Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πήρα την αναβάθμιση του Ιουνίου για s9 plus eur. Πλέον έβγαλε και επιλογή για κλήσεις wifi και volte. Λέτε να μας το δώσουν και από τη Vodafone πλέον;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ήρθε και σε μένα.

Μίλησα με εξυπηρέτηση και μου ειπαν να κανω υπομονή μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, vf & ειδικα wind, ειναι παρα πολυ πισω σε βασικα πραγματα που θα επρεπε να ειχαν ηδη σαν δυνατοτητες. Η cosmote οτι νεα δυνατοτητα βγαινει στις τηλεπικοινωνιες, ειναι μεσα!
Link to comment
Share on other sites

Το S9 με το χθεσινό firmware update, δούλεψε το WiFiCalling και πάλι (το είχα στο S8)

και υπάρχει και διακόπτης για χρήση του VoLTE που ενεργοποίησα αλλά λέει ότι θα γίνεται

όταν αυτό είναι δυνατό. Φαντάζομαι ότι δεν θα δουλεύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το S9 με το χθεσινό firmware update, δούλεψε το WiFiCalling και πάλι (το είχα στο S8)

και υπάρχει και διακόπτης για χρήση του VoLTE που ενεργοποίησα αλλά λέει ότι θα γίνεται

όταν αυτό είναι δυνατό. Φαντάζομαι ότι δεν θα δουλεύει ακόμα.

 

Που είναι ο διακόπτης για το VoLTE; Δεν έχω καταφέρει να τον βρω στο δικό μου. Τι πάροχο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο διακόπτης για το VoLTE; Δεν έχω καταφέρει να τον βρω στο δικό μου. Τι πάροχο έχεις;

 

Με Vodafone είμαι σε EUR το CSC του τηλ/νου.

Το VoLTE δεν το έχω ενεργοποιήσει από τη Voda. Τότε ζήτησα

μόνο για το WiFiCalling αλλά ο διακόπτης του VoLTE γίνεται ΟΝ και υπάρχει

στις ρυθμίσεις > συνδέσεις > δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση για μας που δεν έχουμε ακόμα vowifi. Έστω ότι είμαστε εξωτερικό, έχουμε ενεργοποιημένο vowifi και λειτουργία πτήσης. Η πχ το ίδιο και σε ένα αεροπλάνο... από ποιο χρόνο μας παίρνει η εταιρία, είναι σαν να κάνουμε δηλαδή εθνική η Διεθνή κλήση;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λειτουργεί. Το WiFi Calling για την ώρα υποστηρίζεται μόνο σε συνδέσεις με ελληνικές IP. Υπάρχει η δυνατότητα για VoLTE και VoWiFi σε Roaming, αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα λειτουργεί. Το WiFi Calling για την ώρα υποστηρίζεται μόνο σε συνδέσεις με ελληνικές IP. Υπάρχει η δυνατότητα για VoLTE και VoWiFi σε Roaming, αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί.

 

τι θα γίνεται άραγε με τα vpn :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν το VPN έχει IP από κάποιο πάροχο που έχει προσθέσει στην λίστα του WiFi calling τότε θα παίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνεται άραγε με τα vpn :confused:

 

Τίποτα δεν θα γίνει. Το IMS περνάει από δικό του routing table.

Μόνο με εξωτερική συσκευή που σου παρέχει WiFi και VPN πακέτο ώστε το τηλέφωνο να μην πάρει χαμπάρι τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...υπαρχει κανεις με Xiaomi mi 9 με Vodafone CU που να εχει ενεργοποιησει volte και vowifi και να δουλευουν;;; To volte οκ να δεχτουμε οτι δεν ειναι ακομα εμπορικα διαθεσικο ωστε να δουλευει ᾽᾽ρολοι᾽᾽....με το vowifi ομως τι γινεται;;;; Με λιγα λογια σε mi 9 αν δουλευει η υπηρεσια....
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...υπαρχει κανεις με Xiaomi mi 9 με Vodafone CU που να εχει ενεργοποιησει volte και vowifi και να δουλευουν;;; To volte οκ να δεχτουμε οτι δεν ειναι ακομα εμπορικα διαθεσικο ωστε να δουλευει ᾽᾽ρολοι᾽᾽....με το vowifi ομως τι γινεται;;;; Με λιγα λογια σε mi 9 αν δουλευει η υπηρεσια....

 

Χωρίς mod/root αυτήν την στιγμή δεν λειτουργεί

 

μόλις έλεγξα. η τελευταία dev για το Mi9 εχει το firmware της vodafone gr

*#*#vowifi#*#* στο dialer

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς mod/root αυτήν την στιγμή δεν λειτουργεί

 

μόλις έλεγξα. η τελευταία dev για το Mi9 εχει το firmware της vodafone gr

*#*#vowifi#*#* στο dialer

εχουν γινει disable (ωστε να τα εμφανισει σαν επιλογες on και off ρυθμισεις-καρτα sim) και το *#*#86583#*#* (volte) αλλα και το *#*#869434#*#* (vowifi)...αλλα τιποτα....απο τις πληροφοριες τηλεφωνου *#*#4636#*#* δειχνει οτι ειναι ανενεργα (ενω οπως προανεφερα στις ρυθμισεις της καρτας υπαρχουν σαν επιλογες και ειναι on)...στην προηγουμενη συσκευη μου xiaomi mi 8 (τηλεφωνικα που ειχα μιλησει τους ειπα σκοπιμα οτι εχω huawei p20 pro για να μου ενεργοποιησουν τις επιλογες) ηταν ενεργα στις πληροφοριες τηλεφωνου...

Link to comment
Share on other sites

εχουν γινει disable (ωστε να τα εμφανισει σαν επιλογες on και off ρυθμισεις-καρτα sim) και το *#*#86583#*#* (volte) αλλα και το *#*#869434#*#* (vowifi)...αλλα τιποτα....απο τις πληροφοριες τηλεφωνου *#*#4636#*#* δειχνει οτι ειναι ανενεργα (ενω οπως προανεφερα στις ρυθμισεις της καρτας υπαρχουν σαν επιλογες και ειναι on)...στην προηγουμενη συσκευη μου xiaomi mi 8 (τηλεφωνικα που ειχα μιλησει τους ειπα σκοπιμα οτι εχω huawei p20 pro για να μου ενεργοποιησουν τις επιλογες) ηταν ενεργα στις πληροφοριες τηλεφωνου...

ποιά rom έχεις stable global η dev;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή το πρόγραμμα beta κλείνει τέλος του μήνα οπότε στην επόμενη stable θα έχει το firmware της Vodafone για το Mi9. Ελπίζω να το βγάλουν και για το Poco Mi8 με τον 845
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 ώρες σταμάτησε να μου λειτουργεί το WiFi calling. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει με την beta κατάσταση που αναφέρει ο φίλος στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα...

 

Edit: λίγες ώρες μετά που το είχα παρατημένο καθώς πήγα για μπάνιο και πήρα άλλη συσκευή, δοκιμάζω ξανά και δουλεύει κανονικά.

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 ώρες σταμάτησε να μου λειτουργεί το WiFi calling. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει με την beta κατάσταση που αναφέρει ο φίλος στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα...

 

Edit: λίγες ώρες μετά που το είχα παρατημένο καθώς πήγα για μπάνιο και πήρα άλλη συσκευή, δοκιμάζω ξανά και δουλεύει κανονικά.

 

Sent from my SM-G970F

 

η beta που αναφέρω έχει να κάνει με την rom του Mi9

 

σε custom rom έχω το ίδιο θέμα .αποσυνδέετε και κάποια στιγμή επανέρχεται μόνο του ή με restart του κινητου (το ίδιο πρόβλημα δεν υπάρχει στο wificalling της Cosmote) . αυτο το θέμα δεν το έχω με την μαμά rom της xiaomi όπου το wificalling οσο βρίσκομαι σε wifi είναι ενεργό

Edited by kopap81
Link to comment
Share on other sites

Α, συγνώμη. Έλεγα μήπως ήταν πληροφόρηση για την Vodafone ότι τελειώνει δοκιμές για την υπηρεσία.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Το S9 με το χθεσινό firmware update, δούλεψε το WiFiCalling και πάλι (το είχα στο S8)

και υπάρχει και διακόπτης για χρήση του VoLTE που ενεργοποίησα αλλά λέει ότι θα γίνεται

όταν αυτό είναι δυνατό. Φαντάζομαι ότι δεν θα δουλεύει ακόμα.

 

καλημέρα .

 

στο s9 μου, μπαινω flight mode,ανοιγω wifi και με on το <κλησεις wifi > δεν μου ερχονται κλησεις...

καρτοκινητο cu....τι κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα .

 

στο s9 μου, μπαινω flight mode,ανοιγω wifi και με on το <κλησεις wifi > δεν μου ερχονται κλησεις...

καρτοκινητο cu....τι κανω λαθος??

 

Κανονικά έτσι όπως το γράφεις, είσαι εντάξει. Την υπηρεσία την έχεις ενεργοποιήσει καλώντας τη vodafone φαντάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...