Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ακόμα και encrypted πριν φλασαρουμε Ρομ oxygen πρεπει να κάνουμε Mount το vendor?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Ναι ακριβως παντα φλασαρουμε Mount to ventor διοτι ετσι μονο twrp recovery θα αναγνωρισει οτι ειναι treble support η rom

Ειτε πριν την rom ειτε πριν φλασασουμε Magisk

Εγω δοκιμασα και με τους 2 τροπους και με 2 πετυχε το αποτελεσμα

 

Μονο σε επαναφορά απο backup αν κάνεις δεν χρειάζεται να τικαρεις mount to ventor εφόσον στο backup που πήρες συμπεριέλαβες το τελευταίο.

 

Σε καθαρή και αναβάθμιση πάντα τικαρεις.

 

Το βλέπω κάπου αλλου;

 

https://vgy.me/4ErrCq.png

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Εσυ εισαι encrypted τώρα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και πριν ετσι ήμουν

Ναι δεν επηρεάζει κατι διαφορετικο σε εσενα.

Οσοι ειναι encrypted δεν κανουν τιποτα extra παρα μονο mount to ventor ολα τα αλλα με το συνηθη τροπο και παραμενουν ετσι.

Decrypted ειναι αλλο κεφαλαιο και αλλου παπα ευαγγελιο που δεν ειναι του παροντος.

 

Απλα πήρα αφορμή και αναφέρθηκα διοτι νομιζα διαβάζοντας το link που σου έδωσα και αυτο που εγραψες post 5362 οτι κατάλαβες για encrypted ενώ οσοι γράψαμε πριν η μετα καποια βήματα για φλασαρισμα με treple rom αφορούσε καθαρά για decrypted και μήπως είχες καταλάβει λαθος

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΌΒΛΗΜΑ, είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω με το Bluetooth μου, άλλο αυτή τη φορά!

Ξαφνικά άρχισα μην ακούω τον άλλο, ενώ ο άλλος μ ακούει.

Τελευταία είχα Google maps (μου έδινε οδηγίες μέσω Bluetooth) και μιλούσα ταυτοχρόνως σε κλήση!

Τι φταίει;

Να σημειώσω ότι

1. το ίδιο Bluetooth λειτουργεί κανονικά σε άλλο τηλέφωνο!

2. Και στο δικό μου λειτουργεί κανονικά άλλο Bluetooth

3. Επίσης ακούω κανονικά από το ακουστικό άλλους ήχους όπως πχ από youtube

4. Έκανα unpair και ξανά pair, έσβησα cache του Bluetooth από το κινητό

Πως να το λύσω παιδιά;

 

Χθες έφαγα φλασιά και έστειλα στο support, δεν έβγαλε άκρη και μου το προώθησε στο επόμενο επίπεδο σε πιο εξειδικευμένους και σήμερα μου έστειλαν να κάνω κάποια πράγματα στο κινητό μου και να στείλω τα αποτελέσματα!

Δείτε παρακάτω τι ζητάνε:

 

Thank you for taking time contacting OnePlus Customer Support. This is Rose from Chat Support.

 

Thank you so much for the cooperation, last thing that we need from your is to capture logs by following these steps.

 

Thank you.

 

Bluetooth Logs:

 

"1. Input *#800# from dialing interface, enter ""oneplus logkit"", delete history log

2. Scroll down, Click ""advanced"" > ""save log type"", enable ""Tcpdump"", then click OK

3. Click ""save log"" > ""Wireless connection"", enable ""Bluetooth air bag switch"" and “Bluetooth protocol stack LOG switch”, then turn on Bluetooth manually

4. Go back, click ""get QXDM Log, choose “bt related”, roll down, click ""open device log""

5. Reproduce the issue and record the issue happening time

6. Wait for several minutes (better above 10 minutes), click “save log” again to stop it, enter QXDM Log and choose “close device log”

7. Enter file manager, choose storage, find the oem_log file, zip it and send it to us along with the screenshots"

 

Once you are done, please update the log in your Google Drive and get the Shareable link. Please make sure to set the link for Public view so that once you provide us the link, we'll be to open the logs.

 

Once we receive a clear answer from you, we will be happy to assist you further. Please let us know for any updates and your cooperation is much appreciated. Thank you.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα αυτό

https://forums.oneplus.com/threads/how-we-designed-the-new-ui-of-oxygenos.889458/

Και είδα μία εικόνα από το ημερολόγιο που υποτίθεται ότι έχει η beta. Την πέρασα και έχω το ημερολόγιο της google. Το ίδιο είναι σε όλους;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα αυτό

https://forums.oneplus.com/threads/how-we-designed-the-new-ui-of-oxygenos.889458/

Και είδα μία εικόνα από το ημερολόγιο που υποτίθεται ότι έχει η beta. Την πέρασα και έχω το ημερολόγιο της google. Το ίδιο είναι σε όλους;

 

Δεν έχει ξεχωριστό ημερολόγιο, της Google έχει η beta. Δεν νομίζω οι εικόνες να είναι από το 5t, η ώρα σε όλες είναι στην αριστερή πλευρά της status bar, εκτός και αν είναι από την hydrogen os

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα tempered glass απο Ελλαδα; Δοκιμασμενο... Ολο αχρηστα μου τυχαινουν τελευταια. Δεν καλυπτουν σωστα την οθονη ή σπανε χωρις να χτυπηθει το κινητο.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα tempered glass απο Ελλαδα; Δοκιμασμενο... Ολο αχρηστα μου τυχαινουν τελευταια. Δεν καλυπτουν σωστα την οθονη ή σπανε χωρις να χτυπηθει το κινητο.

 

Εγώ με nilkin είμαι σούπερ. Μπορεί να μην καλύπτει 100% την οθόνη αλλά δεν έχω θέμα. Και μια φορά που έπεσε ευτυχώς που είχα το τζάμι. Το άλλαξα και ξανά nillkin!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με nilkin είμαι σούπερ. Μπορεί να μην καλύπτει 100% την οθόνη αλλά δεν έχω θέμα. Και μια φορά που έπεσε ευτυχώς που είχα το τζάμι. Το άλλαξα και ξανά nillkin!!!

 

Μπορεις να γραψεις λινκ; Ευχαριστω!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις λινκ; Ευχαριστω!

Δυστυχώς δεν υπάρχει ελληνικό σιτε προς το παρόν. Αλλιως από το επίσημο σιτε nillkin. com αλλά κάνει 20 ημέρες να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ενδιαφέρεται για τζαμακι nilkin .Βρήκα σε σκρουτζομαγαζο και περιμένω να μου έρθει.Απο ελληνικό μαγαζί

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοηθεια γιατί την τελευταια φορά το μπρικαρα και στο τσακ τη γλυτωσα.

 

Εχω εκδοση 5.1.1 α5010_43_180420 με root και μαλλον ειμαι κανα 2 ενημερωσεις πίσω.

 

Η ειδοποιηση δεν λεει να φυγει και λεω επιτελους να τις κανω. Για αρχη, ξερουμε πότε θα βγει επομενη ενημερωση;

Αν δεν αργησει ας το καθυστερησω λιγο ακομα.

 

Αν αργησει, τι κάνω;

 

Ο συμφορουμιτης παρακατω με ειπε τα εξής:

 

Στην beta 7 είναι στο system gestures, εκεί που στο δικό σου έχει 2 στη beta 7 έχει 3 επιλογές με την τελευταία να είναι αυτή που θέλεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Wipe dalvik,cache, art, data, περνάς την ρομ και χωρίς reboot περνάς ξανά το recovery.img και μετά το magisk, αφού κανείς αυτά μπορείς να κάνεις reboot

 

Αλλά από που κατεβαζω τη νεα ρομ; κάποιο λινκ; και recovery εννοει trwp?

 

Επισης σιγουρα η παραπανω μεθοδος ειναι οκ; Γιατι στο μπρικαρισμα που εφαγα ανακαλυψα κατι για encrupted κλπ και δεν μπορουσε να προχωρησει. Μην ρωτατε πολλά, δε ξερω, άλλος μου το είπε, παιδευόταν και μου το επανεφερε.

 

Θενκς

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοηθεια γιατί την τελευταια φορά το μπρικαρα και στο τσακ τη γλυτωσα.

 

Εχω εκδοση 5.1.1 α5010_43_180420 με root και μαλλον ειμαι κανα 2 ενημερωσεις πίσω.

 

Η ειδοποιηση δεν λεει να φυγει και λεω επιτελους να τις κανω. Για αρχη, ξερουμε πότε θα βγει επομενη ενημερωση;

Αν δεν αργησει ας το καθυστερησω λιγο ακομα.

 

Αν αργησει, τι κάνω;

 

Ο συμφορουμιτης παρακατω με ειπε τα εξής:

 

 

 

Αλλά από που κατεβαζω τη νεα ρομ; κάποιο λινκ; και recovery εννοει trwp?

 

Επισης σιγουρα η παραπανω μεθοδος ειναι οκ; Γιατι στο μπρικαρισμα που εφαγα ανακαλυψα κατι για encrupted κλπ και δεν μπορουσε να προχωρησει. Μην ρωτατε πολλά, δε ξερω, άλλος μου το είπε, παιδευόταν και μου το επανεφερε.

 

Θενκς

Τίποτα το δύσκολο για να πανικοβαλλεσαι.

 

Κατεβάζεις την ROM από την συσκευή σου OTA και την αποθηκεύεις σε όποιον φάκελο θες εσυ. Μετά πατώντας ταυτόχρονα power και volume - μπαίνεις στο twrp, βρίσκεις το αρχείο της ROM που κατέβασες, κάνεις εγκατάσταση, στα καπάκια φλασάρεις και το magisk η το su η οποίο έχεις τελοσπαντων για root, κάνεις ένα wipe cache και wipe dalvik και περιμένεις να κάνει επανεκκίνηση η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το δύσκολο για να πανικοβαλλεσαι.

 

Κατεβάζεις την ROM από την συσκευή σου OTA και την αποθηκεύεις σε όποιον φάκελο θες εσυ. Μετά πατώντας ταυτόχρονα power και volume - μπαίνεις στο twrp, βρίσκεις το αρχείο της ROM που κατέβασες, κάνεις εγκατάσταση, στα καπάκια φλασάρεις και το magisk η το su η οποίο έχεις τελοσπαντων για root, κάνεις ένα wipe cache και wipe dalvik και περιμένεις να κάνει επανεκκίνηση η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή η 5.1.5 έχει υποστήριξη για treble δεν ξέρω αν περνάει κατευθείαν από την 5.1.1 που έχει τώρα ή πρέπει να βάλει την 5.1.4 πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια. Την 5.1.4 θα βαλω που ναι stable και μια χαρα ειμαστε.

 

Την κατεβασα απο εδω https://downloads.oneplus.com/oneplus-5t/oneplus_5t_oxygenos_5.1.4/

ειναι οκ να υποθεσω.

 

Δεν πειραζει που θα περασω κατευθειαν σε 5.1.4 απο 5.1.1, ε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια. Την 5.1.4 θα βαλω που ναι stable και μια χαρα ειμαστε.

 

Την κατεβασα απο εδω https://downloads.oneplus.com/oneplus-5t/oneplus_5t_oxygenos_5.1.4/

ειναι οκ να υποθεσω.

 

Δεν πειραζει που θα περασω κατευθειαν σε 5.1.4 απο 5.1.1, ε;

Όχι δε θα έχεις προβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή η 5.1.5 έχει υποστήριξη για treble δεν ξέρω αν περνάει κατευθείαν από την 5.1.1 που έχει τώρα ή πρέπει να βάλει την 5.1.4 πρώτα

 

Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζότανε και ένα wipe data.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια. Την 5.1.4 θα βαλω που ναι stable και μια χαρα ειμαστε.

 

Την κατεβασα απο εδω https://downloads.oneplus.com/oneplus-5t/oneplus_5t_oxygenos_5.1.4/

ειναι οκ να υποθεσω.

 

Δεν πειραζει που θα περασω κατευθειαν σε 5.1.4 απο 5.1.1, ε;

 

Και η 5.1.5 stable είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχουν ανεβασει στο downloads.oneplus.com οπότε κατεβασα την 5.1.4.

 

Εκανα wipe data, cache, dalvik φλασαρα τη ρομ και στο καπακι νέο twrp και με το που ανοιγω το κινητο μου λεει εχει ενημερωση. Οποτε την κανω, παω 5.1.5 αλλά χαθηκε το recovery. Το περναω με fastboot, reboot και μετα boot to recovery και εγκατασταση magisk.

 

Εν ολιγοις, ολα οκ τωρα.

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

(Όταν γράφεις το PIN δεν χρειάζεται να πατάς το OK)

Κατάλαβε κανένας πως ενεργοποιώ ή πως χρησιμοποιώ το feature αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβε κανένας πως ενεργοποιώ ή πως χρησιμοποιώ το feature αυτό;

 

Όταν θα ορίσεις το πιν έχει επιλογή που τικαρεις

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ορίσεις το πιν έχει επιλογή που τικαρεις

Άψογος! Απλά πέρασα εκ νέου το PIN και είχε την επιλογή στην ίδια οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 5.1.5 δεν κάνει αργή φόρτιση :confused: μέσω usb όταν είναι ανοιχτό το κινητό. Με κλειστό φορτίζει.

 

Μόνο εγώ κάτι χάνω εδώ;; :lost:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 5.1.5 δεν κάνει αργή φόρτιση :confused: μέσω usb όταν είναι ανοιχτό το κινητό. Με κλειστό φορτίζει.

 

Άκυρο :cry: Μάλλον ο υπολογιστής έφταιγε!!!

 

Ερωτηση: αντιμετωπίζει κ άλλος πρόβλημα με την ΜΕΤΑΔΟΣΗ σε smart tv samsung; :( Δεν συνδέεται με τπτ! Σε κάποια stable έκδοση έπαιξε με ψιλοκαθυστερησεις :mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...