Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πραγματικα αν εχετε τοσα προβληματα με την συσκευη.

καλο θα ειναι να την πουλησεις.

πραγματικα δεν ηθελα να αναφερω τα παρακατω.αλλα δεν μπορω αλλο:rocket::rocket:

 

λοιπον κατοχοσ τον παρακατω τηλεφωνων

 

iphone 7 plus

iphone 6s plus

samsung galaxy s8

samsung galaxy s8+αυτο δεν ειναι δικο μου,ειναι του αδερφου μου

lg g6

και φυσiκα του mate 10 pro

 

to mate einai ανωτερο σε πολλα

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις από το mate πρέπει να διορθώσεις την αυτόματη γραφή ;)

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια πραγματικα αν εχετε τοσα προβληματα με την συσκευη.

καλο θα ειναι να την πουλησεις.

πραγματικα δεν ηθελα να αναφερω τα παρακατω.αλλα δεν μπορω αλλο:rocket::rocket:

 

λοιπον κατοχοσ τον παρακατω τηλεφωνων

 

iphone 7 plus

iphone 6s plus

samsung galaxy s8

samsung galaxy s8+αυτο δεν ειναι δικο μου,ειναι του αδερφου μου

lg g6

και φυσiκα του mate 10 pro

 

to mate einai ανωτερο σε πολλα

 

με το παραπάνω post σε καμία περίπτωση δεν θελω να κανω τον εξυπνο

η να υποστηρίξω τους κινεζους,και την συγκεκριμένη συσκευη.

αλλα θελουν την πρωτια στην αγορα και με συσκευες σαν το ματe ειναι κοντα στον στοχο

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν γράφεις από το mate πρέπει να διορθώσεις την αυτόματη γραφή ;)

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

oxi apo pc και με δυσκολευει το πληκτρολογιο

Edited by xtrem75
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το εχεις βγαλει αχρηστο το κινητο με τα γραπτα σου. Αφου εχει τοσα προβληματα πουλα το να ησυχασεις. Ειπαμε το oreo εχει δημιουργησει πολλα θεματα ,οσες εταιριες το εδωσαν. Θα λυθουν σιγα σιγα

 

Ή έχεις βάλει φίλτρο και διαβάζεις μόνο οτιδήποτε αναφέρεται στο πόσο γαμάτη είναι η συσκευή, ή δεν έχεις διαβάσει τίποτα απ'ότι έχω γράψει.... Θα το πω άλλη μία και τελευταία φορά (άλλωστε δεν είναι δύσκολο να επιβεβαιώσει κάποιος τι έχω γράψει, εδώ είναι όλα)... Η συσκευή σαν συσκευή είναι από τις καλύτερες της αγοράς - αν όχι η καλύτερη μέχρι στιγμής. Το emui όμως είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί. Και όχι, τα πρόβληματα που έχει το emui με το Oreo δεν τα έχει το vanilla Oreo... Ξεκάθαρα επίσης εξέφρασα άποψη για την κάμερα και την συνέκρινα με το nexus 6p και όχι με τα samsung, και ναι, για μένα είναι καλύτερη του 6p. Επίσης είπα ότι ίσως με κάποιο update, να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο (κοινώς πάλι θέμα software)... Που διάβασες εσύ αυτά που λες ότι είπα, άγνωστο. Άχρηστο βγάζω το emui, όχι το κινητό... Τεράστια διαφορά.

 

Το topic καθε συσκευής δεν είναι για να μπαίνουμε και να γράφουμε πόσο τέλεια είναι. Το topic είναι για να αναφέρουμε τα θετικά της, αλλά και τα αρνητικά της, και κυρίως να βοηθάει στο να λυθούν προβλήματα της συσκευής και απορίες σε επίδοξους αγοραστές. Αν το να λέμε τα πρόβληματα της ή τα bugs της, ενοχλεί κάποιους, ας πάνε αυτοί παραπέρα, μιας και όπως δηλώνουν σε 2 μηνες θα χουν άλλη συσκευή. Εμείς που θα την κρατήσουμε, εδώ θα γράφουμε τα πρόβληματά της.

Edited by off_d
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Από θέμα ειδοποιήσεων είμαι κομπλέ έρχονται όλα κανονικά ταχύτητα όλα καλά για multitasking σε σχέση με 7 plus κάμερα βλέπω mate καλύτερο και μπαταρία φοβερή το iPhone εκεί ήταν κλαψτα ευχαριστημένος νιοθω και το μπλε χρώμα τα σπάει αγορά από κωτσοβολο επίσης μέσα θήκη δώρο όλα καλά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρίσκω μόνο αλλαγή για το ύψος του πληκτρολογίου και όχι για το πλάτος. Θέλω να μην φτάνει από τη δεξιά μεριά της οθόνης μέχρι την αριστερή ώστε να φτάνει ο αντίχειρας όλα τα γράμματα πιο εύκολα.
Κατεβάστε gboard παιδιά, της Google, μεγαλύτερο σε μέγεθος και με όλες τις λειτουργίες, χρήση με ένα χέρι κλπ.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω μια ερώτηση; Την έχεις την συσκευή; Την είχες ; Έχεις σκοπό να την αγοράσεις;

την έχω αγοράσει από τη 1 Γενάρη - στα 663,17€ μαζί με το δώρο - και την έχω παραλάβει από τις 3 Γενάρη...αλλά δεν έχω ανοίξει ακόμη τη συσκευασία, γιατί προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τη κρατήσω ή όχι...

 

πονάει η τσέπη και προσπαθώ να σταθμίσω αν εκεί που με ενδιαφέρει περισσότερο η διαφορά στην απόδοση δικαιολογεί τη διαφορά στη τιμη ή όχι, κι αν υπάρχει άλλο κινητό που είναι καλύτερο στους τομείς που με ενδιαφέρουν ή σύμφωνα με τα κριτήρια μου ή κι αν κατώτερο συνολικά, η τιμή του μπορεί να είναι πιο εύπεπτη βάσει όσων προσφέρει.

 

...επίσης έχει και χαρακτηριστικά που δεν τα προτιμώ πχ λόγος οθόνης, ή δεν έχουν σημασία για μένα, πχ 128γίγα αποθηκευτικού, ενώ του λείπουν και χαρακτηριστικά που θεωρώ θετικά, πχ full active dual sim που θεωρώ λάθος της huawei που το εγκατέλειψε

 

Ρε φίλε τι πίνεις; στο dxomark και μάλιστα στο πρώτο Λίνκ που εσύ δίνεις μας λέει ξεκάθαρα πως μόνο το pixels έχει καλύτερη κάμερα άπο το mate 10 pro συνολικά ενώ το βγάζει δεύτερο σε βαθμολογία και στην φώτο αλλά και στο βίντεο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Α, έτσι λέει;; Εγώ πίνω καφέ, και διαβάζω προσεκτικα αυτά που παραθέτω...

 

στη κατηγορία φωτογραφία βγάζει πρώτο το Iphone X και δεύτερο το Huawei Mate 10 pro μαζί με το Samsung Note 8...και τέταρτο το Pixel 2...

 

score_photo_new.png

 

Ο λόγος που το παρέθεσα είναι για να δείτε τις λεπτομέρειες των σχολίων και των συγκριτικών, γιατί μερικοί κάνουν βαριές δηλώσεις που αν πιάσουμε τα συγκριτικά, κι αν υποθέσουμε ότι είναι αντικειμενικά κι αξιόπιστα, κάποιες δηλώσεις χρηστών μπορεί και να μην στέκουν...

...να παινεύουμε το τρέχον "σπίτι" μας, εντάξει, αλλά αυτό δεν βοηθάει κανένα.

 

Δες πχ και τη βαθμολογία του S7 Edge...ταιριάζει με τα σχόλια κάποιων χρηστών εδώ, σταυροφόρων υπερ του Mate 10 pro, ως προς τον πολύ-πολυ υποδεέστερο επίπεδο επιδόσεων σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s7-edge-mobile-review-a-new-champion/

(είναι το παλιό μοντέλο βαθμολόγησης, αλλά και με την αναπροσαρμογή, πχ σε σύγκριση με το Pixel, τα σχόλια κάποιων εδώ είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά, θυμίζω πως κάποιος έγραφε ότι "δεν αναγνώριζε τα παιδιά του" στις φωτογραφίες.)

 

 

Έπειτα, γιατί δεν σχολίασες καθόλου τα "αρνητικά" για το κινητό δείγματα, πχ τις επιδόσεις του στο Photo compare tool του gsmarena (ανάλογο με εκείνο του dxo mark) ή τη φωτογραφία σύγκρισης Mate 9 / Mate 10 pro όπου φαίνεται πώς το τελευταίο χαλάει τη λεπτομέρεια και την υφή μέσω oversharpening;;

 

mate10-mate9.jpg

(Mate 10 pro αριστερά / Mate 9 δεξιά)

...για το κόστος του και την κατηγορία του νομίζω ότι δεν ταιριάζουν τέτοιες παραφωνίες...εμένα με κάνουν να το ξανασκέφτομαι...

..γιατί θα τα έσκαγα για κινητό μόνο για τη κάμερα.

 

Ακόμη έδωσα τους συνδέσμους - υποθέτοντας ότι κάποιος μπορεί να διαβάσει σχόλια, να δει φωτογραφίες και να προσέξει τα κριτήρια της βαθμολογίας...γιατί στις λεπτομέρειες, θα μπορούσε να πει κανείς ότι κι ο τρόπος βαθμολόγησης έχει τα αδύνατά του σημεία...

 

πχ μήπως δίνεται πολλή σημασία στο bokeh, που βαθμολογείται χωριστά πλέον, που μπορεί να βγάζει παραπάνω ένα κινητό (να του δίνει τους απαραίτητους πόντους για να πάρει "κεφάλι") και να μην βαθμολογείται αναλόγως ένα κινητό που μπορεί να υποστηρίζει ευρυγώνιες λήψεις (ή να στερείται πόντως, αντίστοιχα όποιο του λείπουν κάποιες τέτοιες επιθυμητές λειτουργίες) ;

 

Να σημειώσω επίσης ότι σημαντικότερη - στα smartphone - είναι η επίδοση σε "point'n'shoot" χρήση, παρά κατόπιν πολλών πειραματισμών χειροκίνητων ρυθμίσεων...

....για χειροκίνητες ρυθμίσεις υπάρχουν και οι κανονικές φωτογραφικές μηχανές...

 

Επίσης από τον κατάλογο δοκιμών τουdxomark λείπουν πολλά πρόσφατα/νέα μοντέλα που θα έπρεπε να έχουν δοκιμαστεί προτού ανακηρυχθεί κάποιο κινητό "βασιλιάς" και θα έπρεπε να έχουν ξαναδοκιμαστεί αρκετά, που δεν υπάρχουν στο νέο κατάλογο

(γιατί πχ να έχει το S6 edge κι όχι το s7 edge, που ήταν στα επίπεδα του google pixel; υπάρχει περίπτωση καποιος να ψάξει για s6 όταν κυκλοφορούν ακόμη τα s7)

 

Γι αυτό τείνω να προτιμώ περισσότερο το photocompare tool του gsmarena, όπου μπορείς να δεις μόνο σου και να κρίνεις, παρά να σε "προκαταλαμβάνει" μια βαθμολογία κι όπου η βάση δεδομένων δεν είναι τόσο "επιλεκτική"

 

Πείτε μου, αλήθεια, δεν είναι κάπως απογοητευτική η απόδοση του Mate 10 pro εδώ σε σύγκριση με το παλιό S7 edge;

είμαι εγώ προκατειλημμένος; Ή μήπως βλέπω πράγματα που δεν ταιριάζουν στους ύμνους που γράφονται για το κινητό; Και στα οποία δεν νομίζω ότι "δικαολογείται" να υστερεί;

 

mate10-s7-u11.jpg

 

 

Η συνολική βαθμολογία αντιπροσωπεύει ένα άθροισμα, αλλά μόνο αν κοιτάξει κανείς τις ίδιες τις φωτογραφίες μπορεί να βγάλει συμπέρασμα πρακτικό κι ουσιώδες...

...όχι μόνο για σταθμίσει τα επιμέρους σημεία υπεροχής κάθε κινητού, αλλά και να να κρίνει αν οι προτεραιότητές του μπορεί να καλύπτονται κι από φθηνότερο ή άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

μόνο το pixels έχει καλύτερη κάμερα άπο το mate 10 pro συνολικά ενώ το βγάζει δεύτερο σε βαθμολογία και στην φώτο αλλά και στο βίντεο σε σχέση με τον ανταγωνισμό

 

Δε λεει οτι το Pixel βγαινει πρωτο στην φωτογραφια μονο

 

Oσο για το εργαλειο του gsm, δεχομαι οτι αυτο το σημειο το εκανε χαλια το post-process, αλλα παρε αυτα εδω

 

http://xritephoto.com/ph_product_overview.aspx?ID=824&Action=Support&SupportID=5159

http://www.rgbtohex.net/hextorgb/

 

Και δες στο color comparison πιο βγαζει καλυτερα χρωματα. Το λευκο ειδικα το σκοτωνει σε ολη τη φωτογραφια οχι μονο στο σημειο αυτο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα μίνι review της συσκευής, οθόνη πολύ καλή για 1080p ανώτερη σε ποιότητα από το oneplus 5T και λίγο υποδεέστερη από του s8 plus, για την φωτεινότητα της θα πω ότι είναι μια χαρά μερικοί βέβαια γράφουν ότι δεν είναι πολύ φωτεινή εγώ δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο θέμα, κάμερα σίγουρα πολύ ανώτερη από το 5Τ και ανώτερη στα μάτια μου από s8 plus, μπαταρία ανώτερη από s8 plus αλλά κατώτερη από oneplus 5T ή έστω στα ίδια επίπεδα για 4000mah περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα έχει λίγο θέμα όταν τα έχεις όλα ανοιχτά και εγώ έτσι δουλεύω τις συσκευές μου ας ελπίζουμε με Update να βελτιωθεί γιατί είναι πολύ καλή και μπορεί να γίνει εξαιρετική,ο ήχος είναι μέτριος αν και stereo δεν ξέρω αν είναι hardware ή software αυτό, σήμα κινητής και ποιότητα κλήσης άψογο, το θέμα με το touch το έχω λύσει προσωρινά με την λειτουργία glove πιστεύω να λυθεί με update, Γενικά μιλάμε για μια εξαιρετική συσκευή με φοβερή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλό μέγεθος, τα προβλήματα πιστεύω και εγώ ότι είναι θέμα oreo

 

 

 

 

Στις ρυθμίσεις έξυπνη βοήθεια απενεργοποιηστε την λειτουργία απενεργοποιησης της αφής, μέχρι στιγμής βλέπω μεγάλη διαφορά στο touch άμεση απόκριση

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

την έχω αγοράσει από τη 1 Γενάρη - στα 663,17€ μαζί με το δώρο - και την έχω παραλάβει από τις 3 Γενάρη...αλλά δεν έχω ανοίξει ακόμη τη συσκευασία, γιατί προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τη κρατήσω ή όχι...

 

πονάει η τσέπη και προσπαθώ να σταθμίσω αν εκεί που με ενδιαφέρει περισσότερο η διαφορά στην απόδοση δικαιολογεί τη διαφορά στη τιμη ή όχι, κι αν υπάρχει άλλο κινητό που είναι καλύτερο στους τομείς που με ενδιαφέρουν ή σύμφωνα με τα κριτήρια μου ή κι αν κατώτερο συνολικά, η τιμή του μπορεί να είναι πιο εύπεπτη βάσει όσων προσφέρει.

 

...επίσης έχει και χαρακτηριστικά που δεν τα προτιμώ πχ λόγος οθόνης, ή δεν έχουν σημασία για μένα, πχ 128γίγα αποθηκευτικού, ενώ του λείπουν και χαρακτηριστικά που θεωρώ θετικά, πχ full active dual sim που θεωρώ λάθος της huawei που το εγκατέλειψε

 

 

 

Α, έτσι λέει;; Εγώ πίνω καφέ, και διαβάζω προσεκτικα αυτά που παραθέτω...

 

στη κατηγορία φωτογραφία βγάζει πρώτο το Iphone X και δεύτερο το Huawei Mate 10 pro μαζί με το Samsung Note 8...και τέταρτο το Pixel 2...

 

score_photo_new.png

 

Ο λόγος που το παρέθεσα είναι για να δείτε τις λεπτομέρειες των σχολίων και των συγκριτικών, γιατί μερικοί κάνουν βαριές δηλώσεις που αν πιάσουμε τα συγκριτικά, κι αν υποθέσουμε ότι είναι αντικειμενικά κι αξιόπιστα, κάποιες δηλώσεις χρηστών μπορεί και να μην στέκουν...

...να παινεύουμε το τρέχον "σπίτι" μας, εντάξει, αλλά αυτό δεν βοηθάει κανένα.

 

Δες πχ και τη βαθμολογία του S7 Edge...ταιριάζει με τα σχόλια κάποιων χρηστών εδώ, σταυροφόρων υπερ του Mate 10 pro, ως προς τον πολύ-πολυ υποδεέστερο επίπεδο επιδόσεων σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s7-edge-mobile-review-a-new-champion/

(είναι το παλιό μοντέλο βαθμολόγησης, αλλά και με την αναπροσαρμογή, πχ σε σύγκριση με το Pixel, τα σχόλια κάποιων εδώ είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά, θυμίζω πως κάποιος έγραφε ότι "δεν αναγνώριζε τα παιδιά του" στις φωτογραφίες.)

 

 

Έπειτα, γιατί δεν σχολίασες καθόλου τα "αρνητικά" για το κινητό δείγματα, πχ τις επιδόσεις του στο Photo compare tool του gsmarena (ανάλογο με εκείνο του dxo mark) ή τη φωτογραφία σύγκρισης Mate 9 / Mate 10 pro όπου φαίνεται πώς το τελευταίο χαλάει τη λεπτομέρεια και την υφή μέσω oversharpening;;

 

mate10-mate9.jpg

(Mate 10 pro αριστερά / Mate 9 δεξιά)

...για το κόστος του και την κατηγορία του νομίζω ότι δεν ταιριάζουν τέτοιες παραφωνίες...εμένα με κάνουν να το ξανασκέφτομαι...

..γιατί θα τα έσκαγα για κινητό μόνο για τη κάμερα.

 

Ακόμη έδωσα τους συνδέσμους - υποθέτοντας ότι κάποιος μπορεί να διαβάσει σχόλια, να δει φωτογραφίες και να προσέξει τα κριτήρια της βαθμολογίας...γιατί στις λεπτομέρειες, θα μπορούσε να πει κανείς ότι κι ο τρόπος βαθμολόγησης έχει τα αδύνατά του σημεία...

 

πχ μήπως δίνεται πολλή σημασία στο bokeh, που βαθμολογείται χωριστά πλέον, που μπορεί να βγάζει παραπάνω ένα κινητό (να του δίνει τους απαραίτητους πόντους για να πάρει "κεφάλι") και να μην βαθμολογείται αναλόγως ένα κινητό που μπορεί να υποστηρίζει ευρυγώνιες λήψεις (ή να στερείται πόντως, αντίστοιχα όποιο του λείπουν κάποιες τέτοιες επιθυμητές λειτουργίες) ;

 

Να σημειώσω επίσης ότι σημαντικότερη - στα smartphone - είναι η επίδοση σε "point'n'shoot" χρήση, παρά κατόπιν πολλών πειραματισμών χειροκίνητων ρυθμίσεων...

....για χειροκίνητες ρυθμίσεις υπάρχουν και οι κανονικές φωτογραφικές μηχανές...

 

Επίσης από τον κατάλογο δοκιμών τουdxomark λείπουν πολλά πρόσφατα/νέα μοντέλα που θα έπρεπε να έχουν δοκιμαστεί προτού ανακηρυχθεί κάποιο κινητό "βασιλιάς" και θα έπρεπε να έχουν ξαναδοκιμαστεί αρκετά, που δεν υπάρχουν στο νέο κατάλογο

(γιατί πχ να έχει το S6 edge κι όχι το s7 edge, που ήταν στα επίπεδα του google pixel; υπάρχει περίπτωση καποιος να ψάξει για s6 όταν κυκλοφορούν ακόμη τα s7)

 

Γι αυτό τείνω να προτιμώ περισσότερο το photocompare tool του gsmarena, όπου μπορείς να δεις μόνο σου και να κρίνεις, παρά να σε "προκαταλαμβάνει" μια βαθμολογία κι όπου η βάση δεδομένων δεν είναι τόσο "επιλεκτική"

 

Πείτε μου, αλήθεια, δεν είναι κάπως απογοητευτική η απόδοση του Mate 10 pro εδώ σε σύγκριση με το παλιό S7 edge;

είμαι εγώ προκατειλημμένος; Ή μήπως βλέπω πράγματα που δεν ταιριάζουν στους ύμνους που γράφονται για το κινητό; Και στα οποία δεν νομίζω ότι "δικαολογείται" να υστερεί;

 

mate10-s7-u11.jpg

 

 

Η συνολική βαθμολογία αντιπροσωπεύει ένα άθροισμα, αλλά μόνο αν κοιτάξει κανείς τις ίδιες τις φωτογραφίες μπορεί να βγάλει συμπέρασμα πρακτικό κι ουσιώδες...

...όχι μόνο για σταθμίσει τα επιμέρους σημεία υπεροχής κάθε κινητού, αλλά και να να κρίνει αν οι προτεραιότητές του μπορεί να καλύπτονται κι από φθηνότερο ή άλλο κινητό.

 

Μία παρατήρηση μόνο....

Δεν θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις το κινητό, να το πάρεις στα χέρια σου και να δεις μόνο σου τι κάνει και τι δεν κάνει αυτή η κάμερα...

Πολλές φορές το διάβασμα μόνο και το θεωρητικό ψάξιμο δεν δίνει την πλήρη εικόνα. Εγώ την έχω πατήσει δύο φορές έτσι.

Στο κάτω κάτω το πήρες σε πολύ καλή τιμή...

Αξίζει να ρισκάρεις 20, 30, ευρώ για να το δεις μόνος σου...

Επίσης εγώ αμφιβάλλω κατά πολύ κατά πόσο είναι αντικειμενικά όλα αυτά τα vs που βλέπουμε και τα comparison tools... Είτε υπέρ της μιας, είτε υπέρ της άλλης εταιρείας... Επηρεάζουν πάρα πολύ κόσμο και έχουν δύναμη...

Άνοιξε το, δες το και αν δεν σου αρέσει δωστο...

Αν και πάλι δεν θα έχεις δώσει χρόνο σε μια φρέσκια συσκευή, με φρέσκο λειτουργικό να δείξει τις πιθανές πραγματικές δυνατότητες του...

Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις έξυπνη βοήθεια απενεργοποιηστε την λειτουργία απενεργοποιησης της αφής, μέχρι στιγμής βλέπω μεγάλη διαφορά στο touch άμεση απόκριση

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ή το glove? Αυτό που λες τώρα είναι για όταν ο αισθητήρας "καταλαβαίνει" σκοτάδι, να το πω απλά. Κανονικά δεν θα πρέπει να επηρεάζει άλλες στιγμές. Αν ναι τότε είναι bug. Το glove ίσως όντως να επηρεάζει μιας και υποτίθεται ότι κάνει την οθόνη πιο responsive σε χρήση με γάντια κτλ. Αν μπορείς τεσταρε και πες μας γιατί κι εγώ βλέπω στιγμές που "κολλάει" αλλά θεωρούσα ότι είναι το κάλλυμα. Θα το βάλω κι εγώ το glove να δω...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος είναι κάτι ενδιάμεσο... Hybrid.. Γυαλί γυαλί και flex... Αλλά υποσχέθηκα στον εαυτό μου να σου λέω σε όλα ναι. Είναι το καλύτερο tempered glass.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit. Να και η περιγραφή... Glass like feeling.. Αυτά τα βάζαμε στα lg με κυρτή οθόνη.. c52237edd1d038d64ed38f129864b3c7.jpg

Έλα μην τσακώνεστε και πέιτε αν είναι καλά μόλις έρθουν γιατί θέλω να πάρω ένα να πετάξω την θήκη.

Δηλαδή αυτό που είναι 7Η δεν προστατεύει την οθόνη να μην σπάσει η γρατζούνιστει αν πέσει; εμένα αυτο μόνο με νοιάζει

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την έχω αγοράσει από τη 1 Γενάρη - στα 663,17€ μαζί με το δώρο - και την έχω παραλάβει από τις 3 Γενάρη...αλλά δεν έχω ανοίξει ακόμη τη συσκευασία, γιατί προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τη κρατήσω ή όχι...

 

πονάει η τσέπη και προσπαθώ να σταθμίσω αν εκεί που με ενδιαφέρει περισσότερο η διαφορά στην απόδοση δικαιολογεί τη διαφορά στη τιμη ή όχι, κι αν υπάρχει άλλο κινητό που είναι καλύτερο στους τομείς που με ενδιαφέρουν ή σύμφωνα με τα κριτήρια μου ή κι αν κατώτερο συνολικά, η τιμή του μπορεί να είναι πιο εύπεπτη βάσει όσων προσφέρει.

 

...επίσης έχει και χαρακτηριστικά που δεν τα προτιμώ πχ λόγος οθόνης, ή δεν έχουν σημασία για μένα, πχ 128γίγα αποθηκευτικού, ενώ του λείπουν και χαρακτηριστικά που θεωρώ θετικά, πχ full active dual sim που θεωρώ λάθος της huawei που το εγκατέλειψε

 

 

 

Α, έτσι λέει;; Εγώ πίνω καφέ, και διαβάζω προσεκτικα αυτά που παραθέτω...

 

στη κατηγορία φωτογραφία βγάζει πρώτο το Iphone X και δεύτερο το Huawei Mate 10 pro μαζί με το Samsung Note 8...και τέταρτο το Pixel 2...

 

score_photo_new.png

 

Ο λόγος που το παρέθεσα είναι για να δείτε τις λεπτομέρειες των σχολίων και των συγκριτικών, γιατί μερικοί κάνουν βαριές δηλώσεις που αν πιάσουμε τα συγκριτικά, κι αν υποθέσουμε ότι είναι αντικειμενικά κι αξιόπιστα, κάποιες δηλώσεις χρηστών μπορεί και να μην στέκουν...

...να παινεύουμε το τρέχον "σπίτι" μας, εντάξει, αλλά αυτό δεν βοηθάει κανένα.

 

Δες πχ και τη βαθμολογία του S7 Edge...ταιριάζει με τα σχόλια κάποιων χρηστών εδώ, σταυροφόρων υπερ του Mate 10 pro, ως προς τον πολύ-πολυ υποδεέστερο επίπεδο επιδόσεων σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s7-edge-mobile-review-a-new-champion/

(είναι το παλιό μοντέλο βαθμολόγησης, αλλά και με την αναπροσαρμογή, πχ σε σύγκριση με το Pixel, τα σχόλια κάποιων εδώ είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά, θυμίζω πως κάποιος έγραφε ότι "δεν αναγνώριζε τα παιδιά του" στις φωτογραφίες.)

 

 

Έπειτα, γιατί δεν σχολίασες καθόλου τα "αρνητικά" για το κινητό δείγματα, πχ τις επιδόσεις του στο Photo compare tool του gsmarena (ανάλογο με εκείνο του dxo mark) ή τη φωτογραφία σύγκρισης Mate 9 / Mate 10 pro όπου φαίνεται πώς το τελευταίο χαλάει τη λεπτομέρεια και την υφή μέσω oversharpening;;

 

mate10-mate9.jpg

(Mate 10 pro αριστερά / Mate 9 δεξιά)

...για το κόστος του και την κατηγορία του νομίζω ότι δεν ταιριάζουν τέτοιες παραφωνίες...εμένα με κάνουν να το ξανασκέφτομαι...

..γιατί θα τα έσκαγα για κινητό μόνο για τη κάμερα.

 

Ακόμη έδωσα τους συνδέσμους - υποθέτοντας ότι κάποιος μπορεί να διαβάσει σχόλια, να δει φωτογραφίες και να προσέξει τα κριτήρια της βαθμολογίας...γιατί στις λεπτομέρειες, θα μπορούσε να πει κανείς ότι κι ο τρόπος βαθμολόγησης έχει τα αδύνατά του σημεία...

 

πχ μήπως δίνεται πολλή σημασία στο bokeh, που βαθμολογείται χωριστά πλέον, που μπορεί να βγάζει παραπάνω ένα κινητό (να του δίνει τους απαραίτητους πόντους για να πάρει "κεφάλι") και να μην βαθμολογείται αναλόγως ένα κινητό που μπορεί να υποστηρίζει ευρυγώνιες λήψεις (ή να στερείται πόντως, αντίστοιχα όποιο του λείπουν κάποιες τέτοιες επιθυμητές λειτουργίες) ;

 

Να σημειώσω επίσης ότι σημαντικότερη - στα smartphone - είναι η επίδοση σε "point'n'shoot" χρήση, παρά κατόπιν πολλών πειραματισμών χειροκίνητων ρυθμίσεων...

....για χειροκίνητες ρυθμίσεις υπάρχουν και οι κανονικές φωτογραφικές μηχανές...

 

Επίσης από τον κατάλογο δοκιμών τουdxomark λείπουν πολλά πρόσφατα/νέα μοντέλα που θα έπρεπε να έχουν δοκιμαστεί προτού ανακηρυχθεί κάποιο κινητό "βασιλιάς" και θα έπρεπε να έχουν ξαναδοκιμαστεί αρκετά, που δεν υπάρχουν στο νέο κατάλογο

(γιατί πχ να έχει το S6 edge κι όχι το s7 edge, που ήταν στα επίπεδα του google pixel; υπάρχει περίπτωση καποιος να ψάξει για s6 όταν κυκλοφορούν ακόμη τα s7)

 

Γι αυτό τείνω να προτιμώ περισσότερο το photocompare tool του gsmarena, όπου μπορείς να δεις μόνο σου και να κρίνεις, παρά να σε "προκαταλαμβάνει" μια βαθμολογία κι όπου η βάση δεδομένων δεν είναι τόσο "επιλεκτική"

 

Πείτε μου, αλήθεια, δεν είναι κάπως απογοητευτική η απόδοση του Mate 10 pro εδώ σε σύγκριση με το παλιό S7 edge;

είμαι εγώ προκατειλημμένος; Ή μήπως βλέπω πράγματα που δεν ταιριάζουν στους ύμνους που γράφονται για το κινητό; Και στα οποία δεν νομίζω ότι "δικαολογείται" να υστερεί;

 

mate10-s7-u11.jpg

 

 

Η συνολική βαθμολογία αντιπροσωπεύει ένα άθροισμα, αλλά μόνο αν κοιτάξει κανείς τις ίδιες τις φωτογραφίες μπορεί να βγάλει συμπέρασμα πρακτικό κι ουσιώδες...

...όχι μόνο για σταθμίσει τα επιμέρους σημεία υπεροχής κάθε κινητού, αλλά και να να κρίνει αν οι προτεραιότητές του μπορεί να καλύπτονται κι από φθηνότερο ή άλλο κινητό.

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είπα συνολικά καλύτερη κάμερα από όλα πλην του pixel. (σύμφωνα με το dxomark) σε φωτογραφία και μόνο οι περισσότεροι reviewers το θεωρούν καλύτερο από όλα έτσι κ αλλιώς.

 

Το gsmarena δεν το σχολίασα γιατι πραγματικά (προσωπική άποψη πάντα) δεν με βοηθάνε καθόλου οι φωτογραφίες του στο να καταλάβω και να συγκρίνω κάμερες.

 

Προσωπικά δεν με πολυ κάλυψε κανένα review κανενός έτσι κ αλλιώς γιατί δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα τοπία και οι ακίνητες φωτογραφίες. Πήρα τηλέφωνο ακριβό για να έχω πάντα μια καλή κάμερα μαζί μου και να μπορώ να βγάζω τα παιδιά μου στο σπίτι αποθανατιζοντας στιγμές σε συνθήκες μετρίου - χαμηλού φωτισμού. Κανείς όμως δεν ανεβάζει τέτοια δείγματα για σύγκριση και λογικό αφού δεν γίνετε να πιάσεις την ίδια στιγμή με δέκα συσκευές.

 

Η αλήθεια μάλιστα είναι πως στο badget μου θεωρούσα μονόδρομο το s8 και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω όταν βγήκε η προσφορά της Huawei και επειδή ήθελε τηλ η κουνιαδα μου και μου έδωσε 200ευρω στο χέρι, (τα οποία της τα είχα δωσει εγώ πριν για άλλο λόγο αλλά δεν έχει σημασία) είπα να το δοκιμάσω και το πολύ πολύ αν δεν μου κάνει, το πουλάω όσο το αγόρασα. (440 μιας και το πήρα με τιμολόγιο)

 

Στην πράξη όμως είδα πως σε πραγματικές συνθήκες και πραγματικές φωτογραφίες είναι ανώτερο από το s8, ενώ έπαθα πλάκα και με την μπαταρία του. Το κερασάκι στην τούρτα είναι που αναγνωρίζει τα παιδιά μου μόνο του και ξεχωρίζει ποιες φωτογραφίες είναι το ένα και ποιες το άλλο.

Γνώμη μου είναι άνοιξε το το κινητό να το χαρείς. Αν δεν σου αρέσει σίγουρα θα βρεις να το δώσεις ένα 500αρι. Άρα θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω στην χειρότερη.

 

Συγνώμη αν κούρασα αλλά δεν είμαι άνθρωπος που λέω λόγια απλά για να πω. Ούτε είμαι fan boy μιας και πρώτη φορά αγοράζω Huawei έτσι κ αλλιώς.

 

Πάντως για να τα λέμε όλα, σε πολύ σκοτεινές συνθήκες έχει πολύ θόρυβο στις λήψεις τοπίων στο αυτόματο. Αλλά γιατί να βγάλεις γενικά μια φωτογραφία τοπίου στο αυτόματο;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάποιος δεν έχει δοκιμάσει κάτι και εκφέρει γνώμη με έχει κουράσει, είναι κανονικό tempered flex,το είχα κάνει απεγκατασταση στο OnePlus 3 και είχε σπάσει κανονικά όπως όλα τα tempered, επίσης είναι 7Η επειδή είναι πολύ λεπτό, περιμένω εντυπώσεις από το nillkin αν και είμαι σίγουρος ότι θα είναι άσχημο επάνω στη συσκευή το είχα βάλει στο mate 9

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τοποθετείται εύκολα σαν tempered glass ή πρέπει να παλεύεις όπως με τις μεμβράνες; Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω μόνο αλλαγή για το ύψος του πληκτρολογίου και όχι για το πλάτος. Θέλω να μην φτάνει από τη δεξιά μεριά της οθόνης μέχρι την αριστερή ώστε να φτάνει ο αντίχειρας όλα τα γράμματα πιο εύκολα.
Όταν είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο πάτα πάνω αριστερά τις 3 γραμμούλες και μετά επέλεξε layout. Διάλεξε thumb ή compact.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο πάτα πάνω αριστερά τις 3 γραμμούλες και μετά επέλεξε layout. Διάλεξε thumb ή compact.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Ναι μπράβο! Ευχαριστώ πολύ!

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Το κερασάκι στην τούρτα είναι που αναγνωρίζει τα παιδιά μου μόνο του και ξεχωρίζει ποιες φωτογραφίες είναι το ένα και ποιες το άλλο.

 

Για κάτι τέτοιο καλύτερα να δοκιμάσεις Google Photos, που και το κάνει χρόνια τώρα, αλλά είναι και δεκαετίες μπροστά στην αναγνώριση προσώπων, τοπίων, αντικειμένων κτλ. Συν όλα τ άλλα plus που έχει...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα ,οποιος ενδιαφέρεται πουλάω το δικό μου 7 ημερών χρώμα γκρι άριστο από Αθήνα πληροφορίες σε π.μ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιο καλύτερα να δοκιμάσεις Google Photos, που και το κάνει χρόνια τώρα, αλλά είναι και δεκαετίες μπροστά στην αναγνώριση προσώπων, τοπίων, αντικειμένων κτλ. Συν όλα τ άλλα plus που έχει...
Αλήθεια; δεν το ήξερα. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει πολλά keyboards και έχω καταλήξει ότι το chrooma (για μένα) είναι με διάφορα το καλύτερο. Από one handed mode και αλλαγή μεγέθους πληκτρολογίου μέχρι gestures για να σβήνεις την τελευταία λέξη ή όλο το κείμενο που έχεις γράψει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα αυτο που μ εχει προβληματισει και δεν προχωρησα στην αγορα του, ειναι,οτι βλεπω παρα πολλες αγγελιες απο κινητα 5 ημερων, 7 ημερων κ.λ.π.... τι να πω, τοσο χαλια??

αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει κακο προιον, αλλα κακη αγορα.

Edited by lempoi
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει πολλά keyboards και έχω καταλήξει ότι το chrooma (για μένα) είναι με διάφορα το καλύτερο. Από one handed mode και αλλαγή μεγέθους πληκτρολογίου μέχρι gestures για να σβήνεις την τελευταία λέξη ή όλο το κείμενο που έχεις γράψει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ μένω στο gboard ,μιας κ με καλύπτει
Παντως εμενα αυτο που μ εχει προβληματισει και δεν προχωρησα στην αγορα του, ειναι,οτι βλεπω παρα πολλες αγγελιες απο κινητα 5 ημερων, 7 ημερων κ.λ.π.... τι να πω, τοσο χαλια??

αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει κακο προιον, αλλα κακη αγορα.

Όλα τα κινητά μπαίνουν αγγελίες από την αρχή . Μπες σε όλες τις εταιρείες.

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μην γράφονται τα μηνύματα (SMS) μου με κεφαλαία?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω στο gboard ,μιας κ με καλύπτει Όλα τα κινητά μπαίνουν αγγελίες από την αρχή . Μπες σε όλες τις εταιρείες.

 

Sent from Mate 10 pro

 

ισως να εχεις και δικιο, και απλα να μου φανηκε επειδη εγινε μεγαλος χαμος και με την προσφορα που ετρεχε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα αυτο που μ εχει προωβληματισει και δεν προχωρησα στην αγορα του, ειναι,οτι βλεπω παρα πολλες αγγελιες απο κινητα 5 ημερων, 7 ημερων κ.λ.π.... τι να πω, τοσο χαλια??

αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει κακο προιον, αλλα κακη αγορα.

Δεν κατάλαβες τι έχει γίνει? Πολλοί αγόρασαν συσκευές με την προσφορά για να τις πουλήσουν και να βγάλουν κέρδος. Και μετά θέλουν να πιστέψουμε ότι έτρεξαν να προλάβουν την προσφορά πληρώνοντας 600+€ και δεν ξέρουν αν θέλουν τελικά το κινητό. Γι αυτό και γίνεται όλος αυτός ο ντόρος με δήθεν προβλήματα ή ποσό τέλεια συσκευή είναι κλπ, τίποτα δεν είναι τυχαίο φίλε μου. Τα ίδια γινόντουσαν αν δεις στα νήματα του mate 8 και 9 τον πρώτο καιρό. Κρίμα για όσους ήθελαν πραγματικά να το αγοράσουν και δεν πρόλαβαν την προσφορά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...