Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν ειστε μεσα σε εσωτερικο χωρο, και υπαρχουν led λαμπες/φωτισμος, η καμερα σας τρεμοπαιζει στο βιντεο/φωτογραφιες?

 

https://www.androidcentral.com/pixel-22xl-exhibits-flickering-when-using-camera-under-led-lights

εδω το περιγραφει καλυτερα

 

όχι τώρα το δοκίμασα και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Βέβαια το έχω 1080 60fps αν παίζει ρόλο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα ηταν led? αυτο παιζει ρολο, σε 1080/30 fps το κανει?
Δοκίμασα με πληκτρολόγιο όπως έκανε και αυτός. Μάλιστα αφαίρεσα και τα keycaps για να είναι ακόμα πιο έντονο το φως. Δεν κάνει ούτε με 1080@30 ούτε με uhd@30

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αρα η συσκευη μου εχει θεμα...εμενα τραβαει οπως ακριβως στα βιντεο που παρεθεσα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψα την εφαρμογη stoiximan που ειχα περασει προσφατα στο κινητο (οχι μεσω playstore, αλλα, απο το site τους) και η μπαταρια εστρωσε κανονικα οπως ηταν πριν την εγκατασταση της, απο θεμα αναμονης κινητου & κατα την χρηση του.
Link to comment
Share on other sites

αρα η συσκευη μου εχει θεμα...εμενα τραβαει οπως ακριβως στα βιντεο που παρεθεσα
Λογικά ναι. Τώρα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να λυθεί αυτό σε επίπεδο λειτουργικού. Δοκίμασες πχ την κάμερα από p3?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το pixel 2 xl, αλλα, αν ολα αυτα που ακουγονται και δημοσιευονται για το pixel 4 xl βγουν αληθεια, τοτε, μιλαμε για πολυ κινηταρα!
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το pixel 2 xl, αλλα, αν ολα αυτα που ακουγονται και δημοσιευονται για το pixel 4 xl βγουν αληθεια, τοτε, μιλαμε για πολυ κινηταρα!

 

Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι. Αρχικά δεν μου άρεσε το ότι δεν θα έχει μπροστινά στερεοφωνικά ηχεία. Μετά δεν μου άρεσε το σχέδιο. Έπρεπε να το κάνουν σαν της Samsung με οπή (ες) μέσα στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι. Αρχικά δεν μου άρεσε το ότι δεν θα έχει μπροστινά στερεοφωνικά ηχεία. Μετά δεν μου άρεσε το σχέδιο. Έπρεπε να το κάνουν σαν της Samsung με οπή (ες) μέσα στην οθόνη.

Δεν γίνεται μόνο με οπή μιας και στο πάνω αυτό οριζόντιο τμήμα θα έχει ένα σωρό αισθητήρες

 

Αν λάβουμε υπόψιν τις βελτιώσεις στο υλικό και λογισμικό της κάμερας, στην οθόνη που θα έχει 90Hz, την εισαγωγή του Motion Sense και του Face Unlock, σίγουρα είναι μια καλή αναβάθμιση σε σχέση με το pixel 2 xl

 

Βέβαια γίνεται παραχώρηση στα ηχεία (άραγε το earpiece και το ηχείο από κάτω παίζουν στερεοφωνικά ?) και υπό κάποια έννοια και στο δακτυλικό αποτύπωμα που θα είναι μέσα στην οθόνη αντί πίσω, και άρα πιο αργό (αλλά πιο βολικό αν είναι η συσκευή ακουμπισμένη)

Βέβαια λόγω Face Unlock, η χρήση του θα είναι περιορισμένη...78e27924a2f2e32adcc0fcd7f48baf0b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το μονο μειων που θα εχει ειναι τα ηχεια, εμενα προσωπικα, δεν θα με πειραζει καθολου. Ουτε μουσικη ακουω, ουτε ταινιες βλεπω απο το κινητο. Η χρηση των ηχειων σ' εμενα, ειναι μονο για να χτυπαει και οταν ερχεται ειδοποιηση. Δεν ειναι για εμενα "προβλημα" το να μην εχει στερεοφωνικα ηχεια, αν ειναι εξαιρετικο στα υπολοιπα "κομματια" & δυνατοτητες. Η τιμη btw, παιζει να αγγιζει για χαβαλε το χιλιαρικο+!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά για το face unlock δεν νοιάζομαι. Και να πω την αλήθεια μου. Μεταξύ FU ή δεύτερης wide κάμερας μπροστά όπως στο πίξελ 3, προτιμώ την 2η κάμερα 101%. Δακτυλικό αδιάφορο για το που θα είναι αν και εμένα με βολεύει το από πίσω πιο πολύ. Στέρεο ηχεία δεν με πειράζει αλλά πολύ βασικότερο ακόμα και ένα να έχει να είναι front firing. Όπως κρατάω το κινητό οτιδήποτε στο πάνω ή κάτω πλαϊνό μέρος θα καλυφθεί. Σε γενικές γραμμές όμως το pixel 4xl αν ισχύουν τα renders μπροστά είναι σχεδόν όπως θα ήθελα ένα κινητό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά για το face unlock δεν νοιάζομαι. Και να πω την αλήθεια μου. Μεταξύ FU ή δεύτερης wide κάμερας μπροστά όπως στο πίξελ 3, προτιμώ την 2η κάμερα 101%. Δακτυλικό αδιάφορο για το που θα είναι αν και εμένα με βολεύει το από πίσω πιο πολύ. Στέρεο ηχεία δεν με πειράζει αλλά πολύ βασικότερο ακόμα και ένα να έχει να είναι front firing. Όπως κρατάω το κινητό οτιδήποτε στο πάνω ή κάτω πλαϊνό μέρος θα καλυφθεί. Σε γενικές γραμμές όμως το pixel 4xl αν ισχύουν τα renders μπροστά είναι σχεδόν όπως θα ήθελα ένα κινητό.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Και εννοειται, ολοι θα το κραξουν που θα εχει 6GB ram.

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται, ολοι θα το κραξουν που θα εχει 6GB ram.
Ξέρουμε ήδη τον πρώτο που θα το κράξει! Για μένα και τα 4 αρκετά μου είναι στο 2αρι. Τα 6? Υπεραρκετά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ήδη τον πρώτο που θα το κράξει! Για μένα και τα 4 αρκετά μου είναι στο 2αρι. Τα 6? Υπεραρκετά.

 

Πέρα από το να κρατάει σε ετοιμότητα (ανοικτές) πολλές εφαρμογές τι διαφορά έχει ένα κινητό 4GB RAM σε σχέση με ένα 6GB RAM? Νομίζω ότι πλέον είναι θέμα μάρκετινγκ όλο αυτό με την RAM.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το να κρατάει σε ετοιμότητα (ανοικτές) πολλές εφαρμογές τι διαφορά έχει ένα κινητό 4GB RAM σε σχέση με ένα 6GB RAM? Νομίζω ότι πλέον είναι θέμα μάρκετινγκ όλο αυτό με την RAM.

 

Η ταχυτητα/συχνοτητα που τρεχει η ram (αρα και συνολικα γρηγορη εμπειρια χρησης) και τι τυπου ddr ειναι, + απο θεμα καταναλωσης μπαταριας. Αν τωρα η 4 με την 6 ειναι ακριβως ιδιες και το μονο που αλλαζει ειναι στα gb, τωρα το μονο + που θα εχεις, ειναι για περισσοτερες εφαρμογες ανοιχτες και κρατημενες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει ο τρόπος λειτουργίας του Android είναι να αξιοποιεί όσο πιο πολύ ram μπορεί και να την διανέμει αναλόγως των απαιτήσεων του χρήστη ή των εφαρμογών. Εγώ είχα one plus με 6giga και πάντα μου έμεναν ελεύθερα γύρω στα 2,8bg. Τώρα στο pixel ελεύθερο μένει 1,3 - 1,7gb αλλά δεν έχω δει κάτι το οποίο να λέω γιατί να μην είχε 6gb το pixel 2xl. Αναλόγως της ποσότητας ram είναι ρυθμισμένο το λειτουργικό να αφήνει ένα ποσοστό ελευθερο.

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτό και εγώ λέω ότι και με 4 να το έβγαζε το 4 δεν θα είχα θέμα ούτε θα ήταν deal breaker. Δεν παίρνω κινητό για να λέω ποιος το έχει καλύτερο. Τώρα για την ταχύτητα Φώτη. Δεν νομίζω ότι θα δεις σημαντικές διαφορές καθώς συνήθως δεν είναι κάτι που καθυστερεί το σύστημα. Περισσότερο μπορεί να είναι το load που θα έχει ο cpu, throttling issues και λοιπά παρά την ταχύτητα της μνήμης. Και δεν εννοώ διαφορές σε benchmarks. Αυτά είναι για τους φαν. Μιλάω για πραγματική διαφορά στην χρήση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή που έχει το 2 xl, θα μπορούσαν να συμπεριλάβουν 6gb ή 8gb, για να μην είναι τόσο επιθετικό το άδειασμα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των 4gb ram είναι το κόμπιασμα που μπορεί να κάνει η συσκευή όταν ανοίγει εφαρμογή και σχεδόν όλη η υπόλοιπη ραμ είναι πιασμένη. Πρέπει πρώτα να κλείσει μια εφαρμογή και μετά να ανοίξει αυτή που έχουμε επιλέξει.

Μια μικρή καθυστέρηση ίσως την καταλάβουμε

Το έχω παρατηρήσει σε σύγκριση με συσκευές που έχουν περισσότερη ραμ.

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των 4gb ram είναι το κόμπιασμα που μπορεί να κάνει η συσκευή όταν ανοίγει εφαρμογή και σχεδόν όλη η υπόλοιπη ραμ είναι πιασμένη. Πρέπει πρώτα να κλείσει μια εφαρμογή και μετά να ανοίξει αυτή που έχουμε επιλέξει.

Μια μικρή καθυστέρηση ίσως την καταλάβουμε

Το έχω παρατηρήσει σε σύγκριση με συσκευές που έχουν περισσότερη ραμ.

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς για την καθυστέρηση στην εκκίνηση εφαρμογών, θα μπορούσαν να έχουν ήδη 6GB

Τέλος πάντων κάλιο αργά παρά ποτέ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι θα έπρεπε ή μπορούσαν να εχουν δώσει 6 τουλάχιστον από το 3. Σίγουρα δεν είναι deal-breaker ομως. Εμένα και με τα 4 ανοίγουν ακαριαία οι εφαρμογές. Δεν ξέρω πόσες έχετε εσείς αλλά εμένα είναι καμία 70αρα σύνολο. Οι βασικεε, social, email, phone ανοίγουν όλες ακαριαία. Οπότε και εδώ δεν νομίζω ότι θα έβλεπα διαφορά με 6.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι θα έπρεπε ή μπορούσαν να εχουν δώσει 6 τουλάχιστον από το 3. Σίγουρα δεν είναι deal-breaker ομως. Εμένα και με τα 4 ανοίγουν ακαριαία οι εφαρμογές. Δεν ξέρω πόσες έχετε εσείς αλλά εμένα είναι καμία 70αρα σύνολο. Οι βασικεε, social, email, phone ανοίγουν όλες ακαριαία. Οπότε και εδώ δεν νομίζω ότι θα έβλεπα διαφορά με 6.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Στην παρεα & στους φιλους σου, δεν ντρεπεσαι να πεις οτι εχεις 4GB ram? χαχαχαχα

 

BTW: εκανα παραγγελια την μεμβρανη της Skinomi να δω τι λεει. Φαινεται κι δειχνει πολυ καλη, παντως!

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι θα έπρεπε ή μπορούσαν να εχουν δώσει 6 τουλάχιστον από το 3. Σίγουρα δεν είναι deal-breaker ομως. Εμένα και με τα 4 ανοίγουν ακαριαία οι εφαρμογές. Δεν ξέρω πόσες έχετε εσείς αλλά εμένα είναι καμία 70αρα σύνολο. Οι βασικεε, social, email, phone ανοίγουν όλες ακαριαία. Οπότε και εδώ δεν νομίζω ότι θα έβλεπα διαφορά με 6.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Εγώ έχω 300, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει

 

Μιλάμε μόνο για το πόσες μπορεί να έχει ανά πάσα στιγμή φορτωμένες στη μνήμη

 

Αν πχ με 4gb, χωράει να έχει στη μνήμη τις πέντε τελευταίες εφαρμογές που έχεις τρέξει, με 8gb θα έχει στη μνήμη δέκα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 300, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει

 

Μιλάμε μόνο για το πόσες μπορεί να έχει ανά πάσα στιγμή φορτωμένες στη μνήμη

 

Αν πχ με 4gb, χωράει να έχει στη μνήμη τις πέντε τελευταίες εφαρμογές που έχεις τρέξει, με 8gb θα έχει στη μνήμη δέκα

 

300 εφαρμογες???

Τι σοι εφαρμογες εχεις που ειναι τοσες ρε συ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...