Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξανά πήρα για 3 φορά σε μπλε αυτή τη φορά. Αύριο παραλαμβάνω. Άντε να δούμε. Θα το κρατήσω αυτή τη φορά? Όλο κάτι με χάλαγε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωρίς ίχνος ειρωνείας αλλά πραγματικά απορία το έχω. Το διαβάζω από πάρα πολλούς χρήστες για διάφορες συσκευές που αγοράζουν πουλάν και ξανά αγοράζουν τις ίδιες. Μπορείς να μου το εξηγήσεις; αφού μια συσκευή δεν σου κάθεται καλά γιατί να την ξανά αγοράσεις;

Το τονίζω γράφω ειλικρινά γιατί έχω απορία. Δεν κρίνω κανέναν και μιλάω φιλικά.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ξυλο σε iPhone X και Pixel 2 XL.

Μπραβο στον Κινεζο. Απο κει που ηταν ο περιγελος στις φωτo, εχει πιασει κορυφη.

Παντως σε αυτο το συγκριτικό ψιλοαπογοητευτηκα από το βίντεο σε front and read camera.

(μετά το 2:00)

Το ίδιο και από την καταγραφή ήχου. Στο mate 9 ήταν ότι καλύτερο ειχα ηχογραφήσει σε ήχο από κινητό.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω με την σειρά μ πως παρέλαβα προχθές! Ερχόμενος από s7 edge το κύριο χαρακτηριστικό που με ενθουσίασε όσο τίποτα άλλο είναι η μπαταρία. Πραγματικά απίστευτη ειδικά αν σκεφτείτε πως ήμουν αγκαλιά με ένα powerbank που ακόμα κ εκείνο κάποια στιγμή τελείωνε.... Χαχαχα

Επειδή λόγο εργασίας το δουλεύω πάρα πολύ ειδικά με χρήση ίντερνετ είτε Wifi είτε δεδομένα και Hotspot. Εχθές το πίεσα επίτηδες για να δω αντοχές έβγαλε από τις 8κ30 το πρωί μέχρι και τις 2 το βράδυ περίπου που το εβαλα για φόρτιση σε ποσοστό 8%. Συνολικά κοντά στις 6 ώρες οθόνη.

Κάμερα αρκετά καλή αν κ ακόμα δεν την έχω ψάξει όσο πρέπει για να δω όλες τις δυνατότητες της. Ειδικά την μπροστινή πρέπει να δω λίγο τις ρυθμίσεις γτ μου φάνηκε κάπως πολύ φωτεινή με αποτέλεσμα να χάνονται λεπτομέρειες.

Ταχύτατο σε όλες τις εργασίες, είτε παιχνίδια είτε σερφαρισμα. Πολύ ωραία η αίσθηση στο χέρι με το δαχτυλικο αποτύπωμα στην ιδανική θέση. Παρότι χρόνια φαν της Samsung πιστεύω πως ήταν η καλύτερη επιλογή συγκριτικά με το note που το κοντραριζε ως επιλογή. Διαφορετικές συσκευές βέβαια, ανάλογα του τι χρειάζεται και βολεύει τον καθένα αλλά σε θέμα μπαταρίας δεν τίθεται θέμα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίχνος ειρωνείας αλλά πραγματικά απορία το έχω. Το διαβάζω από πάρα πολλούς χρήστες για διάφορες συσκευές που αγοράζουν πουλάν και ξανά αγοράζουν τις ίδιες. Μπορείς να μου το εξηγήσεις; αφού μια συσκευή δεν σου κάθεται καλά γιατί να την ξανά αγοράσεις;

Το τονίζω γράφω ειλικρινά γιατί έχω απορία. Δεν κρίνω κανέναν και μιλάω φιλικά.

γιατί μου λείπει η κάμερα και το πόσο εύκολα φωτογραφιζα την κόρη μου ,και επίσης διάβασα για δύο πράγματα που με χαλούσαν και ελπίζω να τα έφτιαξε. 1 έκανε update και έβαλε wifi calling και volte στις κλήσεις με cosmote και δεύτερον ότι εάν πας στα developer options και πατήσεις για ξανά προγραμματισμο η κάπως έτσι των εφαρμογών ,δουλεύουν όλες χωρίς πρόβλημα .. (πχ winbank wallet ,κάποιο equilazer για τον ήχο κλπ) . για αυτό είπα να του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία. με op5t που είμαι τώρα δουλεύουν όλα άψογα αλλά η κάμερα είναι για κλάματα.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί μου λείπει η κάμερα και το πόσο εύκολα φωτογραφιζα την κόρη μου ,και επίσης διάβασα για δύο πράγματα που με χαλούσαν και ελπίζω να τα έφτιαξε. 1 έκανε update και έβαλε wifi calling και volte στις κλήσεις με cosmote και δεύτερον ότι εάν πας στα developer options και πατήσεις για ξανά προγραμματισμο η κάπως έτσι των εφαρμογών ,δουλεύουν όλες χωρίς πρόβλημα .. (πχ winbank wallet ,κάποιο equilazer για τον ήχο κλπ) . για αυτό είπα να του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία. με op5t που είμαι τώρα δουλεύουν όλα άψογα αλλά η κάμερα είναι για κλάματα.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσον αφορά το wallet δεν βρήκα κάποια ρύθμιση, το έχεις διαβάσει κάπου; Με ενδιαφέρει πολύ!

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σημερα θα παραλαβω το τηλεφωνο και θελω να ρωτησω εχετε να προτεινεται καποια θηκη και τζαμακι για αγορα απο Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σημερα θα παραλαβω το τηλεφωνο και θελω να ρωτησω εχετε να προτεινεται καποια θηκη και τζαμακι για αγορα απο Ελλαδα?

 

Καλημέρα. Έχει στη συσκευασία δικά του. Δες τα πρώτα αν σου αρέσουν και μετά ψάξε, νομίζω είναι καλά αυτά που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σημερα θα παραλαβω το τηλεφωνο και θελω να ρωτησω εχετε να προτεινεται καποια θηκη και τζαμακι για αγορα απο Ελλαδα?

 

Μεμβρανη εχει φορεμενη πανω απο τη μανα του, οποτε εισαι κομπλε.

Θηκη εχει μια απλη TPU διαφανη... Βγαζει και μια η huawei φλιπ over αρκετα ποιοτικη...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το wallet δεν βρήκα κάποια ρύθμιση, το έχεις διαβάσει κάπου; Με ενδιαφέρει πολύ!

 

Thumbed from my mate 10 pro!

έτσι έγραψε κάποιο παιδί εδώ μέσα. για τσεκ ..αν δεν δουλεύουν ακόμα να μην πάω να το παραλάβω.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτσι έγραψε κάποιο παιδί εδώ μέσα. για τσεκ ..αν δεν δουλεύουν ακόμα να μην πάω να το παραλάβω.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν βλέπω κάτι, αν το βρεις πες μου να το δοκιμάσω!

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με ειδοποιήσεις. Μάλιστα εκπλήσσομαι, και ελέγχω συνέχεια μπας και έχω κάτι και δεν μου το έβγαλε, γιατί με το MIUI αν δεν άλλαζα τις stock ρυθμίσεις, δεν ερχόταν τίποτα. Εδώ, όλα καλά μέχρι στιγμής. Ούτε με apps έχω θέμα (πχ Winbank δουλεύει σωστά). Μικροθεματάκια υπάρχουν, αλλά ελπίζω σε διόρθωση σε κάποιο update (όπως πχ με το reply στο Inbox που μερικές φορές κολλάει, ίσως λόγω fullscreen ???)... Το μεγαλύτερο θέμα που είχα μέχρι στιγμής και έπρεπε να το αλλάξω χειροκίνητα ήταν με το Garmin μου που έχανε τη σύνδεση πολύ συχνά. Όποτε ξανάμπαινα στο Garmin Connect ξανασυνδεόταν. Όποτε γύρισα σε manual το Garmin Connect και όλα καλά. Όλα τα άλλα μέχρι στιγμής τα χω σε auto. Γενικά βλέπω και θέματα με το Bluetooth τα οποία όμως τα είχα και με Nexus 6p παλιότερα σε Oreo beta.

 

Προσπαθώ ακόμα να μάθω την κάμερα. Το ότι δεν έχει HDR κάπως μου ξενίζει μιας και είχα μάθει στο HDR+ στο 6p. Επίσης παρατηρώ πολύ θόρυβο σε zoom. Δεν ξέρω ποια ρύθμιση είναι καλύτερη γενικά. Σε auto (δλδ Photo) ή σε HDR ??? Επίσης, 20M resolution ή 12M ??? Και γιατί στα 20M δεν έχει καθόλου zoom, ενώ μάλιστα αν μετά zoomαρεις την τραβηγμένη φωτό, υπάρχει ακόμα θόρυβος ??? Δεν είμαι μανιώδης φωτογράφος. Ισα ίσα, ψάχνω την καλύτερη ρύθμιση για point and shoot. Συγκρίνοντας πάντως μέχρι στιγμής τις φωτό που έχω από 6p με ότι - πολύ λίγο - έχω από Mate 10 pro, είμαι λίγο απογοητευμένος. Βέβαια, ακόμα δεν έχω βγάλει τίποτα σε bright light...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

έτσι έγραψε κάποιο παιδί εδώ μέσα. για τσεκ ..αν δεν δουλεύουν ακόμα να μην πάω να το παραλάβω.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέμα OREO είναι

Μόλις το είδα και στο Google Pixel 2 XL

Αρα μια χαρά το Mate

Το application έχει μείνει πίσω

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

από 6p με ότι - πολύ λίγο - έχω από Mate 10 pro, είμαι λίγο απογοητευμένος. Βέβαια, ακόμα δεν έχω βγάλει τίποτα σε bright light...

Έχεις δίκαιο... Στο auto nexus 6p και pixel θεωρώ δεν έχουν αντίπαλο ακόμα και στην selfie. Βέβαια στο manual τα πράγματα αλλάζουν.Απλά θέλει γνώσεις φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, η εργοστασιακη μεβρανη χρησιμη μεν δακτυλομαγνητης δε.....εαν το κρατησω τελικα μεβρανη και θηκη θα βγουν να το χαρω οπως σε ολα τα κινητα μου, με λιγη προσοχη δεν παθαινει τιποτα, στα της συσκευης υποδειγματικη σε ολα της με σημειο αναφορας την μπαταρια :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το πλαίσιο λένε απ το νέο έτος..... Συνέπεια
Το public έδωσε διαθεσιμότητα 25/12 (??????) κι εξυπηρέτηση με σειρά προτεραιότητας με βάση τις παραγγελίες (παρόλο που μέχρι σήμερα έλεγε άμεσα διαθέσιμο, πριν από λίγο το άλλαξαν). Στη wind κι εκεί σύντομα διαθέσιμο, η Vodafone έχει άμεσα γκρι, γερμανό δεν ξέρω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως κι εγώ δεν εντυπωσιάστηκα από την κάμερα τουλαχιστον εντός καταστήματος. Φανταζομαι πάντως πως υπό άλλες συνθήκες θα δείχνει τις πραγματικές δυνατότητες της αλλά μέσα στο κατάστημα μου φάνηκε ισάξια με τις υπόλοιπες. Ομοίως και το βίντεο δεν ήταν κακό στα 4Κ αλλά δεν ήταν και κάτι το φοβερό ενώ σε απλό HD ήταν μάλλον κακό.

 

Από εκεί και πέρα το νέο φορματ της οθόνης δεν μου αρέσει καθόλου γιατί στα χαρτιά είναι μεν 6 ιντσες αλλά στην πράξη είναι μικρότερη από την οθόνη του Mate 8 ειδικά στο πλάτος που με ενδιαφέρει. Βέβαια αυτό είναι το παρόν και το μέλλον από ότι φαίνεται αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερο από την αηδία (edge) της Samsung.

 

Κατά τα άλλα ούτε κρύο ούτε ζέστη καθώς η όλη εμπειρία από το UI κτλ είναι η ίδια και για να είμαι ειλικρινής μετά από το 7 και το 8 θα ήθελα κάτι ελαφρώς διαφορετικο.

 

Προσωπικά αν και στα χαρτιά έχουν βγει φέτος αρκετά καλά κινητά δεν με έχει εντυπωσιάσει κάτι ιδιαίτερα ώστε να δώσω τα χρήματα που ζητάνε οι εταιρίες καθώς εχω την εντύπωση πως ακόμα οι εταιρίες ψάχνονται και δεν έχουν δώσει αυτά που μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Με το χρώμα??

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το χρώμα έχει πάθει η γυναίκα μου

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα μετά από πολύ σκέψη. Χρόνια με Samsung σε Android. Δίσταζα. Λίγες ώρες που το έχω στα χέρια μου έχω πάθει πλάκα. Άνοιξε με 61% μπαταρία, έκανα επαναφορά από λογαριασμό google όπως είχα το s8 εκτός κάποια που δεν ήθελα. Όλα έγιναν γρήγορα. Έκανε μια αναβάθμιση λογισμικού. Πολύ ψάξιμο φωτό κλπ και η μπαταρία είναι στο 30% . Πραγματικά δεν το έχω αφήσει από το χέρι μου 3 ώρες και. Άριστη δουλειά έκανε. Κτυπά άνετα τα πιο επώνυμα.

Μια απορία. Πληκτρολόγιο έχει μόνο το swiftkey? Δεν βρήκα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Νέος κάτοχος και εγώ. Πήρα την προσφορά από γνωστή αλυσίδα με δώρο το p9 lite 2017 σε μπλε χρώμα. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το note 8. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσω..!! Αν κάποιος έχει εμπειρία και από τις δύο συσκευές ας μου πει κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων με εκτίμηση Δημήτρης
Φίλε δεν ξέρω για το Note (φαίνεται φοβερό) αλλά με το mate δύσκολα να το μετανιώσεις. Εκπληκτική μπαταρία, τέλειο μέγεθος, σφαίρα στα πάντα του και τελος ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΈΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕΣ. Εγώ το πήρα με στόχο να τραβάω τις στιγμές με την οικογένειά μου. (έχω δύο μωράκια 6μηνων και 2χρονων) Έχω μείνει άφονος. Μένω σε πολύ σκοτεινό σπίτι οπότε ακόμη και μέρα είχα θέματα με τις φωτογραφίες. Τώρα βγάζω επαγγελματικές φωτός με ελάχιστο κόπο. Δεν ξέρω στα τοπία κλπ πως τα πάει αλλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με την επιλογή πορτραίτο, βγάζω φωτογραφίες όλες τις όμορφες στιγμές και ξέρω πως ποτέ ξανά δεν θα πω αχ να ήταν λίγο καλύτερα τραβηγμένη η φωτογραφία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα μετά από πολύ σκέψη. Χρόνια με Samsung σε Android. Δίσταζα. Λίγες ώρες που το έχω στα χέρια μου έχω πάθει πλάκα. Άνοιξε με 61% μπαταρία, έκανα επαναφορά από λογαριασμό google όπως είχα το s8 εκτός κάποια που δεν ήθελα. Όλα έγιναν γρήγορα. Έκανε μια αναβάθμιση λογισμικού. Πολύ ψάξιμο φωτό κλπ και η μπαταρία είναι στο 30% . Πραγματικά δεν το έχω αφήσει από το χέρι μου 3 ώρες και. Άριστη δουλειά έκανε. Κτυπά άνετα τα πιο επώνυμα.

Μια απορία. Πληκτρολόγιο έχει μόνο το swiftkey? Δεν βρήκα κάτι άλλο.

 

Mε γεια φιλε!

Ναι δυστυχως εχει swiftkey το οποιο μαλιστα δεν μπορεις να κανεις και απεγκατασταση! :mad:

Εβαλα google keyboard και ησυχασα...

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια φιλε!

Ναι δυστυχως εχει swiftkey το οποιο μαλιστα δεν μπορεις να κανεις και απεγκατασταση! :mad:

Εβαλα google keyboard και ησυχασα...

 

Ευχαριστώ πολύ!! το πήρα σε μπλε, είναι κόσμημα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια φιλε!

Ναι δυστυχως εχει swiftkey το οποιο μαλιστα δεν μπορεις να κανεις και απεγκατασταση! :mad:

Εβαλα google keyboard και ησυχασα...

Καλησπέρα. Με αυτόν τον τρόπο μπόρεσα κι έσβησα ότι ήθελα, σε mate 9, χωρίς root.

 

https://www.google.gr/amp/s/www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/amp/

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια φιλε!

Ναι δυστυχως εχει swiftkey το οποιο μαλιστα δεν μπορεις να κανεις και απεγκατασταση! :mad:

Εβαλα google keyboard και ησυχασα...

To default keyboard δεν απεγκαθισταται για ευνόητους λόγους.

 

Λοιπόν σήμερα έπαιξα 1 ωρα με το κινητό. Σε σχεση με το Note 8 που τώρα έχω:

Οθόνη: Note 8

Ήχος: Mate 10 pro (παρόλο που περίμενα κάτι πολυ καλυτερο)

Κάμερα: Ίδια σε φωτογραφια με καλό φωτισμό. Λίγο με ξένισε βεβαια το portrait mode του mate όπου βγαίνει αρκετες φορες εντελώς αφύσικο.

Εμπροσθια : note 8 ....Βίντεο note 8.

Απόδοση : Δεν είδα κάποια διαφορά

UI: Note 8 (του Mate αγγίζει τα όρια του vintage)

Λήψη/wifi: Δεν είδα διαφορά.

Αυτά τα ολίγα.

Ευνόητο είναι ότι για την αυτονομία δεν έχω άποψη με τόση λίγη χρήση ,αλλα θεωρώ σίγουρο από αυτά που έχω διαβάσει ότι θα είναι καλύτερο το mate.

 

Αν δεν είχα κινητό και έπρεπε να επιλέξω κάποιο από τα δύο, ανεξάρτητου τιμής , θα πήγαινα στο Note. Απλά λογω της προσφοράς που παίζει στα ελληνικά καταστήματα με δωρο το p9 lite κάνει ελκυστικό και το mate 10 λογω καλυτερης τιμής.

Μάλλον αύριο θα το αγορασω για να το δοκιμάσω χωρίς όμως να πουλήσω το Note , γιατί κατά 90% αυτό θα κρατήσω στο τελος.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...