Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος του 5T κι εγώ από σήμερα!

Εκ πρώτης όψεως, η συσκευή απλά δεν παίζεται.

Μόλις το έβγαλα από το κουτί τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν ξεκλείδωμα bootloader, TWRP (σήμερα βγήκε η επίσημη, αυτό θα πει timing :lol:), root με Magisk και τέλος ενημέρωση στην 4.7.4.

Πολύ γρήγορη απόκριση σε εφαρμογές, ικανοποιητική κάμερα (θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο «επιθετικό» το EIS στο βίντεο), φοβερή αυτονομία.

Μένει να δούμε πώς θα καταλήξει μετά από καιρό και αν θα συνεχίσει να είναι το ίδιο γρήγορο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις έκανα παραγγελία ,απλό και εγώ . Λες να Έχουν τόσο ζήτηση η απλά βάζουν 20/12 να είναι μέσα ;

Και εχθές ίδια ημερομηνία σου έβγαζε ή το άλλαξαν σήμερα ;

Την ίδια μου έβγαζε και χθες.

Εγώ παρήγγειλα το 8/128.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 5T κι εγώ από σήμερα!

Εκ πρώτης όψεως, η συσκευή απλά δεν παίζεται.

Μόλις το έβγαλα από το κουτί τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν ξεκλείδωμα bootloader, TWRP (σήμερα βγήκε η επίσημη, αυτό θα πει timing :lol:), root με Magisk και τέλος ενημέρωση στην 4.7.4.

Πολύ γρήγορη απόκριση σε εφαρμογές, ικανοποιητική κάμερα (θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο «επιθετικό» το EIS στο βίντεο), φοβερή αυτονομία.

Μένει να δούμε πώς θα καταλήξει μετά από καιρό και αν θα συνεχίσει να είναι το ίδιο γρήγορο ή όχι.

 

Γιατί τι μπορεί να πάθει με τον καιρό και να μην είναι γρήγορο? Εγώ έχω το oneplus one με oxygen και μετά από τρία χρόνια με εκατοντάδες εφαρμογές, είναι σα να το άνοιξα για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Dispatch 20/12 , παράδοση 29/12 . Πολύ δεν ειναι ;

 

Εγω εκανα παραγγελία το 6/64 την προηγουμενη παρασκευη και ηρθε σημερα με απλη παραδοση μην πολυ πιστεύεις τι λεει στο delivery time σε εμενα δεν ισχυε ηρθε πιο νωρις. Το κινητο πολυ ωραιο παιδια τωρα το στεινω και παει σφαιρα.. Εντυπώσεις τις επομενες μερες..

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,κάτοχος και γω σήμερα του τέρατος 8/128 κόσμημα ειλικρινά ήρθε και το update φοβερό timing :) αύριο θα τσεκαρω φωτό πάντως εκ πρώτης όψεως μια χαρά είναι η κάμερα έχει περιθώρια βελτίωσης και το πιστεύω γιατί κάπως έτσι ήταν και το 5αρι στην αρχή

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά και από 14 ώρες λειτουργίας σε safe mode η μπαταρία τελείωσε. Άνοιξα RMA για αντικατάσταση. Μου άρεσε που μου είπαν να το αφήσω 24 ώρες σε safe mode. Πως θα γινόταν αυτό αφού η μπαταρία δεν κρατάει.

https://imgur.com/a/TUAkG

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά και από 14 ώρες λειτουργίας σε safe mode η μπαταρία τελείωσε. Άνοιξα RMA για αντικατάσταση. Μου άρεσε που μου είπαν να το αφήσω 24 ώρες σε safe mode. Πως θα γινόταν αυτό αφού η μπαταρία δεν κρατάει.

https://imgur.com/a/TUAkG

 

και πολυ καλα εκανες,αμεση αντικατασταση συσκευης,εισαι μεσα των 15 ημερων?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά και από 14 ώρες λειτουργίας σε safe mode η μπαταρία τελείωσε. Άνοιξα RMA για αντικατάσταση. Μου άρεσε που μου είπαν να το αφήσω 24 ώρες σε safe mode. Πως θα γινόταν αυτό αφού η μπαταρία δεν κρατάει.

https://imgur.com/a/TUAkG

δυστυχώς έτυχες σε προβληματικό. παίζει να είσαι και ο μόνος, δεν έχω δει να διαμαρτύρεται άλλος. θα σου στείλουν ένα καινούργιο και θα καταλάβεις ότι έχει πολύ καλή μπαταρία. δικά μου στατιστικά με 200 εφαρμογές, 7 μέιλ με push και καμιά 50αρια εφαρμογές που είμαι login με συγχρονισμό.

 

5b1f43511ea870faee64397b2172f0d7.jpg8908d1ab1cdcc91b5f4aaca1b1076943.jpg

 

 

θα έλεγα ότι προσωπικά παίζω κάπου στις 5-7 ώρες οθόνης με 24 μέχρι 36 ώρες χρήσης αντίστοιχα. Για τα δικά μου δεδομένα και σε σύγκριση με άλλες συσκευές που είχα με ίδια χρήση είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Edited by salmp7
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για το νεο 4.7.4 update και για όποιο επόμενο update βγει, για όλες τις συσκευές - είτε έχουν root είτε όχι. Κατεβάζετε το oxygen updater app (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arjanvlek.oxygenupdater&hl=el) και όλα γίνονται χωρίς ταλαιπωρία δίνοντας όλα τα updates αμέσως μόλις βγαίνουν. Μέχρι που αναγνωρίζει αν έχεις root (όπως στην δική μου περίπτωση) και σου κατεβαζει όλο το πακετο του update σαν rom για να μην χάσεις το root μετά!!!! Edited by dostoevsky

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για το νεο 4.7.4 update και για όποιο επόμενο update βγει, για όλες τις συσκευές - είτε έχουν root είτε όχι. Κατεβάζετε το oxygen updater app (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arjanvlek.oxygenupdater&hl=el) και όλα γίνονται χωρίς ταλαιπωρία δίνοντας όλα τα updates αμέσως μόλις βγαίνουν. Μέχρι που αναγνωρίζει αν έχεις root (όπως στην δική μου περίπτωση) και σου κατεβαζει όλο το πακετο του update σαν rom για να μην χάσεις το root μετά!!!!
η εφαρμογή υπάρχει καιρό και κάνει πολύ καλή δουλειά

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογή υπάρχει καιρό και κάνει πολύ καλή δουλειά

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σωστός , απλά εγώ καθότι νέος στα oneplus δεν την ήξερα

Κώστας

My current device: OnePlus 5T 8/128 - Oxygen OS 5.1 - Rooted with Magisk, Previous devices: Leeco Lemax 2 x820 6/64, LG G5 lite, LG G FLEX 2, LG G FLEX, Sony xperia Z1, Motorolla Razr, Htc Hd, .......

Link to comment
Share on other sites

και ενα απο εμενα https://oneplus.net/gr/invite#E9R3ONXG465Z9UY

Μπορείτε να τα βάζετε παιδιά και στο αντίστοιχο νήμα, για μην χάνονται εδω! ;)

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7414475

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Χρήστης iPhone χρόνια τωρα θα παραγγείλω και εγω το κινητό μέσα στο Σ/Κ!

Σε iPhone είχα πάντα 16GB τα οποία τον περισσότερο καιρό ηταν γεμάτα αλλά όχι σε σημείο να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό!

Θέλω να πιστεύω ότι θεωρητικά τα 6GB/64GB λογικά θα μου φτάσουν και θα μου περισσέψουν έτσι;;

Δεν γεμίζω ποτέ τα κινητά μου αλλά επειδή πρώτη φορά θα πάω σε Android θέλω μια γνώμη γιατί δεν ξέρω τι παίζει!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα για το νεο 4.7.4 update και για όποιο επόμενο update βγει, για όλες τις συσκευές - είτε έχουν root είτε όχι. Κατεβάζετε το oxygen updater app (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.arjanvlek.oxygenupdater&hl=el) και όλα γίνονται χωρίς ταλαιπωρία δίνοντας όλα τα updates αμέσως μόλις βγαίνουν. Μέχρι που αναγνωρίζει αν έχεις root (όπως στην δική μου περίπτωση) και σου κατεβαζει όλο το πακετο του update σαν rom για να μην χάσεις το root μετά!!!!

 

Γιατί χρειάζεται αυτή η εφαρμογή; Οι ενημερώσεις δεν στέλνονται αυτόματα σε όλους; Για πείτε και για εμάς τους άσχετους!

Link to comment
Share on other sites

@suncam Δεν θα έχεις θέμα αν δεν γεμίζεις τα κινητά σου φίλε μου. Αν έχεις συνηθίσει έτσι θα σου φανούν υπεραρκετά τα 64.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη για να μεταφερω κατι φωτο αλλα δεν μπορω. Δεν επρεπε να το βλεπει κατευθειαν το κινητο? Μου βγαζει κατι drivers πρεπει να τους εγκαταστησω?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη για να μεταφερω κατι φωτο αλλα δεν μπορω. Δεν επρεπε να το βλεπει κατευθειαν το κινητο? Μου βγαζει κατι drivers πρεπει να τους εγκαταστησω?
Κατέβασε το κουρτινακι και επέλεξε μεταφορά αρχείων και όχι φόρτιση. Επειδή έκανε πριν λίγο ρουτ και πήρα το πρώτο μου nandroid backup όταν είδα ότι ήταν 7,5gb τρελάθηκα. Επέλεξα τα πάντα εκτός από το cache. Τόσο είναι κάθε backup από την recovery???

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το κουρτινακι και επέλεξε μεταφορά αρχείων και όχι φόρτιση. Επειδή έκανε πριν λίγο ρουτ και πήρα το πρώτο μου nandroid backup όταν είδα ότι ήταν 7,5gb τρελάθηκα. Επέλεξα τα πάντα εκτός από το cache. Τόσο είναι κάθε backup από την recovery???

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Τελικα επρεπε να γινω προγραμματιστής και να παω να αλλαξω την ρυθμιση αντι να φορτιζει να κανει διαμερισμό αρχείων.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το κουρτινακι και επέλεξε μεταφορά αρχείων και όχι φόρτιση. Επειδή έκανε πριν λίγο ρουτ και πήρα το πρώτο μου nandroid backup όταν είδα ότι ήταν 7,5gb τρελάθηκα. Επέλεξα τα πάντα εκτός από το cache. Τόσο είναι κάθε backup από την recovery???

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Στην καρτέλα options στο twrp επιλέγεις compression για να μικρύνει περίπου στο μισό, σε μη στοκ android μπορεί να ξεπεράσει και τα 10 γιγα χωρίς συμπίεση

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα options στο twrp επιλέγεις compression για να μικρύνει περίπου στο μισό, σε μη στοκ android μπορεί να ξεπεράσει και τα 10 γιγα χωρίς συμπίεση
Σε ευχαριστώ φίλε..έχει κάποια άλλη επίπτωση η συμπίεση ή πέρα από το μέγεθος δεν έχει κάποια άλλη διαφορά?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε..έχει κάποια άλλη επίπτωση η συμπίεση ή πέρα από το μέγεθος δεν έχει κάποια άλλη διαφορά?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Το μέγεθος μόνο, πάντα με συμπίεση το έχω, μια φορά το είχα ξεχάσει και έψαχνα να δω πως στο καλό βρέθηκα με ένα τεράστιο αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Περιμένοντας απάντηση από την OnePlus για το RMA έβαλα ένα παιχνιδάκι να δοκιμάσω και παίζοντας κανένα 20 λεπτό πίσω το τηλέφωνο κοντά στο δακτυλικό και πάνω καίει αρκετά. Αυτό δεν το είχα πριν με το OnePlus 3T. Εκεί δεν κατάλαβα ποτέ ζεστό τηλέφωνο. Έτσι είναι και σε εσάς που δουλεύει σωστά ή επειδή το δικό μου έχει θέμα με το drain της μπαταρίας γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...