Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδια καλησπερα.Εχω μια ερωτηση σχετικη με τις ρυθμισεις φωτογραφιας.Το hdr το ρυθμιζουμε να ειναι παντα ενεργο ή επιλεγουμε την ενεργοποιση hdr.Δεν εχω καταλαβει τη διαφορα τους.

 

Με το "HDR+ ενεργό" ενεργοποιείται όταν χρειάζεται, ενώ με το "ενεργοποίηση HDR+" είναι μόνιμα ενεργοποιημένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επομενως τι μου προτεινετε ως ρυθμιση;βλεπω οτι οταν εχω τσεκαρισμενο το ενεργοποιηση hdr δε δημιουργει κινουμενες φωτο.Παραλληλα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει με τη μεταφορτωση φωτογραφιων. Edited by VasilissiD
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επομενως τι μου προτεινετε ως ρυθμιση;βλεπω οτι οταν εχω τσεκαρισμενο το ενεργοποιηση hdr δε δημιουργει κινουμενες φωτο.Παραλληλα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει με τη μεταφορτωση φωτογραφιων.

 

Δοκιμάζεις και τις δύο επιλογές και επιλέγεις αυτή που ταιριάζει καλύτερα στα δικά σου γούστα.

 

Όσον αφορά τη μεταφόρτωση, κάνει upload τις φωτογραφίες και video που τραβάς με τη συσκευή σου στο Google drive.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

επομενως τι μου προτεινετε ως ρυθμιση;βλεπω οτι οταν εχω τσεκαρισμενο το ενεργοποιηση hdr δε δημιουργει κινουμενες φωτο.Παραλληλα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει με τη μεταφορτωση φωτογραφιων.

Στο αυτόματο βάλτο για να μην έχει καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

επομενως τι μου προτεινετε ως ρυθμιση;βλεπω οτι οταν εχω τσεκαρισμενο το ενεργοποιηση hdr δε δημιουργει κινουμενες φωτο.Παραλληλα δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει με τη μεταφορτωση φωτογραφιων.

 

Δεν ξέρω τι γράφει όταν το έχεις στα ελληνικά, πάντως η λέξη "ενεργοποίηση" που λες, δεν είναι η σωστή απόδοση.

 

Η εφαρμογή έχει δύο ειδών HDR, το κανονικό (HDR+) που είναι γρήγορο και το HDR+ Enhanced (ενισχυμένο) που είναι θεωρητικά καλύτερο αλλά είναι λίγο πιο αργό.

 

Το HDR+ Enhanced θεωρητικά δίνει πιο ζωντανές φωτογραφίες με μεγαλύτερο δυναμικό εύρος, ιδίως στις περιπτώσεις που υπάρχει λιγότερο φως.

 

Όταν έχεις επιλεγμένο το HDR+ Enhanced όντως δεν έχεις επιλογή για κινούμενη φωτογραφία (motion photo)

 

Αν ενεργοποιήσεις μόνιμα το HDR+ από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής, δεν θα σου βγάζει το σχετικό κουμπί για επιλογή HDR+ Off/On/Enhanced όταν βγάζεις φωτογραφία.

 

Αν δεν το ενεργοποιήσεις, θα έχεις το κουμπί και θα διαλέγεις HDR+ Off/On/Enhanced

 

Εγώ δεν το έχω επιλεγμένο από τις ρυθμίσεις, έχω το κουμπί, το έχω μόνιμα στο HDR+ on, και σε σπάνιες περιπτώσεις το γυρνάω στο HDR+ Enhanced, και αφού βγάλω φωτό το ξαναγυρνάω στο HDR+ on.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση Νοεμβρίου βελτίωσε λιγο τον ήχο ή είναι ιδέα μου;;

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση Νοεμβρίου βελτίωσε λιγο τον ήχο ή είναι ιδέα μου;;

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τον ήχο δε έχω άποψη. Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι πηγαίνει πιο smooth γενικότερα, παρόλο που το έχω ψιλογεματο

 

Ξέρει κανείς αν μπορώ χωρίς root να κρατάω κάποιες εφαρμογές ανοιχτές στη ram? Για παράδειγμα θέλω ο dialer να είναι μόνιμα ανοιχτός.

 

Γίνεται?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα στην παρέα .σκευτομαι να πάρω το pixel 2 xl 128gb απο που μπορώ να το βρω σε καλή τιμή ..απ οτι βλέπω η τιμη του ειναι περίπου ιδια με το oneplus 6t ,εδω υπάρχει ενα δϊλημμα ..και την άποψή σας θελω ..αν και με ενδιαφέρει το ραδιόφωνο και οι ειδοποιήσεις με λεντ ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα έρθει μελλοντικά σε κάποια αναβάθμιση μόνιμα;; η πρέπει να την βρίσκουμε από κάπου συνέχεια να την κατεβάζουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα έρθει μελλοντικά σε κάποια αναβάθμιση μόνιμα;; η πρέπει να την βρίσκουμε από κάπου συνέχεια να την κατεβάζουμε;;

 

Λογικά θα αφήσουν κάποιο διάστημα αποκλειστικότητας στο 3, για να έχει και κάποιο κίνητρο κάποιος να πάρει το 3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λογικά θα αφήσουν κάποιο διάστημα αποκλειστικότητας στο 3, για να έχει και κάποιο κίνητρο κάποιος να πάρει το 3

 

Σωστό... Μικρό το κακό βέβαια μιας και μπαίνει ξεχωριστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστό... Μικρό το κακό βέβαια μιας και μπαίνει ξεχωριστά.
Ναι. Και λογικά για το port στα pixel οι αλλαγές ήταν ελάχιστες. Και η εφαρμογή είναι απόλυτα σταθερή.

 

Γιατί θυμάμαι παλαιότερα σε άλλες συσκευές, η μεταφορά της εφαρμογής Google camera είχε προβλήματα ευστάθειας, δεν δούλευαν όλα τα χαρακτηριστικά, απαιτούσε την ενεργοποίηση του camera 2 API η οποία ενεργοποίηση απενεργοποιούσε άλλα χαρακτηριστικά κλπ

 

Εδώ όλα δουλεύουν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα, μετά την έρευνα της Google, να βάλω μαύρο φόντο στο τηλέφωνο ώστε να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται το dark theme που έδωσαν στο 9. Ταυτόχρονα, όσες εφαρμογές διέθεταν dark theme το ενεργοποίησα. Λοιπόν, έχω να δηλώσω ότι είδα μεγάλη διαφορά στη μπαταρία σε σημείο να έχω σχεδόν 1 ώρα+ SOT. Ενδεικτικά παρακάτω ένα screenshot που δείχνει την μπαταρία από το 90% περίπου που είχα φορτίσει. Συνήθως, έπαιζα στις 6+++ άντε 7+ λίγο στη καλύτερη.964812439442fbc3500a679b271b5e0d.jpg736313272bbbb15791137bb7470fcc52.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα, μετά την έρευνα της Google, να βάλω μαύρο φόντο στο τηλέφωνο ώστε να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται το dark theme που έδωσαν στο 9. Ταυτόχρονα, όσες εφαρμογές διέθεταν dark theme το ενεργοποίησα. Λοιπόν, έχω να δηλώσω ότι είδα μεγάλη διαφορά στη μπαταρία σε σημείο να έχω σχεδόν 1 ώρα+ SOT. Ενδεικτικά παρακάτω ένα screenshot που δείχνει την μπαταρία από το 90% περίπου που είχα φορτίσει. Συνήθως, έπαιζα στις 6+++ άντε 7+ λίγο στη καλύτερη.964812439442fbc3500a679b271b5e0d.jpg736313272bbbb15791137bb7470fcc52.jpg

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Καλησπερα. Πως ενεργοποίησε το dark theme στις εφαρμογές ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Πως ενεργοποίησε το dark theme στις εφαρμογές ;;;

 

Εξαρτάται από την εκάστοτε εφαρμογή αν έχει dark theme στις ρυθμίσεις της, όπως το youtube για παράδειγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου παρατήρησες ότι το Google play service σου είναι στο ταβάνι??

Γιατί??

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Ναι το πρόσεξα. Πιθανόν να έκανε κάποια αναβάθμιση των services ή backup. Είναι τόσα πολλά πράγματα που χειρίζονται πλέον τα play services που απλά κάνω ένα restart.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσείς είστε ευχαριστημένοι με το ραμ μάνατζμεντ της συσκευής;

Επίσης το κινητό πάει ακόμα σφαίρα σαν την αρχή;

 

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εσείς είστε ευχαριστημένοι με το ραμ μάνατζμεντ της συσκευής;

Επίσης το κινητό πάει ακόμα σφαίρα σαν την αρχή;

 

Από θέμα software η συσκευή δεν έχει να φοβηθεί τίποτα... συνεπώς δεν τίθεται θέμα στους προβληματισμούς σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...