Jump to content

i-mode over 3G


gmmour
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε καμία άλλη πληροφορία ?ποτέ έρχεται ακριβώς ξέρεις ?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μαζι το πρωτο ericsson i-mode κινητο. Μαλλον το K600.

 

Θα είναι Cosmote branded με ειδικές ρυθμίσεις και software?

Γιατί έτσι όπως το ανακοινώνει η SE δεν αναφέρει τίποτα για i-mode..

http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp1_1_1&zone=pp&lm=pp1&pid=10238

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πρόκειται να βγει σε V L έκδοση ανακοινώνεται κάτι ?(π χ όπως στο Κ700 live ) δες τι είπε ο φίλος potis21 (post #21 ) νωρίτερα για το λογισμικό του !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Το Κ600 ΔΕΝ λανσαρεται απο την Ερικσον ως imode.Αν βγει καποιο κινητο με αλλη ονομασια σαν το Κ600 αλλα με imode ειναι ενα αλλο ζητημα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πρόκειται να βγει σε V L έκδοση ανακοινώνεται κάτι ?(π χ όπως στο Κ700 live ) δες τι είπε ο φίλος potis21 (post #21 ) νωρίτερα για το λογισμικό του !

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.... τα vodafone και ΤΙΜ branded κινητά στην ουσία έχουν απλά αλλαγμένο μενού και προρυθμισμένα wap profiles για το live ή το Imagine. Δεν αλλάζει κάτι άλλο από την αντίστοιχη έκδοση που ανεβάζει η SE στο site της.

 

Δεν συγκρίνεται με την επαναστατική δυνατότητα ενός τηλεφώνου 3G που θα μπορεί να βλέπει περιεχόμενο i-mode, κάτι που όλοι στην Ευρώπη περιμένουν εναγωνίως....και άρα η SE θα έπρεπε -κατά την ταπεινή μου γνώμη- να αναφέρει κάτι στο site της.

 

Τώρα αν εσείς ξέρετε κάτι περισσότερο πάω πάσσο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.... τα vodafone και ΤΙΜ branded κινητά στην ουσία έχουν απλά αλλαγμένο μενού και προρυθμισμένα wap profiles για το live ή το Imagine. Δεν αλλάζει κάτι άλλο από την αντίστοιχη έκδοση που ανεβάζει η SE στο site της.

 

Δεν συγκρίνεται με την επαναστατική δυνατότητα ενός τηλεφώνου 3G που θα μπορεί να βλέπει περιεχόμενο i-mode, κάτι που όλοι στην Ευρώπη περιμένουν εναγωνίως....και άρα η SE θα έπρεπε -κατά την ταπεινή μου γνώμη- να αναφέρει κάτι στο site της.

 

Τώρα αν εσείς ξέρετε κάτι περισσότερο πάω πάσσο...

Γιατί ακριβώς θα είναι επναστατικό ένα κινητό που θα βλέπει i-mode;

Το γεγονός ότι θα ενσωματώνει ένα i-mode browser πλάι στον WAP browser προσωπικά δεν μου προκαλεί καμμία ανατριχίλα...

 

Το θέμα είναι το i-mode να εμπλουτιστεί με 3G περιεχόμενο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακριβώς θα είναι επναστατικό ένα κινητό που θα βλέπει i-mode;

Το γεγονός ότι θα ενσωματώνει ένα i-mode browser πλάι στον WAP browser προσωπικά δεν μου προκαλεί καμμία ανατριχίλα...

 

Το θέμα είναι το i-mode να εμπλουτιστεί με 3G περιεχόμενο!

 

 

Αν όπως λες δεν είναι κάτι τόσο σημαντικό και δύσκολο τότε γιατί ακόμα και σήμερα δεν έχει ανακοινωθεί καμμία συσκευή 3G που να έχει i-mode browser, τη στιγμή μάλιστα που το i-mode alliance στην Ευρώπη ανυσηχεί οτι θα μείνει πίσω τώρα που εξαπλώνεται το 3G???

 

Το θέμα δεν είναι να "εμπλουτιστεί" το i-mode με περιεχόμενο 3G, το θέμα είναι το περιεχόμενου του i-mode να μπορεί να φτάσει (και να γίνει billed) στους συνδρομητές μέσω δικτύου 3G....

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι Cosmote branded με ειδικές ρυθμίσεις και software?

Γιατί έτσι όπως το ανακοινώνει η SE δεν αναφέρει τίποτα για i-mode..

http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=pp1_1_1&zone=pp&lm=pp1&pid=10238

To K600 είναι συμβατό με cHTML = i-mode ???... :confused:

Γιατί κοιτάς τις ανακοινώσεις των εταιρειών? Μπορεί να το βαφτίσουν Κ600i ... :D

 

Τι διαφημιστικά έχουν ετοιμάσει? Να κάνουν party σε κάποιο νησί (διακοπές σε νησί? Είναι καλύτερα όταν είμαστε πολλά κορόιδα στο CosmOTE 3G) και να προβάλλουν ότι μόνο η CosmOTE έχει σήμα 3G σε κάποια παραλία? (είναι καλύτερα όταν στην CosmOTE ονειρευόμαστε να αποκτήσουμε 3G συνδρομητές το 2123 μ.Χ. με ελάχιστες πρωτοποριακές υπηρεσίες και 2-3 συμβατές συσκευές) :lol:

 

Προς CosmOTE:

Είναι καλύτερα όταν ετοιμάζεις 10 ακόμα νέες 3G συσκευές. Είναι καλύτερα όταν έχεις ΤV, MP3s, αποκλειστικό content...

 

Είναι καλύτερα όταν είσαι ο ηγέτης στην Ευρώπη και έχεις χρονοδιάγραμμα για τα επόμενα 2 έτη - με υπηρεσίες και συσκευές εκτός i-mode προδιαγραφών! :X :w00t:

 

Είναι καλύτερα, όταν όλα θα γίνονται από το live! κινητό σου.

Είναι καλύτερο να μη μιλάς και να "αντιγράφεις" φθηνά και αστεία "επαγγελματικά" διαφημιστικά... ΣΣΣΣΣ :alien:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την εμπειρία μου μέχρι σήμερα ξέρω, ότι, όταν βγαίνουν αυτές οι διαφημίσεις, σημαίνει ότι βρισκόμαστε σε μία περίοδο νηνεμίας πριν την "καταιγίδα"! :) Τι να διαφημίσει η Cosmote? Ένα δίκτυο τρίτης γενιάς σε βρεφική ηλικία ή να ακολουθήσει το παράδειγμα της Vodafone, διαφημίζοντας υπηρεσίες τρίτης γενιάς με περιορισμένο δίκτυο ακόμη και μέσα σε μεγάλες πόλεις , όπως η Θεσσαλονίκη :) ? Και στο κάτω-κάτω, δεν αρκεί να προσφέρεται μεγάλη γκάμα υπηρεσιών, αλλά να είναι και με λογικό κόστος, ώστε να έχει νόημα η ύπαρξή τους. Αλήθεια, πόσο κάνει π.χ. ένα λέπτο τηλεθέασης...? ;) Η Cosmote μπορεί να αργεί και να υστερεί ίσως στον τομέα των υπηρεσιών, αλλά τουλάχιστον, όταν βγάζει κάτι είναι ολοκληρωμένο. Το ίδιο ισχύει και για την ανάπτυξη του δικτύου. Θα παρακαλούσα να συνεχιστεί εδώ το θέμα οπου ανοίχτηκε και να μη γίνει άλλο πεδίο διαξιφισμών . Για αυτό υπάρχει ειδικός χώρος...
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

όχι περίοδο νηνεμίας αλλά περίοδο τυφώνων έχουν ήδη οι εταιρίες κινητής φίλε μου! Ο ένας ονομάζεται "αδειοδότηση ΣΒ κ νέο νομοσχέδιο", όπου όπως καταλαβαίνεις θα δοθεί αγώνας να κρατήσουν την υφιστάμενη κάλυψη με όλα αυτά που προβλέπει το νέο νομοσχέδιο και τις κεραίες που βαφτίστηκαν παράνομες απο το ΣτΕ.

 

Ο άλλος ονομάζεται "ακολούθα τον πανικόβλητο", όπου ένας ξυπνάει και μαζεύει συνδρομητές και μερίδιο αγοράς at any cost για να μπορέσει να πουληθεί σε καλύτερη τιμή απο αυτή που αγοράστηκε (έχοντας μειώσει και τα κόστη - δηλαδή τους εργαζομένους του) και οι υπόλοιποι τρέχουν και δεν φτάνουν να αντιπροτείνουν προσφορές για να μην χάσουν τα μερίδιά τους...

 

Νομίζω οτι ξέφυγα και εγώ λίγο off-topic, συγγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

• Η ώρα για το 3G i-mode έφτασε.

o Let’s party @ i-sland…

 

 

απο τό http://www.weeklytelecom.gr/

 

για να δούμε

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σιγουρα μια απο τις πρωτες συσκευες 3g imode θα ειναι απο την nec Ν600i. Το αναγραφουν καποια site μεσα στο imenu του imode στην κατηγορια games. Περισσοτερες πληροφοριες για την συσκευη θα βρειτε εδω
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το Ν600 ?δε βρήκα στα χαρακτηριστικά του το 3g και γενικά μου φάνηκε πολύ μέτριο (μου θυμίζει το Ν400i που είναι και πιο καινούργιο ) όπου να ναι θα έρθει το N411i που δεν είναι 3g αλλά φαίνεται πολύ δυνατή συσκευή !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το Ν600 ?δε βρήκα στα χαρακτηριστικά του το 3g και γενικά μου φάνηκε πολύ μέτριο (μου θυμίζει το Ν400i που είναι και πιο καινούργιο ) όπου να ναι θα έρθει το N411i που δεν είναι 3g αλλά φαίνεται πολύ δυνατή συσκευή !

Μιλαω για το Ν600i για μπες παλι στο site που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για το Ν600i για μπες παλι στο site που λεω.

 

 

Ναι τώρα έχεις δίκαιο !το προηγούμενο link έβγαζε στο gsmarena !ωραία ! ξέρεις τιμή ?κάρτες μνήμης δέχεται ?απ ότι είδα έχει Bluetooth !ουσιαστικά πρέπει να είναι ένα 3g 411i ! Ελπίζω να δώσει καλές επιδοτήσεις για 3g συσκευές !

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

να δουμε σε τι τιμη ομως θα ερθει.επισης απο αναλογες συζητησεις σε αλλα φορα λεγεται οτι ειναι λιγο ξεπερασμενο το σχεδιο του.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Για να πετυχει το imode στην ελλαδα θα πρεπει να βγουν και αλλες εταιρειες εκτος απο nec αλλα και να υποστηριζουν υπηρεσιες wap και mms για ολες τις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας. Αυτο για να εχουν μεταπωληση οι συσκευες. Γιατι αν δεν εχει μεταπωληση καποια συσκευη καποιος που αλλαζει συσκευες δεν θα προτιμησει imode συσκευες αλλα και αυτος που θελει να παρει φθηνες συσκευες μεταχειρισμενες δεν θα βρει καποια καλη imode. Ελπιζω να αλλαξει κατι με αρχη το 3g imode.
Link to comment
Share on other sites

έπισημο i-launch απο τη CosmOte ! Δείτε εδώ

 

και εδώ

 

μετά την Ιαπωνία η Ελλάδα είναι η 2ερη χώρα μου έχει 3g-imode ;) :D

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια το i-mode με 3G δεν παρεχει live tv oπως το vodaf.live 3g ή οπως η tim που σε λιγο καιρο θα υποστηριξει το mobile-tv και με 3G?Aπο την cosmote καθολου ''κινητη tv''?Γιατι ετσι?Το mycosmosview οver 3G δεν υποστηριζει,ουτε και το i-mode3G?Tι λετε γι' αυτο?Δεν βλεπω να το εχει αναφερει κανενας αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει mycosmosview over 3G (δηλαδή ειδικές υπηρεσίες τρίτης γενιάς για μη i-mode συσκευές);;;

 

Πάντως να προσθέσω κι εγώ ότι καλό θα ήταν αφενός να βάλει και υπηρεσία τηλεόρασης και αφετέρου να βγάλει 3G υπηρεσίες και για μη i-mode κινητά γιατί η αγορά θα κατακλυστεί σε λίγο καιρό από 3G κινητά τα οποία δεν θα είναι συμβατά με το i-mode αλλά οι υπόλοιποι πάροχοι και ιδιαίτερα η Vodafone θα τα εκμεταλλευτούν κατάλληλα! Οπότε οι χρήστες που θα προτιμήσουν τα μη i-mode 3G κινητά θα είναι κρίμα να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν το δίκτυο 3G με προηγμένες υπηρεσίες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει mycosmosview over 3G (δηλαδή ειδικές υπηρεσίες τρίτης γενιάς για μη i-mode συσκευές);;;

 

 

ναι, υπάρχει. Αν μπεις στο MyCosmosView με κάποια από τις "κανονικές" συσκευές 3G που δίνει τώρα η cosmote (Nokia 6630, 6680, SE Z800) ή με αυτές που έδινε παλιότερα (Z1010, Ν 7600 κλπ) εμφανίζεται "περιοχή"-κατηγορία 3G Video Streaming.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κυκλοφορεί και το Nec N600i στα καταστήμα της Cosmote.

Το αγόρασα σήμερα το απόγευμα (28-6-2005) από κατάστημα στη Στουρνάρη. Η τιμή που το πήρα ήταν 323€ (με χρήση της αναβάθμισης που είχα 125€ λόγω i-mode).

Λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω κάτι άλλο εκτός από την κάμερα και αυτό για πολύ λίγο. Δεν νομίζω ότι σε νυχτερινή λήψη (το πήρα στις 20:00 το βράδυ) είναι πολύ καλή, θα έλεγα το αντίθετο.

Μετά την πρώτη φόρτιση που θα κάνω θα σας μεταφέρω τις εντπώσεις μου από το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

με 530 ευρω χωρις συνδεση η με 360 στο κοσμοτε 60 δεν ειναι και η οικονομικοτερη λυση σε σχεση με ανταγωνισμο.Εδω το σαμσουνγκ ζ500 θα κανει γυρω στα 400 χωρις συνδεση και τα εχει ολα η με 570 παιρνει καποιος σαρπ 902.Νομιζω οτι δεν θα πουλησει η κοσμοτε πολλες συσκευες με αυτη την τιμη.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παντως περιμεναμε πως και πως το i-mode 3G αλλα οπως λεει και ο φιλος παραπανω πολυ σωστα,το λανσαρισμα δεν εγινε δυναμικα με τουλαχιστον 3-4 συσκευες οπως ειχε κανει τον Νοεμβριο η vodafone με το 3G και η cosmote περυσι τον Ιουνιο με το απλο(2.5G-GPRS) i-mode.Κριμα,μεγαλο κριμα,περιμενα,οχι μονο εγω αλλα πολυς κοσμος,περισσοτερες και καλυτερες συσκευες... Στο τευχος Μαρτιου του '05 του ''ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ'' ειχε αναφερει καποιος υπευθυνος απο τη Sony Ericsson,νομιζω ο διευθυντης,οτι η πρωτη i-mode3G συσκευη για την cosmote θα ειναι sony ericsson,αλλα δεν ειδαμε κατι τετοιο δυστυχως..Εγω προσωπικα θα περιμενω την απαντηση της sony εricsson στο i-mode3G ή και των αλλων εταιριων γιατι ειμαι και λιγο...απαιτητικος στις συσκευες και δεν θα αγορασω το Ν600i,γιατι ειναι αρκετα μετριο...Το mitsubishi το M430i,ηταν και ειναι,δεκαδες φορες καλυτερο(οχι 3G ομως),απο το ΝΕC N600i και ελπιζω να συμφωνειτε...Ας περιμενουμε λοιπον καλυτερες και περισσοτερες συσκευες...

--------------------

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...