λίγο είδα για το καινούργιο ... θαύμα της Nokia να το πω; (δεν το νομίζω), κάθησα και διάβασα μερικά από τα post Που κάνατε οι περισσότεροι.

 

-Το πρώτο κύριο μου ερώτημα είναι .. Πάλι έλειψη ραδιοφώνου;

Ναι Ok, πολλοί είπατε ότι δεν σας χαλάει αυτή η έλειψη, αλλά συγνώμη, αντί να καλυτερεύουμε, μειώνουν βασικές λειτουργίες των προηγούμενων μοντέλων της;

 

-Μιας και δεν συγκράτησα και Username, ένα παλικάρι είπε, Γιατί σας κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση αυτό το κινητό; Το μόνο καλό που έχει είναι η οθόνη με τα πολλά χρώμματα που έχει. Στην τελική το 3G που έχει, λες και θα χρησιμοποιηθεί εδώ στην Ελλάδα. Εδώ καλά-καλά οι εταιρίες μας δεν κατεβάζουν τις τιμές για να συνδέεσαι στο internet μέσω κινητού, θα κάτσω να πληρώσω σε λίγο καιρό το πανάκριβο 3G;

 

-Γιατί ΠΑΛΙ τόσο μεγάλο κινητό η Nokia; Πάλι ένα παλικάρι το παρατήρησε. Το κινητό, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ (για μένα). Συγνώμη αλλά δεν μπορώ πλέον να έχω μια παντόφλα για κινητό στην τσέπη μου. Θυμάμαι το 1993 κυκλοφορούσαν κινητα λίγο πιο μεγάλα από αυτά. Μέχρι το 2002 τα κινητά μικραίναν και τώρα πλέον τα μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ.

Οι Ιάπωνες ******* είναι που βγάλαν το GX30 που πηγαίνει ΠΑΡΑ πολύ καλά σε πωλήσεις με κινητό αναδιπλούμενο; Η Nokia δεν φτάνει που δεν βγάζει μια καινοτομία, μου αντιγράφει και το επιτυχημένο Ericsson, αλλά και όσο το βλέπω από τις real photos Που κάνατε post μου φαίνεται ολόιδιο με το 6630 αλλά και με το 7610. Κάτι το πρωτότυπο πάνω του δεν έχω δει.

Επίσης όσον αφορά αυτό το καταραμένο design, όλα καλά αλλά ήταν ανάγκη η δεύτερη camera να μπει φάτσα φόρα και να χαλάει την εικόνα του κινητού;

 

-Κάνουν κινητό τρίτης γενιάς, και δεν ξεπερνούν το φράγμα των 10MB; Απλά έλεος.

 

-Για μένα ΜΕΓΑΛΟ λάθος που πάνε να κυκλοφορήσουν αυτό το κινητό σε τόσο σύντομο διάστημα με το 6630. Κοινώς χέστηκα για τα target group που υπάρχουν. Εμένα με νοιάζει να πάρω ένα κινητό που θα με ευχαριστήσει, και όχι μετά από ένα τρίμηνο να δω ένα πιο νέο μοντέλο με μια παραπάνω δυνατότητα και να σκέφτομαι ότι τζάμπα τα 500 ευρώ (το λιγότερο) που έδωσα.

 

Τέλος το λάθος της για μένα είναι ότι στοχεύει πολύ στο 3G και δεν σκέφτεται ότι πολλούς αυτό δεν τους νοιάζει καν. (Φαντάζεστε τώρα να με παίρνει η δικιά μου και να μου λέει άνοιξε 3G να δω με ποιους είσαι; :Ρ)

 

Η Nokia για μένα είναι η μόνη εταιρεία που βιάζεται. Συνέχεια βγάζει κινητά μπερδεύοντας τους καταναλωτές, και δεν συγκεντρώνεται στο να βγάλει ένα κινητό που θα ξεχωρίσει για ΠΟΛΥ καιρό. Πού'ναι εκείνες οι εποχές με το 8310, 6510, ακόμη και με το 7650;

 

Υ.Γ. Εγώ απλά θα περιμένω ένα κινητό σχεδόν θα αγγίζει την τελειότητα, και που θα είναι ΜΙΚΡΟ και όχι κουμούτσα.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξαφνικά πριν λίγο είδα για το καινούργιο ... θαύμα της Nokia να το πω; (δεν το νομίζω), κάθησα και διάβασα μερικά από τα post Που κάνατε οι περισσότεροι.

 

1.Το πρώτο κύριο μου ερώτημα είναι .. Πάλι έλειψη ραδιοφώνου;

Ναι Ok, πολλοί είπατε ότι δεν σας χαλάει αυτή η έλειψη, αλλά συγνώμη, αντί να καλυτερεύουμε, μειώνουν βασικές λειτουργίες των προηγούμενων μοντέλων της;

 

2.Μιας και δεν συγκράτησα και Username, ένα παλικάρι είπε, Γιατί σας κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση αυτό το κινητό; Το μόνο καλό που έχει είναι η οθόνη με τα πολλά χρώμματα που έχει. Στην τελική το 3G που έχει, λες και θα χρησιμοποιηθεί εδώ στην Ελλάδα. Εδώ καλά-καλά οι εταιρίες μας δεν κατεβάζουν τις τιμές για να συνδέεσαι στο internet μέσω κινητού, θα κάτσω να πληρώσω σε λίγο καιρό το πανάκριβο 3G;

 

3.Γιατί ΠΑΛΙ τόσο μεγάλο κινητό η Nokia; Πάλι ένα παλικάρι το παρατήρησε. Το κινητό, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ (για μένα). Συγνώμη αλλά δεν μπορώ πλέον να έχω μια παντόφλα για κινητό στην τσέπη μου. Θυμάμαι το 1993 κυκλοφορούσαν κινητα λίγο πιο μεγάλα από αυτά. Μέχρι το 2002 τα κινητά μικραίναν και τώρα πλέον τα μεγαλώνουν όλο και πιο πολύ.

Οι Ιάπωνες ******* είναι που βγάλαν το GX30 που πηγαίνει ΠΑΡΑ πολύ καλά σε πωλήσεις με κινητό αναδιπλούμενο; Η Nokia δεν φτάνει που δεν βγάζει μια καινοτομία, μου αντιγράφει και το επιτυχημένο Ericsson, αλλά και όσο το βλέπω από τις real photos Που κάνατε post μου φαίνεται ολόιδιο με το 6630 αλλά και με το 7610. Κάτι το πρωτότυπο πάνω του δεν έχω δει.

Επίσης όσον αφορά αυτό το καταραμένο design, όλα καλά αλλά ήταν ανάγκη η δεύτερη camera να μπει φάτσα φόρα και να χαλάει την εικόνα του κινητού;

 

4.Κάνουν κινητό τρίτης γενιάς, και δεν ξεπερνούν το φράγμα των 10MB; Απλά έλεος.

 

5.Για μένα ΜΕΓΑΛΟ λάθος που πάνε να κυκλοφορήσουν αυτό το κινητό σε τόσο σύντομο διάστημα με το 6630. Κοινώς χέστηκα για τα target group που υπάρχουν. Εμένα με νοιάζει να πάρω ένα κινητό που θα με ευχαριστήσει, και όχι μετά από ένα τρίμηνο να δω ένα πιο νέο μοντέλο με μια παραπάνω δυνατότητα και να σκέφτομαι ότι τζάμπα τα 500 ευρώ (το λιγότερο) που έδωσα.

 

6.Τέλος το λάθος της για μένα είναι ότι στοχεύει πολύ στο 3G και δεν σκέφτεται ότι πολλούς αυτό δεν τους νοιάζει καν. (Φαντάζεστε τώρα να με παίρνει η δικιά μου και να μου λέει άνοιξε 3G να δω με ποιους είσαι; :Ρ)

 

7.Η Nokia για μένα είναι η μόνη εταιρεία που βιάζεται. Συνέχεια βγάζει κινητά μπερδεύοντας τους καταναλωτές, και δεν συγκεντρώνεται στο να βγάλει ένα κινητό που θα ξεχωρίσει για ΠΟΛΥ καιρό. Πού'ναι εκείνες οι εποχές με το 8310, 6510, ακόμη και με το 7650;

 

Υ.Γ. Εγώ απλά θα περιμένω ένα κινητό σχεδόν θα αγγίζει την τελειότητα, και που θα είναι ΜΙΚΡΟ και όχι κουμούτσα.

 

 

 

 

1. Μαζί σου

 

2. Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε εντυπωσιάσει μετά από ένα μοντέλο όπως το 6630.Το 6630 μάλιστα.Πρωτοποριακό,το δέχομαι. Μην ξεχνάς όμως ότι για κάποιον που θέλει ΚΑΙ smartphone ΚΑΙ απροβλημάτιστη βιντεοκλήση, το 6680 είναι μονόδρομος(αν βάλεις στην άκρη το A925 και το Α1000 της Motorola)

 

3.Μα η τελευταία λέξη της τεχνολογίας δε γίνεται να συμβαδίζει και με το μέγεθος.Λογικό είναι.Από την άλλη , η εμφάνιση είναι υποκειμενική.Προσωπικά δεν μου αρέσει να κυκλοφορώ με μικρό και στυλάτο τηλέφωνο.Μου φαίνεται πολύ θυληπρεπές για έναν άντρα να κυκλοφορεί π.χ. με SL55.. Αλλά δεν παύει να είναι απλά γνώμη μου. Προσωπικά το 6630 μου αρέσει περισσότερο, αλλά και το 6680 δεν είναι άσχημο.Τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δεν θα το απέρριπτα για την εμφάνιση και το μέγεθός του.

 

4.Μαζί σου

 

5.Μαζί σου με χίλια

 

6.Ειδικά γιαυτό που λές, έβγαλε το 6681

 

7.Μαζί σου again

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαφορά δεν είναι και τόσο αισθητή στο μάτι,ουσιαστικές διαφορές υπάρχουν;

Όχι.

Οι διαφορές είναι τα περισσότερα χρώμματα στην οθόνη(δώρον άδωρο όμως)Έχει bluetooth 1.2(αντί για 1,1 που έχει το 6630) δεύτερη κάμερα για βίντεο κλήσεις το φλας και το κάλυμμα της κάμερας.Τρίχες για εμένα..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Οι διαφορές είναι τα περισσότερα χρώμματα στην οθόνη(δώρον άδωρο όμως)Έχει bluetooth 1.2(αντί για 1,1 που έχει το 6630) δεύτερη κάμερα για βίντεο κλήσεις το φλας και το κάλυμμα της κάμερας.Τρίχες για εμένα..

 

και το 6630 bluetooth 1.2 έχει.

η εμβέλεια όμως είναι και στα δύο ίδια, 10 μέτρα.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3230/2.0 (3.0505.2) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Κάποια πράγματα τα λες σωστά κάποια όχι και τόσο. Παίρνει μνήμες οπότε όλα καλά. Το νετ τρίτης γενιάς θα είναι για πολύ ακόμη τσάμπα και το μέγεθος είναι μια χαρά για έξυπνο κινητό. Το ράδιο δεν αποτελεί έλλειψη γιατί απευθύνεται στους επαγγελματίες της ευρώπης όπου το νετ τρίτης γενιάς κάνει πάταγο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ από την αρχή το συγκεκριμένο thread.

 

1. Δεδομένου ότι δεν είμαι άτομο το οποίο αλλάζει κινητό κάθε τρεις μήνες (έχω το 6310, εδώ και 3,5 χρόνια + )

2. το κόστος αγοράς του 6680 το καλύπτω σχεδόν με δώροεπιταγές και επιδότηση αναβάθμισης

3. δεν με ενδιαφέρει αν το κινητό έχει ράδιο η χωράει στην μικρότερη τσέπη που διαθέτω

4. με ενδιαφέρει το κινητό να έχει εύκολο μενού, να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια αυτονομίας και καλή ψηφιακή κάμερα.

 

Ως αναφορά την αυτονομία του κινητού, κατανοώ ότι δεν θα είναι μεγάλη, αλλά αυτό το καλύπτω με δεύτερη μπαταρία.

 

Με λίγα λόγια: κινητό με εύκολο μενού + αυτονομία + καλή κάμερα + αγορά χωρίς να διαθέσω πολλά χρήματα, μου προτείνετε να το πάρω;

Link to comment
Share on other sites

1. Μαζί σου

 

2. Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε εντυπωσιάσει μετά από ένα μοντέλο όπως το 6630.Το 6630 μάλιστα.Πρωτοποριακό,το δέχομαι. Μην ξεχνάς όμως ότι για κάποιον που θέλει ΚΑΙ smartphone ΚΑΙ απροβλημάτιστη βιντεοκλήση, το 6680 είναι μονόδρομος(αν βάλεις στην άκρη το A925 και το Α1000 της Motorola)

 

3.Μα η τελευταία λέξη της τεχνολογίας δε γίνεται να συμβαδίζει και με το μέγεθος.Λογικό είναι.Από την άλλη , η εμφάνιση είναι υποκειμενική.Προσωπικά δεν μου αρέσει να κυκλοφορώ με μικρό και στυλάτο τηλέφωνο.Μου φαίνεται πολύ θυληπρεπές για έναν άντρα να κυκλοφορεί π.χ. με SL55.. Αλλά δεν παύει να είναι απλά γνώμη μου. Προσωπικά το 6630 μου αρέσει περισσότερο, αλλά και το 6680 δεν είναι άσχημο.Τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δεν θα το απέρριπτα για την εμφάνιση και το μέγεθός του.

 

4.Μαζί σου

 

5.Μαζί σου με χίλια

 

6.Ειδικά γιαυτό που λές, έβγαλε το 6681

 

7.Μαζί σου again

 

 

Οκ δεν διαφωνώ γιατί ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και το βλέπει αλλιώς το θέμα.

 

Βέβαια δεν είπα να γίνει τόσο μικρό όσο το SL55, αλλά και ούτε να είναι και τόσο μεγάλο. Εμένα αυτό το οποίο με ενοχλεί πολύ στα τελευταία τηλέφωνα που βγάζει η Nokia είναι ότι έχουν μεγάλο πλάτος. Προσωπικά αυτό είναι που δεν μου κάθεται καλά. Μην νομίζεις, χρήστης 7650 είναι, και απλά έχω κουραστεί λιγάκι με τα τόσο μεγάλα τηλέφωνα.

 

Anyway, όπως είπα κάθε γνώμη σεβαστή, απλά εγώ έχω κουραστεί με την τόση τεχνολογία που μας κατακλίζει τα τελευταία 2 χρόνια και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την τσέπη μου.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

και το 6630 bluetooth 1.2 έχει.

η εμβέλεια όμως είναι και στα δύο ίδια, 10 μέτρα.

Διάβασε προσεκτικά τα κόκκινα γράμματα

Είναι οι διαφορές σε σχέση με το 6630.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο το παλιό thread του 6630

 

Από το manual του 6630:

 

This device (6630- added) is compliant with Bluetooth Specification 1.2 supporting the following profiles:

Generic Access Profile, Service Discovery Profile, Serial Port Profile, Dial-up Networking

Profile, Headset Profile, Handsfree Profile , Generic Object Exchange Profile, Object Push

Profile, File Transfer Profile, Basic Imaging Profile, Basic Printing Profile, and Human

Interface Device Profile.

Bluetooth 1.2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...