Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το πρόβλημα της μη ενημέρωσης των widget, επικοινώνησα με την Huawei Hellas αναφέροντας το πρόβλημα.

Η απάντησή τους ήταν ότι το πρόβλημα είναι με τον developer του Widget όπου δεν έχει κάνει τις απαραίτητες αλλαγές ώστε να δουλεύει σωστά με το τηλέφωνό μας. Ζήτησα λοιπόν να μου στείλουν ποιες είναι οι αλλαγές που πρέπει να κάνει ο developer, ώστε να τις επικοινωνήσω. Η απάντηση της Huawei ήταν ότι δεν έχουν documentation ούτε έχουν προγραμματίσει κάποιο σχετικό κείμενο οδηγιών. Τα συμπεράσματα δικά σας, για το τι ακριβώς φταίει :)

 

Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω το forum, για όποιον χρησιμοποιεί κάποιο calendar widget, ότι το "Your Calendar Widget" έκανε ένα update χτες, όπου μπορείς να κάνεις disable το scrolling στο widget (στο XDA forum έχει αναφερθεί ότι τα widgets που δεν δουλεύουν είναι τα scrollable).

Δοκιμάζω λοιπόν το widget αυτό από χτες με αυτή την επιλογή και φαίνεται ότι δουλεύει μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα. Ενημερώνω λοιπόν, σε περίπτωση λοιπόν που κάποιος φίλος χρειάζεται ένα τέτοιο widget.

Αυτό με τα widget είναι απαράδεκτο. Εγώ νομίζω είναι θέμα developer. Της Google τα widget του ημερολόγιου δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα widgets, είχα εγκαταστήσει 3 διαφορετικά, για ημερολόγιο και στα 3 συνέβαινε ακριβώς το ίδιο μετά από λίγο, σταματούσαν να ενημερώνονται. Επικοινώνησα με τα αντίστοιχα support του κάθε widget και σε όλες τις περιπτώσεις μου λέγανε ότι φταίει το λειτουργικό του Mate. Παραθέτω και την απάντηση του support από το Business Calendar 2 (με πάνω από 1 εκ. downloads)

"thanks for your mail.

 

We've been investigating the situation and it turned out the problem is not caused by BC, but by the EMUI installed on the Huawei devices. Apparently Huawei wanted to fix the system internal problems with the B127 update, but they failed. Given that not only BC widgets, but also other scrollable widgets are affected, we need to wait for an update. The fact that, no other devices with Oreo (but Huawei obviously) are affected confirm the EMUI problem. Unfortunately so far we haven been able to find any workaround on our end. As you can see here:

 

https://forum.xda-developers.com/mate-10/how-to/widgets-stop-updating-t3703572/page4

 

the problem has been reported fro various scrollable widgets. We keep on looking, even though we suspect we need to wait for another system update. Right now we can only encourage you to use the non-scrollable widgets. Sorry for any inconvenience!"

 

Τι να πω όμως, δεν ξέρω και ποιον να πιστέψω. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η 137 approved από ff.

 

This update adds a feature that lets you turn on your screen with Google Assistant, adds badge notifications for missed calls and unread messages, and integrates Google security patches for improved system security.

[What's new]

Adds a feature that lets you turn on your screen with Google Assistant.

Adds badge notifications for missed calls and unread messages.

[Optimizations]

Improves system security with Google security patches released in March 2018.

Update notes:

1. This update will not erase your personal data, but we recommend that you back up any important data before updating.

2. If you experience any issues during the update, please call the Huawei customer service hotline in the warranty card or visit an authorized Huawei service center for assistance.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η 137 approved από ff.

 

This update adds a feature that lets you turn on your screen with Google Assistant, adds badge notifications for missed calls and unread messages, and integrates Google security patches for improved system security.

[What's new]

Adds a feature that lets you turn on your screen with Google Assistant.

Adds badge notifications for missed calls and unread messages.

[Optimizations]

Improves system security with Google security patches released in March 2018.

Update notes:

1. This update will not erase your personal data, but we recommend that you back up any important data before updating.

2. If you experience any issues during the update, please call the Huawei customer service hotline in the warranty card or visit an authorized Huawei service center for assistance.

 

Την περασα μολις, τωρα αν εχει διαφορα σε τπτ θα δειξει με τις μερες

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αν έχεις κάνει προσπάθεια να κατεβάσεις από αυτή την εφαρμογή ,πήγαινε από διαχείριση αρχείων στον εσωτερικό χώρο του κινητού και βρες ένα φάκελο hwff. Σβήσε ότι έχει μέσα .

 

Μετά πας στο WiFi που είσαι συνδεδεμένος κ πατάς πάνω του . Ενεργοποίησε τις επιλογές σύνθετων επιλογών. Από κάτω εκεί που λέει αυτοματο κάντο μη αυτόματο . Θα σου βγάλει ένα μενού. Στο πρώτο γράφεις localhost και στο δεύτερο 8080. Κάνεις αποθήκευση .Μετά πας στην εφαρμογή ff και βρίσκεις την full ota bl29 ( εμένα είναι δεύτερη επιλογή από πάνω ) . Πατάς μέσα και πας να επιλέξεις in app proxy . Μετά φεύγεις από κει κ πας να ψάξεις για νέα ενημέρωση . Λογικά αν τα έκανες σωστά θα στην βγάλει και θα στην κατεβάσει .

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αν έχεις κάνει προσπάθεια να κατεβάσεις από αυτή την εφαρμογή ,πήγαινε από διαχείριση αρχείων στον εσωτερικό χώρο του κινητού και βρες ένα φάκελο hwff. Σβήσε ότι έχει μέσα .

 

Μετά πας στο WiFi που είσαι συνδεδεμένος κ πατάς πάνω του . Ενεργοποίησε τις επιλογές σύνθετων επιλογών. Από κάτω εκεί που λέει αυτοματο κάντο μη αυτόματο . Θα σου βγάλει ένα μενού. Στο πρώτο γράφεις localhost και στο δεύτερο 8080. Κάνεις αποθήκευση .Μετά πας στην εφαρμογή ff και βρίσκεις την full ota bl29 ( εμένα είναι δεύτερη επιλογή από πάνω ) . Πατάς μέσα και πας να επιλέξεις in app proxy . Μετά φεύγεις από κει κ πας να ψάξεις για νέα ενημέρωση . Λογικά αν τα έκανες σωστά θα στην βγάλει και θα στην κατεβάσει .

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσουμε και αν ναι πως λέγεται αν όχι μπορείς να μας βοηθήσεις βήμα βήμα που βρίσκεται ο φάκελος που σβήνουμε τα αρχεία
Link to comment
Share on other sites

Στο ημερολόγιο που έχει από μόνο του μέσα το κινητό δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιο "event" και να έχει ειδοποίηση την προηγούμενη μέρα ή κάποιες μέρες πριν; Τι να το κάνω να με ειδοποιεί την ίδια μέρα.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσουμε και αν ναι πως λέγεται αν όχι μπορείς να μας βοηθήσεις βήμα βήμα που βρίσκεται ο φάκελος που σβήνουμε τα αρχεία
Firmware finder λέγεται από play store

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Το προηγούμενο Σάββατο αποφάσισα να πάρω κι εγώ το mate 10 pro dual αφήνοντας τα honor μετά από μία μακροχρόνια σχέση. Από την Κυριακή παρατήρησα ότι για ένα χρονικό διάστημα χάθηκαν τα δεδομένα δικτύου από την sim1 (Vodafone) που χρησιμοποιώ για ίντερνετ, αλλά με 2 επανεκκινησεις έστρωσε. Να πω ότι με το που άνοιξα για πρώτη φορά την συσκευή έγινε αναβάθμιση σε c432. Σήμερα λοιπόν το πρωί ενώ όλα λειτουργούσαν καλά, ξαφνικά ξαναχαθηκε το σήμα το οποίο δεν επανήλθε ποτέ. Άλλαξα τις ρυθμίσεις ίντερνετ του παροχου κατόπιν επικοινωνίας, έκανα διάφορες ενέργειες αλλά τίποτα. Να προσθέσω πως οι sim είναι καινούργιες κι αυτές, το Σάββατο τις αντικατεστησα. Έβαλα την sim στην slot2 αλλά και πάλι δεν είχα σήμα. Ή άλλη sim που είναι cosmote λειτουργεί κανονικά και στις 2 slot. Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω την sim σε παλιά συσκευή και προς εκπληξη μου λειτουργούσε κανονικά. Την ξαναέβαλα στο mate, χωρίς όμως να προσθέσω την άλλη sim, και όντας με μία μόνο sim δούλευε πάλι κανονικά... Τι μπορεί να φταίει, απελπισία με έχει πιάσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βλέπω την πρώτη διόρθωση, στην 137. Οι ρυθμίσεις μένουν ακόμα και μετά απο restart. Δλδ, το object tracking παραμένει. Επίσης, αν είμαι στην επιλογή HDR πχ και κάνω restart, θα με πάει πάλι στο HDR όταν την ξανανοίξω...

 

 

Edit: Μιλάω για την κάμερα.

 

Θα επανέλθω αν βρω και άλλες διορθώσεις...

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Είναι εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσουμε και αν ναι πως λέγεται αν όχι μπορείς να μας βοηθήσεις βήμα βήμα που βρίσκεται ο φάκελος που σβήνουμε τα αρχεία

Firmware finder apo playstore

Bla-l29

Επιλέγεις το πρώτο firmware κατά σειρά

 

Get an update through proxy dns

Register update

Copy dns address

Change dns

 

Ένα ένα όλα τα παραπάνω βήματα και κρατώντας ανοιχτό το Firmware finder πας

Στο update menu του κινητού και θα στο εμφανισει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.androidauthority.com/huawei-mate-10-update-p20-ai-scene-recognition-849807/

Αναμένουμε την 8.1 σύμφωνα με τα λεγόμενα του ριζογκοφρέτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Το προηγούμενο Σάββατο αποφάσισα να πάρω κι εγώ το mate 10 pro dual αφήνοντας τα honor μετά από μία μακροχρόνια σχέση. Από την Κυριακή παρατήρησα ότι για ένα χρονικό διάστημα χάθηκαν τα δεδομένα δικτύου από την sim1 (Vodafone) που χρησιμοποιώ για ίντερνετ, αλλά με 2 επανεκκινησεις έστρωσε. Να πω ότι με το που άνοιξα για πρώτη φορά την συσκευή έγινε αναβάθμιση σε c432. Σήμερα λοιπόν το πρωί ενώ όλα λειτουργούσαν καλά, ξαφνικά ξαναχαθηκε το σήμα το οποίο δεν επανήλθε ποτέ. Άλλαξα τις ρυθμίσεις ίντερνετ του παροχου κατόπιν επικοινωνίας, έκανα διάφορες ενέργειες αλλά τίποτα. Να προσθέσω πως οι sim είναι καινούργιες κι αυτές, το Σάββατο τις αντικατεστησα. Έβαλα την sim στην slot2 αλλά και πάλι δεν είχα σήμα. Ή άλλη sim που είναι cosmote λειτουργεί κανονικά και στις 2 slot. Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω την sim σε παλιά συσκευή και προς εκπληξη μου λειτουργούσε κανονικά. Την ξαναέβαλα στο mate, χωρίς όμως να προσθέσω την άλλη sim, και όντας με μία μόνο sim δούλευε πάλι κανονικά... Τι μπορεί να φταίει, απελπισία με έχει πιάσει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Welcome to the club... Εμένα το κάνει όταν αλλάζω δεδομένα στην δεύτερη sim. Βασικά μου το έκανε την πρώτη μέρα όταν το δούλεψα με 2 sim και μετά δούλευε κανονικά. Τώρα τελευταία του ήρθε πάλι η ανωμαλία αυτή. Ο μόνος σίγουρος τρόπος που έχω βρει είναι να κλείσω την sim που δεν θέλω για δεδομένα και μετά επανεκκίνηση. Μετά την ανοίγεις πάλι άμα θες. Δεν χάνει πια τα δεδομένα. Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή huawei δηλαδή...{copy paste η απάντηση που είχα δώσει πάλι}

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί έστω προσωρινά. Αλλιώς ας έπαιρνα μονοκαρτο καλύτερα αν ήταν να λειτουργώ μόνο μία κάρτα, ξέρω γω...
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βλέπω την πρώτη διόρθωση, στην 137. Οι ρυθμίσεις μένουν ακόμα και μετά απο restart. Δλδ, το object tracking παραμένει. Επίσης, αν είμαι στην επιλογή HDR πχ και κάνω restart, θα με πάει πάλι στο HDR όταν την ξανανοίξω...

 

 

Edit: Μιλάω για την κάμερα.

 

Θα επανέλθω αν βρω και άλλες διορθώσεις...

 

Καλησπέρα. Θα μπορούσες μήπως να δεις αν έχει διορθωθεί το θέμα με τα widgets (scrollable) που δεν γίνονται update?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσες μήπως να δεις αν έχει διορθωθεί το θέμα με τα widgets (scrollable) που δεν γίνονται update?

 

Προσωπικά 2 τέτοια widget έχω (Google Calendar και SeriesGuide) και σ αυτά τα δύο δεν το είχα ποτέ το πρόβλημα αυτό.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση γιατί έχω μπερδευτεί.

Στις ρυθμίσεις-μπαταρια-εκκινηση έχουμε τις εφαρμογές τικαρισμενες ή όχι.

Πχ στη wunderlist δεν την είχα κ δεν μου ερχόταν ειδοποιήσεις.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε απο wish ενα τζαμακι 5d διαφανο γιατι εχω το μπλε mate 10 pro κολισε μια χαρα πολη καλη αισθηση για τζαμακι και δεν το σηκωνει και η θηκη θα ανεβασω πιο μετα και φωτογραφια!!!!!:):):)

 

https://www.wish.com/c/5a9f82938304257b05648ad5 το link να το δειτε sto wish

Edited by Ntanis1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά 2 τέτοια widget έχω (Google Calendar και SeriesGuide) και σ αυτά τα δύο δεν το είχα ποτέ το πρόβλημα αυτό.

Το SeriesGuide είναι κυλιόμενο widget; Το πρόβλημα το έχουν μόνο τα κυλιόμενα widgets εκτός από το Google Calendar και αυτό που υπάρχει από την εφαρμογή 'ημερολόγιο' που έρχεται με το τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση!Στο firmware finder κάνετε εγκατάσταση το πρώτο που είναι 300 mb και λέει OTA ή το από κάτω που είναι 2 γιγα και λέει full OTA?

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση!Στο firmware finder κάνετε εγκατάσταση το πρώτο που είναι 300 mb και λέει OTA ή το από κάτω που είναι 2 γιγα και λέει full OTA?

 

Full ota 2giga.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και μια διαφορά πέρα από τα της κάμερας που προαναφερθηκε, είναι το smart unlock όπου προστέθηκαν δυνατότητες με τη τοποθεσία τη κίνηση και την ομιλία. Δε τα έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά αυτά τα είχα από Galaxy S6 Edge εποχή. Πάει πολύ αργά η αναβάθμιση και δε δίνει τίποτα σημαντικό. Μάλλον θα επιστρέψω σε Samsung και για άλλους λόγους.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το κινητό pm. Είναι σε άριστη κατάσταση από Κωτσό.

Link to comment
Share on other sites

Την καμερα του P20 μπορούμε να την βάλουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...