Jump to content

Απίστευτο: Μη μιλάτε για Μακεδονία!


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά είσαι απαράδεκτος. Την άποψή σου μπορείς να την εκφράσεις ελεύθερα, αλλα είναι απαράδεκτη κατα την δική μου άποψη, και παραβιάζει όρους Ο.Π.Χ..

Επίσης κόψε κι εσύ την ειρωνία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως να γνωρίζετε ότι στους Ολυμπιακούς Αγώνες της αρχαιότητας δικαίωμα συμμετοχής είχαν μόνο Έλληνες.

 

Πως είναι δυνατόν να έχει συμμετάσχει ο Φίλιππος Β' αν δεν ήταν Έλληνας;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

edit: Νομίζω λάθος μέρος βρήκες να εκφράσεις τις απόψεις σου.Ήδη παραβιάζεις τους όρους χρήσης αυτού του φόρουμ.

 

Ενώ φίλε μου το ούστ, είσαι απαράδεκτος είναι αποδεκτός τρόπος έκφρασης; Εκεί όμως αγνόησες τους Ο.Π.Χ επειδή συμφωνούσες μαζί του. Προφανώς άλλη μια έκφραση δημοκρατικότητας από τους γνήσιους απογόνους των αρχαίων ελλήνων.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Ενώ φίλε μου το ούστ, είσαι απαράδεκτος είναι αποδεκτός τρόπος έκφρασης; Εκεί όμως αγνόησες τους Ο.Π.Χ επειδή συμφωνούσες μαζί του. Προφανώς άλλη μια έκφραση δημοκρατικότητας από τους γνήσιους απογόνους των αρχαίων ελλήνων.

 

1ον:Δεν το είχα δεί.Βρίσκεται μετά το δικό σου μήνυμα,στο οποίο και στάθηκα να απαντήσω,χωρίς να συνεχίσω με την ανάγνωση των υπολοίπων μηνυμάτων.

2ον:Όχι δεν είναι καθόλου αποδεκτός τρόπος έκφρασης, είναι εξίσου καταδικαστέος, αλλά από την πλευρά μου τουλάχιστον κατανοητός.

3ον:Το αγαθό της Δημοκρατίας δεν σημαίνει να λέει ο καθένας ο,τιδήποτε θέλει, προκαλώντας, προσβάλλοντας και εξοργίζοντας τους υπόλοιπους.

Προσωπικά αν και δεν υποστηρίζω κανενός είδους λογοκρισία,(ακόμα και η διαγραφή μηνυμάτων για οποιοδήποτε λόγο μου φαίνεται εξαιρετικά "βαριά") αυτό δεν σημαίνει ότι θα αποδεχτώ την προβολή οποιασδήποτε αντεθνικής προπαγάνδας, όχι μόνο σε αυτό το forum, αλλά παντού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απλά είσαι απαράδεκτος. Την άποψή σου μπορείς να την εκφράσεις ελεύθερα, αλλα είναι απαράδεκτη κατα την δική μου άποψη, και παραβιάζει όρους Ο.Π.Χ..

Επίσης κόψε κι εσύ την ειρωνία.

Ποιους Ο.Π.Χ. παραβιάσω??

Σε πρόσβαλα προσωπικά??

Το οτί μιλάω για την καταγωγή των Ελλήνων και η δικιά μου άποψη έρχετε σε αντίθεση με τη δικιά σου συμαίνει κάτι??

Σκέφτηκες ποτέ οτί αυτά που λες μπορεί να προσβάλουν και εμένα??

Άρα η προσβολή που εννοείς εσύ είναι ένα πράγμα που μπορεί κανείς να εντοπίσει μόνο με υποκειμενικά κριτήρια. Και δεν είναι προσβολή να ακούει κανείς τη γνώμη του άλλου είναι πολυφωνία, διάλογος.

Πέσατε όμως αμέσως πάνω μου και το κάνατε αντιπαράθεση με ειρωνία και απειλές. Δείχνει πολλά αυτό..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1ον:Δεν το είχα δεί.Βρίσκεται μετά το δικό σου μήνυμα,στο οποίο και στάθηκα να απαντήσω,χωρίς να συνεχίσω με την ανάγνωση των υπολοίπων μηνυμάτων.

2ον:Όχι δεν είναι καθόλου αποδεκτός τρόπος έκφρασης, είναι εξίσου καταδικαστέος, αλλά από την πλευρά μου τουλάχιστον κατανοητός.

3ον:Το αγαθό της Δημοκρατίας δεν σημαίνει να λέει ο καθένας ο,τιδήποτε θέλει, προκαλώντας, προσβάλλοντας και εξοργίζοντας τους υπόλοιπους.

Προσωπικά αν και δεν υποστηρίζω κανενός είδους λογοκρισία,(ακόμα και η διαγραφή μηνυμάτων για οποιοδήποτε λόγο μου φαίνεται εξαιρετικά "βαριά") αυτό δεν σημαίνει ότι θα αποδεχτώ την προβολή οποιασδήποτε αντεθνικής προπαγάνδας, όχι μόνο σε αυτό το forum, αλλά παντού.

 

 

Κοίταξε.Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να είχες ασχοληθεί.

 

Κρίνοντας από τις δημοσιογραφικές πηγές που εκθείαζε σε άλλο thread περί των καταλήψεων, o χρήστης aijivl είναι ένα από τα πολλά θύματα του "ανεξάρτητου" δικτύου ενημέρωσης "Athens Indymedia":

 

-----------------------

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=525785

 

"...καλά κάνατε και την ξηλώσατε τη σημαία και ανεβάσατε αυτήν της κατάληψης. Προσέξτε όμως τα φασιστάκια που έχουν λύσσάξει..."

 

"...Τι αντιπροσωπευει αυτο το κουρελι περα απο κομπλεξισμο και ισως και μια ταση επιδειξιομανιας;"

 

"...file eisai polu swstos...Makria oloi mas apo sumvola kai simaies....

Oson afora tin elliniki simaia einai mple k aspri!!!! MPLE KAI ASPRI???? an einai dunaton.Kala kanan ta paidia kai ti vgalane...Parola auta tha protimousa tin peiratiki simaia para opoiadipote alli.I mia simaia me ton garfield i ena provato... "

 

"Ακόμα και η γλώσσα σας δείχνει πόσο πρόβατα του εθνικισμού είστε. Γιατί η σημαία του ελληνικού κράτους είναι "κανονική"; Φυσικά και πρέπει να ταυτίζουμε τη σημαία με το αστικό κράτος, διότι ιστορικά το αστικό κράτος καθιέρωσε αυτή τη σημαία.

Μη βάζετε τίποτε, κρατήστε αυτήν εδώ μπας και προβληματιστεί κανένας εθνικιστής Κνίτης και ξεφύγει από την επιρροή της Κανέλλη. Φυσικά και δεν αγωνιζόμαστε για την Ελλάδα. Αγωνιζόμαστε ενάντια στην Ελλάδα"

 

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=565914

 

"Οι Βάσκοι στο πλευρό των Μακεδόνων της Ελλάδας

 

Φλώρινα/Lerin 14.6.2006

 

Ιστορικής σημασίας επίσκεψη στην Χώρα των Βάσκων (Euskal Herria) πραγματοποίησε την περασμένη εβδομάδα αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ελεύθερης Συμμαχίας- Ουράνιο Τόξο, μετά από επίσημη πρόσκληση του Βασκικού Κοινοβουλίου.

Οι εκπρόσωποι του κόμματος είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την κατάσταση των Μακεδόνων που ζουν στην Ελλάδα σε ειδική συνεδρίαση της 19μελούς Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Βασκικού Κοινοβουλίου (συμμετέχουν βασκικά και ισπανικά πολιτικά κόμματα) στην πρωτεύουσα Vitoria/Gasteiz.

"

--------------------------------

 

Όπως καταλαβαίνεις, οι άνθρωποι αυτοί ζουν σε έναν εκτός τόπου και χρόνου "αντι-εξουσιαστικό" χώρο.Προκειμένου να πατάξουν το τρισκατάρατο ελληνικό κράτος,το σχολείο ή ...την εκκλησία είναι ικανοί να συμμαχήσουν με κάθε βαλκανικό εθνικισμό που κρίνουν ότι μπορεί να τα αποδομήσει.

Θεοποιούν αρθρογράφους όπως είναι π.χ. η ομάδα "ΙΟΣ της Ελευθεροτυπίας" και περιφέρονται από forum σε forum απλά και μόνον για να προκαλούν.Όταν κάθεσαι και απαντάς σε κάθε τι που γράφουν δεν νομίζω ότι τους βοηθάς.

Απλά τους ενισχύεις την ψευδαίσθηση ότι "πάνε αντίθετα στο ρεύμα" ή ότι "διεγείρουν τη σκέψη".

Και είναι κρίμα γιατί ο lewton π.χ. έγραψε ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο με το οποίο μπορεί να διαφωνώ εν μέρει, που όμως θάφτηκε εντελώς ανάμεσα σε ρατσιστικά σχόλια περί "μη καθαρών απογόνων των Αρχαίων Ελλήνων" και απαντήσεις του τύπου "Ουστ από δω"....

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε.Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να είχες ασχοληθεί.

 

Κρίνοντας από τις δημοσιογραφικές πηγές που εκθείαζε σε άλλο thread περί των καταλήψεων, o χρήστης aijivl είναι ένα από τα πολλά θύματα του "ανεξάρτητου" δικτύου ενημέρωσης "Athens Indymedia":

 

-----------------------

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=525785

 

"...καλά κάνατε και την ξηλώσατε τη σημαία και ανεβάσατε αυτήν της κατάληψης. Προσέξτε όμως τα φασιστάκια που έχουν λύσσάξει..."

 

"...Τι αντιπροσωπευει αυτο το κουρελι περα απο κομπλεξισμο και ισως και μια ταση επιδειξιομανιας;"

 

"...file eisai polu swstos...Makria oloi mas apo sumvola kai simaies....

Oson afora tin elliniki simaia einai mple k aspri!!!! MPLE KAI ASPRI???? an einai dunaton.Kala kanan ta paidia kai ti vgalane...Parola auta tha protimousa tin peiratiki simaia para opoiadipote alli.I mia simaia me ton garfield i ena provato... "

 

"Ακόμα και η γλώσσα σας δείχνει πόσο πρόβατα του εθνικισμού είστε. Γιατί η σημαία του ελληνικού κράτους είναι "κανονική"; Φυσικά και πρέπει να ταυτίζουμε τη σημαία με το αστικό κράτος, διότι ιστορικά το αστικό κράτος καθιέρωσε αυτή τη σημαία.

Μη βάζετε τίποτε, κρατήστε αυτήν εδώ μπας και προβληματιστεί κανένας εθνικιστής Κνίτης και ξεφύγει από την επιρροή της Κανέλλη. Φυσικά και δεν αγωνιζόμαστε για την Ελλάδα. Αγωνιζόμαστε ενάντια στην Ελλάδα"

 

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=565914

 

"Οι Βάσκοι στο πλευρό των Μακεδόνων της Ελλάδας

 

Φλώρινα/Lerin 14.6.2006

 

Ιστορικής σημασίας επίσκεψη στην Χώρα των Βάσκων (Euskal Herria) πραγματοποίησε την περασμένη εβδομάδα αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ελεύθερης Συμμαχίας- Ουράνιο Τόξο, μετά από επίσημη πρόσκληση του Βασκικού Κοινοβουλίου.

Οι εκπρόσωποι του κόμματος είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την κατάσταση των Μακεδόνων που ζουν στην Ελλάδα σε ειδική συνεδρίαση της 19μελούς Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Βασκικού Κοινοβουλίου (συμμετέχουν βασκικά και ισπανικά πολιτικά κόμματα) στην πρωτεύουσα Vitoria/Gasteiz.

"

--------------------------------

 

Όπως καταλαβαίνεις, οι άνθρωποι αυτοί ζουν σε έναν εκτός τόπου και χρόνου "αντι-εξουσιαστικό" χώρο.Προκειμένου να πατάξουν το τρισκατάρατο ελληνικό κράτος,το σχολείο ή ...την εκκλησία είναι ικανοί να συμμαχήσουν με κάθε βαλκανικό εθνικισμό που κρίνουν ότι μπορεί να τα αποδομήσει.

Θεοποιούν αρθρογράφους όπως είναι π.χ. η ομάδα "ΙΟΣ της Ελευθεροτυπίας" και περιφέρονται από forum σε forum απλά και μόνον για να προκαλούν.Όταν κάθεσαι και απαντάς σε κάθε τι που γράφουν δεν νομίζω ότι τους βοηθάς.

Απλά τους ενισχύεις την ψευδαίσθηση ότι "πάνε αντίθετα στο ρεύμα" ή ότι "διεγείρουν τη σκέψη".

Και είναι κρίμα γιατί ο lewton π.χ. έγραψε ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο με το οποίο μπορεί να διαφωνώ εν μέρει, που όμως θάφτηκε εντελώς ανάμεσα σε ρατσιστικά σχόλια περί "μη καθαρών απογόνων των Αρχαίων Ελλήνων" και απαντήσεις του τύπου "Ουστ από δω"....

 

1.Κατ΄αρχάς στο συγκεκριμένο ποστ που αναφέρεσε το οποίο έγινε σε άλλο θρεντ και σε άλλο θέμα, αναφέρω 2 ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΕΣ πηγες η μια από το συγκεκριμένο σαιτ και η άλλη απο το σαιτ της ελευθεροτυπίας

2.Αυτές οι απόψεις που αναφέρεις και βρήκες στο συγκεκριμένο σαιτ είναι απόψεις χρηστών τις οποίες ΔΕΝ σημαίνει οτί τις συμερίζομαι επειδή αναφέρομαι σε κάποια Δημοσιογραφική πηγή. Και εσύ μπορείς να μπεις και να γράψεις ότι θες.

 

Μάλλον η προσπάθεια σου να με μειώσεις για τις απόψεις μου, με επιχειρήματα άλλων ποστ είναι τραγικές. Θα ήταν πιστεύω καλύτερο να κάνεις αντίλογο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η προσπάθεια σου να με μειώσεις για τις απόψεις μου, με επιχειρήματα άλλων ποστ είναι τραγικές. Θα ήταν πιστεύω καλύτερο να κάνεις αντίλογο.

 

 

Είναι και αυτό "ποστ άλλων"?

----------------------------------------------------------

aijivl:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1538919#post1538919

 

http://www.politicsgr.com/forum/show...98&postcount=2

 

Δεν καταλαβαίνω τι ψέμα γραφει το εν λόγω λινκ

-------------------------------------------------

 

Και ιδού τι έγραφε το εν λόγω λινκ:

 

Μέγας Αλέξανδρος ο Καταραμένος. Απάντηση στην ιστορική προπαγάνδα. Η αληθινή ιστορία του Χίτλερ της αρχαιότητας. Η Ιλλυρική καταγωγή των αρχαίων Μακεδόνων και το μίσος τους για τον Ελληνισμό. Απίστευτες θηριωδίες σε Ελλάδα και Περσία

------------------------------

 

Λεξικό Λαρούς: Πως η Ελλάδα διέγραψε το νόημα της λέξης Γκρεκός που σημαίνει κλέφτης, ύπουλος, παλιάνθρωπος και απατεώνας.

----------------------

Η Κύπρος δεν υπήρξε ποτέ Ελληνική

------------------------------

ΠΟΝΤΙΟΙ: Καμμία σχέση με την ελληνική φυλή. Εκχριστιανισμένοι Λαζοί οι σημερινοί Πόντιοι της Ελλάδας. "Αυτοκρατορία" της Τραπεζούντας: Πως αποσχίσθηκε από το Βυζάντιο και έγινε υποτελής αρχικά στην Γεωργία και στην συνέχεια στους Σελτζούκους Τούρκους. Μύθος η "Ποντιακή Γενοκτονία"

----------------------------------

Απόγονοι Κάφρων από την Αθιοπία οι Ελληνες. Πορίσματα επιστημονικής έρευνας στα Σκόπια με βάση το DNA. Εισαγόμενος από την Αίγυπτο ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός. Απόγονοι Βερβερίνων της Σαχάρας οι Μινωϊτες. Η θεωρία της μαύρης Αθηνάς του Martin Bernal. Κορυφαίοι επιστήμονες υποστηρίζουν την Αφροκεντρική άποψη που κερδίζει συνεχώς έδαφος. Η Ακρόπολη είχε κόκκινο χρώμα και ήταν κακόγουστη απομίμηση Αιγυπτιακού ναού στην κοιλάδα του Νείλου. Απόδειξη της Αιγυπτιολατρίας η προσήλωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου προς τον Θεό Αμμωνα και τον Αιγυπτιακό πολιτισμό.

-----------------------------------------------------

 

 

 

Φίλε aijivl εγώ δεν μειώνω κανέναν.Απλά ενημερώνω...

Δεν είχα τσακωθεί μαζί σου ούτε καν για τα όσα έγραψες στο thread για την γενοκτονία των Ποντίων και των Αρμενίων.Δεν θα το πράξω τώρα.

 

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μάζεψα τα μάτια μου από το πάτωμα με αυτά που διάβασα, έχω και μια παρατήρηση:

Οι Μινωίτες δεν ήταν Έλληνες. Ήταν προελληνικός πολιτισμός που απορροφήθηκε πλήρως από τους εισβολείς (τους Έλληνες).

Επομένως, ακόμα κι αν οι Μινωίτες ήρθαν από την Άφρική, αυτό δεν επηρεάζει την ινδοευρωπαϊκότητα των Ελλήνων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού μάζεψα τα μάτια μου από το πάτωμα με αυτά που διάβασα, έχω και μια παρατήρηση:

Οι Μινωίτες δεν ήταν Έλληνες. Ήταν προελληνικός πολιτισμός που απορροφήθηκε πλήρως από τους εισβολείς (τους Έλληνες).

Επομένως, ακόμα κι αν οι Μινωίτες ήρθαν από την Άφρική, αυτό δεν επηρεάζει την ινδοευρωπαϊκότητα των Ελλήνων.

 

Για τη συγκεκριμένη μελέτη δες σχετικά:

 

http://www.nature.com/cgi-taf/DynaPa...415115b_r.html

 

"...The limitations are made evident by the authors' extraordinary observations that Greeks are very similar to Ethiopians and east Africans but very distant from other south Europeans; and that the Japanese are nearly identical to west and south Africans. It is surprising that the authors were not puzzled by these anomalous results, which contradict history, geography, anthropology and all prior population-genetic studies of these groups. Surely the ordinary process of refereeing would have saved the field from this dispute.

 

We believe that the paper should have been refused for publication on the simple grounds that it lacked scientific merit.

 

Neil Risch

Department of Genetics, Stanford University School of Medicine, Stanford, California 94305, USA

 

Alberto Piazza

Department of Genetics, Biology and Biochemistry, University of Torino, Via Santena 19, 10126 Torino, Italy

 

L. Luca Cavalli-Sforza

Department of Genetics, Stanford University School of Medicine, Stanford, California 94305, USA

----------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ποιους Ο.Π.Χ. παραβιάσω??

Σε πρόσβαλα προσωπικά??

Το οτί μιλάω για την καταγωγή των Ελλήνων και η δικιά μου άποψη έρχετε σε αντίθεση με τη δικιά σου συμαίνει κάτι??

Σκέφτηκες ποτέ οτί αυτά που λες μπορεί να προσβάλουν και εμένα??

Άρα η προσβολή που εννοείς εσύ είναι ένα πράγμα που μπορεί κανείς να εντοπίσει μόνο με υποκειμενικά κριτήρια. Και δεν είναι προσβολή να ακούει κανείς τη γνώμη του άλλου είναι πολυφωνία, διάλογος.

Πέσατε όμως αμέσως πάνω μου και το κάνατε αντιπαράθεση με ειρωνία και απειλές. Δείχνει πολλά αυτό..

 

Η αλήθεια είναι ότι πήγαινες γυρεύοντας.

Καλές και άγιες οι θεωρίες του Ρήγα Φεραίου. Ο μεγάλος οραματιστής των Βαλκανίων θα έπρεπε να είχε γίνει ο μεγάλος δάσκαλος των λαών της Βαλκανικής. Λίγο δύσκολο βέβαια να γίνουν πράξη οι θεωρίες του. Ακόμα και στις μέρες μας.

Επίσης συμφωνώ με τις απόψεις σου για τους "καθαρούς" απογόνους όλων των εθνών του κόσμου.

Το χαλάς βέβαια με τα υπόλοιπα. Με την ιστορία ή δεν τας καλά ή προτιμάς να αποδεχτείς μόνο τις αιρετικές θεωρίες.

Ξεκινώντας από την καταγωγή και την "εθνικότητα" των Μακεδόνων. Βάσει ποιών στοιχείων δεν ήταν Έλληνες ή δεν είχαν σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες; δεν ήταν δωρικό φύλο; αν όχι μπορείς να μας πεις και τις πηγές σου.

Δεν ήταν οι Δωριείς ελληνικό φύλο; ή ήταν λιγότερο ελληνικό από τους Ίωνες; αυτό μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν βρέθηκε κάποιος να το υποστηρίξει. Από όσο ξέρω τουλάχιστον. Αλλιώς ούτε τους Σπαρτιάτες, ας πούμε, θα πρέπει να τους θεωρούμε Έλληνες.

Οι ίδιοι οι Μακεδόνες πάντως σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε θεωρούν τους εαυτούς τους Δωριείς, απογόνους του Ηρακλή.

"Οι Λακεδαιμόνιοι και οι Αθηναίοι, οι πρώτοι ανάμεσα στους Δωριείς, οι δεύτεροι ανάμεσα στους Ίωνες. Γιατί τα έθνη αυτά ήσαν τα πιο γνωστά, όντας τα παλιά χρόνια το τελευταίο Πελασγικό, το πρώτο Ελληνικό…. Οι Πελασγοί επί Δευκαλίωνος κατοικούσαν την Φθιώτιδα, επί Δώρου δε του Έλληνος υπό την Όσσαν και τον Όλυμπον… Κι αφότου και από την Ιστιαιώτιδα τους (Δωριείς) ξεσήκωσαν οι Καδμείοι, κατοικούσαν στην Πίνδο με το όνομα Μακεδνόν έθνος"(Ηρόδοτος Α, 56 - 58)

 

Επίσης:

Μιλάνε από τον 7ο αώνα πχ, που γνωρίζουμε τουλάχιστον, ελληνικά και πιστεύουν στο ελληνικό δωδεκάθεο.

 

Ακόμα και αν όλα αυτά ήταν ψευδή (που δεν είναι) οι ίδιοι θέλαν να λέγονται Έλληνες και αφού το θέλαν αυτοί δεν νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσουμε περισσότερο.

 

Φαντάζομαι θα μου πεις ότι η ιστορία δεν σε ενδιαφέρει. Αλλά αν είναι έτσι, δεν θα έπρεπε ΕΣΥ να αναφερθείς καθόλου στην ιστορία. Και μάλιστα για να στηρίξεις αυτά που λες. Το να πιάνουμε από την ιστορία μόνο αυτά που έχουν γράψει 2-3 μεταμοντέρνοι :) αρθογράφοι-ιστορικοί είναι φυσικό να φέρνει αντιδράσεις σαν αυτές που διάβασες.

 

Το να μην θες να είσαι απόγονος του Μεγάλου Αλεξάνδρου είναι δικαίωμά σου. Ακόμα και να το ήθελες φυσικά, δεν θα γινόσουνα. Ούτε εσύ, ούτε εγώ. Οι πιθανότητες να συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν όσες έχουμε και για να πιάσουμε το Joker.

Το να θες όμως απλά να προκαλείς, συγκρίνοντάς τον με τον Χίτλερ δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη τακτική για να πεις αυτά που θες να πεις.

Ο ίδιος είπες για τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις πόλεις κράτη. Κάτι φυσικό για την εποχή. Επίσης φυσικότατο για την εποχή ήταν οι επεκτατικοί πόλεμοι. Όποιος μπορούσε να επεκταθεί εις βάρος των άλλων, το έκανε. Δεν χρειαζόταν δικαιολογία για αυτό. Και οι λόγοι εκδίκησης που είχε σαν δικαιολογία ο Αλέξανδρος, σίγουρα δεν πείθουν. Θα μπορούσε να γίνει μια σύγκριση με τον Ιούλιο Καίσαρα, τον Ιουστινιανό ή οποιονδήποτε άλλον (επιτυχημένο) ιμπεριαλιστή. Και θα είχες σίγουρα δίκαιο.

Τον Χίτλερ όμως τον έχουμε συσχετίσει με άλλα πράγματα. Με τους "καθαρούς" Άρειους και με την τρελή κάθαρση που πήγε να επιβάλει στην Ευρώπη. Στους Εβραίους, στους τσιγγάνους, στους ομοφυλόφυλους κλπ.

Από όσο θυμάμαι εγώ η ιστορία δεν μας είπε τέτοια πράγματα για τον Αλέκο. Ίσα-ίσα που έδωσε μαθήματα ανεξιθρησκείας και ανέχειας στο διαφορετικό. Μαθήματα που ακόμα και σήμερα φαίνονται πρωτοποριακά. Για να μην πω ότι είναι αυτός που "σκότωσε" το τελείως ρατσιστικό "πας μη Έλλην βάρβαρος".

Γιατί λοιπόν η σύγκριση, ντε και καλά, με τον Χίτλερ; λόγω των θανάτων και των σφαγών στα πεδία των μαχών;

Δεν θυμάμαι κανένα πόλεμο χωρίς θανάτους.

 

Είπες επίσης ότι οι Μακεδόνες δεν άφησαν πολιτισμό. Με συγχωρείς αλλά ότι έχει να επιδείξει η Δύση (και η γη ολόκληρη) το οφείλει στα ελληνιστικά χρόνια . Τα χρόνια που οι διάδοχοι του Αλέκου κυβέρνησαν τον τότε γνωστό κόσμο και με τις φιλοσοφικές σχολές και τις βιβλιοθήκες κληρονόμησαν στον κόσμο την φιλοσοφία, τις επιστήμες και τις τέχνες. Πράγματα που γέννησε η κλασσική Αθήνα και η Ιωνία αλλά τα μετέδωσαν στον υπόλοιπο κόσμο οι "βάρβαροι" Μακεδόνες.

 

Ίσως να συμφωνούσαμε στα υπόλοιπα αν διάλεγες άλλον τρόπο να τα διατυπώσεις. Η αντίρρηση απλά και μόνο για την αντίρρηση είναι τελείως στείρα. Και δεν έχει ιδέες. Μάλλον μόδα είναι και θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τι κάνεις??

Προσπαθείς να αποδείξεις ότι οι Μακεδόνες είναι Έλληνες, ότι εμείς σήμερα είμαστε Έλληνες και ότι οι Μακεδονία είχε πολιτισμό???

Δηλαδή γιατί?Τα αμφισβήτησε κανείς???

Φίλε geofil νομίζω ότι πέφτεις στην παγίδα...;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθείς να αποδείξεις ότι οι Μακεδόνες είναι Έλληνες, ότι εμείς σήμερα είμαστε Έλληνες και ότι οι Μακεδονία είχε πολιτισμό???

Δηλαδή γιατί?Τα αμφισβήτησε κανείς???

 

Δεν τα αμφισβήτησε;:)

Έτσι κατάλαβα.:)

 

Ο aijivl ζήτησε αντίλογο και αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα αμφισβήτησε;:)

Έτσι κατάλαβα.:)

 

Ο aijivl ζήτησε αντίλογο και αυτό έκανα.

 

Το θέμα είναι λυμένο από ιστορικής, δηλαδή επιστημονικής άποψης.Αυτό εννοώ.

Δεν υπάρχει κανείς σοβαρός επιστήμονας διεθνώς που να αμφισβητεί αυτά τα πράγματα.Συνεπώς, δεν υπάρχει λόγος....για αντίλογο:) :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

1.Ξεκινώντας από την καταγωγή και την "εθνικότητα" των Μακεδόνων. Βάσει ποιών στοιχείων δεν ήταν Έλληνες ή δεν είχαν σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες; δεν ήταν δωρικό φύλο; αν όχι μπορείς να μας πεις και τις πηγές σου.

Δεν ήταν οι Δωριείς ελληνικό φύλο; ή ήταν λιγότερο ελληνικό από τους Ίωνες; αυτό μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν βρέθηκε κάποιος να το υποστηρίξει. Από όσο ξέρω τουλάχιστον. Αλλιώς ούτε τους Σπαρτιάτες, ας πούμε, θα πρέπει να τους θεωρούμε Έλληνες.

 

Οι ίδιοι οι Μακεδόνες πάντως σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε θεωρούν τους εαυτούς τους Δωριείς, απογόνους του Ηρακλή.

 

2.Φαντάζομαι θα μου πεις ότι η ιστορία δεν σε ενδιαφέρει. Αλλά αν είναι έτσι, δεν θα έπρεπε ΕΣΥ να αναφερθείς καθόλου στην ιστορία. Και μάλιστα για να στηρίξεις αυτά που λες. Το να πιάνουμε από την ιστορία μόνο αυτά που έχουν γράψει 2-3 μεταμοντέρνοι :) αρθογράφοι-ιστορικοί είναι φυσικό να φέρνει αντιδράσεις σαν αυτές που διάβασες.

 

Το να μην θες να είσαι απόγονος του Μεγάλου Αλεξάνδρου είναι δικαίωμά σου. Ακόμα και να το ήθελες φυσικά, δεν θα γινόσουνα. Ούτε εσύ, ούτε εγώ. Οι πιθανότητες να συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν όσες έχουμε και για να πιάσουμε το Joker.

Το να θες όμως απλά να προκαλείς, συγκρίνοντάς τον με τον Χίτλερ δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη τακτική για να πεις αυτά που θες να πεις.

Ο ίδιος είπες για τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις πόλεις κράτη. Κάτι φυσικό για την εποχή. Επίσης φυσικότατο για την εποχή ήταν οι επεκτατικοί πόλεμοι. Όποιος μπορούσε να επεκταθεί εις βάρος των άλλων, το έκανε. Δεν χρειαζόταν δικαιολογία για αυτό. Και οι λόγοι εκδίκησης που είχε σαν δικαιολογία ο Αλέξανδρος, σίγουρα δεν πείθουν. Θα μπορούσε να γίνει μια σύγκριση με τον Ιούλιο Καίσαρα, τον Ιουστινιανό ή οποιονδήποτε άλλον (επιτυχημένο) ιμπεριαλιστή. Και θα είχες σίγουρα δίκαιο.

Τον Χίτλερ όμως τον έχουμε συσχετίσει με άλλα πράγματα. Με τους "καθαρούς" Άρειους και με την τρελή κάθαρση που πήγε να επιβάλει στην Ευρώπη. Στους Εβραίους, στους τσιγγάνους, στους ομοφυλόφυλους κλπ.

Από όσο θυμάμαι εγώ η ιστορία δεν μας είπε τέτοια πράγματα για τον Αλέκο. Ίσα-ίσα που έδωσε μαθήματα ανεξιθρησκείας και ανέχειας στο διαφορετικό. Μαθήματα που ακόμα και σήμερα φαίνονται πρωτοποριακά. Για να μην πω ότι είναι αυτός που "σκότωσε" το τελείως ρατσιστικό "πας μη Έλλην βάρβαρος".

Γιατί λοιπόν η σύγκριση, ντε και καλά, με τον Χίτλερ; λόγω των θανάτων και των σφαγών στα πεδία των μαχών;

Δεν θυμάμαι κανένα πόλεμο χωρίς θανάτους.

 

Είπες επίσης ότι οι Μακεδόνες δεν άφησαν πολιτισμό. Με συγχωρείς αλλά ότι έχει να επιδείξει η Δύση (και η γη ολόκληρη) το οφείλει στα ελληνιστικά χρόνια . Τα χρόνια που οι διάδοχοι του Αλέκου κυβέρνησαν τον τότε γνωστό κόσμο και με τις φιλοσοφικές σχολές και τις βιβλιοθήκες κληρονόμησαν στον κόσμο την φιλοσοφία, τις επιστήμες και τις τέχνες. Πράγματα που γέννησε η κλασσική Αθήνα και η Ιωνία αλλά τα μετέδωσαν στον υπόλοιπο κόσμο οι "βάρβαροι" Μακεδόνες.

 

Ίσως να συμφωνούσαμε στα υπόλοιπα αν διάλεγες άλλον τρόπο να τα διατυπώσεις. Η αντίρρηση απλά και μόνο για την αντίρρηση είναι τελείως στείρα. Και δεν έχει ιδέες. Μάλλον μόδα είναι και θα περάσει.

 

 

1."Ο Φίλιππος είναι βάρβαρος, δεν είναι Ελληνας και δεν έχει καμμία σχέση με την φυλή των Ελλήνων" Δημοσθένης: 3η ομιλία κατά του βασιλέως της Μακεδονίας

 

Και ένας λόγος του Ισοκράτη:(στ΄Αγγλικά το βρήκα στο google)

[106] I draw my inference from their actions while they lived. For your father, in dealing with those states which I am urging you to cultivate, kept on friendly terms1 with them all. And the founder of your empire, although he aspired higher than did his fellow citizens2 and set his heart on a king's power, was not minded to take the same road as others who set out to attain a like ambition. [107] For they endeavored to win this honor by engendering factions, disorder, and bloodshed in their own cities; he, on the other hand, held entirely aloof from Hellenic territory, and set his heart upon occupying the throne of Macedon. For he knew full well that the Hellenes were not accustomed to submit to the rule of one man, while the other races were incapable of ordering their lives without the control of some such power. [108] And so it came about, owing to his unique insight in this regard, that his kingship has proved to be quite set apart from that of the generality of kings: for, because he alone among the Hellenes did not claim the right to rule over a people of kindred race, he alone was able to escape the perils incident to one-man power. For history discovers to us the fact that those among the Hellenes who have managed to acquire such authority have not only been destroyed themselves but have been blotted, root and branch, from the face of the earth;3 while he, on the contrary, lived a long and happy life and left his seed in possession of the same honors which he himself had enjoyed.

 

Μακεδόνες, όπως και να έχει είναι αυτοί που ζουν σήμερα στα γεωγραφικά όρια της Μακεδονίας.Διαφωνείς?

 

2.Μ.Αλέξανδρος-Χίτλερ κ.τ.λ.

Ο Μ.Αλέξανδρος επανέφερε την ιδέα του ολοκληρωτικού πολέμου στο προσκήνιο. Κλασικό παράδειγμα, η καταστολή της ανυπακοής των Θηβών, όπου η αντίσταση στις μακεδονικές φάλαγγες καταπνίγηκε στο αίμα, η Θήβα ισοπεδώθηκε και οι ελάχιστοι Θηβαίοι που επέζησαν από τη σφαγή, πουλήθηκαν για δούλοι (σύμφωνα με τις μαρτυρίες ιστορικών της εποχής). Αυτές οι μέθοδοι δεν είχαν ξαναεφαρμοστεί σε τέτοια κλίμακα και πολλοί πιστεύουν ότι η καταστροφή των Θηβών χρησίμευσε και ως παραδειγματισμός για όποια ελληνική πόλη θα διανοούνταν να σηκώσει κεφάλι ενάντια στη μακεδονική κυριαρχία.

 

Τον πολιτισμό των άλλων αρχαίων πόλεων τον μετέδωσε.

Με το σπαθί όμως και με τη βία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τι κάνεις??

Προσπαθείς να αποδείξεις ότι οι Μακεδόνες είναι Έλληνες, ότι εμείς σήμερα είμαστε Έλληνες και ότι οι Μακεδονία είχε πολιτισμό???

Δηλαδή γιατί?Τα αμφισβήτησε κανείς???

Φίλε geofil νομίζω ότι πέφτεις στην παγίδα...;)

 

 

Στην παγίδα ποιου?:lol: :lol: :lol:

Των σκοτινών στοών που μένω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1."Ο Φίλιππος είναι βάρβαρος, δεν είναι Ελληνας και δεν έχει καμμία σχέση με την φυλή των Ελλήνων" Δημοσθένης: 3η ομιλία κατά του βασιλέως της Μακεδονίας.

Μακεδόνες, όπως και να έχει είναι αυτοί που ζουν σήμερα στα γεωγραφικά όρια της Μακεδονίας.Διαφωνείς?

 

2.Μ.Αλέξανδρος-Χίτλερ κ.τ.λ.

Ο Μ.Αλέξανδρος επανέφερε την ιδέα του ολοκληρωτικού πολέμου στο προσκήνιο. Κλασικό παράδειγμα, η καταστολή της ανυπακοής των Θηβών, όπου η αντίσταση στις μακεδονικές φάλαγγες καταπνίγηκε στο αίμα, η Θήβα ισοπεδώθηκε και οι ελάχιστοι Θηβαίοι που επέζησαν από τη σφαγή, πουλήθηκαν για δούλοι (σύμφωνα με τις μαρτυρίες ιστορικών της εποχής). Αυτές οι μέθοδοι δεν είχαν ξαναεφαρμοστεί σε τέτοια κλίμακα και πολλοί πιστεύουν ότι η καταστροφή των Θηβών χρησίμευσε και ως παραδειγματισμός για όποια ελληνική πόλη θα διανοούνταν να σηκώσει κεφάλι ενάντια στη μακεδονική κυριαρχία.

 

Τον πολιτισμό των άλλων αρχαίων πόλεων τον μετέδωσε.

Με το σπαθί όμως και με τη βία.

 

Περίμενα πιό έξυπνη απάντηση. Ειλικρινά.

 

Για τον Φίλιππο.

Σου το απάντησαν και πριν. Δεν ξέρω γιατί επιμένεις σε αυτό.

Αν πάρεις μετά από 100 χρόνια εφημερίδες του σήμερα και διαβάσεις δήλωση κάποιου στελέχου της ΝΔ: "το ΠΑΣΟΚ έφερε την διαφθορά στην Ελλάδα" ή την δήλωση κάποιου από το ΠΑΣΟΚ: " η διαπλοκή είναι ένα με την δεξιά", (πράγματα που τα ακούμε κάθε μέρα δηλαδή :) )τι ακριβώς συμπέρασμα θα βγάλεις για τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ; ότι είναι όλοι κλέφτες και μιζαδόροι φαντάζομαι.

Αν είναι δυνατόν να μου φέρνεις τους λόγους του Δημοσθένη σαν απόδειξη.

 

Για τους κατοίκους των Σκοπίων.

Έχω πει και παλιότερα στο θέμα. Αν θέλουν να είναι Μακεδόνες εγώ δεν θα τους χαλάσω το χατήρι. Μπορούν να πουν ότι είναι και Κρητικοί. Και πάλι δεν με χαλάει.

 

Για τους κατακτητικούς πολέμους του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Τι λες; φοβερά πράγματα όλα αυτά. Πρώτη φορά έγινε κάτι τέτοιο. Ούτε οι Πέρσες πριν από τους Μακεδόνες, ούτε οι Μυκηναίοι, ούτε οι Αιγύπτιοι, ούτε οι Χετταίοι χρησιμοποίησαν τέτοιους μεθόδους. Τα ανακάλυψαν όλα οι Μακεδόνες.

 

Αν είναι δυνατόν φίλε μου. Κανένα καλύτερο επιχείρημα;

 

Αν και δεν κατάλαβα τελικά τι ακριβώς θες να αποδείξεις με αυτά. Ούτε και συ μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ποιους Ο.Π.Χ. παραβιάσω??

Σε πρόσβαλα προσωπικά??

Το οτί μιλάω για την καταγωγή των Ελλήνων και η δικιά μου άποψη έρχετε σε αντίθεση με τη δικιά σου συμαίνει κάτι??

Σκέφτηκες ποτέ οτί αυτά που λες μπορεί να προσβάλουν και εμένα??

Άρα η προσβολή που εννοείς εσύ είναι ένα πράγμα που μπορεί κανείς να εντοπίσει μόνο με υποκειμενικά κριτήρια. Και δεν είναι προσβολή να ακούει κανείς τη γνώμη του άλλου είναι πολυφωνία, διάλογος.

Πέσατε όμως αμέσως πάνω μου και το κάνατε αντιπαράθεση με ειρωνία και απειλές. Δείχνει πολλά αυτό..

Οι δημοσιεύσεις δεν θα πρέπει να περιέχουν απόψεις οι οποίες ενδέχεται να προκαλέσουν αντιδράσεις σε μια μεγάλη ομάδα χρηστών/επισκεπτών του myphone.gr.

Αυτόν τον όρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην παγίδα ποιου?:lol: :lol: :lol:

Των σκοτινών στοών που μένω??

 

Στην παγίδα μερικών ανεγκέφαλων που δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο, ούτε παιδεία, ούτε αξίες.Στην παγίδα όσων θεωρούν τον εαυτούλη τους και την καταστροφή κυριολεκτικά και μεταφορικά, τα πιο σημαντικά πράγματα στον κόσμο.

 

hostolis: Σε ευχαριστώ.Αυτό ακριβώς είναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον όρο.

Δεν είδα καμία μεγάλη ομάδα χρηστών να ενοχλείται. Μόνο μερικούς φανατικούς.

 

 

Σημείωση: Διαφωνώ με τις απόψεις του aijivl αλλά θα υπερασπιστώ με πάθος το δικαίωμα να τις διατυπώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον όρο.

 

# Εφόσον μερικές ή όλες οι δημοσιεύσεις που περιέχονται σε κάποιο θέμα συζήτησης είναι αντίθετοι από τους παρόντες όρους χρήσης, το μέλος δεν θα πρέπει να προχωρήσει σε δημοσίευση συστάσεων προς τα υπόλοιπα μέλη. Αρμόδιοι για το συγκεκριμένο θέμα είναι τα άτομα που απαρτίζουν την ομάδα διαχείρισης του myphone.gr, οι οποίοι έχουν και το δικαίωμα να προβαίνουν στη λήψη των κατάλληλων μέτρων, ανάλογα με την περίσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χάρις στην αναμφισβήτητη στρατηγική του ιδιοφυϊα οι αρχαίοι Μακεδόνες, μία ημιβάρβαρη Ιλλυρική φυλή γιδοβοσκών με πολεμοχαρείς καταβολές, κατάφεραν να συντρίψουν τον βασιλέα των βασιλέων Δαρείο και να σωριάσουν σε ερείπια την μεγαλύτερη αυτοκρατορία της εποχής. Μοναδικός τους στόχος η διαρπαγή και καταλήστευση του τεράστιου Περσικού θησαυροφυλακείου με αποθέματα 2.500 τόνων χρυσού και αργύρου που ξεπερνούσε το σημερινό αποθεματικό των ΗΠΑ στο Fort Knox και αρκούσε να συντηρήσει την αρχαία Ελλάδα για 200 χρόνια.

 

Απόδειξη της Αιγυπτιολατρίας η προσήλωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου προς τον Θεό Αμμωνα και τον Αιγυπτιακό πολιτισμό.

 

Και να μην ξεχάσω να αναφέρω και το άλλο που διάβασα, άλλα δεν το βρίσκω για να το κάνω παράθεση, ότι ο Αλέξανδρος ήταν λάτρης του Περσικού πολιτισμού, εξού και ο γάμος του.

 

Κατά τα άλλα ο Αλέξανδρος μιλούσε Ελληνικά, πίστευε στο Δωδεκάθεο και διέδωσε τον Ελληνικό πολιτισμό...

 

τελικά μάλλον πρέπει να έπασχε από διχασμό/τριχασμό... προσωπικότητας!!! :p

 

ΡΕ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Macedonia (terminology)

Διαβάστε αυτό το άρθρο! Για πολύ καιρό Έλληνες και «Μακεδόνες» (Σκοπιανοί) είχαν μεγάλες διαμάχες στα άρθρα της Wikipedia που σχετίζονται με την Μακεδονία, που συχνά κλειδώνονταν. Μόλις γράφτηκε το παραπάνω άρθρο, σχεδόν έπαψαν οι διαμάχες αυτές. Διαβάστε το και για να μάθετε (το ίδιο πρέπει να κάνω κι εγώ)!

 

Τώρα γίνεται προσπάθεια να μεταφραστεί και στα ελληνικά:

Χρήστης:NikoSilver/Ορολογία Μακεδονίας (συζήτηση)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Macedonia (terminology)

Διαβάστε αυτό το άρθρο! Για πολύ καιρό Έλληνες και «Μακεδόνες» (Σκοπιανοί) είχαν μεγάλες διαμάχες στα άρθρα της Wikipedia που σχετίζονται με την Μακεδονία, που συχνά κλειδώνονταν. Μόλις γράφτηκε το παραπάνω άρθρο, σχεδόν έπαψαν οι διαμάχες αυτές. Διαβάστε το και για να μάθετε (το ίδιο πρέπει να κάνω κι εγώ)!

 

Τώρα γίνεται προσπάθεια να μεταφραστεί και στα ελληνικά:

Χρήστης:NikoSilver/Ορολογία Μακεδονίας (συζήτηση)

 

Το είχα αναφέρει και εγώ πριν από 1 μήνα περίπου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1501891#post1501891 , άλλα με γράψανε στα παλιά των υποδηματών τους :( , μιας και είχαν να ασχοληθούν με τα κλασσικά Ελληνικά αλληλοφαγώματα :lol:

 

Ελπίζω τώρα μερικοί να κάτσουν να το διαβάσουν να πάρουν μια ιδέα ;)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πιό έξυπνη απάντηση. Ειλικρινά.

 

Για τον Φίλιππο.

Σου το απάντησαν και πριν. Δεν ξέρω γιατί επιμένεις σε αυτό.

Αν πάρεις μετά από 100 χρόνια εφημερίδες του σήμερα και διαβάσεις δήλωση κάποιου στελέχου της ΝΔ: "το ΠΑΣΟΚ" έφερε την διαφθορά στην Ελλάδα" ή την δήλωση κάποιου από το ΠΑΣΟΚ: " η διαπλοκή είναι ένα με την δεξιά", (πράγματα που τα ακούμε κάθε μέρα δηλαδή :) )τι ακριβώς συμπέρασμα θα βγάλεις για τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ; ότι είναι όλοι κλέφτες και μιζαδόροι φαντάζομαι.

Αν είναι δυνατόν να μου φέρνεις τους λόγους του Δημοσθένη σαν απόδειξη.

 

Για τους κατοίκους των Σκοπίων.

Έχω πει και παλιότερα στο θέμα. Αν θέλουν να είναι Μακεδόνες εγώ δεν θα τους χαλάσω το χατήρι. Μπορούν να πουν ότι είναι και Κρητικοί. Και πάλι δεν με χαλάει.

 

Για τους κατακτητικούς πολέμους του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Τι λες; φοβερά πράγματα όλα αυτά. Πρώτη φορά έγινε κάτι τέτοιο. Ούτε οι Πέρσες πριν από τους Μακεδόνες, ούτε οι Μυκηναίοι, ούτε οι Αιγύπτιοι, ούτε οι Χετταίοι χρησιμοποίησαν τέτοιους μεθόδους. Τα ανακάλυψαν όλα οι Μακεδόνες.

 

Αν είναι δυνατόν φίλε μου. Κανένα καλύτερο επιχείρημα;

 

Αν και δεν κατάλαβα τελικά τι ακριβώς θες να αποδείξεις με αυτά. Ούτε και συ μάλλον.

 

 

Θα σε παρακαλούσα να μην κρίνεις ως καθυστερημένη ή έξυπνη την άποψη κάποιου.

Για το πρώτο που θέτεις, ο Δημοσθένης ήταν πολιτικός και ήθελε να παραπλανήσει του πολίτες έτσι δεν είναι??

Εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται την έννοια του ελληνικού έθνους.

Οι ελληνικές πόλεις κράτη τα βρίσκανε μόνο σε περίπτωση ανάγκης, αλλιώς σκοτώνοντουσαν μεταξύ τους συνέχεια. Η ελληνική γλώσσα και το Δωδεκάθεο - που τα ασπάστηκαν αργότερα οι Μακεδόνες προέρχεται γιατί όλες οι φυλές προερχόνταν από Ίωνες/ Δωριείς. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ταυτίζαν τους Έλληνες με το σύνολο των πόλεων.

 

Και για το Μ.Αλέξανδρο το λες και μόνος σου. Έκανε επεκτατικούς πολέμους.

Ποιος ο λόγος να θέλουμε να είμαστε απόγονοι του??

 

Και θέλω να αποδείξω με όλα αυτά κάτι πολύ προφανές, που έπρεπε να το είχες διαπυστώσει το πως

1. Έχει Δικαίωμα το Fyrom να αυτοαποκαλείται Μακεδονία γιατί κατέχει μέρος της περιοχής της Μακεδονίας

2. Δεν θα έπρεπε να θέλουμε να είμαστε απόγονοι κάποιου σφαγέα.

 

Αυτά .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...