Jump to content

LG Q6


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον κινητό, κάτι σαν G6 mini.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=454751

 

https://www.gsmarena.com/lg_q6-8756.php

 

Αν το έχει κανείς αναμένουμε ενυπωσεις.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το αγόρασα χθες και ειμαι ενθουσιασμενος.Δεν κολλαει και η οθονη ειναι εξαιρετικη.Ειχα το a3 2017 και ηθελα μεγαλυτερη οθονη χωρις μεγαλο μεγεθος κινητου.Ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το α3.Μονο μειον οτι δεν εχει αισθητηρα δαχτυλικου αποτυπωματος.Βέβαια το α3 ειχε εναν χαλια που δεν χρησιμοποιουσα και δεν μου είναι απολύτως απαραιτητος.Εχει face unlock .
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το έχω 2 μέρες και το πήρα με μεγάλη επιφύλαξη, γιατί δεν το είχα δει ποτέ από κοντά παρά μονο απο το ίντερνετ. Προβληματίστηκα εαν αξίζει γιατί τα περισσότερα σχόλια που διάβασα δεν ήταν ιδιαίτερα κολακευτικά. Όταν πήρα το κουτί στα χέρια μου η συσκευασία μου έβγαλε μια αίσθηση πολυτελείας, σαν να είχα κάτι πολύ ακριβό στα χέρια μου. Το κουτί μαύρο, ποιοτικό, και η συσκευή βαριά, μεταλλική? Πολύ καλά τυλιγμένη με ζελατίνα, μακρόστενο, σαν μαύρη σοκοφρετα, με ελαχιστα bezzel, αρκετά μικρό για 5,5σάρι, και με πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι. Μου έκανε εντύπωση πόσο τακτοποιημένα ήταν όλα στο κουτί, και έναν μαντηλάκι με το λογότυπό της LG για τον καθαρισμό της οθόνης από δαχτυλιες δέσποζε πάνω από το κινητό, όλα σε total black. Η συσκευασία ειχε εξτρα σε ενα αλλο κουτάκι και μια θήκη σιλικόνης που δεν την άνοιξα καν, μια που παράγγειλα άλλη, τύπου wallet επίσης από το e shop..

Τώρα για την συσκευή, εκπληκτική οθόνη, αρκετή τελικά αν και είχα σκοπό για μεγαλύτερη αλλα μια χαρά είναι, το Ui της LG πολύ όμορφο και με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.

Η μπαταρία με κλειστά τα πάντα δεν τελειώνει, αλλά με το WiFi ανοικτό μου φάνηκε να σωνετε κάπως γρήγορα. Βέβαια είναι πολύ αρχή για να την κρίνω. Για επιδόσεις δεν μπορω νσ μιλήσω, δεν παίζω παιχνίδια, δεν ξέρω αν είναι γρήγορο η αργό, γρήγορο μου φάνηκε. Πάντως πρόκειται για μια πολύ όμορφη συσκευή, που θυμίζει ναυαρχίδα στην αίσθησή, πολυτέλεια στο φουλ, τώρα αντοχή αξιοπιστία θα δείξει. Προς το παρόν δεν διέκρινα κάποιο μειονέκτημα, η έλλειψη δαχτυλικου αποτυπώματος δεν με πειράζει ούτε του notification led.

Link to comment
Share on other sites

Έχει always on οθόνη ;

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι γιατι είναι αξιοπρεπές για αυτά τα χρήματα που κοστίζει. εσείς που το έχετε ήδη απο επιδόσεις τι λέει? γιατι κανα 2 απαιτητικά παιχνιδια τα παίζω.. επίσης εντυπώσεις απο κάμερα, οθόνη κ μπαταρία? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Λέω ν' αρχίσω να κοιτάω για νέο κινητό. Έχω ένα LG G4 και πολύ θα ήθελα να πάω στο G6 αλλά είναι πολύ ακριβό για τα τωρινά μου δεδομένα.

Έβλεπα αυτό το κινητό καθώς επίσης και το LG K10 (2017) μιας και μου ταιριάζει πολυ η LG. Ποια η γνώμη σας για αυτό εδώ?

Το μόνο που με χαλάει είναι ότι πίσω είναι ίσιο και όχι κυρτό που με βόλευε πάρα πολυ στο χέρι. Σταμάτησε η εταιρεία να τα κάνει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες χρήση και στην τιμή των 222 ευρώ, (αγορά από e-shop) νομίζω ότι είναι παρά πολύ καλό δεδομένου ότι ήθελα μοντερνα σχεδιαση χωρίς μεγάλα bezzel, μεγάλη οθόνη και βολικό μέγεθος.

Η κάμερες όντως μπορεί να είναι μέτριες, αλλά σε αυτά τα λεφτά γύρω στα 200 ευρώ δεν μπορείς να τα έχεις όλα στον μέγιστο βαθμό.

Μπαταρία αρκετά καλή, ταχύτητα αν δεν είσαι παιχνιδακιας δεν θα σε προβληματίσει, μια χαρά γρήγορο ειναι, δεν θα παιζουμε με τα δευτερόλεπτα. Πάντως εγώ το προτιμησα από το κατά πολύ δυνατότερο xiaomi που παιζει στα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για αλλαγή απο Samsung J5 2016 είναι εντάξει το κινητό;;Στα 200€ στο Skroutz μου φάνηκε πολυ καλο,απλα θέλω να είναι καλύτερο απο το J5 σε ολα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, καποιος που το εχει παρει, μπορει να μου πει για την ακροαση με τον συνομιλητη, ειναι χαμηλη, ικανοποιητικη, δυνατη?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, καποιος που το εχει παρει, μπορει να μου πει για την ακροαση με τον συνομιλητη, ειναι χαμηλη, ικανοποιητικη, δυνατη?

 

Είναι σε πάρα πολύ καλο επίπεδο. Το κυριότερο ατού του τηλεφώνου είναι ότι ενώ είναι 5μισαρι δεν είναι παντόφλα, παραμένει κινητό σε ένα λογικό μέγεθος που βολεύει πολύ στην χρήση του. Και αυτό γιατί έχει ελάχιστα bezel. Φυσικά σε κάνα χρόνο το μιμηθούν και άλλοι, αλλά σε αυτά τα λεφτα δεν είναι πολλά σε αυτό το στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε πάρα πολύ καλο επίπεδο. Το κυριότερο ατού του τηλεφώνου είναι ότι ενώ είναι 5μισαρι δεν είναι παντόφλα, παραμένει κινητό σε ένα λογικό μέγεθος που βολεύει πολύ στην χρήση του. Και αυτό γιατί έχει ελάχιστα bezel. Φυσικά σε κάνα χρόνο το μιμηθούν και άλλοι, αλλά σε αυτά τα λεφτα δεν είναι πολλά σε αυτό το στυλ.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, μια ακομη ερωτηση αν δεν σου κανει κοπο: ο ηχος του τηλεφωνου ειναι δυνατος? ή επηρεαζεται που εχει το ηχειο πισω? δλδ το ακους καλα ή θελει προσπαθεια? επισης μιας και το εχεις, πως σου φαινεται η μπαταρια του?

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση, μια ακομη ερωτηση αν δεν σου κανει κοπο: ο ηχος του τηλεφωνου ειναι δυνατος? ή επηρεαζεται που εχει το ηχειο πισω? δλδ το ακους καλα ή θελει προσπαθεια? επισης μιας και το εχεις, πως σου φαινεται η μπαταρια του?

 

Η αλήθεια ειναι ότι δεν είμαι απαιτητρικός χρήστης. Δεν μπορώ να σε πάρω στο λαιμό μου. Εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Δεν παρατηρισα κάτι να με χαλάσει. Σούπερ το βρίσκω. Βέβαια πάντα αγοράζω κινητά, σχεδόν κάθε χρόνο δηλαδή μέχρι 250€ το πολύ. Παραπάνω το θεωρώ πεταμένα λεφτά άσχετα με τα οικονομικά του καθενός. LG είχα και στο παρελθόν και μου είχαν αφήσει πολυ καλές εντυπώσεις. Δεν πήρα το j7 2017 γιατί είχα Samsung και τα βαρέθηκα αφού πανω κάτω όλα είναι στο ίδιο στυλ. Επίσης στα ίδια λεφτά υπάρχει και το xiaomi που είναι πολύ πιο δυνατό αλλά δεν μου αρέσει σχεδιαστικά, μου κανει πιο κλασσικό. Το q6 μπορεί να έχει κάποιες ελλείψεις αλλά εμένα δεν με πειράζουν ούτε που είναι λίγο πιο αργό από άλλα κινέζικα. Οθόνη που μου αρέσει να είναι ωραία, Την έχω οπότε είμαι οκ. Μπαταρία πολύ καλή. Αν δεν ασχοληθείς καθόλου μπορεί να κρατήσει μια βδομάδα. Χωρίς πολλές κλήσεις και ίντερνετ εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

το είχα 2 μέρες (αγορασμένο για μέλος της οικογένειας) και πιστεύω ότι είναι ένα πολύ όμορφο και επαρκές κινητό για τα λεφτά του. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα στην κατηγορία, αν έκανε γύρω στα 160-180 θα ήταν must buy, αλλά για έναν απλό χρήστη, πιστεύω κλέβει τις εντυπώσεις, και τα κυριώτερα πράγματα τα κάνει καλά. Επίσης στα 215 ευρώ (πάει και λιγότερο) δίκαρτο και με κάρτα SD, είναι ότι πρέπει.

 

Δίνει και μία καλής ποιότητας διάφανη θήκη μαζί (μπήκε frosted Nilkiin όμως) αν δεν θέλετε άλλη.

 

Δοκίμασα λίγο VR και 360 με cardboard τύπου κατασκευή, και ήταν επαρκές. Σε ποιο πολύπλοκα πράγματα και παιχνίδια κόλλαγε λίγο, αλλά ήταν οκ για να πάρεις μία ιδέα, για μικρά παιδιά, και το ηχείο μια χαρά.

 

σημείωση, έχω G6, και το Q6 μου φάνηκε ελαφρώς ποιο όμορφο, και βολικό στο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Το κινητό το έχουμε παραγγείλει για να αλλλαξουμε το G3, με τιμή σουπέρ 126 ευρώ από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα, πείτε μου παιδιά αν τελικά αναβαθμίζεται στην έκδοση 8.0 και τι άλλο νεώτερο έχουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το κινητό όντως έχει αναβαθμιστεί στην έκδοση 8.0 και έχει όντως καλύτερα χρώματα και οθόνη, φυσικά διαθέτει συντομεύσεις στο μενού και να ρωτήσουμε μήπως πάρει κι άλλη αναβάθμιση δεδομένου ότι αποτελεί πολύ καλό κινητό με χαμηλό κόστος....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Θα έρθει αναβάθμιση για την 9.0 ή να το πουλήσω θέλω να ξέρω αν και βλέπω ότι έρχονται κανονικά αναβαθμίσεις ασφαλείας...ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...