Jump to content

Sony Ericsson Z600


oxin_rain
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

egw mia zwi sto T610 bazw ton fortisti tou T20e pou ine diaforetika ta volt kai den exei pathei tipota! kai epiplewn kanei kai kaliteri epafi me ta connectors tou! epomenos kai na tous mperdepsis den trexei kai tipota!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ,αλήθεια ένας φορτιστής για όλα(της ίδιας εταιρίας)ή κάθε μοντέλο τον δικό του;(μάλλον αυτό πάει σε άλλο θέμα)
Link to comment
Share on other sites

Για το P800 που έχω αναγράφει πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον

ίδιο φορτιστή με άλλα μοντέλα (αναφέρει το T68i και μερικά άλλα)... ;)

Πάντως προτιμώ να χρησιμοποιώ τον δικό του... You never know!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος oxin_rain (17 Ιαν. 2004 , 23:38)

 

egw mia zwi sto T610 bazw ton fortisti tou T20e pou ine diaforetika ta volt kai den exei pathei tipota! kai epiplewn kanei kai kaliteri epafi me ta connectors tou! epomenos kai na tous mperdepsis den trexei kai tipota!

 

 

Μπραβο σου που φορτιζεις μια ζωη ενα κινητο που κυκλοφορει 7 μηνες!Επειδη εχουν το ιδιο βυσμα δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο καταλληλοι για ολα τα κινητα.Ουτε ειναι απαραιτητο να δεις διαφορα με μερικες φορτισεις (ακομα γελαω με το μια ζωη" :lol: ).Εγω εχω το Τ200 και το Τ68ι.Και οι 2 φορτιστες βγαζουν 5.1V και 450mΑ αλλα φορτιζω το καθενα με το φορτιστη που το συνοδευε.

 

Προς managerman:οπως εγραψα παραπανω,επιβεβαιωνω και τον Quasimodo ,ο 1ος φορτιστης ειναι ο σωστος :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν υπήρχε πρόβλημα με τα V ή τα mA η SE θα είχε διαφορετικό κωδικό για καθέναν από τους φορτιστές των παραπάνω κινητών (και όχι μόνο) και δεν θα χρησιμοποιούσαν όλα τον CST-13.
Link to comment
Share on other sites

katarxas exo na po oti diaforetikon volt i amper fortistes exoun diafora!o 8eios mou eixe ena ericsson a....den 8umamai noumera kai pire ena t200 nomizo kai i mpataria ston mina pano katastrafike!ta busmata itan idia pantos....!i zimia kai i f8ora apo oti ksero mporei na einai i braxupro8esmi i makroprouesmi!ostoso......an baleis se ferrari benzini apo eleu8ero pratirio 93 oktania 8a baresei pirakia meta apo 2-3 fores kai as einai kai ferrari

tespa!pira to z tin paraskeui\.exo na po oti einai teleio!exo entuposiastei giati den mou kolaei ka8olou kai pou8ena!den me xalaei ka8olou i emfanisi tou an kai an itan kai auti ligo kaluteri 8a to 8eorousa antikeimenika korufaio gia tin tatigoria tou (an eksereseis tin photografiki pou sigoura kukloforoun kaluteres)!Auto simainei value for money!

Link to comment
Share on other sites

den kserw ti na sas pw, isws katastrefw to kinhto, alla o dikos tou fortisths gia na kanei epafi me ta bismata tou kinhtou prepei na tou kanw prwta magia! ase pou me ton diko tou, to bazw gia fortish kai peftw gia ipno kai arxizei bradiatika na anabei kai na sbinei to fws tou kinhtou , aposindeete kai ksanasindeete, kai mou spaei ta neura! kai alles fores, to afina isixos na fortisei kai otan pigena na to parw giati to xreiazomoun diapistona oti o fortistis den ekane epafi me to tilefono!

eno me tou t20 den exw kanena problima!

kai oso gia to mia zwi anaferomoun apo tin stigmh pou pira to T610 :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λυση βρηκες,μα καλα τοσο μυαλο θελει να πας σε ενα service center να σου αλλαξουν τον (προφανως) προβληματικο φορτιστη?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σε οτι αφορα τους φορτιστες : Εχω 3 φορτιστες στο σπιτι απο το Τ610, το Ζ600 και το ΗΒΗ-60. Ειναι ολοι CST-13 και γραφουν πανω :

Made in China by Astec 5.1V 450 mA

Made in Thailand by Delta 4.9V 450 mA

Made in China by Salcomp 4.9V 450mA

 

Νομιζω οτι ολοι κανουν την ιδια δουλεια απλα αυτος που εχει μεγαλυτερη ταση δημιουργει λιγο μεγαλυτερη διαφορα δυναμικου μεταξυ μπαταριας και φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (18 Ιαν. 2004 , 23:10)

 

Ωραια λυση βρηκες,μα καλα τοσο μυαλο θελει να πας σε ενα service center να σου αλλαξουν τον (προφανως) προβληματικο φορτιστη?

 

 

οχι! απλα θέλει τόσο κόπο! έλα και μείνε και εσύ σε ένα χωριό στην κεφαλλονία και μετα πές μου για service centers ktl!

τεσπα! αν καεί κα'ι'κε! ευκαιρια να το αλλάξω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iggy75 (18 Ιαν. 2004 , 23:38)

 

Λοιπον παιδια σε οτι αφορα τους φορτιστες : Εχω 3 φορτιστες στο σπιτι απο το Τ610, το Ζ600 και το ΗΒΗ-60. Ειναι ολοι CST-13 και γραφουν πανω :

Made in China by Astec 5.1V 450 mA

Made in Thailand by Delta 4.9V 450 mA

Made in China by Salcomp 4.9V 450mA

 

Νομιζω οτι ολοι κανουν την ιδια δουλεια απλα αυτος που εχει μεγαλυτερη ταση δημιουργει λιγο μεγαλυτερη διαφορα δυναμικου μεταξυ μπαταριας και φορτιστη.

 

 

Ακριβώς!Είναι αδύνατον να μην κάνουν και η SE να τους ονομάζει όλους CST-13!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν είχα προσέξει τη διαφορά που αναφέρεις. Θεωρούσα ότι όλοι οι φορτιστές είναι ίδιοι. Εξωτερικά δείχνουν όμοιοι. Έτσι χρησιμοποιούσα για όλα το φορτιστή του Τ68ι. Με αυτό φορτίζω και το Τ68ι και το ΗΒΗ60 και το Ζ600 τώρα και δεν έχω διασπιστώσει καμία διαφορά.
Χρησιμοποιήστε τα πάντα προς όφελός σας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,εδω και λίγες μέρες η αναφορά παράδοσης sms σε Cosmote,καθυστερεί αδικαιολόγητα και έρχεται συνήθως μαζί με κάποιο νέο sms ή μαζί με κάποια κλήση.

Αλλαξα κινητό και χρησιμοποίησα την Cosmote sim προσωρινα σε ενα ΝΟΚΙΑ 8210 και πρόβλημα δεν υπήρξε.Ξαναέβαλα την sim στο Ζ600 και το πρόβλημα συνεχίστηκε.

Παίρνω το CC Cosmote και με έβαλαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να τους στείλω sms δοκιμαστικά.Ηλθε αμέσως η αναφορά... :mad: .Θεώρησαν το πρόβλημα λήξαν!

Ξαναρυθμίζω τα settings όπως πριν και το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε :mad:

Σήμερα βάζω μια κάρτα Vodafone και η αναφορά λειτουργεί κανονικά!

Ξαναβάζω την Cosmote sim και το πρόβλημα ξαναεμφανίζεται!!!

Τελικά το συμπέρασμα είναι οτι Cosmote και SE δεν πολυσυμβιβάζονται...

Υπόψιν το Ζ600 είναι κανονικό non live...

Eχει αναφέρει κανείς παρόμοιο πρόβλημα...?

Πάω λέτε για αναβάθμιση???Εχω την R2F002.Υπάρχει νεώτερη?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις την sim καρτούλα πολύ καιρό και αντιμετωπίζεις προβλημα συμβατότητας με πιο καινούργια κινητά ;;;

Δοκίμασε το κινητό σου με πιό καινούργια καρτούλα cosmote και δες αν σου κανει τα ιδια.Αν όχι πήγαινε ν΄αλλάξεις την sim

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spykom (19 Ιαν. 2004 , 02:27)

 

Ακριβώς!Είναι αδύνατον να μην κάνουν και η SE να τους ονομάζει όλους CST-13!

 

 

 

Αν πάει κανείς στο site της SE θα δει ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι φορτιστές είναι συμβατοί με τα μοντέλα απο το Τ39 και μετά. Εγω είχα αγοράσει έναν μικρο φορτιστή ταξιδίου (εκείνος που δεν έχει καθόλου καλώδιο) για το Τ39 και στο compatibility list στο site λέει ότι είναι συμβατός και με το Ζ600. Άρα μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LAGGI (21 Ιαν. 2004 , 15:40)

 

 

Σήμερα βάζω μια κάρτα Vodafone και η αναφορά λειτουργεί κανονικά!

Ξαναβάζω την Cosmote sim και το πρόβλημα ξαναεμφανίζεται!!!

Τελικά το συμπέρασμα είναι οτι Cosmote και SE δεν πολυσυμβιβάζονται...

Υπόψιν το Ζ600 είναι κανονικό non live...

Eχει αναφέρει κανείς παρόμοιο πρόβλημα...?

Πάω λέτε για αναβάθμιση???Εχω την R2F002.Υπάρχει νεώτερη?

 

 

με την cote [νεα σιμ] μου εκανε κατι κολπα στην αρχη με τα mms αλλα τελικα εφταιγαν οι ρυθμισεις και οχι το z600.

τραβα κανε μια αναβαθμιση, τσαμπα ειναι :-)

εδω πατρα μου περασαν την R5B001 πριν μια βδομαδα μπορει να παιζει και πιο φρεσκια τωρα.

k3rn3l pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FatMan (21 Ιαν. 2004 , 22:39)

 

με την cote [νεα σιμ] μου εκανε κατι κολπα στην αρχη με τα mms αλλα τελικα εφταιγαν οι ρυθμισεις και οχι το z600.

τραβα κανε μια αναβαθμιση, τσαμπα ειναι :-)

εδω πατρα μου περασαν την R5B001 πριν μια βδομαδα μπορει να παιζει και πιο φρεσκια τωρα.

 

 

Exei tpt diafores i new fw? Poso sou phrane gia to upgrade? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Re paidia eixa katastalaxei na pao na to paro moy arese apo tis eikones poy eblepa sto internet, alla molis to epiasa sta xeria moy apogohteytika plhros .Poly plastikoyra kai aplh kataskeyh ,eidika to teleioma toy otan kleineis to kinhto einai xalia.

Tora tha moy peite goysta einai ayta,alla eno eblepa ayto eida kai ola ta alla chamcell phones (samsung-panasonic ktl) kai eida oti eixe terastia diafora poiothtas kataskeyhs.

Epishs ta plhktra htan mikra me megalh apostash metaxy toys.

Link to comment
Share on other sites

quasimodo δεν μου πηραν λεφτα για το upgrade :-)

ουτε αποδειξη ζητησαν ουτε τιποτα, ασε που ηταν πολυ εξυπηρετικοι.

 

εχουμε και λεμε...

α. η πιο σημαντικη διαφορα ειναι οτι πλεον οταν πατας το κατω βελος για να

ψαξεις στον καταλογο σου βγαζει τα ελληνικα και δεν χρειαζεται να εχεις

τα ονοματεπωνυμα σε greeklish.

β. η ενδειξη του σηματος εξακολουθει να ανεβοκατεβαινει αλλα δεν επηρεαζει

καθολου την συνδεση.

γ.οι φοτο μου φαινονται λιγο πιο αλλιωμενες

δ.μου φαινεται και λιγακι πιο γρηγορο το menu [μπορει να ειναι και η ιδεα μου]

ε.απο μπαταρια δεν αλλαξε τιποτα, εμεινε οπως ηταν γυρω στις 3-4 μερες

 

ασχετο αγορασα και μια απαιχτη μπλε-μαυρη προσοψη.

ειχε πολλα σχεδια, αλλα λιγο τσιμπημενα [15 euro]

στον γερμανο και vodashops δεν ειχαν.

k3rn3l pan1c, c0r3 fr13d, us3r st0n3d ;-)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το Ζ600 ειναι πραγματικα κορυφή. Εχω ομως μια απορία. Γιατι οταν ειναι τα ονοματα γραμμένα στα ελληνικά και παω στον καταλογο να βρω ενα όνομα, ενω εμφανίζει τα γραμματα που θελω να βρώ π.χ. κ οταν το επιλέγεις δεν κάνει τίποτα, αλλα πρέπει να πας χειροκίνητα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η αναβάθμιση δεν είναι τζάμπα!!!Πήγα σήμερα στο service της Βούλγαρη στη θεσσαλονίκη και μου ζήτησαν 15 ευρώ!!Το ίδιο λένε και στο 80111810810!Μάλιστα η κοπέλα στο service μου είπε "Γιατί δεν κατεβάζεις την αναβάθμιση απο το ίντερνετ?"Γίνεται όπως στα siemenes?ξέρει κανείς?
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gsis (23 Ιαν. 2004 , 12:45)

 

Μάλιστα η κοπέλα στο service μου είπε "Γιατί δεν κατεβάζεις την αναβάθμιση απο το ίντερνετ?"Γίνεται όπως στα siemenes?ξέρει κανείς?

 

 

Den thn rwtages kiolas apo pou kai pws? :worry:

To skeftomai kai gw na kanw to upgrade alla den vgazw akrh an plirwnw i oxi! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα οτι απο θέμα hardware χρειάζεται ένα "Dongle Terminator" κι απο software ένα προγραμματάκι για το flash καθώς και μερικά αρχεία του firmware.Φαντάζομαι όμως οτι η όλη ιστορία δεν αξίζει τον κόπο.Έχω βρει τα αρχεία αλλα φαντάζομαι οτι δεν θα περιέχουν την ελληνική γλώσσα.Επίσης το Dongle terminator δεν νομίζω οτι βρίσκεται εύκολα και φθηνά....Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα ας δώσει τα φώτα του...
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...