Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θυμωμένος με την apple και την αργή φόρτιση που γίνεται πιο αργή σε κάθε update, σκέφτομαι να δώσω το 7 plus και να πάρω 5Τ. Αν έχει κάνει κάποιος την μετάβαση, πώς του φάνηκε η σύγκριση σε θέμα επιδόσεων/μπαταρίας κυρίως στα παιχνίδια και σε χρήση 4G?

 

Καλησπέρα φίλε πλέον το Android έχει εξελιχθεί παραπάνω από το iOS εγώ χρήστης iPhone από το 2012 δεν μπορούσα να σκεφτώ πως θα έχω κάτι άλλο και είχα δοκιμάσει και με το Galaxy S7 edge , έχει 2 μήνες είμαι με το 5τ ούτε το μετάνιωσα ούτε θέλω να γυρίσω πίσω ούτε καν το σκέφτομαι , η μπαταρία πολύ καλύτερη και επιδόσεις δεν κολλάει πουθενά , το καλύτερο ή φορτίσει πλέον δεν το φορτίζω την νύχτα γιατί οπότε θα χρειαστεί το βάζω στην πρίζα συνήθως φτάνει έως 40-50% και γεμίζει σε περίπου 40-45 λεπτά , τα έχω όλα ανοιχτά Bluetooth- 4g , 5000 λεπτά σύνολο τον μήνα σε κλήσεις και παιχνίδια περίπου 1,5 ώρα την ημέρα και με βγάζει ανετα , πιστεύω να σε καλυψα και σου μιλάω από προσωπική εμπειρία δηλαδή υποκειμενικά πχ αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από το iOS , πες μου αν μπορώ να σε βοηθήσω σε παραλλαγές στο Android .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στη stable ή στην beta?

 

Μιλάω για stable και αυτό το χαρακτηριστικό το πήραμε πριν 3-4 ήμερες με ένα update από το play store δεν υπήρχε..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι δεν το θεωρώ προσφέρει τίποτα απολύτως για τώρα.

Όταν και αν έρθει επίσημα από OnePlus καλοδεχούμενο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Προσπαθω να διαγραφή των δεδομένων της κρυφής μνήμης και πάντα μου αφήνει ένα υπόλοιπο περίπου 15 mb.Απο που προκύπτει αυτό γνωρίζετε ;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Προσπαθω να διαγραφή των δεδομένων της κρυφής μνήμης και πάντα μου αφήνει ένα υπόλοιπο περίπου 15 mb.Απο που προκύπτει αυτό γνωρίζετε ;;
Δεν ξέρω απο που προκύπτει αλλά μην σε απασχολεί, όσο και να διαγραφεις την cache ελάχιστα mb όπως αυτό που ειδες θα υπάρχουν

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Όντως τι το θέλετε το optimization;

Το κινητό είναι σκυλί, ακόμη και ο firefox πετάει.

Ανούσιο ρίσκο, ελάχιστα τα οφέλη

Link to comment
Share on other sites

Όντως τι το θέλετε το optimization;

Το κινητό είναι σκυλί, ακόμη και ο firefox πετάει.

Ανούσιο ρίσκο, ελάχιστα τα οφέλη

 

Ακριβώς ετσι δεν είμαστε εποχές 2010 με 512 ram

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει όντως στην πράξη θα πάρουμε λογικά και την μεθεπόμενη έκδοση Android.

Βέβαια πόσοι θα έχουν ακόμα την συσκευή είναι αλλου παπά ευαγγέλιο :lol:

https://www.phonearena.com/news/OnePlus-software-update-schedule_id106175

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει όντως στην πράξη θα πάρουμε λογικά και την μεθεπόμενη έκδοση Android.

Βέβαια πόσοι θα έχουν ακόμα την συσκευή είναι αλλου παπά ευαγγέλιο :lol:

https://www.phonearena.com/news/OnePlus-software-update-schedule_id106175

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Μακάρι αλλά δυστυχώς το αποκλείω. Πουθενά δεν είπαν ότι επειδή θα παρατείνουν το support, θα αναβαθμίσουν και στην μεθεπόμενη έκδοση Android. Κανένα oxygen os update θα δώσουν και αυτό είναι όλο. Απόδειξη αυτού είναι ότι για το op3t ήδη έχουν ανακοινώσει ότι δεν θα πάρει Android P.

Μακάρι να αλλάξουν γνώμη φυσικά αλλά προσωπικά δεν το βλέπω πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά δυστυχώς το αποκλείω. Πουθενά δεν είπαν ότι επειδή θα παρατείνουν το support, θα αναβαθμίσουν και στην μεθεπόμενη έκδοση Android. Κανένα oxygen os update θα δώσουν και αυτό είναι όλο. Απόδειξη αυτού είναι ότι για το op3t ήδη έχουν ανακοινώσει ότι δεν θα πάρει Android P.

 

Μακάρι να αλλάξουν γνώμη φυσικά αλλά προσωπικά δεν το βλέπω πιθανό.

 

Θα δείξει η πράξη αν όντως ισχύει η απλα μια μούφα-απάτη δήλωση της OnePlus.

Διότι η μεθεπόμενη έκδοση Android είναι εντός της 2ετιας κυκλοφορίας της συσκευής.

 

Τέλη Μαΐου κάθε έτους η η Google ανακοινώνει νέα έκδοση Android και αρχές φθινοπώρου είναι έτοιμη η τελική έκδοση.

 

Το 5T ανακοινώθηκε τέλη Νοεμβρίου του 17.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει η πράξη αν όντως ισχύει η απλα μια μούφα-απάτη δήλωση της OnePlus.

Διότι η μεθεπόμενη έκδοση Android είναι εντός της 2ετιας κυκλοφορίας της συσκευής.

 

Τέλη Μαΐου κάθε έτους η η Google ανακοινώνει νέα έκδοση Android και αρχές φθινοπώρου είναι έτοιμη η τελική έκδοση.

 

Το 5T ανακοινώθηκε τέλη Νοεμβρίου του 17.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Δύο χρόνια σημαίνει οτι θα πάρει 2 λειτουργικά (major updates). Το Oneplus 5T παρουσιάστηκε μέσα Νοεμβρίου 17 με Android 7.1.1(Nougat) και πήρε Android 8.1.1 (Oreo) οπότε αναμένει μια ακόμα έκδοση λειτουργικού το Android 9.0 (P) που θα είναι και η τελευταία έκδοση λειτουργικού που θα πάρει. Δεν υπάρχει ελπίδα για Android Q αυτό είναι το μόνο σίγουρο :)

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Ε θα πάρουμε custom rom. Τι να κάνς; Να κάτσς να σκάις; Να κάτσς να πλάντάξς; Να κατσς μαλώσς; Σε όσους δεν μας σπάσει ή δεν το σκοτωσουμε εδώ θα μαστε να δούμε, λογικά θα πάρουμε για αρκετό καιρό Lineage OS.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Ε θα πάρουμε custom rom. Τι να κάνς; Να κάτσς να σκάις; Να κάτσς να πλάντάξς; Να κατσς μαλώσς; Σε όσους δεν μας σπάσει ή δεν το σκοτωσουμε εδώ θα μαστε να δούμε, λογικά θα πάρουμε για αρκετό καιρό Lineage OS.

 

Α συμφωνήσω μαζίς. Όσο δε θα λαγκάρει τόσο θα ροκάρει

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο κληση πως γίνεται? Δεν το εχω βρει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oneplus 5t - Get 20€ off on accessories https://oneplus.net/gr/invite#5P9ZANSXM3IINRY :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα εντελώς ξαφνικά και τυχαία, όταν παιρνω τηλέφωνο ακούω παρασιτα από το ακουστικό είτε είναι σε χαμηλή είτε σε υψηλή ένταση; νερό δεν έχει πέσει, κανένα χτύπημα. Έκανα restart, clear cache, τίποτα. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Βίντεο κληση πως γίνεται? Δεν το εχω βρει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεσω εφαρμογων οπως viber duos κτλ , βιντεοκληση μεσω 3g μονο η samsung υποστιριζει σε Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Προσπαθω να διαγραφή των δεδομένων της κρυφής μνήμης και πάντα μου αφήνει ένα υπόλοιπο περίπου 15 mb.Απο που προκύπτει αυτό γνωρίζετε ;;

 

Ειναι η USA TTS

προσθεσε και αλλες φωνες (TTS) και θα αυξηθει το μεγεθος των 15ΜΒ

μετα αφαιρεσε τις νεες φωνες και θα ξαναγινει 15ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές στην συσκευή μου ενώ είναι κλειδωμένη και δεν τρέχει τίποτα από πίσω, μόνο ανοιχτό Wi-Fi ή δεδομένα να βγάζει στην Ambient Display ειδοποίηση ότι τα Google Play Services χρησιμοποιούν την τοποθεσία!

Καταρχάς δεν ξέρω τον λόγο, και δεύτερον πόσο πιθανό είναι να μου καταναλώνει αυτό ασταμάτητα την μπαταρία;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω παρατηρήσει πολλές φορές στην συσκευή μου ενώ είναι κλειδωμένη και δεν τρέχει τίποτα από πίσω, μόνο ανοιχτό Wi-Fi ή δεδομένα να βγάζει στην Ambient Display ειδοποίηση ότι τα Google Play Services χρησιμοποιούν την τοποθεσία!

Καταρχάς δεν ξέρω τον λόγο, και δεύτερον πόσο πιθανό είναι να μου καταναλώνει αυτό ασταμάτητα την μπαταρία;;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Δεν νομίζω να καταναλώνει, πάντως μπορείς να το κλείσεις την ειδοποίηση. Ρυθμίσεις- ειδοποιήσεις- τρείς τελείες (εμφάνιση συστήματος) - σύστημα Android- GPS

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ambient display μόνο σε beta το βρίσκουμε γτ πάω στις ρυθμίσεις οθόνης και δεν με έχει τπτ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να καταναλώνει, πάντως μπορείς να το κλείσεις την ειδοποίηση. Ρυθμίσεις- ειδοποιήσεις- τρείς τελείες (εμφάνιση συστήματος) - σύστημα Android- GPS
Το να απαλλαγώ από την ειδοποίηση είναι το μόνο εύκολο και το ξέρω και εγώ...θέλω να μάθω γιατί συμβαίνει συχνά και συνεχόμενα σε άκυρα σημεία και ώρες της μέρας και αν όντως επηρεάζει κυρίως σε κατανάλωση μπαταρίας!

αν γνωρίζει κάποιος... ευχαριστώ!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το ambient display μόνο σε beta το βρίσκουμε γτ πάω στις ρυθμίσεις οθόνης και δεν με έχει τπτ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μενού στα ελληνικά, θα το βρεις στις ρυθμίσεις, Προβολή -> Αφύπνιση Οθόνης

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσες φορες σου το κάνει και γενικότερα αν εχεις δει να έχει αλλάξει η κατανάλωση με τον τροπο που χρησιμοποιείς το κινητό σου, για αρχή δοκίμασε να κόψεις την τοποθεσία στα δικαιώματα εφαρμογών στις εφαρμογές που δεν χρειαζεται να την χρησιμοποιούν

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία έχει κανας αλλος θέμα με το playstore να τρέχει απο πισω; έγινε με τις τελευταίες αναβαθμίσεις.

Αν δεν κάνω αναγκαστική διακοπή τρέχει συνέχεια και σήμερα ειδα και τα μυνηματα επίσης να το κάνουν.

Αν περάσω beta απο πάνω λέτε να στρώσει;

Βαριέμαι να στήνω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...