Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους για το mate 10 pro

Έχω το htc u11 dual 4/64 είμαι ευχαριστημένος από όλα εκτός από τη μπαταρία και τα bezels. Όποτε άρχισα να κοιτάω προς τα εδώ τώρα που είναι σε πιο λογική τιμή

Οι ερωτήσεις μου είναι και λέγοντας ότι χρήση είναι καθαρά επαγγελματική με πολύ ομιλία και μειλς

1) θα είναι όντως αισθητή η διαφορά στη μπαταρία? ( τώρα από τις 7 το πρωί με 100% στις 3 το μεσημέρι είμαι στο 40% )

2) από λήψη σήματος πως είναι γιατί τώρα είμαι σουπερ και με ενδιαφέρει πολύ

3) ποιότητα κλήσης?

4) η κάμερα ? ( στο doxmark το βγάζει καλύτερο με 97 πόντους , ισχύει?)

5) bt, wifi, gps απροβλημάτιστα?

6) τα ηχεία απο τι διαβάζω δεν είναι καλά , ισχύει?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Ευχαριστώ πολύ

 

Σε όλα αυτά που λες είναι πάρα πολύ καλό, εκτός από το ηχείο που είναι απλά καλό για μένα. Είναι το κινητό που ψηφίστηκε καλυτερο του 2017 από site όπως το androidauthority, θα βρεις πολλά reviews που συζητάνε αυτά που ρωτάς. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πλέον είναι λίγο παλιό με ότι αυτό σημαίνει για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις. Βγήκε το P20 pro και μετά το P20 mate pro που είναι τα καλύτερα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά που λες είναι πάρα πολύ καλό, εκτός από το ηχείο που είναι απλά καλό για μένα. Είναι το κινητό που ψηφίστηκε καλυτερο του 2017 από site όπως το androidauthority, θα βρεις πολλά reviews που συζητάνε αυτά που ρωτάς. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πλέον είναι λίγο παλιό με ότι αυτό σημαίνει για τις μελλοντικές αναβαθμίσεις. Βγήκε το P20 pro και μετά το P20 mate pro που είναι τα καλύτερα της εταιρείας.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Το ότι είναι παλιο είναι μειονέκτημα αλλά από την άλλη γιαυτο και κοστίζει 400€ και όχι τα διπλά. Φαντάζομαι θα πάρει την 9 και τέλος, ε?

όσον αφορά το dual αν το έχει κάνεις , έχουν ξεχωριστό ήχο κλήσης ή χρώμα ? γενικά πως είναι η λειτουργία dual?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Το ότι είναι παλιο είναι μειονέκτημα αλλά από την άλλη γιαυτο και κοστίζει 400€ και όχι τα διπλά. Φαντάζομαι θα πάρει την 9 και τέλος, ε?

όσον αφορά το dual αν το έχει κάνεις , έχουν ξεχωριστό ήχο κλήσης ή χρώμα ? γενικά πως είναι η λειτουργία dual?

 

Λογικά θα πάρει και την επόμενη.. Αφού ξεκίνησε με την 8..γιατι να μην πάρει δεύτερη αναβάθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάρει και την επόμενη.. Αφού ξεκίνησε με την 8..γιατι να μην πάρει δεύτερη αναβάθμιση..

Όχι λογικά αλλά σίγουρα.

Τρέχει ήδη beta για το τηλέφωνο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάρει και την 10..οχι μόνο την 9..αφου το mate 9 θα πάρει την pie απλά αργοτερα

Αυτό λογικά...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Το έδωσα χθες το Mate και πήγα σε mi8 από infoquest στο υπέροχο μπλε χρώμα.

Από τις λίγες φορές που κράτησα κινητό 6 μήνες.

Πρώτες εντυπώσεις λίγο καλύτερη οθόνη το mi8,κάμερα αρκετά καλύτερη σε όλες τις συνθήκες όπως και το βίντεο το mi8.

Σαν ταχύτητα τουλάχιστον 2 σκάλια πάνω το mi8 που δεν το περίμενα.

Όσον αφορά το ηχείο λίγο καλύτερο το Mate αλλά στον ήχο από τα ακουστικά καλύτερο το mi8.

Αυτά προς το παρών! :)

 

Mi 8 Power be with you

 

Γελαω με τα τουλαχιστον 2 σκαλια πανω του mi8 παντως. Προχτες ειχα διπλα διπλα το mate 10pro με το pocophone και σιγα τις τρομερες διαφορες. Ακομα και σε μερικες εφαρμογες που ανοιγαμε στα γρηγορα,τιποτα το φοβερο και αξιο αναφορας.

Μονο αν ηταν διπλα με κανενα oneplus6t ή κανα sony που εχουν πολυ ελαφρια Ui να μπορουσε καποιος να νιωσει μια μικρη διαφορα στο ρολλαρισμα των κινητων.

 

Επισης τι εννοεις ηχειο?Το mate 10 pro εχει στερεο ηχεια και οχι ενα στο κατω μερος οπως το mi8.

Παντως μου προκαλει εντυπωση πως εκανες παραπονα κατι σελιδες πιο πισω οτι σε χαλαγε η huawei στο κομματι των αναβαθμισεων και πηγες σε αλλη παρομοια εταιρεια στο κομματι αυτο γιατι και το mi8 δεν τα παει καλυτερα στις αναβαθμισεις.

 

Για τα περι καμερας δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν το εχω δουλεψει,αλλα αμφιβαλλω αν οι διαφορες με γυμνο ματι ειναι τοσο μεγαλες.

 

Μακαρι να το χαρεις το νεο κινητο αλλα οι υπερβολες για να δικαιολογηθει η νεα αγορα δεν νομιζω οτι βοηθανε καπου.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάρει και την 10..οχι μόνο την 9..αφου το mate 9 θα πάρει την pie απλά αργοτερα

 

Εγώ πάλι προτιμώ τις .1 αντί για τις .0 ! :rolleyes:

 

Καλησπέρα παιδιά. Το έδωσα χθες το Mate και πήγα σε mi8 από infoquest στο υπέροχο μπλε χρώμα.

Από τις λίγες φορές που κράτησα κινητό 6 μήνες.

Πρώτες εντυπώσεις λίγο καλύτερη οθόνη το mi8,κάμερα αρκετά καλύτερη σε όλες τις συνθήκες όπως και το βίντεο το mi8.

Σαν ταχύτητα τουλάχιστον 2 σκάλια πάνω το mi8 που δεν το περίμενα.

Όσον αφορά το ηχείο λίγο καλύτερο το Mate αλλά στον ήχο από τα ακουστικά καλύτερο το mi8.

Αυτά προς το παρών! :)

 

Mi 8 Power be with you

 

Ωραίος, ρε φίλε! Καινούργιο? Μετέχειρο? Και πόσο αν επιτρέπεται?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

OK δε διαφωνώ. Απλά ρωτάω αν έχει πάρει κάποιο αντίστοιχο Kit κάποιος από εδώ.

 

το ίδιο έχω πάρει το κράτησα έπαιξα λίγο το έδωσα δωράκι σε έναν φίλο που έχει τρελα με τέτοια παιχνιδάκια (αν και αυτός το ίδιο ξενέρωσε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μία ερώτηση σχετικά με την οθόνη του κινητού μας.

Υπάρχει σε όλους αυτή η αλλαγή χρώματος στην οθόνη όταν το κοιτάμε από πολύ πλάγια; Δε ξέρω αν αυτό είναι το rainbow effect που λένε, εμένα πάντως μου εμφανίζει διάφορα χρώματα ροζ μπλε κτλ.

Και αν ναι, διορθώνεται με κάποιο τρόπο όπως ειδικό γυαλί;

 

Επίσης θα μου άρεσε να μη γυαλίζει τόσο πολύ η οθόνη, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε γυαλί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης με την 156 όσοι την βάλατε παρατηρείτε να μην επιτρέπεται οι συντομεύσεις σε ορισμένες εφαρμογές οταν τις πατάμε για λίγο;

Για παράδειγμα στο playstore με αυτό το τρόπο έμπαινα κατευθείαν στις ενημερώσεις αντί να με πάει στην αρχική της εφαρμογής.

Δε δουλεύει ούτε στο LinkedIn, ούτε στο YouTube, ούτε στο Samsung Internet και πουθενά αλλού εκτός των επαφών και των μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μία ερώτηση σχετικά με την οθόνη του κινητού μας.

Υπάρχει σε όλους αυτή η αλλαγή χρώματος στην οθόνη όταν το κοιτάμε από πολύ πλάγια; Δε ξέρω αν αυτό είναι το rainbow effect που λένε, εμένα πάντως μου εμφανίζει διάφορα χρώματα ροζ μπλε κτλ.

Και αν ναι, διορθώνεται με κάποιο τρόπο όπως ειδικό γυαλί;

 

Επίσης θα μου άρεσε να μη γυαλίζει τόσο πολύ η οθόνη, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε γυαλί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης με την 156 όσοι την βάλατε παρατηρείτε να μην επιτρέπεται οι συντομεύσεις σε ορισμένες εφαρμογές οταν τις πατάμε για λίγο;

Για παράδειγμα στο playstore με αυτό το τρόπο έμπαινα κατευθείαν στις ενημερώσεις αντί να με πάει στην αρχική της εφαρμογής.

Δε δουλεύει ούτε στο LinkedIn, ούτε στο YouTube, ούτε στο Samsung Internet και πουθενά αλλού εκτός των επαφών και των μηνυμάτων.

 

Στο store και στα Google services μόλις το δοκίμασα και δουλεύουν κανονικά. YouTube όχι, linkedln δεν έχω.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στο store και στα Google services μόλις το δοκίμασα και δουλεύουν κανονικά. YouTube όχι, linkedln δεν έχω.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

 

Λύθηκε κλείνοντας την αρχική σελίδα huawei. Πλέον δουλεύει παντού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μία ερώτηση σχετικά με την οθόνη του κινητού μας.

Υπάρχει σε όλους αυτή η αλλαγή χρώματος στην οθόνη όταν το κοιτάμε από πολύ πλάγια;

 

Το effect αυτό είναι από την προστασία που έχεις.

 

Για το άλλο θέμα κάνεις το εξής:

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές και ειδοποιήσεις - Εφαρμογές - Αρχική σελίδα Huawei - Αποθηκευτικός χώρος - Εκκαθάριση δεδομένων

Θα σου κάνει reset την κεντρική οθόνη και θα πρέπει να την ξανάστήσεις

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το effect αυτό είναι από την προστασία που έχεις.

 

Για το άλλο θέμα κάνεις το εξής:

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές και ειδοποιήσεις - Εφαρμογές - Αρχική σελίδα Huawei - Αποθηκευτικός χώρος - Εκκαθάριση δεδομένων

Θα σου κάνει reset την κεντρική οθόνη και θα πρέπει να την ξανάστήσεις

 

Δεν έχω καμία προστασία στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία προστασία στην οθόνη.

 

Ούτε την εργοστασιακή μεμβράνη;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ούτε την εργοστασιακή μεμβράνη;

 

Ούτε. Δεν είμαι υπέρ γενικά των γυαλιών κτλ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το effect αυτό το κάθε και στης συζύγου το Samsung a5 2016 που έχει και νομίζω έχει amoled οθόνη και αυτό. Μήπως είναι φυσιολογικό όπως νόμιζα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε. Δεν είμαι υπέρ γενικά των γυαλιών κτλ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το effect αυτό το κάθε και στης συζύγου το Samsung a5 2016 που έχει και νομίζω έχει amoled οθόνη και αυτό. Μήπως είναι φυσιολογικό όπως νόμιζα από την αρχή.

 

Ακριβώς σε τι βαθμό σου το κάνει δεν μπορώ να ξέρω αλλά εφόσον το βλέπεις και σε άλλη συσκευή με amoled τότε είναι της οθόνης. Εμένα κάνει ένα μικρό από την γυάλινη προστασία.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς σε τι βαθμό σου το κάνει δεν μπορώ να ξέρω αλλά εφόσον το βλέπεις και σε άλλη συσκευή με amoled τότε είναι της οθόνης. Εμένα κάνει ένα μικρό από την γυάλινη προστασία.

 

https://flic.kr/p/29L3V4Q

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά δεν το βλέπω ενοχλητικό γιατί ποτέ δεν θα κάτσω από τέτοια κλίση να το δουλέψω αλλά καταλαβαίνω ότι είπες μήπως έχει πρόβλημα. Αφού όπως είπες το κάνει και το Samsung με την amoled τότε όλα οκ αλλά για να ηρεμισεις δες και σε άλλες amoled συσκευές.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το βλέπω ενοχλητικό γιατί ποτέ δεν θα κάτσω από τέτοια κλίση να το δουλέψω αλλά καταλαβαίνω ότι είπες μήπως έχει πρόβλημα. Αφού όπως είπες το κάνει και το Samsung με την amoled τότε όλα οκ αλλά για να ηρεμισεις δες και σε άλλες amoled συσκευές.

 

Συμφωνώ ότι δε θα κάτσω ούτε κι εγώ να δω από τέτοια κλίση να το δω. Δεν ενοχλεί στη χρήση.

Αυτό όμως δεν μου το έκανε στο s6 edge που είχα.

Και απλά ρωτάω αν το έχουν κι άλλοι το ίδιο φαινόμενο.

Κυρίως από περιέργεια το ψάχνω. Μπορεί πχ εμένα να είναι κακή φουρνιά οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Κι εμενα το κανει μπορω να πω σε μια αποχρωση ετσι λιγο μωβ κιτρινο... αλλα πραγματικα πρεπει να το πας σχεδον επιπεδο!

Και αν θυαμμαι καλα το εχω δει γενικα και σε αλλες συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δε θα κάτσω ούτε κι εγώ να δω από τέτοια κλίση να το δω. Δεν ενοχλεί στη χρήση.

Αυτό όμως δεν μου το έκανε στο s6 edge που είχα.

Και απλά ρωτάω αν το έχουν κι άλλοι το ίδιο φαινόμενο.

Κυρίως από περιέργεια το ψάχνω. Μπορεί πχ εμένα να είναι κακή φουρνιά οθόνης.

 

Το κάνει όπως είπα και σε μένα αλλά πρέπει να είσαι στις 15 μοίρες με άσπρο φόντο και στη μέγιστη φωτεινότητα για να πεις ότι είναι "ενοχλητικό"

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτοχο; συσκευής εδώ και δύο μέρες, βρίσκω την απόδοση των ηχείων πολύ ικανοποιητική.

Εάν δεν διάβαζα σχολια εδώ μέσα για αδύναμα ηχεία, δεν θα καταλάβαινα κάτι.

Κατά τα άλλα η συσκευή είναι πυ δυνατή και όμορφη.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ τις .1 αντί για τις .0 ! :rolleyes:

 

 

 

Ωραίος, ρε φίλε! Καινούργιο? Μετέχειρο? Και πόσο αν επιτρέπεται?

 

Καλημέρα. Το έκανα ανταλλαγή συν 50 ευρώ από μέρους μου.

Ενός μήνα κινητό από κωτσοβολο σε μπλε χρώμα :)

 

Γελαω με τα τουλαχιστον 2 σκαλια πανω του mi8 παντως. Προχτες ειχα διπλα διπλα το mate 10pro με το pocophone και σιγα τις τρομερες διαφορες. Ακομα και σε μερικες εφαρμογες που ανοιγαμε στα γρηγορα,τιποτα το φοβερο και αξιο αναφορας.

Μονο αν ηταν διπλα με κανενα oneplus6t ή κανα sony που εχουν πολυ ελαφρια Ui να μπορουσε καποιος να νιωσει μια μικρη διαφορα στο ρολλαρισμα των κινητων.

 

Επισης τι εννοεις ηχειο?Το mate 10 pro εχει στερεο ηχεια και οχι ενα στο κατω μερος οπως το mi8.

Παντως μου προκαλει εντυπωση πως εκανες παραπονα κατι σελιδες πιο πισω οτι σε χαλαγε η huawei στο κομματι των αναβαθμισεων και πηγες σε αλλη παρομοια εταιρεια στο κομματι αυτο γιατι και το mi8 δεν τα παει καλυτερα στις αναβαθμισεις.

 

Για τα περι καμερας δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν το εχω δουλεψει,αλλα αμφιβαλλω αν οι διαφορες με γυμνο ματι ειναι τοσο μεγαλες.

 

Μακαρι να το χαρεις το νεο κινητο αλλα οι υπερβολες για να δικαιολογηθει η νεα αγορα δεν νομιζω οτι βοηθανε καπου.

 

Καλημέρα φίλε fulgore1.

Στο θέμα ταχύτητας δεν το περίμενα αλλά έτσι είναι τα πράματα

Όσοι με ξέρουν προσωπικά ξέρουν και πόσο αντικείμενικος είμαι.

Πχ στο mate είχα lag στο bubble του messenger όταν ανοίγε έκλεινε και όπως επίσης lag όταν έκανα swipe προς τα δεξιά για να ανοίξει το Google now στο Nova όπως και διάφορα άλλα.

Ένα άλλο είναι ότι στο mate είχα τα animations στο 0.5 και στο mi8 στο 1 και το mi8 ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές.

Γενικά το mi8 τρέχει νερό στα επίπεδα του oneplus(είχα oneplus 5 πριν το Mate)

Τα είχα είναι το ίδιο καλά και στα δύο κινητά απλά χάνεις αυτό το immersion του stereo που υπήρχε το Mate.

Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις χθες πήρα update(patch Οκτωβρίου) και διάφορα άλλα καλούδια και fixes.

Πριν το update είχα patch Σεπτεμβρίου ενώ στο mate ήμουν στου Αυγούστου.

Πότε δεν θα έμπαινα σε θέση να δικαιολογήσω την νέα μου αγορά και δεν υπάρχει λόγος να το κάνω

Ναι υστερεί το mi8 σε κάποια σημεία (ir blaster, αδιαβροχοποιηση, μόνοχρωμο led) τα οποία όμως να είναι λόγος να μην το προτιμήσεις έναντι του Mate.

Και τέλος να αναφέρω για την μπαταρία που με 3400 το mi8 είναι μέχρι στιγμής κάλυτερο από το Mate σε sot και είμαι πολύ απαιτητικός χρήστης (δουλεύω περίπου 100 εφαρμογές συν όλες τις ενεργοβόρες)

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post.

 

 

 

Mi 8 Power be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...