Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτεινόμενο widget για έγκυρες προβλέψεις καιρού??
Today weather φίλε μου.το κορυφαίο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία απλά δεν υπάρχει ρε παιδιά! Στην τρίτη φόρτιση η συσκευή, χαλιά σήμα, με κάνα δύο ώρες 4g τα υπόλοιπα σε WiFi.61374ca12e2e883b1aa14b024330ad55.jpg95b7a920a95ee1e637f7852f842a4058.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες επιλογές έχω. Μήπως έχει πρόβλημα η σιμ σου...
Έφτιαξε ... το μοναδικό πρόβλημα τώρα είναι ότι αργεί να συνδεθεί με το 4g η δεύτερη κάρτα που χρησιμοποιώ.μηπως να αλλάξω slot?την έχω στην sim2

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα, απο σημερα κι εγω κατοχος της συσκευης στην εκδοση 8/128.

Ειχα περσι το 3Τ, του οποιου το ρολλαρισμα μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις και ειπα να δοκιμασω και το 5Τ, παρολο που δε μου αρεσει καθολου το πισω μερος, αφου το θεωρω σκετη αντιγραφη του iPhone.

Πρωτες εντυπωσεις, εξαιρετικες, καθως ειναι σφαιρα, εχει ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΗ οθονη (το λεω εχοντας στην κατοχη μου Note 8, iPhone X, Mate 10 Pro). Ερωτηματικο η αυτονομια, αλλα θα εχω εικονα μεχρι την Τριτη.

Στην 7.1.1 βρισκεται και oxygen os version 4.7.6 :)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι παραπάνω από καλή να μη πω τρομερή! Το κινητό αν ειχε ένα κλικ καλύτερη μπροστινή κάμερα και καλύτερο software για τις πίσω κάμερες, γιατί το πιστεύω πως οι κάμερες δεν αξιοποιούνται τερμα από το software, θα μιλούσαμε για κλεψιά

 

sent from my Oneplus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι παραπάνω από καλή να μη πω τρομερή! Το κινητό αν ειχε ένα κλικ καλύτερη μπροστινή κάμερα και καλύτερο software για τις πίσω κάμερες, γιατί το πιστεύω πως οι κάμερες δεν αξιοποιούνται τερμα από το software, θα μιλούσαμε για κλεψιά

 

sent from my Oneplus 5t

 

Το λογισμικό για τις κάμερες θέλει δουλειά όντως

Φυσικά δεν γίνονται αυτά σε μια ημέρα

Η συσκευή όμως αξίζει τα χρήματα της όπως και να έχει

Το μόνο που λείπει είναι τα ακουστικά από το κουτί και δεν το καταλαβαίνω σαν έλλειψη πόσο λογικό το θεωρούν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό στην κάμερα θέλει δουλειά αλλά δεν θα γίνουν θαύματα μιας και ο κυρίως σενσορας είναι κάτω του μετρίου και χωρίς ois, ίσως γιαυτό έχουν επιθετική επεξεργασία στο software

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχθές έχασα το mate 10 pro στην ταυλανδη άρα πάει το τηλέφωνο καθώς δεν έβγαλα άκρη ούτε με το find my device καθώς το βρήκε κάποιος ψαγμένος και έκανε Hard reset. Τέλος πάντων.

 

Σκέφτομαι να πάρω το 5t. Με ενδιαφέρει βασικά η μπαταρία, του mate 10 pro ήταν απίστευτη, αλλά κατά τα άλλα δεν μου άρεσε καθόλου το λειτουργικό. Φωτογραφίες δεν πολυβγαζω. Είχα πριν το 3τ το οποίο ήταν καταπληκτικό χώρις καλή κάμερα αλλά δεν μου κρατούσε η μπαταρία μισή μέρα λόγω δουλειάς, πολύ ομιλία, 5 mail να συγχρονιζουν Bluetooth. Κανείς που να εκφέρει γνώμη για την μπαταρία σε σχέση με το mate 10 pro?

 

Επίσης οι φορτιστές και τα ακουστικά του mate κάνουν για το 5t?

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την μπαταρία η διάρκεια στο 5Τ είναι υποδειγματικη,ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και ανώτερη από το mate ειδικά πιστεύω αν είναι χρήση αποκλειστικά WiFi

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχθές έχασα το mate 10 pro στην ταυλανδη άρα πάει το τηλέφωνο καθώς δεν έβγαλα άκρη ούτε με το find my device καθώς το βρήκε κάποιος ψαγμένος και έκανε Hard reset. Τέλος πάντων.

 

Σκέφτομαι να πάρω το 5t. Με ενδιαφέρει βασικά η μπαταρία, του mate 10 pro ήταν απίστευτη, αλλά κατά τα άλλα δεν μου άρεσε καθόλου το λειτουργικό. Φωτογραφίες δεν πολυβγαζω. Είχα πριν το 3τ το οποίο ήταν καταπληκτικό χώρις καλή κάμερα αλλά δεν μου κρατούσε η μπαταρία μισή μέρα λόγω δουλειάς, πολύ ομιλία, 5 mail να συγχρονιζουν Bluetooth. Κανείς που να εκφέρει γνώμη για την μπαταρία σε σχέση με το mate 10 pro?

 

Επίσης οι φορτιστές και τα ακουστικά του mate κάνουν για το 5t?

 

Έχει από τις καλύτερες αυτονομιες έξω στην αγορά ή συσκευή

Ο φορτιστής είναι 4Α οπότε ότι άλλο και να βάλεις θα φορτίζει πιο αργά

Τα ακουστικά αν είναι με καρφί ταιριάζουν από όλα τα Android

Γενικά δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με την κάμερα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Του mate 10 pro ήταν γρήγορος φορτιστής type c όπως και τα ακουστικά το ίδιο. Στο oneplu απλά δεν ξέρω αν είναι συμβατό, τα ακουστικά του 5τ είναι type c?
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Του mate 10 pro ήταν γρήγορος φορτιστής type c όπως και τα ακουστικά το ίδιο. Στο oneplu απλά δεν ξέρω αν είναι συμβατό, τα ακουστικά του 5τ είναι type c?

 

Γρήγορος μπορεί αλλά δεν είναι ίδια τεχνολογία

Ακουστικά έχει με καρφί όχι με type c

Αν το πάρεις καινούργιο απλά θα χρειαστείς +20€ για ακουστικά γιατί δεν τα έχει στο πακέτο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Επίσης κάποιος που να είχε και τα δύο τηλέφωνα να πει διάφορες? Προσπαθώ να γκουγκλαρω για φόρουμ ελληνικά, από ταυλανδη αλλά μου βγάζει μόνο αγγλικά..

 

Πάντως στο mate ήταν άψογο εκτός το λειτουργικό που έπρεπε να ρυθμίσεις τα πάντα για να κάνεις σωστή δουλειά. Ενώ με το 3t εβρισκα οτι ήθελα απλά και γρήγορα.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Επίσης κάποιος που να είχε και τα δύο τηλέφωνα να πει διάφορες? Προσπαθώ να γκουγκλαρω για φόρουμ ελληνικά, από ταυλανδη αλλά μου βγάζει μόνο αγγλικά..

 

Πάντως στο mate ήταν άψογο εκτός το λειτουργικό που έπρεπε να ρυθμίσεις τα πάντα για να κάνεις σωστή δουλειά. Ενώ με το 3t εβρισκα οτι ήθελα απλά και γρήγορα.

 

Ειδικά στο θέμα λειτουργικού δεν συγκρίνονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορος μπορεί αλλά δεν είναι ίδια τεχνολογία

Ακουστικά έχει με καρφί όχι με type c

Αν το πάρεις καινούργιο απλά θα χρειαστείς +20€ για ακουστικά γιατί δεν τα έχει στο πακέτο

 

Η θα βάλει ένα από τα κουπόνια μας και θα του έρθουν δωρεάν.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Η θα βάλει ένα από τα κουπόνια μας και θα του έρθουν δωρεάν.

 

Ναι το ξέχασα αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Του mate 10 pro ήταν γρήγορος φορτιστής type c όπως και τα ακουστικά το ίδιο. Στο oneplu απλά δεν ξέρω αν είναι συμβατό, τα ακουστικά του 5τ είναι type c?
θα σου ελεγα να δοκιμασεις πρωτα τα ακουστικα στην type c του 5t. O ήχος θα σου δουλευει σιγουρα ενεργοποιωντας το otg και λογικά θα είναι το ιδιο καλος με αυτον που ειχες στο mate. Τωρα για λειτουργιες ομιλιας και τραγουδιων (ενταση -εναλλαγη) θα πρεπει να το τσεκαρεις γιατι παιζουν παντα θεματα συμβατοτητας.

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας,

 

Το παράγγειλα το 8γβ και εγώ και από εδώ και πέρα 20ε τον χρόνο θα κάνω μια ασφάλεια. Πότε δεν έχω χάσει τηλέφωνο και τώρα έτυχε να το χάσω στην άλλη άκρη του κόσμου..

 

Αλλά το γκαντεμιασα γιατί από την πρώτη μέρα έλεγα ότι δεν μου αρέσει το λειτουργικό και επρεπε να έπαιρνα το 5τ.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατανοώ την μουσική τεχνολογία, μήπως είναι ένα trend εξορκίζουμε το καρφί, για το type-c; Καταρχήν είναι ένα ψηφιακό βύσμα και όχι αναλογικό και γενικά δεν νομίζω η Marshall π.χ. πότε να ασχοληθεί με ένα βύσμα που μετά από 4-5 χρόνια θα γίνει παραχωρημένο (έστω σαν προδιαγραφές)...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα και στα ατομα του θεματος αλλα και γενικα του forum.Για οσους συμμετεχουν και στο διπλα forum θα με γνωριζουν και απο εκει μιας και συμμετεχω ενεργα(οσο μπορω παντα)στην αναλογη ενοτητα κινητων.

 

Με αφορμη την προσφατη αγορα μου και την τελευταια εμπειρια μου(λογω χρησης δηλαδη)των τελευταιων προσφατων τηλεφωνων μεχρι το Oneplus θα ηθελα να αναφερω καποιες προσωπικες εντυπωσεις(πανω ηδη σε οσα εχουν πολυ ωραια αναλυθει)γυρω απο την συσκευη και την εταιρεια(ακομα και στο κομματι των συναλλαγων αλλα και καποιες παρατηρησεις οσον αφορα το μελλον της εταιρειας και καποια πραγματα που ζηταει ο κοσμος.

 

Αρχικα να πω οτι το πρωτο μου κινητο στο κομματι των smartphone(αν και προλαβα μια χαρα τα πρωτα nokia 3210 και τα eric t20 για παραδειγμα στα smartphone μπηκα σχετικα αργα)ηταν το Lumia 1520,το οποιο ολως τυχαιως ειχε 6αρα οθονη και full hd οπως και το Oneplus. Τα πιο προσφατα κινητα μου απο περυσι ηταν το Samsung galaxy s7,το iphone 7 plus και το LG g6 γυρω απο τα οποια εχω την οποια συγκριση γυρω απο Oneplus5t.

 

Αρχικα για την οθονη να πω οτι επιτελους βρηκα αυτο που εψαχνα για να σταματησω τις συχνες αλλαγες κινητων,δηλαδη κινητο με bezeless οθονη.

Και επειδη καποιος ειχε κανει παραπονο πιο παλια για τις 6ιντσες,θα του προτεινα να εβαζε το Oneplus5t διπλα με παλια 6ιντσα κινητα οπως το Lumia 1520 να δει γιατι διαφορες μιλαμε,ποσο μαλλον στο κρατημα της συσκευης με το ενα χερι.

Εδω λοιπον η Oneplus ερχεται και προσφερει μια 6οθονη(κατι το ενδιαμεσο μεταξυ S8 και S8+)Amoled(περαν απο τα χρωματα βοηθαει και στην αυτονομια) την οποια πολη σωστα κανει και την κραταει σε 1080P(οπως το mate 10 pro).

Στα δικα μου ματια ειναι τελεια και σαν μεγεθος πολυ καλυτερα απο του LG G6(σε σχεση με το οποιο δεν παρατηρω καποιες διαφορες αν και το τελευταιο εχει μεγαλυτερη αναλυση)που την βρηκα σχετικα μικρη.

Τα χρωματα ειναι αριστα οπως και οι γωνιες θεασης και για οποιον δεν ασχολειται πολυ,τις διαφορες στην amoled οθονη της βλεπει παντα το πρωι που πεφτει ο ηλιος και στα αλλα panels πρεπει να εισαι σχεδον με full φωτεινοτητα για να βλεπεις.

Αν και λειπει το always on display υπαρχει το ambient display που κανει καλη δουλεια(κυριως στο να γλυτωνει περισσοτερη μπαταρια απο το πρωτο).

Φυσικα υπαρχει και το face unlock που λειτουργει καλα για οσους ενδιαφερονται.Αυτο που μου αρεσε εμενα προσωπικα ηταν το notification led(που ειναι και προγραμματιζομενο)και δεν το αναφερουν παρα πολλοι,παρολο που λιγα κινητα εχουν πλεον(οπως και το alert slider στο πλαι).

 

Στο κομματι του ηχειου δεν εχω να πω πολλα μιας και εχει το κλασσικο 1 στο κατω μερος(οπως εν μερη και για την θυρα ακουστικων που ευτυχως ακομα υπαρχει) που ας μην κοροιδευομαστε ειναι αυτο που ειναι οπως και γενικα στα περισσοτερα κινητα και ας λενε καποιοι youtubers αν το ενα ειναι λιγο πιο δυνατο απο το αλλο.

Οποιος θελει πολυ καλα ηχεια θα κοιταξει σε αλλα(ακριβοτερα)κινητα οπως Pixel 2/xl,iphone,htc και παει λεγοντας.

 

Για το κομματι της καμερας επισης δεν εχω να πω πολλα μιας και προσωπικα ουτε ειμαι(ουτε το παιζω)φωτογραφος και απλα θελω μια καλη φωτογραφικη αν χρειαστει κατι.

Σε σχεση με του προσφατου LG G6 οχι μονο την βρηκα αξιοπρεπεστατη(βεβαια δεν εχει wide angle camera που την προτιμαω) αλλα και καλυτερη(στην κεντρικη καμερα παντα),και ο λογος που αναφερω το G6 ειναι γιατι επαιζε τοσο καιρο κοντα στα χρηματα του 5t δηλαδη κοντα στα 400-420ευρω.

Οποιος βεβαια δινει μεγαλη βαση στην καμερα(κυριως σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου)ας κοιταξει(συνηθως σε ακριβοτερα κινητα) προς Samsung μερια ή huawei(με το προσφατο honor 10),ή και σε htc/google/iphone.

Την δουλεια της παντως την κανει και με το παραπανω και πρεπει να ειναι απο τις καλυτερες στα χρηματα αυτα.

Το μονο που με χαλασε ειναι που εξεχει η καμερα γιαυτο αγορασα μια θηκη(spigen rugged armor.Φθηνη,επωνυμη και δεν δινει μεγαλο ογκο στο κινητο)για να μπορω να το ακουμπαω στο τραπεζι αφοβα.

 

Στο κομματι της μπαταριας φετος επιτελους βγηκε στην εταιρεια οτι εχτιζε τοσο καιρο πιο παλια.Ναι μεν εμεινε παλι σε 1080p αναλυση,αλλα αυτη την φορα η χρηση amoled οθονης,full hd αναλυσης,ισως και stock android δεν ξερω και γενικα καλης διαχειρισης εχουν μια συσκευη η οποια ανεξαρτητως των νουμερων που ανεβαζει ο καθενας,ολοι καταλληγουν στο ιδιο συμπερασμα.Οτι δηλαδη ειναι καλη και δεν θα σε προδωσει(ενα παραπονο που διαβαζω αρκετα στο S8 και στο note 8),ειδικα μιας και μιλαμε για 6ιντσο κινητο που φυσικα θα θες να το δουλεψεις παραπανω.

Εμενα προσωπικα που με ενδιαφερουν τα παιχνιδια δηλωνω απλα ενθουσιασμενος ως τωρα(κυριως hearthstone που παιζω στο κινητο)απο την μπαταρια οποτε χρησιμοποιω το κινητο(σε standby βεβαια την καλυτερη διαχειριση της ειχα δει παλια απο το iphone 7 plus).Απο ενα καναλι στο youtube(the tech chap καντε παυση στο 6;10 αν δεν θελετε να το δειτε ολο)μπορειτε ακομα και υποψηφιοι αγοραστες να δειτε ποσο καλη δουλεια εχει γινει,ακομα και σε σχεση με το mate 10 pro.

Φυσικα ακομα και να τελειωσει η μπαταρια υπαρχει η γνωστη γρηγορη φορτιση που αυτο που ενδιαφερει ολους ειναι οτι

1)Δεν χρεωνεται ξεχωριστα(γκουχου γκουχου apple)

2)Δουλευει καλυτερα αν δεν εχεις πολυ χρονο για να φορτισεις το κινητο.Αυτος ειναι και ο σκοπος της γρηγορης φορτισης,οχι να φορτισει το κινητο πιο γρηγορα οταν καθεσαι σπιτι ολη μερα και δεν κανεις τιποτα,αλλα για να φορτισεις το κινητο γρηγορα οταν βιαζεσαι(κοινως δεν χρειαζεται να το αφησεις να φορτιζει το βραδυ οπως κανανε αρκετοι παλια).

Φυσικα ειτε με αργο φορτιστη φορτισεις,ειτε με γρηγορο αναλογα τον αριθμο των φορτισεων μετα απο ενα χ διαστημα η μπαταρια θα κραταει λιγοτερο,δεν θα χαλασει την μπαταρια ο γρηγορος φορτισης αλλα αν το κινητο το φορτιζεις καθε μερα.

 

O σημαντικοτερος λογος ομως που προσωπικα εφυγα απο το G6 ειναι το software(αλλα και το ψυχολογικο εν μερη των specs για πιο ομαλη λειτουργια σε βαθος χρονου).Ναι αυτο που εχουν βαρεθει να διαβαζουν ολοι το stock android συγκεκριμενα στην μορφη κινητων οπως του Oneplus αλλα και της Motorola.

Φτανει πια με τις σαβουρο εφαρμογες της LG που δεν μπορεις να σβησεις(μονο να κρυψεις)ή της samsung(διπλες εφαρμογες)

Περνας μονο οποιες εφαρμογες θελεις εσυ σαν χρηστης και οχι τις εφαρμογες που σου επιβαλουν οι εταιρειες με το ζορι,οπως ειναι και η νοοτροπια του android σε σχεση με το iphone.

Γιαυτο και η εμπειρια χρησης ειναι τοσο smooth που εγω προσωπικα την ειδα σε σχεση με το G6(και που δεν νομιζω να οφειλεται η διαφορα στα τσιπακια φυσικα).

Θα ηθελα να ερχοταν με android 8 με το καλημερα,αλλα ποιον κοροιδευω.Εδω το G6 και το S8 ειναι ακομα με android 7.0(και ακριβοτερα κινητα τυπου V30,note με 7.1.1).

 

Για την ασυρματη φορτιση προσωπικα προτιμω το αλουμινιο(και αυτο απο τους λογους αγορας για μενα) απο τα γυαλια των αλλων εταιρειων που ειμαι συνεχεια στον φοβο μην γινει κανενα ραγισμα.

Ουτε βεβαια εχουμε στην Ελλαδα πολλα καταστηματα με ασυρματη φορτιση οπως στο εξωτερικο.

 

Για τον δεικτη Sar που εχει αναφερθει αρκετα να τονισω κατι.Ειτε ενα κινητο εχει υψηλο στα χαρτια,ειτε χαμηλο δεικτη,ΠΑΝΤΑ να χρησιμοποιειτε bluetooth ή handsfree ή να περιοριζετε την συνεχομενη χρηση του κινητου οταν μιλατε συνεχομενα.Το Oneplus5t νομιζω οτι πεφτει στην περιπτωση των huawei κινητων.

Για να εχεις εσυ δυνατο σημα ακομα και σε απομακρες περιοχες να ανεβασει τον δεικτη SAR τοσο ψηλα.

Προσωπικα εκτος σπιτιου παντα χρησιμοποιω hands free ανεξαρτητως του sar που εχει η καθε συσκευη.

 

Τελος στο κομματι με τις χρεωσεις που αναφερθηκε προσωπικα δεν μου εχει ερθει καμια ειδοποιηση(και κοιταξα και σε κινησεις λογαριασμου δεν ειδα κατι),δεν θα κραξω την εταιρεια γιατι ειναι κατι που στις μερες μας δεν ειναι σπανιο,το εχουμε δει πολλες φορες και η εταιρεια για το (μικρο)μεγεθος της κρινω οτι κανει οτι το καλυτερο μπορει για αυτο. Οποιος θελει να κοιμαται ησυχος ας βγαλει μια νεα καρτα και τελος.

Εγω παντως θα συνεχισω να την τιμαω οσο συνεχιζει και αυτη και ο ανταγωνισμος(να ανεβαινει σε τιμες) ετσι.Δειτε το φρεσκο Galaxy A8(2018)στα 500ευρω και θα καταλαβαιτε τι εννοω.

 

 

Καποιες παρατηρησεις οσον αφορα τα features που αναφερουν αρκετοι(στο εδω forum και εκτος).

Αρχικα για την επισημη αδιαβροχοποιηση ή για τα 2 ηχεια οι περισσοτεροι που την εχουν βαλει εχουν βγαλει την θυρα ακουστικων.

Θελετε εσεις για να εχει η συσκευη Ip67 ή 2 ηχεια κατω να βγαλει την θυρα ακουστικων?

Και για τα 2 ηχεια σε Iphone 7 plus σε σχεση με το 6s plus που εχει μεγαλυτερη μπαταρια,εβγαλε χαμηλοτερη αυτονομια μπαταριας λογω των 2 ηχειων(παραπανω καταναλωση δηλαδη).

Το ιδιο και αλλες συσκευες που εχουν 2 ηχεια οπως Mate 10 pro,razer phone που εχουν και μεγαλες μπαταριες,δεν εχουν την καλυτερη δυνατη μπαταρια.

Θελετε εσεις για να μπουν 2 ηχεια(ενα πχ στο πανω μερος και ενα στο κατω αλλα iphone)να θυσιασετε την αυτονομια μπαταριας.

Το ιδιο και στην αναλυση την οθονης.Θελετε να εχει η οθονη αναλυση τυπου Pixel 2 xl/galaxy s8 που και αυτη θα εχει σοβαρες επιπτωσεις στην μπαταρια?

Αρκετοι κατοχοι S8 υπολειτουργουν την οθονη τους,ριχνοντας την αναλυση σε full hd για καλυτερη αυτονομια και λενε μπραβο στην Samsung για την επιλογη,αντι να την κραξουν που δεν εβαλε μεγαλυτερη μπαταρια........

Στο μονο που συμφωνω και θελω να δω σε μελλοντικη συσκευη ειναι να υπαρχει το OIS που ζηταει ο κοσμος,και ας εχει ταυτοχρονα και EIS αντε και micro sd card slot,αλλιως κατα τα αλλα το Oneplus 5t ειναι ισως η πιο πληρης συσκευη αυτη την στιγμη που εχει βγαλει η εταιρεια και απο τις πιο ολοκληρωμενες συσκευες στην αγορα.

 

Stock android

high end specs(ακομα και στο φθηνοτερο 6gb μοντελο)

μεγαλη amoled οθονη με πολυ καλο calibration

σοβαρη αυτονομια μπαταριας οπως και γρηγορη φορτιση

καλη καμερα

θυρα ακουστικων

led notification και alert slider

κατασκευη απο αλουμινιο(αν και γλυστραει λιγο χωρις θηκη)

και το σημαντικοτερο ανταγωνιστικη τιμη για το συνολικο αυτο πακετο.

 

Και οσον αφορα την εγγυηση που αναφερουν αρκετοι,προσωπικα για τοσο αρκετες συσκευες δεν εμπιστευομαι ουτε στο ελαχιστο τα Κινεζομαγαζα για να γλυτωσω μερικα ευρω.

Ναι θα δωσω παραπανω χρηματα οχι μονο για τα 2 χρονια εγγυησης αλλα και για να εχω το πληρες customer support της εταιρειας αν τυχει κατι.

Οτι πληρωνεις παιρνεις καλως ή κακως.

 

Ζητω συγνωμη για το κατεβατο κειμενο(προσπαθησα να τα βαλω ολα σε ενα μονο σχολιο σαν mini review/εντυπωσεις/συγκριτικο).

Δεν εχω κανενα σκοπο για να ανοιξω vs με αλλα κινητα που δεν εχω και δεν με ενδιαφερουν και ολες μου οι εντυπωσεις παντα γραφονται με βαση το κοστος αποκτησης της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Μακροσκελές το κείμενο ήθελε σύντμηση.

Όσον για την αδιάβροχοποίηση δεν παίζει ρολο το τζακ και το xz1 έχει τζακ αλλά είναι αδιάβροχο. Προσωπικα δεν με νοιάζει κ τόσο το ip67,στα της sd δεν βλέπω κ τόσο την απουσία της τρομερή,ειδικά με το 128gb αν γεμίσει τα περνάς στο λάπτοπ η στο mega,dropbox,drive. Στα της απόκτησης έχει επίσημο σάιτ Ευρώπαικο για αγορά αλλά κ απο Κίνα με λιγότερα μόνο σε φλας σεηλ ο καθένας αποπου θέλει το παίρνει.

Αν προσθεση στο επόμενο τα ois ip67 ασύρματη θα πάει στα 900€, ας εχει κ κάτι μειων το τουφέκι των 500€.

 

Βλέπω ότι έχει θέματα το μπλε δόντι δεν μου περνάει τον ηχο πολυμέσων με το ζόρι μου περνάει τις κλήσεις στο χανς φρη. Εχει κάποιος αλλος δει το προβλήμα αυτό.

Επαιξα κ με τα χερτζ του γιφι αλλά τίποτα!

Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

Μακροσκελές το κείμενο ήθελε σύντμηση.

Όσον για την αδιάβροχοποίηση δεν παίζει ρολο το τζακ και το xz1 έχει τζακ αλλά είναι αδιάβροχο. Προσωπικα δεν με νοιάζει κ τόσο το ip67,στα της sd δεν βλέπω κ τόσο την απουσία της τρομερή,ειδικά με το 128gb αν γεμίσει τα περνάς στο λάπτοπ η στο mega,dropbox,drive. Στα της απόκτησης έχει επίσημο σάιτ Ευρώπαικο για αγορά αλλά κ απο Κίνα με λιγότερα μόνο σε φλας σεηλ ο καθένας αποπου θέλει το παίρνει.

Αν προσθεση στο επόμενο τα ois ip67 ασύρματη θα πάει στα 900€, ας εχει κ κάτι μειων το τουφέκι των 500€.

 

Βλέπω ότι έχει θέματα το μπλε δόντι δεν μου περνάει τον ηχο πολυμέσων με το ζόρι μου περνάει τις κλήσεις στο χανς φρη. Εχει κάποιος αλλος δει το προβλήμα αυτό.

Επαιξα κ με τα χερτζ του γιφι αλλά τίποτα!

Ρυθμίσεις - προηγμένες και τελευταίο μενού το μπλε δόντι. Πειραματίσου με τις 3 επιλογές που έχει και θα βρεις αυτήν που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα καποια επιλογη πχ να εβαζα καθε κομματι σε spoiler για να μην φαινεται τοσο μεγαλο το κειμονο,αν εχει καποιος να προτεινει κατι να το αλλαξω αμεσως.

 

Για το Sony XZ1 δεν συμφωνω γιατι δεν εχει την ιδια αναλογια οθονης,ουτε 2 ηχεια το ενα στο πανω μερος και το ενα στο κατω οπως πχ HTC,apple και πλεον και η Huawei που εχει δυο ηχεια.Επισης το XZ1 εχει μπαταρια μολις 2700 mah,και φυσικα χρησιμοποιει το ιδιο καλουπι απο εποχες Sony Z2.

 

Αν βγαλουν μελλοντικα τετοια συσκευη τοτε οκ.

 

Και για την Sd καρτα ουτε εμενα προσωπικα μου χρειαζεται,αλλα υπαρχει κοσμος ο οποιος την ζηταει. Και το 128gb μοντελο δεν ειναι τσαμπα,ειναι 60ευρω πανω(βεβαια αλλοι το χρεωνουν παραπανω).

Αυτος ειναι και ο λογος που πολλοι θελουν την επιλογη της micro sd.Γιατι σου λεει να πληρωσω παραπανω σε χωρο το τωρινο μοντελο που θελω να αγορασω(αλλα και το μελλοντικο)και να μην χρησιμοποιω την micro sd που εχω ηδη ?

 

Για τον προχειρο παραπανω υπολογισμο παντως δεν συμφωνω με το τελικο ποσο,αλλα συμφωνω με το τελευταιο συμπερασμα οντως οτι το οπλο της εταιρειας ειναι η χαμηλοτερη τιμη.Αν ανεβει σε χρηματα οπως καλη ωρα η Huawei με το Mate 10 pro,τοτε θα γραφτει το κλασσικο''γιατι να το προτιμησω το Oneplus και οχι το Google Pixel ''?Και θα εχουν και δικιο. Ετσι την πατησε και η LG με το V30.

 

Ελπιζω αυτη τη φορα ο κοσμος να μην βγει να κανει παλι παραπονα αν αγορασει το Oneplus6 ή Oneplus 7 και βγει αργοτερα updated εκδοση οπως τωρα με το T,κοινως το παθημα να εγινε μαθημα και ειτε οποιος θελει να αγοραζει κατευθειαν την πρωτη συσκευη(με πιθανοτητα πριν το τελος του χρονου να βγει και αλλη)ή να περιμενει λιγο να δει ολες τις συσκευες της αγορας που θα βγουν(που ειναι και το πιο σωστο.

 

Και αν ειναι ενα καλο που εχουν οι τελευταιες Oneplus συσκευες,ειναι οτι εχουν πολυ καλη εμπειρια χρησης και φυσικα specs για να μπορεις να περιμενεις.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Fulgore καλώς ήρθες απ' το διπλανό φόρουμ. Είχα ανοίξει πριν πάρω το 5τ νήμα iphone 8 η 5t, θα το θυμάσαι. Τελικά το 5τ με άφησε παραπάνω από ικανοποιημένο, το έχω ευχαριστηθεί φουλ

 

sent from my Oneplus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι βεβαια οτι σε ενδιεφερε η καμερα σε σχεση με τα δυο κινητα αλλα οχι πολυ αλλιως προφανως και ολοι θα σου προτειναν το Iphone 8.

Ασχετως του τι γραφεται δεξια και αριστερα ακομα και για το 6gb μοντελο τα χρηματα δεν ειναι λιγα,αρα αφου εμεινες ικανοποιημενος απο την αγορα αυτο μετραει.

Ακομα πιο ικανοποιημενη βεβαια θα εμεινε και η τσεπη σου απο τα χρηματα που γλυτωσες,ειδικα σε σχεση με το μεγαλυτερο 8 plus :D

 

Θυμαμαι επισης οτι ειχες πει οτι διαβαζες οτι η καμερα του ειναι μετρια δεξια και αριστερα(και φυσικα σε πολλα forum εχει αναφερθει)?Τελικα ποια ειναι η γνωμη σου για την καμερα για τα χρηματα που ζηταει παντα?

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...