Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι τα περισσότερα έχουν να κάνουν με privacy και δικαιώματα εφαρμογών, location κτλ.

Είδες τίποτα άλλο ενδιαφέρον;

Με την τραγωδία του Android, το share μενού τι έκαναν τελικά; Πώς είναι;

 

Το share, μικρές αλλαγές σε UI, αλλά ανοίγει πολύ πολύ πιο γρήγορα το αναδυώμενο μενού.

Τώρα, γενικά έχω δει διάσπαρτα κάποιες μικροαλλαγές όπως για παράδειγμα το Now playing, ή το ποσοστό της μπαταρίας στην ambient screen είναι αλλού χωροταξικά..

Αν κρίνω από τις dp της Oreo και της Pie, στην 2 με 3 θα έρθουν οι πιο τρανταχτές αλλαγές σε UI.

 

Επίσης, το winbank και το alphawallet κρασάρουν πανηγυρικά :p

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στην 9 έχει αφαιρεθεί. Δεν ξέρω μήπως το δείχνει στα Dev settings. Επίσης υπάρχει λύση με άλλη εφαρμογή ή μέσω terminal αν γράψεις uptime

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι τετοιο.

Μπαινοντας στο about phone, σε ποια επιλογη το βρηκες?

 

Έχει αφαιρεθεί νομίζω στο Pie.

Μπορείς να το κάνεις με terminal emulator όπως έγραψε ο Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Το uptime το θυμάμαι και εγώ στο about. Τώρα τουλάχιστον με το update Μαρτίου δεν το βρίσκω και εγώ

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το πρωί την DP1 της Q, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα ακόμα, είδα 2-3 youtube videos με κάποια αρχικά σχόλια. Το μόνο που είδα, είναι πως δεν μπορείς να αλλάξεις από white σε dark mode. Ό,τι είχες σετάρει πριν την εγκατάσταση, με αυτό θα μείνεις μέχρι στην επόμενη DP. Οπότε, εγώ παντρεύομαι το dark, το οποίο είναι τέρμα μαύρο:D

 

Να σε ρωτήσω εάν εσείς κάποια εφαρμογή τράπεζας, εάν δουλεύουν οκ ?

Δηλαδή έχω της Alpha bank και της Revolut και θέλω να δουλεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι τετοιο.

 

Μπαινοντας στο about phone, σε ποια επιλογη το βρηκες?

Χμ

Μάλλον τότε σε μένα το έχει προσθέσει η custom rom1dbaf4ec7672d8cfd7dfd015a079526d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμ

Μάλλον τότε σε μένα το έχει προσθέσει η custom rom1dbaf4ec7672d8cfd7dfd015a079526d.jpg

 

Μαλλον, στην 9αρα μαμα στην ενημερωση Μαρτιου, αφαιρεθηκε. Δεν ξερω αν υπηρχε στις ενημερωσεις των προηγουμενων μηνων στην 9αρα, καθως οταν το ανοιξα ειχα βαρεθει να κανω ενημερωσεις απο τον Ιουλιο 2018 που ειχε μεσα και δεν ειχα προσεξει αν το ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 4g μόνιμα ανοιχτό και χρήση fb,Viber, messenger, Instagram και φωτεινότητα 70%+ βγάζω 3.5 ώρες οθονη.Πως το βλέπετε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που το φορτίζω με έναν απλό φορτιστή quick charge 3 γιατί δεν έχω το κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 4g μόνιμα ανοιχτό και χρήση fb,Viber, messenger, Instagram και φωτεινότητα 70%+ βγάζω 3.5 ώρες οθονη.Πως το βλέπετε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που το φορτίζω με έναν απλό φορτιστή quick charge 3 γιατί δεν έχω το κανονικό;

Γενικά δεν φαίνεται και πολύ

 

Ο φορτιστής δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα αποφόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 4g μόνιμα ανοιχτό και χρήση fb,Viber, messenger, Instagram και φωτεινότητα 70%+ βγάζω 3.5 ώρες οθονη.Πως το βλέπετε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που το φορτίζω με έναν απλό φορτιστή quick charge 3 γιατί δεν έχω το κανονικό;

 

Γενικά δεν φαίνεται και πολύ

 

Ο φορτιστής δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα αποφόρτισης

 

Με τόσο ψηλά την φωτεινότητα δεν το βλέπω και τόσο κακό το 3,5. Ειδικά αν είναι περισσότερο σε 4g παρά wifi η χρήση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα, τελευταια ενημερωση η google camera εφαρμογη εχει 2018. Δεν ειναι λιγο παραξενο η δεν εχει και τιποτα πχ για βελτιωση?
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα, τελευταια ενημερωση η google camera εφαρμογη εχει 2018. Δεν ειναι λιγο παραξενο η δεν εχει και τιποτα πχ για βελτιωση?

 

Νοέμβριο του 18.. Επίσης έχε κατά νου, πως πολλά fixes έρχονται στην camera μεσω των security updates κάθε μήνα.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ισως ερωτηση..αν εχεις ενεργοποιημενο το gps αλλα δεν δουλευεις καποια εφαρμογη που εχει να κανει με gps, τρωει μπαταρια? Η ακομα πιο απλα, το gps τρωει μπαταρια αν ειναι ενεργοποιημενο?
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ισως ερωτηση..αν εχεις ενεργοποιημενο το gps αλλα δεν δουλευεις καποια εφαρμογη που εχει να κανει με gps, τρωει μπαταρια? Η ακομα πιο απλα, το gps τρωει μπαταρια αν ειναι ενεργοποιημενο?

 

Θα έλεγα πως η λογική λέει ότι αν έχεις δώσει δικαιώματα σε κάποια εφαρμογή για την τοποθεσία και αυτή τρέχει στο background τότε το gps δουλεύει αφού το έχεις ενεργοποιημένο. Επίσης αφού δουλεύει κάτι λογικό είναι να καταναλώνει μπαταρία. Το κινητό έτσι και αλλιώς από πολλές εφαρμογές της google προσπαθεί "συνέχεια" να δει που είσαι. Άρα προφανώς και πάλι εδώ θα λειτουργεί. Αν και κατά πόσο αυτό μειώνει την μπαταρία σε σημείο που να θες να το κλείσεις δεν είναι κάτι αντικειμενικό. Σίγουρα κάτι καταναλώνει. Όπως καταναλώνει το BT ή το 4g κλπ. Ότι κλείνεις, τόσο περισσότερο θα κρατάει η μπαταρία.

 

Κατά την άποψη μου πάντα, το θέμα είναι να ξεφύγεις από αυτή την λογική. Το 70%, μην πω 90%, έτσι και αλλιώς πάντα θα είναι η οθόνη!! Η σωστή λογική, όπως το βλέπω εγώ, δεν είναι αν χάνω μπαταρία ή πόσο χάνω γενικά σαν τιμή και γενικά να μπαίνω στην λογική διαγωνισμού με τον ίδιο μου τον εαυτό πόσες περισσότερες ώρες θα βγάλω. Δεδομένα κάποια στιγμή το βράδυ θα πέσω για ύπνο και το πρωί θα ξυπνήσω. Σε αυτό το διάστημα προλαβαίνω να φορτίσω έτσι ώστε να ξεκινάω την μέρα μου στο 100%. Αυτό που κοιτάω λοιπόν είναι να μου βγάζει την μέρα άνετα, χρησιμοποιώντας όλες τις λειτουργίες που θέλω χωρίς καθυστέρηση, παράδειγμα 4g μόνιμα ανοιχτό και δεδομένα μόνιμα ανοιχτά, θα μπορούσα να το γυρνάω σε 2g ή να κλέινω τα δεδομένα όταν δεν τα χρειάζομαι.

Αυτό είναι που μετράει. Να φτάνεις σπίτι πριν κοιμηθείς και να μην έχεις ασχοληθεί αν η μπαταρία είναι στο 50% ή στο 20%. Σημασία έχει ότι έφτασες, άραξες και ήρθε η ώρα να κοιμηθείς και ακόμα δεν έκλεισε και το βάζεις για φόρτιση.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις, γιατι οταν ειμαι με δεδομενα φευγει το widget του καιρου που εχει ο launcher και οταν συνδεθω με wifi εμφανιζεται ξανα?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις, γιατι οταν ειμαι με δεδομενα φευγει το widget του καιρου που εχει ο launcher και οταν συνδεθω με wifi εμφανιζεται ξανα?
Θυμάμαι το είχες αναφέρει ξανά αυτό. Μετά από πόση ώρα σε δεδομένα στο κάνει? Γιατί εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Είμαι τώρα 3 ώρες σε δεδομένα και δεν έχω πρόβλημα.

Μήπως να έκανες ένα factory reset η να περάσεις την Ρομ από πάνω για να κάνεις hard reset?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι το είχες αναφέρει ξανά αυτό. Μετά από πόση ώρα σε δεδομένα στο κάνει? Γιατί εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Είμαι τώρα 3 ώρες σε δεδομένα και δεν έχω πρόβλημα.

Μήπως να έκανες ένα factory reset η να περάσεις την Ρομ από πάνω για να κάνεις hard reset?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Δεν παιζει να κανει factory για τον καιρο και μονο. Ανοιξα τα δικαιοματα στο google app και launcher για τοποθεσια, εκανα ενημερωση την εφαρμογη, μου βγηκε κανονικα ο καιρος μπροστα...αλλα απο τις 4 το απογευμα χθες μεχρι τις 12 το βραδυ που γυρισα σπιτι και ημουν με δεδομενα, δεν εμφανιστηκε...και μολις μπηκα σπιτι και συνδεθηκε με το wifi μου βγηκε κανονικα διπλα απο την ημερομηνια στην αρχικη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλείσει την επιλογή να χρησιμοποιεί data στο υπόβαθρο?

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλείσει την επιλογή να χρησιμοποιεί data στο υπόβαθρο?

 

Sent from my Pixel 2 XL

 

Οχι, δεν εχω αλλαξει κατι τετοιο σε περιορισμο δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το winbank και το alphawallet κρασάρουν πανηγυρικά :p

Μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει αν το TAP and PAY της ALPHA BANK και το alphawallet δουλεύουν.

Ήταν να το αγοράσω, αλλά μόλις είδα το ποστ αυτό κόλησα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει αν το TAP and PAY της ALPHA BANK και το alphawallet δουλεύουν.

Ήταν να το αγοράσω, αλλά μόλις είδα το ποστ αυτό κόλησα...

 

Εγώ ανέφερα πως δεν δουλεύουν στην beta της Q. Εάν έχεις stable, μια χαρά λειτουργούν.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει αν το TAP and PAY της ALPHA BANK και το alphawallet δουλεύουν.

Ήταν να το αγοράσω, αλλά μόλις είδα το ποστ αυτό κόλησα...

 

Με μαμα 9αρα, δουλευει κομπλε η αλφα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα πως δεν δουλεύουν στην beta της Q. Εάν έχεις stable, μια χαρά λειτουργούν.

:)Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είπα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...