Jump to content

Πακέτο DSL ή χωριστά γραμμή + ISP;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry pou anoiksa kainourgio thema alla tha ithela merikes apopseis gia to ti na kanw.

Na parw to OnDSL kit mia kai kalh?

'H na kanw aithsh na parw grammh kai meta na vrw allo provider?

http://www.myphone.gr/gallery/uploads/31475/hypocrisy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Sorry pou anoiksa kainourgio thema alla tha ithela merikes apopseis gia to ti na kanw.

Na parw to OnDSL kit mia kai kalh?

'H na kanw aithsh na parw grammh kai meta na vrw allo provider?

 

Κάνε αίτηση για γραμμή και μετά ψάξε για provider. Προτείνω την Altec Telecoms (πρώην ACN) γιατί έχω από τον Ιούλιο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Και στην Ηγουμενίτσα έχω συνδρομή ADSL με αυτούς και κατεβάζω με το full της γραμμής οποιαδήποτε ώρα!!!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ean balw grammh adsl apo ton ote meta tha ypostirizomai apo olous tous provider?

 

Όπως απάντησε και ο Bayern7 θα μπορείς να κάνεις συνδρομή με όποιον provider θέλεις. Και να πάρεις π.χ. το adsl in a box της Forthnet πάλι θα μπορείς να συνδεθείς με όποιον provider θέλεις (το δοκιμάσαμε με φίλο μου ο οποίος έχει adsl in a box και πήρε μια netcarta της Altec Telecoms) απλά αν θέλεις κάποια στιγμή να διακόψεις με την Forthnet θα σου κόψουν και την γραμμή του ADSL και την συνδρομή... Για αυτό σε όποιον με ρωτάει, λέω ότι προτείνω και σε εσένα: αίτηση στον ΟΤΕ για γραμμή και μετά διαλέγεις provider!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

πόσο κοστίζει να πάω στον ΟΤΕ και να του πω να μου ανοίξει γραμμή για ADSL? οχι provider, ούτε πακέτα adsl.

 

Μόνο μια αίτηση για παροχή adsl στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

πόσο κοστίζει να πάω στον ΟΤΕ και να του πω να μου ανοίξει γραμμή για ADSL? οχι provider, ούτε πακέτα adsl.

 

Μόνο μια αίτηση για παροχή adsl στον ΟΤΕ.

Δε χρειάζεται καν να πας σε υποκατάστημα του πΟΤΕ ή σε πΟΤΕshop Αρκεί ένα τηλ στο 134 και να έχεις έτοιμα να δώσεις το ΑΦΜ και τον αριθμό ταυτότητας ( εννοείται του κατόχου της γραμμής, για επιβεβαίωση των στοιχείων). Το τέλος ενεργοποίησης είναι 35Ε+ΦουΠουΑ για οποιαδήποτε γραμμή κι αν επιλέξεις (384, 512, 1024). Τα πάγια βέβαια είναι διαφορετικά (19,9+ΦουΠουΑ για γραμμή 384).

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

1. κάπου διάβασα οτι με την ενεργοποίηση και μόνο στον ΟΤΕ, χωρίς να αγοράσεις συνδρομή DSL, σου δίνουν και ρούτερ δωρεάν.

 

Ισχύει και αυτό ?

 

2. Επισης, για να ξεκινήσω συνδρομή DSL στην forthnet (μόνο συνδρομή λέμε) τι χρεώσεις θα έχω? Θα πληρώσω τέλη ενεργοποίησης πάλι , σαν τον ΟΤΕ (που λέτε πιο πάνω)?

Link to comment
Share on other sites

1.To jetspeed 520 δίνουν δωρεάν.

2. Πηγαίνεις στη σελίδα τους και κοιτάς. Τέλη ενεργοποίησης δεν πληρώνεις.

Η τρίμηνη η 384 κάνει 88,15€ με ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας, σε κανά 20μερο τελειώνει η συνδρομή μου από dsl kit otenet!

Σκέφτομαι να διακόψω εντελώς το dsl και να ξαναπάρω ένα πακέτο!

Dsl router έχω πολύ καλό….άρα εξοπλισμός δεν με νοιάζει….πιστεύω ότι τα πακέτα μιας και έχουν μέσα και οτε πληρωμένο και provider είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο οικονομικά από το να πληρώνω ξεχωριστά…….συμφωνείτε ή διαφωνείτε ?

 

Άσε που με το πακέτο μπορεί να πάρεις και κάποιο δώρο!

 

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός (οτε – provider ξεχωριστά) που να έρχεται πιο φθηνά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις να μεινεις χωρις ιντερνετ για περιπου 2 εβδομαδες μπορεις να κρατησεις τη γραμμη απο το on dsl kit και να παρεις 3+3 μηνες δωρο απο τη φορθνετ η οποια ειναι αρκετα συμφερουσα επιλογη. Εκτος αν θες να παρεις παλι on dsl kit και να μεινεις για 12 μηνες ωστε να εχεις 50% εκπτωση στις ισχυουσες τιμες μετα το 4μηνο.
Link to comment
Share on other sites

esteila mail sthn otenet kai mou eipan

Αγαπητέ κύριε XXXX,

 

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, η προσφορά

που αναφέρετε αφορά τους νέους συνδρομητές της ΟΤΕΝΕΤ και η έκπτωση περιλαμβάνεται

στο ποσό της συνδρομής με την ΟΤΕΝΕΤ και όχι στο πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με τιμή,

XXXXX

 

 

 

 

 

 

h prosfora ths forthnet (3+3) einai mono gia isp h periexei mesa kai ta xrhmata tou ote????

 

8elo kati pou na mou er8ei pio f8hna!

Link to comment
Share on other sites

h prosfora ths forthnet (3+3) einai mono gia isp h periexei mesa kai ta xrhmata tou ote????

 

8elo kati pou na mou er8ei pio f8hna!

 

υπάρχει

1ο : η adsl 1 bill στην οποία είναι πληρωμένος και ο ΟΤΕ

 

2ο : fast internet στο οποίο πληρώνεις εσύ τον ΟΤΕ

 

Πρόταση : αφού λήγει σε 20 μέρες η σύνδεση σου , κάνε μια αίτηση στο adsl 1 bill.Θέλει περίπου 10 μέρες οπότε ότανθα τελειώνει η σύνδεσή σου η παλιά θα είναι έτοιμη η καινούρια.

Στο 1 bill πληρώνεις extra το τέλος ενεργοποίησης νομιζω( κάπου 35€)

Link to comment
Share on other sites

και εμένα πάντως το ίδιο με τον sculper με βασανίζει.

 

Ας απαντήσει κάποιος που τα έχει ψάξει γιατί τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και τα έχω ψιλοχάσει με τιμές και μήνες κλπ.

 

Έχω την γραμμή στο όνομα μου (αυτό μόνο με το onDSLkit γίνεται).

Ποιά προσφορά αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη τιμή/μήνα?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με μενα! :p

Σκεφτομαι να κοψω τελειως την γραμμη και να παρω ενα πακετο DSL Cube by Vivodi

Το καλο θα ειναι οτι θα εχω πλεον 512 (απο 384 που εχω τωρα)

Το κακο ειναι οτι θα μεινω χωρις internet (ή εστω θα εχω isdn :cry: ) για κανενα μηνα

Παντως κατι ακουσα οτι αν διακοψεις γραμμη dsl πληρωνεις και ενα τελος απενεργοποιησης γυρω στα €30!! Ξερει κανεις αν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ξέρω ότι αν έχεις πάρει πακέτο απο otenet (το onDSLkit) τότε η γραμμή είναι στο όνομα σου, αν θέλεις μετά σταματάς την πρόσβαση Internet απο την otenet και πηγαίνεις σε άλλον provider μεταφέροντας φυσικά εκεί τη γραμμή.

 

Είναι έτσι ή όχι?

Είναι το κυριότερο που πρέπει να ξέρουμε πριν αποφασίσουμε.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια με οτε & otenet επιβεβαιωνω οτι δεν υαπρχει κοστος καταργησης γραμμης dsl.

 

@tempo: Εχεις τρεις επιλογες:

1. συνεχειζεις γραμμη και συνδεση Οτεnet πληρωνοντας μεσω του λογαριασμου τηλεφωνου παγιο γραμμη και συνδεση

2. συνεχειζεις γραμμη και κοβεις τη συνδεση Οτεnet πληρωνοντας μεσω του λογαριασμου τηλεφωνου μονο το παγιο της γραμμης. Επιλεγεις ενα νεο provider και πληρωνεις τη νεα σου συνδεση βασει του δικου του τιμοκαταλογου.

2. κοβεις γραμμη και συνδεση Οτεnet, δεν πληρωνεις τιποτα, δεν εχεις internet :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Sorry pou anoiksa kainourgio thema alla tha ithela merikes apopseis gia to ti na kanw.

Na parw to OnDSL kit mia kai kalh?

'H na kanw aithsh na parw grammh kai meta na vrw allo provider?

 

Πρίν απο μερικούς μήνες η απάντηση σε αυτό το ερώτημα ήταν σχετικά απλή.

Μετά όμως από την εμφάνιση του conn-x (και απ' τη στιγμή που ο ΟΤΕ παρέχει σε ένα πακέτο την πρόσβαση σε γραμμή ADSL (Α.ΡΥ.Σ) μαζί με ISP (otenet), τα πράγματα μπερδεύονται.

Σε ο,τι αφορά εμένα, έμπαινα στο internet με altecnet ISDN 128k μέχρι να έρθει το DSL στην περιοχή μου.Όταν το aDSL έφτασε κι εδώ, αποφάσισα να ενεργοποιήσω μόνο την πρόσβαση γραμμής aDSL από τον ΟΤΕ αναβαθμίζοντας την προπληρωμένη ISDN σύνδεση της Altecnet σε aDSL.Με βάση τα δεδομένα της τότε εποχής και μετά απο κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, πληρώνω (μαζί με τα προπληρωμένα) συνολικά ένα ποσό που ξεπερνά τα € 40 το μήνα για πρόσβαση στα 1024.

Η σύνδεση που έχω, λήγει σε τρείς περίπου μήνες και καλούμαι να αποφασίσω τι θα κάνω στη συνέχεια.

Οι τιμές βέβαια είναι μειωμένες σε σχέση με παλιότερα αλλά ακόμα κι έτσι, o συνδυασμός Αltecnet ως ISP + γραμμή Α.ΡΥ.Σ ΟΤΕ φαίνεται να στοιχίζει πολύ παραπάνω απο τα € 25,9 το μήνα για conn-x 1024.

Με δεδομένο οτι στον τόπο διαμονής μου δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές λύσεις,(Vivodi,tellas κ.τ.λ.) προσανατολίζομαι στη λύση του conn-x.

Επειδή όμως αυτή η διαφορά κόστους φαντάζει αρκετά μεγάλη για να είναι αληθινή,μήπως έχει τίποτα ψιλά γράμματα που δεν πρόσεξα;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι της οτενετ περιλαμβανει και τα παγια του οτε μετα το 4μηνο. Δες και στο adslgr.

 

Ακριβώς. Εγώ δεν είχα κάνει 12μηνη δέσμευση και μετά τον 4 μήνα πληρώνω 20,50 σε λογαριασμό ξεχωριστό της ΟΤΕΝΕΤ και στον κλασικό του ΟΤΕ δεν πληρώνω έξτρα πάγιο για DSL. Οπότε πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις 12μηνη δέσμευση αφού δεν κερδίζεις τίποτα.Αντίθετα μπορείς να την κάνεις όποτε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο μερικούς μήνες η απάντηση σε αυτό το ερώτημα ήταν σχετικά απλή.

Μετά όμως από την εμφάνιση του conn-x (και απ' τη στιγμή που ο ΟΤΕ παρέχει σε ένα πακέτο την πρόσβαση σε γραμμή ADSL (Α.ΡΥ.Σ) μαζί με ISP (otenet), τα πράγματα μπερδεύονται.

Σε ο,τι αφορά εμένα, έμπαινα στο internet με altecnet ISDN 128k μέχρι να έρθει το DSL στην περιοχή μου.Όταν το aDSL έφτασε κι εδώ, αποφάσισα να ενεργοποιήσω μόνο την πρόσβαση γραμμής aDSL από τον ΟΤΕ αναβαθμίζοντας την προπληρωμένη ISDN σύνδεση της Altecnet σε aDSL.Με βάση τα δεδομένα της τότε εποχής και μετά απο κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, πληρώνω (μαζί με τα προπληρωμένα) συνολικά ένα ποσό που ξεπερνά τα € 40 το μήνα για πρόσβαση στα 1024.

Η σύνδεση που έχω, λήγει σε τρείς περίπου μήνες και καλούμαι να αποφασίσω τι θα κάνω στη συνέχεια.

Οι τιμές βέβαια είναι μειωμένες σε σχέση με παλιότερα αλλά ακόμα κι έτσι, o συνδυασμός Αltecnet ως ISP + γραμμή Α.ΡΥ.Σ ΟΤΕ φαίνεται να στοιχίζει πολύ παραπάνω απο τα € 25,9 το μήνα για conn-x 1024.

Με δεδομένο οτι στον τόπο διαμονής μου δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές λύσεις,(Vivodi,tellas κ.τ.λ.) προσανατολίζομαι στη λύση του conn-x.

Επειδή όμως αυτή η διαφορά κόστους φαντάζει αρκετά μεγάλη για να είναι αληθινή,μήπως έχει τίποτα ψιλά γράμματα που δεν πρόσεξα;

 

 

Τα μόνα ψιλά γράμματα μπορεί να είναι στη διάρκεια του συμβολαίου,στο πόσο θα είναι η τιμή για όλους τους μήνες του συμβολαίου κλπ.Η τιμή όμως που θα πληρώνεις για το πακέτο ΠΑΝΤΑ συμπεριλαμβάνει και το πάγιο για την dsl και το πάγιο για τον isp.Ξεκάθαρα πράγματα.Και πάντα αυτή η επιλογή έρχεται πιο φτηνά απο το να έχεις ξέχωρα dsl απο ote και dsl απο isp όπως θα έκανες με το 40αρι της Altec.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

tha ithela mia voithia ti na paro kapio paketo? alla tha ithela ke kapio kalo modem router pou ta paketa den exoun.

kapia voithia ti na epilekso, na po oti stin perioxi mou den ipostirizi pio megales taxitites apo 2 Kbps

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα πακέτα έρχονται πιο φτηνά σε σχέση με την λύση ΟΤΕ+isp.Πληρώνεις ότι χρειάζεται σε έναν λογαριασμό.Βασικό μειονέκτημα ότι σε δεσμεύει με συμβόλαιο για κάποιους μήνες και μετά αν θες να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει να μείνεις χωρίς dsl αρκετές μέρες.

Για το θέμα του router αν δεν σε καλύπτει αυτός που θα έχει το πακέτο μπορείς να αγοράσεις κάποιο εσύ εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα πακέτα έρχονται πιο φτηνά σε σχέση με την λύση ΟΤΕ+isp.Πληρώνεις ότι χρειάζεται σε έναν λογαριασμό.Βασικό μειονέκτημα ότι σε δεσμεύει με συμβόλαιο για κάποιους μήνες και μετά αν θες να αλλάξεις πάροχο θα πρέπει να μείνεις χωρίς dsl αρκετές μέρες.

Για το θέμα του router αν δεν σε καλύπτει αυτός που θα έχει το πακέτο μπορείς να αγοράσεις κάποιο εσύ εκ των υστέρων.

 

ti router tha mou protines? thelo na sindeo 2 pc me ethernet.

gia paketo malon pros ote nomizo exei kaliteri prosfora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...