Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με το vfm του 5t και το είναι μια χαρά για τα λεφτά του πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή. Το mate 10 pro κοστίζει 799 μαζί με δώρο το p9 lite που στην χειρότερη περίπτωση το πουλάς 140 150 ευρώ σφραγισμένο. Άρα σου κοστίζει 650,το 5t κοστίζει 570. Διαφορά 80 ευρώ.

Κέρδος με το mate 10:

1)Απίστευτη κάμερα καμία σύγκριση με το 5t

2)Αδιάβροχο .

3)Στέρεο ηχεία

4)καλύτερο επεξεργαστή με Ai

5)Οθόνη καλύτερη

6)Καλύτερη κατασκευή ποιο premium

7)Καλύτερη μπαταρία.

8)Πολυ ποιο όμορφο (βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό)

Το 5t λόγο software ένα κλικ ποιο γρήγορο.

 

Τα ζυγίζει ο καθένας και ψωνίζει. Τώρα ποιος κατουραει η κατουριεται βρείτε εσείς.

Καλή ανάσταση.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Όλα αυτά που περιγράφεις για μένα προσωπικά είναι ανάποδα και αντίθετα... Η κάμερα μια από τα ίδια. Ο ήχος δε κάτω του μετρίου.ο επεξεργαστής καμία απολύτως σχέση με του 5t. 5 κλάσεις πάνω σε σπιρτάδα και γρήγοραδα. Το δε μενού καμία σχέση. Μέτρα πισω τις huawei... ! Οθόνη ναι πιο φωτεινή του mate απόκριση αφής όμως 5 t δεν το συζητώ. Μπαταρία ίδια θα πω εγώ..στην ομορφιά υπόκειται στο γούστο του καθένα. Τώρα αν είναι να δώσω με το στανιό επειδή θα πάρω αν έχω 20% eurobank.. και να μπω στην διαδικασία να πουλήσω η να χαρίσω την άλλη συσκευή...αστα... Για την μεταπώληση δεν μας είπες. Που στο mate από 800 το πουλάνε 500 και το 5τ από τα 560 το πουλάς πάλι 500(8-128)....αν δεν είχα δουλέψει συγκεκριμένα το mate δεν θα είχα καν άποψη......

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Κακώς λοιπόν γίνεται σύγκριση δύο συσκευών εδώ. Μπορεί να ανοιχτεί νέο thread για αυτή τη δουλειά. Εδώ μέσα είναι thread του oneplus 5t και μπαίνουμε για να διαβάσουμε για τη συσκευή μας και όχι συγκρίσεις με άλλες συσκευές. Για εμάς που την επιλέξαμε ξέρουμε που υπερτερεί και που όχι. Για να την επιλέξαμε κάποιος λόγος θα υπάρχει. Και πίστεψε με αυτός δεν είναι η τιμή. Ακόμα και να μου χάριζαν το 10 Pro θα το πουλούσα και θα έπαιρνα το oneplus. Ακόμα και στην ίδια τιμή ή πιο ακριβό να ήταν το oneplus, αυτό θα επέλεγα. Ελπίζω να σε κάλυψα
Φίλε δεν χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα. Σωστά όλα αυτά που γράφεις ανέβα 10 ποστ ποιο πάνω να δεις πως ξεκίνησε η όλη κουβέντα καλό είναι να υπάρχει μια σοβαρότητα σε αυτά που γράφονται εδώ είναι forum που ο καθένας μπαίνει να ενημερωθεί όχι να παραπληροφορηθει. Τέλος το off-topic από μένα.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν χρειάζεται να μου αποδείξεις τίποτα. Σωστά όλα αυτά που γράφεις ανέβα 10 ποστ ποιο πάνω να δεις πως ξεκίνησε η όλη κουβέντα καλό είναι να υπάρχει μια σοβαρότητα σε αυτά που γράφονται εδώ είναι forum που ο καθένας μπαίνει να ενημερωθεί όχι να παραπληροφορηθει. Τέλος το off-topic από μένα.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρε άστο καλύτερα έχω αναφερθεί στις συνήθειες του Έλληνα μου είπε ο φίλος άκουσα τον κουμπάρο και διάφορα άλλα αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε άστο καλύτερα έχω αναφερθεί στις συνήθειες του Έλληνα μου είπε ο φίλος άκουσα τον κουμπάρο και διάφορα άλλα αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς έτσι είναι Βαγγέλη. Γιαυτό το κλείνω το θέμα εδώ. Απλά διάβασε το ποστ πάνω από το δικό σου για να καταλάβεις.

Καλή ανάσταση!

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά .... Άντε θα ακούσουμε εσάς τον Λάζαρο και τον Βαγγέλη . Εσείς είστε οι σωστοί. Και αν κάποιοι έχουν αντιθετη άποψη να πέσετε πάλι να τον φάτε.. με το έτσι θέλω να μας σερβίρετε mate 10 pro.. σας έγραψα και πριν και δεν απαντήσατε. Πιο θα κατεβάσει πιο γρήγορα εφαρμογή.πιο θα άνοιξη πρώτο βίντεο youtube και μια οποιαδήποτε σελίδα... ?? Εγώ με αυτά τα κριτήρια επέλεξα την συγκεκριμένη συσκευή.και όχι με τις κάμερας... Και δεν νομίζω να παραπληροφόρω κάποιον. ?? Ίσα ίσα .......άντε φτάνει κουρασαμε....ααα και κάτι άλλο. Έχει face unlock to mate? Χιχιχιιιι.. Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά .... Άντε θα ακούσουμε εσάς τον Λάζαρο και τον Βαγγέλη . Εσείς είστε οι σωστοί. Και αν κάποιοι έχουν αντιθετη άποψη να πέσετε πάλι να τον φάτε.. με το έτσι θέλω να μας σερβίρετε mate 10 pro.. σας έγραψα και πριν και δεν απαντήσατε. Πιο θα κατεβάσει πιο γρήγορα εφαρμογή.πιο θα άνοιξη πρώτο βίντεο youtube και μια οποιαδήποτε σελίδα... ?? Εγώ με αυτά τα κριτήρια επέλεξα την συγκεκριμένη συσκευή.και όχι με τις κάμερας... Και δεν νομίζω να παραπληροφόρω κάποιον. ?? Ίσα ίσα .......άντε φτάνει κουρασαμε....
Γράφω και στο φίλο ποιο πάνω θα το γράψω και σε σένα. Έκανες την καλύτερη επιλογή εφόσον τα κριτήρια σου ήταν αυτά. Από εκεί και πέρα σου έγραψα 8 κατηγορίες που το mate υπερτερεί και δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτο (εκτός από την εμφάνιση της συσκευής) , αμέσως μετά εσύ τις αντιστρεψες όλες υπέρ του 5t. Αυτό δεν είναι παρά πληροφόρηση; το μονοφωνικο ηχείο ακούγεται καλύτερα από το στέρεο, η κάμερα για τα μπάζα ο επεξεργαστής για τα μπάζα κτλ

Τέλος πάντων ας τελειώσει εδώ.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Γράφω και στο φίλο ποιο πάνω θα το γράψω και σε σένα. Έκανες την καλύτερη επιλογή εφόσον τα κριτήρια σου ήταν αυτά. Από εκεί και πέρα σου έγραψα 8 κατηγορίες που το mate υπερτερεί και δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτο (εκτός από την εμφάνιση της συσκευής) , αμέσως μετά εσύ τις αντιστρεψες όλες υπέρ του 5t. Αυτό δεν είναι παρά πληροφόρηση; το μονοφωνικο ηχείο ακούγεται καλύτερα από το στέρεο, η κάμερα για τα μπάζα ο επεξεργαστής για τα μπάζα κτλ

Τέλος πάντων ας τελειώσει εδώ.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου.. είμαι ένας μέσος χρήστης. Χωρίς τρελές απαιτήσεις από την κάμερα.. δεν είμαι επαγγελματίας.εφοσον μου λες έκανες την καλύτερη επιλογή βάση των κριτηρίων μου. .για όλα αυτά ( σπιρτάδα γρήγοραδα άνοιγμα εφαρμογών κ.τ.λ δεν ευθύνεται ο επεξεργαστής και η μνήμη?? Για ποιον επεξεργαστή του mate μου λες? Άσε στην άκρη την κάμερα...όσο για τον ήχο. Είναι κάτι παραπάνω από πολύ ικανοποιητικος και δυνατός..και αν θες Πετας ένα dolby atmos πάνω και σου κάνω ήχο διαστημικό. Άσε δε που για να ρουταρεις το mate σου βγαίνει η ψυχή. Ενώ στο 5t το κάνεις μέσα σε 3 λεπτά... Που κάποιοι όπως και γω δεν μπορούν χωρίς ρουτ..... Αυτά αγαπητέ Λαζαρέ...Καλή ανασταση κ Καλό Πάσχα να έχουμε όλοι παιδιά.

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα σου έγραψα 8 κατηγορίες που το mate υπερτερεί και δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτο (εκτός από την εμφάνιση της συσκευής) , αμέσως μετά εσύ τις αντιστρεψες όλες υπέρ του 5t. Αυτό δεν είναι παρά πληροφόρηση; το μονοφωνικο ηχείο ακούγεται καλύτερα από το στέρεο, η κάμερα για τα μπάζα ο επεξεργαστής για τα μπάζα κτλ

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Ποιες ακριβως κατηγοριες υπερτερει το mate 10 pro σε σχεση με το Oneplus που ειναι δεδομενα/πραγματικοτητα απο αυτα που εγραψες?

Στην 1080p οθονη/αναλυση του?Και τα 2 1080p amoled οθονη εχουν σε γενικες γραμμες,το''υπερτερει απο που ακριβως προκυπτει''?

 

Στον επεξεργαστη επισης απο που προκυπτει οτι υπερτερει απο τον snap835?Επειδη εχει ΑΙ μεσα σημαινει οτι αυτοματα υπερτερει?

Εγω τον Kirin 970 τον βλεπω στα benchmarks πανω κατω να τα πηγαινει στα ιδια με τον 835,το ''υπερτερει''παλι απο που ακριβως προκυπτει?

 

και για την ποιοτητα κατασκευης μια απο τα ιδια.Για να το εχεις το κινητο σε βιτρινα ναι γενικα τα κινητα απο γυαλι ειναι πιο ομορφα.

Αλλα σε πτωσεις και γενικα σε αντοχη οτι και να γινει και ανεξαρτητως εταιρειας,παραμενουν κινητα απο γυαλι με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Αυτα που ειναι δεδομενα πραγματα που υπερτερει το mate 10 pro ειναι στην μεγαλυτερη αυτονομια/μπαταρια,στο ir blaster,στην καμερα και στα ηχεια επειδη εχει 2(βεβαια δεν εχει θυρα ακουστικων),α και στο αδιαβροχο.

 

Αυτο σημαινει ''υπερτερει'' γενικα.Η εχει πραγματα που το αλλο δεν εχει ή εχει πραγματα που απο το αλλο τα κανει πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνατε vs το θέμα

Ας σβησει κάποιος 3 σελίδες σύγκριση

Μπαίνουμε να διαβάσουμε κάτι ενδιαφέρον και ο καθένας λέει τον πόνο του

Υπάρχει κατάλληλη ενότητα για συγκρίσεις και αψιμαχίες η ότι κατέβει στον καθένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι παρόλο που δεν έχω το 5Τ αλλά το 5αρι :)

 

Η Oneplus στα τελευταία της μοντέλα ( τουλάχιστον στα 5 και 5Τ) ποτέ δεν ισχυρίστηκε ότι είναι flagship killers. Αυτό το έκανε παλιότερα, στα πρώτα της κυρίως βήματα. Αυτό που κάνει τωρα είναι να πουλάει ουσιαστικά την ταχύτητα και την αμεσότητα του λογισμικού της έναντι των άλλων, είτε είναι της ίδιας τιμής smartphones, είτε ειναι πολύ ακριβότερα. Εκεί έρχονται οι youtubers, που όντως βλέπουμε ότι όλοι τρώνε "φάπες". Οπότε εφόσον δεν διαφημίζει πλέον το "Flagship killer", δεν υπάρχουν λόγοι συγκρίσεων.

 

Σίγουρα οι κάμερες είναι ένα σημείο στο οποίο πολλοί δίνουν σημασία (προφανώς όχι εγώ) και θέλουν να έχουν οδό το δυνατόν, τα καλύτερα αποτελέσματα. Το ότι είναι κατώτερη η κάμερα της OnePlus από άλλες ακριβότερες ναυαρχίδες, είναι γνωστό. Δεν είναι όμως ούτε κατηγορίας Xiaomi (σε αυτό βελτιώθηκε και αυτή σε κάποιες συσκευές της τελευταία) ούτε σκουπίδι γενικότερα. Βγάζει αξιοπρεπεστατες και πολύ ικανοποιητικές φωτό σε σύγκριση με τους επώνυμους, που πολλές φορές, κάποιος ίσως ειδήμων, δεν θα βρει καλύτερες τις μεν από τις δε.

 

Εγώ με το 5αρι λοιπόν είμαι πλήρως ικανοποιημένος σε όλα του και δεν σκοπεύω να το αλλάξω στο προσεχές μέλλον με κάτι άλλο. Κάνω την δουλειά μου απροβληματιστα, οι ειδοποιήσεις σε όλα τα apps έρχονται κανονικά στην ώρα τους, η ταχύτητα του λογισμικου είναι απίστευτα βολική, οι ενημερώσεις σχετικά γρήγορες (εκτός των security patches), με την κάμερα του δεν έχω κανένα θέμα κατωτερότητας και φυσικά όλα τα παραπάνω είναι η δική μου αντίληψη στα πράγματα.

 

Επίσης να προσθέσω σχετικά με τις συγκρίσεις που γίνονται παραπάνω, ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Δεν αρέσει σε όλους η νέα αναλογία των Samsung, δεν βολεύει όλους το αποτύπωμα στην πλάτη, δεν αρέσουν σε όλους οι κυρτές οθόνες και λοιπά μπιχλιμπίδια της Samsung μιας και οι συγκρίσεις γίνονται με συσκευές της, δεν αρέσει σε όλους το γυαλί σαν κατασκευή και φυσικά δεν μας κάνει ίσως το αργοκινητο σε πολλες περιπτώσεις λογισμικό της. Για την Huawei δε, και τα προβλήματα του δικού της software, τα διαβάζουμε και εδώ και αλλού.

Την αδιαβροχοποιηση την αφήνω εκτός. Δεν την θεωρώ απαραίτητο χαρακτηριστικό, αλλά δεν θα με χαλούσε κιόλας

 

Συγχωρέστε με για το off topic.

 

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το να μπορείς να είσαι αντικειμενικός σε αυτό που κρατάς είναι δύσκολο γιατί το πληρώσαμε και μάλιστα ακριβά, εκτός εάν θεωρείτε 500-550€ λίγα χρήματα.

Τώρα την επιλογή μου την έκανα συνειδητά γνωρίζοντας τι αγοράζω και που μειονεκτεί το κινητό.

Γνωρίζοντας το θέμα που έχει η κάμερα το αγόρασα απλά την περίμενα καλύτερη.

Τώρα όσο αφορά την Huawei και την Samsung που αναφέρεται , δώρο να μου έκαναν κινητό δεν θα το άνοιγα καθόλου και θα το πουλούσα αμέσως.

Γούστα είναι αυτά , δεν σημαίνει όμως ότι το 1+5t που κρατάω είναι καλύτερο.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κατάλληλη ενότητα για συγκρίσεις και αψιμαχίες η ότι κατέβει στον καθένα

Επειδη το διαβαζω συνεχεια αυτο,την αντιστοιχη ενοτητα την εχετε δει καθολου εσεις που προτεινετε τι κινηση εχει?

Κανεις δεν σχολιαζει σε αυτα τα θεματα καλως ή κακως,παρα μονο στο θεμα των καμερων.

 

Και για το αλλο που λες για το ''καλο που μπαινεις να διαβασεις'',τσαμπα περιμενεις να διαβασεις κατι.

 

Το focus της εταιρειας αυτη την στιγμη σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις ειναι το Oneplus 6 και οχι το 5t. Για το 5t θα εχουμε παλι νεα οταν με το καλο ειναι να παρει την επομενη εκδοση του android.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ που το κινητό είναι πολύ γρήγορο, δεν κολλάει κι έχει καλή αυτονομία. Μου αρέσει που το πήρα 450 λίρες (8/128) που για Αγγλία δεν είναι φοβερά χρήματα. Δε μου αρέσει το μέγεθός του και η ασυμβατότητα με το Quick Charge. Καλό και χρυσό το dash αλλά αν καμια φορά (κυρίως σε διακοπές κλπ) πρέπει να φορτίσεις χωρίς αυτόν θα φορτίζει χελώνα σαν iPhone.

 

Όσο για την κάμερα, προσωπικά τη θεωρώ τίμια. Δεν είμαι φωτογράφος ούτε καν χομπίστας. Όποτε χρειάστηκε να βγάλω φώτο δε μου φάνηκε κάμερα προ 5ετίας. Μια χαρά και τα χρώματα και οι επιλογές που έχει. Δεν κατανοώ γιατί τόσος ντόρος πραγματικά. Τόσο σοβαρά προβλήματα έχουν εντοπίσει μερικοί στην κάμερα ώστε να γίνεται όλη αυτή η φασαρία; Ή θα ασχολούνται πάρα πολύ με τη φωτογραφία ή απλά γκρινιάζουν. Προσωπικά δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο και μάλιστα σε όσους δείχνω φωτος που έχω τραβήξει λένε τα καλύτερα.

 

Τέλος, για τη φάση της σύγκρισης. Αν έπαιρνα άλλο κινητό το Νοέμβριο που πήρα αυτό θα ήταν το Xiaomi Mi6. Στα ίδια επίπεδα απλά 6άρα RAM και δυστυχώς MIUI. Παρ'όλα αυτά η ταχύτητα του 5Τ δε νομίζω να συγκρίνεται με άλλου κινητού. Είναι το πιο σημαντικό να μην κολλάει και να πάει σε όλα σφεντόνα. Αυτα!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει η ασυμβατότητα με το Quick Charge. Καλό και χρυσό το dash αλλά αν καμια φορά (κυρίως σε διακοπές κλπ) πρέπει να φορτίσεις χωρίς αυτόν θα φορτίζει χελώνα σαν iPhone.

 

Όσο για την κάμερα, προσωπικά τη θεωρώ τίμια.

 

 

Ετσι μπραβο.Οταν τα ελεγα πιο πισω οτι η dash φορτιση εχει τα καλα της αλλα και τα κακα της(οπως το γεγονος οτι υποστηριζεται μονο στα Oneplus)σε μερικους εκανε εντυπωση......

 

Οσο για την καμερα εγω θα σου πω την δικη μου εκδοση γιατι κανω παραπονο. Δεν ειχα προσωπικα καποιο σοβαρο παραπονο για την καμερα.

Αλλα οσο βλεπω την τιμη των συσκευων της εταιρειας να ανεβαινει αν δεν γινουν παραπονα για την καμερα απο τον κοσμο, δεν προκειται να δουμε σημαντικες διαφορες. Την ταχυτητα προσωπικα που προμοταρουν να την βρασω.

Ταχυτατο ειναι και το Oneplus3 ρε oneplus ή και το Nokia 8,δεν ειναι κατι που εν ετη 2018 ειναι για να καμαρωνεις,ειδικα οταν εχεις ανεβει στα 500+ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο.Οταν τα ελεγα πιο πισω οτι η dash φορτιση εχει τα καλα της αλλα και τα κακα της(οπως το γεγονος οτι υποστηριζεται μονο στα Oneplus)σε μερικους εκανε εντυπωση......

 

Οσο για την καμερα εγω θα σου πω την δικη μου εκδοση γιατι κανω παραπονο. Δεν ειχα προσωπικα καποιο σοβαρο παραπονο για την καμερα.

Αλλα οσο βλεπω την τιμη των συσκευων της εταιρειας να ανεβαινει αν δεν γινουν παραπονα για την καμερα απο τον κοσμο, δεν προκειται να δουμε σημαντικες διαφορες. Την ταχυτητα προσωπικα που προμοταρουν να την βρασω.

Ταχυτατο ειναι και το Oneplus3 ρε oneplus ή και το Nokia 8,δεν ειναι κατι που εν ετη 2018 ειναι για να καμαρωνεις,ειδικα οταν εχεις ανεβει στα 500+ευρω.

 

Όταν πιάνεις ένα S9 που κοστίζει παραπάνω και λαγκάρει σε σχέση με το 5Τ τότε καληνύχτα. Να βράσω τη λίγο καλύτερη κάμερα. Γιατί μη γελιόμαστε, δεν είναι DSLR... Τώρα αν είναι να λέμε ότι για 2% καλύτερες φώτος ένα κινητό είναι καλύτερο το χάσαμε το παιχνίδι. Επίσης κανείς δεν παίρνει Oneplus με κριτήριο την κάμερα. Γρηγοράδα κι αυτονομία. Η κάμερα είναι απλά decent. Άποψή μου πάντα που είχα ναυαρχίδα της Samsung και φόρτιζα 2-3 φορές τη μέρα...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όταν πιάνεις ένα S9 που κοστίζει παραπάνω και λαγκάρει σε σχέση με το 5Τ τότε καληνύχτα. Να βράσω τη λίγο καλύτερη κάμερα. Γιατί μη γελιόμαστε, δεν είναι DSLR... Τώρα αν είναι να λέμε ότι για 2% καλύτερες φώτος ένα κινητό είναι καλύτερο το χάσαμε το παιχνίδι. Επίσης κανείς δεν παίρνει Oneplus με κριτήριο την κάμερα. Γρηγοράδα κι αυτονομία. Η κάμερα είναι απλά decent. Άποψή μου πάντα που είχα ναυαρχίδα της Samsung και φόρτιζα 2-3 φορές τη μέρα...
2% καλύτερη η κάμερα του s9 plus από το 5Τ;

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν πιάνεις ένα S9 που κοστίζει παραπάνω και λαγκάρει σε σχέση με το 5Τ τότε καληνύχτα. Να βράσω τη λίγο καλύτερη κάμερα. Γιατί μη γελιόμαστε, δεν είναι DSLR... Τώρα αν είναι να λέμε ότι για 2% καλύτερες φώτος ένα κινητό είναι καλύτερο το χάσαμε το παιχνίδι. Επίσης κανείς δεν παίρνει Oneplus με κριτήριο την κάμερα. Γρηγοράδα κι αυτονομία. Η κάμερα είναι απλά decent. Άποψή μου πάντα που είχα ναυαρχίδα της Samsung και φόρτιζα 2-3 φορές τη μέρα...

 

Βασικα να το ξεκαθαρισουμε ξανα αυτο για την καμερα γιατι νομιζω οτι εχει μπερδευτει καπως.

Τα οποια παραπονα γινονταν εξ αρχης για την καμερα των Oneplus 5 και 5t δεν ηταν σε συνθηκες καλου φωτισμου.Εκει πλεον πανω κατω ολα τα κινητα σε αυτα περιπου τα χρηματα βγαζουν καλες φωτογραφιες.

 

Το προβλημα με την καμερα των oneplus 5 και 5t και αλλων παρομοιων κινητων συνηθως ειναι στις συνθηκες χαμηλου/κακου φωτισμου. Εκει λοιπον η διαφορα ειναι πολυ πανω απο το 2% που αναφερεις σε σχεση με το S9 συγκεκριμενα.

Και υποτιθεται οτι σε αυτο το πραγμα θα βοηθουσε η δευτερη καμερα του 5t με αισθητες διαφορες,αλλα στην πραξη δεν μπορω να πω οτι ειδαμε ποτε κατι τετοιο. Κοινως τσαμπα η δευτερη καμερα,γιατι οι διαφορες απο το 5ρι δεν ειναι μεγαλες.

Οσο για το αλλο που λες παιδια το εχω ξαναπει απειρες φορες αλλα δεν φταιει η Samsung και η καθε Samsung.

Εχω βαρεθει να το διαβαζω αυτο συνεχεια.Σταματηστε να αγοραζετε τα κινητα που εχουν την μεγαλυτερη διαφημιση αν εχουν παραφορτωμενο UI.

 

Δεν ειναι το Oneplus 5t που ειναι ταχυτατο.Πιαστε αλλα κινητα με stock android και ιδια εμπειρια θα δειτε οπως του Nokia 8,των pixel,motorola και παει λεγοντας.

Αλλα ολοι μου πανε συνεχεια στην Samsung,στην xiaomi και παει λεγοντας που εχουν δικα τους skins του android που εχουν μεσα ποσα πραγματα.Γιαυτο και αργουν και στις αναβαθμισεις/ενημερωσεις. Υποτιθεται οτι Samsung σε σχεση με Oneplus προτιμαει καποιος αν θελει τις απειρες επιλογες/customise που εχει το touchwiz.

Δεν γινεται να εχεις σαν βασικο σου κριτηριο την ταχυτητα και να μου προτιμησεις το κινητο οποιασδηποτε εταιρειας που εχει δικα της φορτωμενα skins.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

1)Μιλαμε για το Oneplus 5t και οχι κινζεικο των 150ευρω,αρα το παραδειγμα σου ειναι ασχετο. Οποιος λοιπον νιωθει οτι τα κινητα απο γυαλι πετανε στην κατασκευη και το σημαντικοτερο στην αντοχη,ας τα εχουν χωρις θηκη να δουμε αν θα τρεμουν να τα αφηνουν οπουδηποτε ή τι θα γινει αν πεσουν κατω με την πλατη σε σχεση με ενα κινητο απο μεταλο και αλουμινιο.

 

2)Αυτα τα''ξερεις να ψωνιζεις''ειναι τελειως ατοπα οταν μιλαμε γενικα για συγκριση κινητων στο κομματι τιμης. Εμενα πχ μου ηρθε τωρα να αγορασω κινητο,τι με ενδιαφερει αν καποτε επαιζε προσφορα με καρτα eurobank που δεν εχω καν(και δεν ισχυει και πλεον)ή που εδινε επισης δωρεαν ενα κινητο το οποιο ουτε με ενδιαφερει(και δεν εχω ορεξη να ψαχνω να το πουλησω)

 

Value for money δεν ειναι πλεον το Oneplus5t επειδη μπορεις την ιδια στιγμη να βρεις stock android συσκευη με snapdragon 835(ιδιο δηλαδη επεξεργαστη)και ιδια ποιοτητα κατασκευης με 385ευρω στην Ελληνικη αγορα,σημερα οχι καποτε και ανεξαρτητως αν εχεις καρτα eurobank ή οχι.Φυσικα και το Sony Xz1 στα 399ευρω και αυτο με snap835.

Ναι μεν το καθενα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του σε σχεση με το 5t αλλα το σημαντικοτερο ολων ειναι οτι ολα τους ειναι ναυαρχιδες του 2017 και τα 2 απο αυτα τα βρισκεις και φθηνοτερα(εχοντας παντα στο μυαλο τον μεσο χρηστη).

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

.

Το mate 10 pro (και τις προωθητικες ενεργειες που "τρεχουν" από day 1 της κυκλοφοριας μεχρι και σημερα, όχι "καποτε" όπως λες), επειδή εγινε συγκριση και αναφορα περι "300 ευρω πανω" το ανεφερα. Προφανως μπορω να σου βρω κι εγω αλλα δεκα κινητα, που απορριπτουν την προσεγγιση του oneplus 5t σαν "value for money". Value for money ΔΕΝ είναι το 5τ. Επαψε να είναι ένα διμηνο μετα την κυκλοφορια του, εδώ δε διαφωνουμε.

Στα υπολοιπα, από που κι ως που ένα ενδεχομενο ατυχήματος (πτωσης, να το πατησει ελέφαντας ή οτιδήποτε άλλο) οριζει την "απτη" , χειροπιαστη ποιοτητα και το engineering που εχει πεσει σε μια συσκευή, όπως επισης και το κοστος των υλικων??

Στοιχειωδη πραγματα αναφορικα με την ποιοτητα κατασκευης ειναι το να ελεγξεις την ανοχη μιας συσκευης στη φαση του ποιοτικου ελεγχου. Αυτο μπορει να διπλασιασει -πολύ ευκολα- το κοστος συναρμολογησης. Αυτό, ναι, είναι "ποιοτητα κατασκευης" (αν αυτό μπορει να αποτιμηθεί, γιατι αναφερόμαστε σε ένα παραγοντα που δεν είναι μετρήσιμος), όπως επισης ποιοτητα είναι κι η αισθηση πολυτελειας, όταν κρατας μια συσκευή στο χερι. Ε, εκει το mate 10 pro κανει χοντρη πλακα στο 5t.

Κι αυτό παυει να είναι υποκειμενικο, και περνα στη σφαιρα του αντικειμενικου.

Edited by arxif
Link to comment
Share on other sites

Το mate 10 pro. Αυτο μπορει να διπλασιασει -πολύ ευκολα- το κοστος συναρμολογησης. Αυτό, ναι, είναι "ποιοτητα κατασκευης" (α όπως επισης ποιοτητα είναι κι η αισθηση πολυτελειας, όταν κρατας μια συσκευή στο χερι. Ε, εκει το mate 10 pro κανει χοντρη πλακα στο 5t.

Κι αυτό παυει να είναι υποκειμενικο, και περνα στη σφαιρα του αντικειμενικου.

Να την βράσω εγώ την ποιότητα κατασκευής του.. όταν πατάω μια εφαρμογή όταν θέλω να ανοίξω ένα βίντεο... Ακόμα και όταν θέλω να ξεκλειδώσω την συσκευή με face ή με αποτύπωμα θέλω να είναι ακαριαίο... Μπαμ ...και να μην μου σέρνετε σαν το φίδι όπως το mate 10......

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Στα υπολοιπα, από που κι ως που ένα ενδεχομενο ατυχήματος (πτωσης, να το πατησει ελέφαντας ή οτιδήποτε άλλο) οριζει την "απτη" , χειροπιαστη ποιοτητα και το engineering που εχει πεσει σε μια συσκευή, όπως επισης και το κοστος των υλικων??

Στοιχειωδη πραγματα αναφορικα με την ποιοτητα κατασκευης ειναι το να ελεγξεις την ανοχη μιας συσκευης στη φαση του ποιοτικου ελεγχου. Αυτο μπορει να διπλασιασει -πολύ ευκολα- το κοστος συναρμολογησης. Αυτό, ναι, είναι "ποιοτητα κατασκευης" (αν αυτό μπορει να αποτιμηθεί, γιατι αναφερόμαστε σε ένα παραγοντα που δεν είναι μετρήσιμος), όπως επισης ποιοτητα είναι κι η αισθηση πολυτελειας, όταν κρατας μια συσκευή στο χερι. Ε, εκει το mate 10 pro κανει χοντρη πλακα στο 5t.

Κι αυτό παυει να είναι υποκειμενικο, και περνα στη σφαιρα του αντικειμενικου.

 

Για κινητα των 500+ευρω μιλαμε,οχι για entry level κινητα. Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως μεχρι και πριν λιγο καιρο τα κινητα απο μεταλο και αλουμινιο τυπου oneplus,htc,iphone κλπ τις θεωρουσε ο κοσμος μια χαρα premium συσκευες και ξαφνικα τρωει τετοια απαξιωση το αλουμινιο σε σχεση με το γυαλι...

 

Την αισθηση στο χερι την καταλαβαινεις μονο οταν πρωτοπαιρνεις το κινητο μεχρι να μπει σε θηκη.Μετα παει περιπατο αυτο.

 

Τι να την κανω εγω την υπεροχη ποιοτητα κατασκευης του γυαλιου(ακομα και αν γινει ετσι το Oneplus6)οταν φοβαμαι που αφηνω το κινητο?Κανε μια βολτα σε αρκετα απο αυτα τα θεματα κινητων με γυαλι πως απο το πουθενα μαζευουν γρατζουνιες απο πισω.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβως κατηγοριες υπερτερει το mate 10 pro σε σχεση με το Oneplus που ειναι δεδομενα/πραγματικοτητα απο αυτα που εγραψες?

Στην 1080p οθονη/αναλυση του?Και τα 2 1080p amoled οθονη εχουν σε γενικες γραμμες,το''υπερτερει απο που ακριβως προκυπτει''?

 

Στον επεξεργαστη επισης απο που προκυπτει οτι υπερτερει απο τον snap835?Επειδη εχει ΑΙ μεσα σημαινει οτι αυτοματα υπερτερει?

Εγω τον Kirin 970 τον βλεπω στα benchmarks πανω κατω να τα πηγαινει στα ιδια με τον 835,το ''υπερτερει''παλι απο που ακριβως προκυπτει?

 

και για την ποιοτητα κατασκευης μια απο τα ιδια.Για να το εχεις το κινητο σε βιτρινα ναι γενικα τα κινητα απο γυαλι ειναι πιο ομορφα.

Αλλα σε πτωσεις και γενικα σε αντοχη οτι και να γινει και ανεξαρτητως εταιρειας,παραμενουν κινητα απο γυαλι με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Αυτα που ειναι δεδομενα πραγματα που υπερτερει το mate 10 pro ειναι στην μεγαλυτερη αυτονομια/μπαταρια,στο ir blaster,στην καμερα και στα ηχεια επειδη εχει 2(βεβαια δεν εχει θυρα ακουστικων),α και στο αδιαβροχο.

 

Αυτο σημαινει ''υπερτερει'' γενικα.Η εχει πραγματα που το αλλο δεν εχει ή εχει πραγματα που απο το αλλο τα κανει πολυ καλυτερα.

Όλα τα κινητά απο 150 ευρω και πάνω έχουν 1080p ανάλυση τι σημαίνει οτι είναι ίδια?Ναι η οθόνη του mate αποδίδει καλύτερα τα λευκά και είναι ποιο φωτεινή!

Μου μιλάς για benchmark στο θέμα του επεξεργαστή κάτι που δεν μου λέει τίποτα πέραν απο νούμερα. Ο kirin είναι πολύ ποιο εξελιγμένος απο τον 835 και ποιο γρήγορος και για την AI που έχει αλλά και αυτο το δείχνει στην επεξεργασία φωτογραφίας βλέπε και mate αλλά και p20 pro.Επίσης είναι ποιο καινούργιος. Ένας επεξεργαστής δεν ανοίγει μόνο εφαρμογές γρήγορα κάνει πολλά περισσότερα. Επίσης στο οτι ο 835 ανοίγει ποιο γρήγορα εφαρμογές ο 835 εκτός απο το ελαφρύτερο os η περισσότερες εφαρμογές είναι γραμμένες ποιο σωστά πάνω σε αυτόν μιας και πέρυσι έμπαινε στο 80% των flagship το ίδιο θα γίνει και φέτος με τον 845.

Για την ποιότητα δεν κοιτάζω αν σπάζει το γυαλί που φυσικά και σπάζει αλλά δεν έχει καμία σχέση ούτε στην αίσθηση ούτε στο κράτημα σε σχέση με το αλλουμινιο. Η συσκευή με γυαλί είναι ποιο δεμένη και δεν είναι τυχαίο οτι όλες η εταιρίες στα flagship τους βάζουν γυαλί .

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Επίσης είναι λάθος αυτο που γίνεται το 5τ θα έπρεπε να συγκρίνετε με το honor v10 μιας και αυτή είναι η κατηγορία του και όχι το mate .

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος με τα vs. Εδώ μιλάμε για το op5t. Σε όποιον δεν αρέσει καλώς. Μας τα πρήξατε πασχαλιάτικο!!! Καλή Ανάσταση με υγεία!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την beta 5 χωρίς να κάνω wipe system μόνο και μόνο για τα gestures. Συμπαθητικά είναι αλλά η συνήθεια είναι τα κουμπάκια πάνω στην οθόνη... Πάντως χωρίς wipe δεν κάθεται το ίδιο καλά η ROM. Ποιός στήνει το κινητό ξανά από την αρχή όμως Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το συγκεκριμένο κινητό μιας και θεωρώ ότι καλύπτει τις ανάγκες μου και με το παραπάνω.

Το μόνο πρόβλημα που διάβασα είναι η ποιότητα των κλήσεων και συγκεκριμενα η χαμηλή ένταση του ακουστικού με αποτέλεσμα να μην ακούγεται καλά ο συνομιλητής. Επίσης κάποιοι αναφέρουν σχετικά χαμηλό σήμα του wifi.

Εσείς αντιμετωπίζετε αυτά τα προβλήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την beta 5 χωρίς να κάνω wipe system μόνο και μόνο για τα gestures. Συμπαθητικά είναι αλλά η συνήθεια είναι τα κουμπάκια πάνω στην οθόνη... Πάντως χωρίς wipe δεν κάθεται το ίδιο καλά η ROM. Ποιός στήνει το κινητό ξανά από την αρχή όμως

 

Δεν έπρεπε να περάσεις την beta 5. Νομίζω το γενικό συμπέρασμα είναι ότι η beta 4 είναι πιο σταθερη.

Πάντως επίσης νομίζω ότι μπορείς να πας απο την 5 στην 4 με dirty flash. Έχω την εντυπωση ότι διάβασα καπου οτι καποιοι το γυρισαν πισω ετσι χωρις προβλημα.

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...