Jump to content

Ακύρωση αλλαγής σε καρτοσυμβόλαιο, πριν παραλάβω το συμβόλιο


minarokeftes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Χτες μου τηλεφώνησαν για προσφορά να αλλάξω το Whats Up μου σε καρτοσυμβόλαιο 23 με 17€ τον μήνα. Γενικά το έψηνα και λέω ΟΚ κάντω, λόγω όμως ότι δεν έχω περισσότερο από 3 μήνες στην whats up (είχα καρτοσυμβόλαιο wind πριν) δεν μπορούσε να γίνει στον αριθμό που θέλω. Ο καλλιτέχνης που μιλούσα (αλάνι) μου είπε να βάλουμε την προσφορά σε έναν αριθμό Frog που έχω μόνο για ίντερνετ και όταν περάσει ο καιρός να μου την μεταφέρει στον βασικό μου αριθμό. Είπα ΟΚ και μου λέει αύριο θα έχεις συμβόλαιο και νέα κάρτα.

 

Επειδή ήμουν στην δουλειά δεν ήξερα ακριβή ημερομηνία που το γύρισα σε whats up, μόλις πήγα σπίτι είδα ότι η αλλαγή έγινε 31/8 οπότε θα πρέπει να περιμένω 2 μήνες μέχρι να γίνει η αλλαγή. Κάτι που δεν με ψήνει καθόλου γτ δεν θα έχω την προσφορά για ίντερνετ, καταναλώνω 8gb τον μήνα και δεν με φτάνουν κιόλας οπότε με τα 700 mb που δίνει το καρτοσυμβόλαιο είναι εφιάλτης. Αμέσως πήρα τηλ πίσω για να πω ακύρωσέ το και να με έχει υπόψιν του για να κάνουμε το βασικό όταν θα μπορώ, αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ με κανέναν όσες προσπάθειες και να έκανα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής τώρα. Σήμερα λογικά με παίρνει η Κούριερ τηλ, αν εγώ τους πω μετάνιωσα δεν το παραλαμβάνω, να σας πληρώσω την χρέωση για να πάει πίσω το συμβόλαιο και η νέα κάρτα, θα έχω κάποιο θέμα? Θέμα εννοώ με τον αριθμό frog επειδή λογικά στο σύστημα της Cosmote θα έχει γίνει κάποια αίτηση για αλλαγή του πακέτου. Να πιστολιάσω τελείως και να μην σηκώνω τηλέφωνα κλπ δεν θέλω να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δε παραλαμβανεις, δε πληρωνεις τιποτα στον κουριερ.

Μιλας με την κοσμοτε να μην προωθήσουν το αιτημα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις την επιστροφή.... Απλά δεν παραλαμβάνεις τίποτα

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το 13888 και μου ανέφεραν ότι αυτοί εφόσον δεν έχουν πάει συμβόλαια κλπ δεν μπορούν να ακυρώσουν κατι. Καλό θα ήταν να μιλήσω με την εταιρεία, θα προσπαθήσω πάλι σήμερα μήπως πιάσω γραμμή (μου έδωσαν και άλλο ένα νούμερο από το 13888), αν δεν καταφέρω να βρώ κάποιον δεν θα παραλάβω όπως προτείνετε και εσείς (και όπως σκεφτόμουν να το κάνω και εγώ)
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το 13888 και μου ανέφεραν ότι αυτοί εφόσον δεν έχουν πάει συμβόλαια κλπ δεν μπορούν να ακυρώσουν κατι. Καλό θα ήταν να μιλήσω με την εταιρεία, θα προσπαθήσω πάλι σήμερα μήπως πιάσω γραμμή (μου έδωσαν και άλλο ένα νούμερο από το 13888), αν δεν καταφέρω να βρώ κάποιον δεν θα παραλάβω όπως προτείνετε και εσείς (και όπως σκεφτόμουν να το κάνω και εγώ)

 

Απλα μη παραλαβεις συμβολαια.

Και μην ξανακανεις συμβολαιο,δεν αξιζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά SOS, Δεν παρέλαβα τελικά το συμβόλαιο και την κάρτα και είχα επικοινωνήσει με το 13888 ότι δεν ενδιαφέρομαι να γίνει η αλλαγή. Μόλις μου ήρθε μήνυμα καλως ήρθατε στο νέο Καρτοσυμβόλαιο 23. Τι κάνω για να ακυρωθεί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS, Δεν παρέλαβα τελικά το συμβόλαιο και την κάρτα και είχα επικοινωνήσει με το 13888 ότι δεν ενδιαφέρομαι να γίνει η αλλαγή. Μόλις μου ήρθε μήνυμα καλως ήρθατε στο νέο Καρτοσυμβόλαιο 23. Τι κάνω για να ακυρωθεί?

 

Πας σε γερμανο και λες να το ακυρωσεις γιατι δεν παρελαβες συμβολαιο; Αλλιως κανε το whats up σε frog(αν δεν εχεις τα 1500' ή το φοιτητικο).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απλα μη παραλαβεις συμβολαια.

Και μην ξανακανεις συμβολαιο,δεν αξιζει.

 

γιατι δεν αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS, Δεν παρέλαβα τελικά το συμβόλαιο και την κάρτα και είχα επικοινωνήσει με το 13888 ότι δεν ενδιαφέρομαι να γίνει η αλλαγή. Μόλις μου ήρθε μήνυμα καλως ήρθατε στο νέο Καρτοσυμβόλαιο 23. Τι κάνω για να ακυρωθεί?

 

Από την στιγμή που δεν έπεσε το σήμα από το καρτοκινητό δεν έχει ενεργοποιηθεί τίποτα. Όπως σου είπαν από πάνω πας σε κατάστημα και ζητάς ακύρωση μπορεί να το θέλουν και με φαξ.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν αξιζει?

 

Ειναι πανακριβα Νικολα,στην Ελλαδα ειναι,δυστυχως.

Στην Κυπρο οπου ειδα τωρα εχει με 70€

Απεριοριστα λεπτα/sms προς ολους

6GB Internet 4G

στην MTN.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανακριβα Νικολα,στην Ελλαδα ειναι,δυστυχως.

Στην Κυπρο οπου ειδα τωρα εχει με 70€

Απεριοριστα λεπτα/sms προς ολους

6GB Internet 4G

στην MTN.

 

αναλογα την χρηση που κανει καποιος..πχ στα συμβολαια τα λεπτα ειναι μονολεπτα αν μιλαει μονο κοσμοτε κ παει σε προγραμμα με 1500 λεπτα προς κοσμοτε σιγουρα τον βολευει απο οτι σε καρτα!

Τωρα για εξωτερικο οταν βλεπω τιμες/παροχες καταλαβαινω την ληστεια που κανουν κοσμοτε,γουιντ βοντα κτλ

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την χρηση που κανει καποιος..πχ στα συμβολαια τα λεπτα ειναι μονολεπτα αν μιλαει μονο κοσμοτε κ παει σε προγραμμα με 1500 λεπτα προς κοσμοτε σιγουρα τον βολευει απο οτι σε καρτα!

Τωρα για εξωτερικο οταν βλεπω τιμες/παροχες καταλαβαινω την ληστεια που κανουν κοσμοτε,γουιντ βοντα κτλ

 

Επειδη εχω κυκλο στην κοσμοτε(ο καθενας με ενα whats up αν εχει δικαρτο) θα εκανα το καρτοσυμβολαιο φοιτητικο ή θα εκανα το νουμερο μου φοιτητικο.

Αυτη τη στιγμη σε καρτοσυμβολαιο,μονο το φοιτητικο εκτος αν εχεις προσφορα επειδη το γυρνας απο whats up/frog.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το κάνεις φοιτητικό φυσικά κ δεν το συζ ιδιαίτερα σε γουτςαπ...προσφορά δεν θα σ κανουν καλύτερη απο της παροχές ενος φοιτητικού
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι η εξής. Είχα Wind καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό, δεν είχα κανένα ιδιαίτερο θέμα απλά εδώ που δουλεύω δεν έπιανε σήμα και πολλές φορές έκλεινε ενώ μιλούσα. Αγοράζοντας ένα δίκαρτο εκείνο τον καιρό έβαλα μια Frog και έβλεπα ότι με το σήμα της cosmote πιάνω 4G τέρμα. Οπότε αποφασίζω να γυρίσω από wind σε whats up και υπολόγισα να βάζω 2 κάρτες 10ευρες τον μήνα (1 σε κάθε αριθμό) για να έχω ομιλία και ίντερνετ.

 

Επειδή όμως με βασάνιζε λίγο η whats up και αυτή η 3λεπτη χρέωση μου έτρωγε όλο τον χρόνο είχα ήδη μπει σε σκέψεις για να βάλω κανα καρτοσυμβόλαιο. Τυχαίνει το τηλ από την εταιρεία, μιλάω με ένα αλάνι και αποφασίζουμε να κάνουμε τον βασικό μου αριθμό (whats up) στο καρτοσυμβόλαιο με 900 λεπτα προς cosmote και 90 προς υπόλοιπα δίκτυα αλλα με χρέωση 1 λεπτό. Το πρόβλημα όμως ήταν τελικά ότι επειδή είχα το whats up λιγότερο από 3 μήνες, ΔΕΝ μπορούσαμε να κάνουμε ακόμα την αλλαγή.

 

Ο τύπος μου έφαγε τον χριστό να κάνουμε το frog έτσι και μετά από 2 μήνες θα με πάρει ο ίδιος για να το ξαναγυρίσουμε και να βάλουμε την προσφορά στο βασικό. Συμφώνησα, αλλά μετά απο λίγη ώρα σκέφτηκα ότι θα πρέπει ουσιαστικά για 2 μήνες να μην έχω Ιντερνετ, (χαλάω πάνω απο 8GB τον μήνα) και λέω όχι δεν το αλλάζω. Άνοιξα το θέμα, επικοινώνησα και με cosmote και είπαν αν δεν παραλάβω συμβόλαιο και να υπογράψω δεν αλλάζει κάτι.

 

ΕΛΑ όμως που άλλαξε, με την ίδια sim με πήγαν στο καρτοσυμβόλαιο και δεν έχω frog πλεον και έχω βασανιστεί είμαι χωρίς ίντερνετ. Που μίλησα με chat της cosmote μου είπαν να πάρω σήμερα Δευτέρα γτ το τμήμα ακυρώσεων δεν δούλευε, οπότε μόλις έχω νέα θα ενημερώσω.

 

ΥΓ. Λόγω ότι τέλειωσα το μεταπτυχιακό μου, δεν έχω πλέον πάσο και δεν μπορώ να βάλω το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο ΟΣΟ και αν ήθελα.... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κατάφεραν σε 80 χρόνων άνθρωπο να του κάνουν την κάρτα κοσμοκαρτα σε καρτοσυμβολαιο , μετά από επικοινωνία ειπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα να το ακυρώσουν γιατί ενεργοποιήθηκε μέσα σε τρεις ώρες , τι μπορώ να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατάφεραν σε 80 χρόνων άνθρωπο να του κάνουν την κάρτα κοσμοκαρτα σε καρτοσυμβολαιο , μετά από επικοινωνία ειπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα να το ακυρώσουν γιατί ενεργοποιήθηκε μέσα σε τρεις ώρες , τι μπορώ να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελεος...ετσι την πατησε και η γιαγια μου.Για τετοια ατομα,να παρει καποιος συγγενης να του βαζει καρτα και στο ονομα του το νουμερο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ελεος...ετσι την πατησε και η γιαγια μου.Για τετοια ατομα,να παρει καποιος συγγενης να του βαζει καρτα και στο ονομα του το νουμερο.
Αυτό που έκανα ήταν καταγγελία στην ΕΕΤΤ μέσα από το site και περιμένω να δω τι θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα ήταν καταγγελία στην ΕΕΤΤ μέσα από το site και περιμένω να δω τι θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα,

 

Τι ακριβώς κατήγγειλες; Εφόσον κατάφεραν τον άνθρωπο, θεωρείτε συμφωνία. Θα σου πρότεινα να μην υπογράψει τα συμβόλαια που θα έρθουν ή να κοιτάξετε την υπαναχώρηση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Να μου είπαν ότι συμβόλαιο δεν έρχεται, εφόσον συνενεσαι τηλεφωνικά, τους καταγγειλα ότι 81 χρόνων άνθρωπο με προβλήματα υγείας χωρίς στην ουσία να ξέρει πως να λειτουργεί ένα τηλέφωνο, του είπαν ότι με 10 €το μήνα θα μιλάς τόσες ώρες δωρεάν και άλλα. Ίσως δεν του είπαν ότι αυτό είναι συμβόλαιο και στην ουσία ίσως να υπήρξε δόλος. Θα το ψάξει η ΕΕΤΤ και θα δούμε τί θα μου απάντηση. Μόνο να πω ντροπή τους.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H Καταγγελία σου θα αποριφθεί με συνοπτικές διαδικασίες. Διότι:

α)Μόνο ό ίδιος μπορεί να κάνει καταγγελία .

β) Εφόσον δεν υπάρχουν χαρτιά ότι διατελεί σε σύγχηση και έχει ακόμα καθαρό το μυαλό του δηλαδή "δεν βρίσκεται σε δικαστική συμπαράσταση" ακόμα και 99 χρονών να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα . Δεν είναι ανήλικος , υπερήλικος είναι και έχει από τον νόμο πλήρη δικαιώματα.

 

Για την δικαστική συμπαράσταση δες : http://dimitrios-kalaitzis.blogspot.com.mt/2014/03/1666-1668-1669-1670-1672-1673-1674-1676.html

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε κλείνει το θέμα εδώ, περιμένουμε 6 μήνες και αλλάζουμε μετά πάλι σε κάρτα το νούμερο και τέλος.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε κλείνει το θέμα εδώ, περιμένουμε 6 μήνες και αλλάζουμε μετά πάλι σε κάρτα το νούμερο και τέλος.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φτιάξε του εσύ τα χαρτιά για την ΕΕΤΤ και ας κάνει ο ίδιος καταγγελία, ότι δεν κατάλαβε σε τι έλεγε ναι.

Επίσης, μιας και είναι αγορά από απόσταση, έχει 14 ημέρες δικαίωμα υπαναχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
H Καταγγελία σου θα αποριφθεί με συνοπτικές διαδικασίες. Διότι:

α)Μόνο ό ίδιος μπορεί να κάνει καταγγελία .

β) Εφόσον δεν υπάρχουν χαρτιά ότι διατελεί σε σύγχηση και έχει ακόμα καθαρό το μυαλό του δηλαδή "δεν βρίσκεται σε δικαστική συμπαράσταση" ακόμα και 99 χρονών να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα . Δεν είναι ανήλικος , υπερήλικος είναι και έχει από τον νόμο πλήρη δικαιώματα.

 

Για την δικαστική συμπαράσταση δες : http://dimitrios-kalaitzis.blogspot.com.mt/2014/03/1666-1668-1669-1670-1672-1673-1674-1676.html

Η καταγγελία δεν απορροφήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες όπως είπε ο φίλος,

Μετά την κατάθεση της καταγγελίας πήρα απάντηση από την ΕΕΤΤ ότι η καταγγελία προωθήθηκε στην cosmote και να περιμένετε απάντηση μέχρι 11 Ιουνίου, κατόπιν αναμονής της απάντησης πριν 2 μέρες προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο τον αριθμό, αλλά έλεγε ότι αυτός ο αριθμός δεν υπάρχει, όπα λέω τι έγινε εδώ, επικοινωνώντας με την cosmote να μάθω τι έγινε με τον αριθμό μου απάντησαν ότι γίνετε μετάβαση από καρτοσυμβολαιο στην πρότερη κατάσταση δηλαδή κοσμοκαρτα. Που σημαίνει ότι αποδέχτηκαν την καταγγελία ίσως από απαίτηση της ΕΕΤΤ ( δεν ξέρω αν θα το μάθω αυτό) ,πλέον το κινητό σήμερα ενεργοποιήθηκε σαν κάρτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανες εσύ την καταγγελία; ή ο 80χρονος ;
Εγώ εγώ, αφού το έχω αναφέρει, τώρα τί έγινε μεταξύ cosmote και ΕΕΤΤ δεν ξέρω.

 

Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. ..... και ημερομηνία 07-05-2018.

Η καταγγελία σας με αριθμό ..... έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες*

 

ΟΤΕ ΑΕ

 

Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι 11-06-2018.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να αναφέρω ότι όταν κάνουμε καταγγελία υπάρχει ενότητα το οποίο ποιος είσαι εσύ που κάνεις τη καταγγελία και για ποιον είναι η καταγγελία , και για που γίνετε η καταγγελία δηλαδή γράφεις όλα τα στοιχεία και των δύο

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...