Jump to content

Phone 8 Plus


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν κατάλαβα καλά δηλαδή να μην κάνω από αντίγραφο αλλα σαν καινούργια συσκευή απλά για δοκιμη !

Δεν νομίζω να έχει νόημα γιατί αλλιώς και στο 6s θα είχα πρόβλημα με τον ήχο !

Κάτι παίζει με τι συσκευή . Δε νομίζω να επηρεάζει καμια εφαρμογή !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από ότι είδα στο google το συγκεκριμένο κατάστημα θεσσαλονίκη δεν υπάρχει ! Οποτε με βλέπω για istorm

 

Εγώ σου είπα πιο είναι το σωστό

Τι νομίζεις δεν ξέρω

Ναι η document είναι Αθήνα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι η iStorm, απλώς επιτόπου τεστ δεν γινονται. Θα τους το αφήσεις και είτε θα πας πάλι να το πάρεις σε 2-3 εργάσιμες είτε θα σου το στείλουν πακεταρισμένο με κούριερ εκείνοι. (το πακετάρουν καλά, δεν χρειάζεται να ανησυχείς)

 

τέλεια ! οποτε το πάω κάποια στιγμή που θα βολέψει και ο θεός βοηθός :)

[/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μόλις έκανα refresh στην ενημέρωση συστήματος κ μου βγηκε το ios13. Έχει εγκαταστήσει κανεις την ενημέρωση να μας πει αποψη;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα refresh στην ενημέρωση συστήματος κ μου βγηκε το ios13. Έχει εγκαταστήσει κανεις την ενημέρωση να μας πει αποψη;

 

 

 

Για την ώρα μια χαρά όλα. Αλλά είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Με beta από το καλοκαίρι και τώρα με 13.1 είναι πολύ καλή δεν βλέπω κάπου πρόβλημα όλα άψογα ταχύτητα μπαταρία τα πάντα και θα την δώσει έως τέλος του μήνα. Προσωπική μου άποψη αναβαθμίζεις άφοβα!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα refresh στην ενημέρωση συστήματος κ μου βγηκε το ios13. Έχει εγκαταστήσει κανεις την ενημέρωση να μας πει αποψη;

 

Μην κυνηγάς την τύχη σου

Άσε να περάσουν μερικές μέρες και μετά που θα βγουν μικρές διορθώσεις τότε αναβαθμίσεις

Όσο και να λέμε ότι η τάδε έκδοση είναι καλή δεν παύει να παίζει ρόλο και τι εφαρμογές έχει ο καθένας μέσα

Κάτι να μην δουλέψει σωστά από αυτά που χρειάζεσαι τότε θα μπλέξεις με reset και επαναφορά και restore

 

Άστο λίγο μισό μήνα έτσι να φανεί καλά

Μια ζωή αναβαθμιζα από το πρώτο δευτερόλεπτο!

Περιμέναμε πάνω από το πληκτρολόγιο και έκανα συνέχεια check μέχρι να ξεκινήσει να κατεβαίνει η έκδοση όταν παρουσιαζόταν

Μια ζωή προβλήματα είχαμε

 

Πλέον για αποφυγή μπελαδων καλά είναι να περιμένεις λίγο καιρό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βιάστηκα και έκανα την αναβάθμιση σε ios 13 με το που βγήκε.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως η μπαταρία πλέον κρατάει αισθητά λιγότερο και χάνει φόρτιση ακόμα και στην αναμονή.

Για παράδειγμα,με ios 12,αν δεν χρησιμοποιούσα το κινητό για μερικές ώρες,άντε να έχανε 1-2% το πολύ. Τώρα στο ίδιο χρονικό διάστημα θα χάσει 20% τουλάχιστον.

Όσο για χρόνο οθόνης,ενώ έβγαζα 5 ώρες άνετα,τώρα με το ζόρι φτάνω τις 4.

Η υγεία μπαταρίας μου είναι στο 94%.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Βιάστηκα και έκανα την αναβάθμιση σε ios 13 με το που βγήκε.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως η μπαταρία πλέον κρατάει αισθητά λιγότερο και χάνει φόρτιση ακόμα και στην αναμονή.

Για παράδειγμα,με ios 12,αν δεν χρησιμοποιούσα το κινητό για μερικές ώρες,άντε να έχανε 1-2% το πολύ. Τώρα στο ίδιο χρονικό διάστημα θα χάσει 20% τουλάχιστον.

Όσο για χρόνο οθόνης,ενώ έβγαζα 5 ώρες άνετα,τώρα με το ζόρι φτάνω τις 4.

Η υγεία μπαταρίας μου είναι στο 94%.

 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

 

Αναβάθμισες στην 13.1 που έγινε διαθέσιμη προχθες;

Υποτίθεται πως λύνει κάποια αρχικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισες στην 13.1 που έγινε διαθέσιμη προχθες;

Υποτίθεται πως λύνει κάποια αρχικά θέματα.

 

Συγνώμη,ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ναι,πέρασα την 13.1. Καμμία απολύτως διαφορά.

Βγήκε το κινητό σήμερα από το φορτιστή με 100% στις 8:00 το πρωί.

Έχω κάνει 3 κλήσεις των 2-3 λεπτών η κάθε μια,έχω στείλει 6-7 μηνύματα viber και messenger και 10 λεπτά browsing στο internet.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 87%. Υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν στο 95-97%.

 

Θα βοηθούσε μια επαναφορά και στήσιμο του τηλεφώνου από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ναι,πέρασα την 13.1. Καμμία απολύτως διαφορά.

Βγήκε το κινητό σήμερα από το φορτιστή με 100% στις 8:00 το πρωί.

Έχω κάνει 3 κλήσεις των 2-3 λεπτών η κάθε μια,έχω στείλει 6-7 μηνύματα viber και messenger και 10 λεπτά browsing στο internet.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 87%. Υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν στο 95-97%.

 

Θα βοηθούσε μια επαναφορά και στήσιμο του τηλεφώνου από την αρχή;

 

Μπορεί κα να βοηθήσει, μπορεί και όχι. Χρησιμοποιείς το dark mode; Αν ναι, δοκίμασε το white. Το 8 Plus έχει οθόνη LCD και όχι OLED, άρα χάνει περισσότερη ενέργεια με μαύρο υπόβαθρο, ενώ τα αντίστοιχα iPhones με OLED (Χ/ΧS/XS Max και τα νέα 11άρια Pro/Pro Max) επωφελούνται.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Ναι,πέρασα την 13.1. Καμμία απολύτως διαφορά.

Βγήκε το κινητό σήμερα από το φορτιστή με 100% στις 8:00 το πρωί.

Έχω κάνει 3 κλήσεις των 2-3 λεπτών η κάθε μια,έχω στείλει 6-7 μηνύματα viber και messenger και 10 λεπτά browsing στο internet.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 87%. Υπό κανονικές συνθήκες θα ήταν στο 95-97%.

 

Θα βοηθούσε μια επαναφορά και στήσιμο του τηλεφώνου από την αρχή;

 

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα force reboot (power button+vol down μεχρι να επανεκκινήσει η συσκευή) και να περιμένεις 1-2 ημέρες το πολύ μήπως ακόμα γίνονται στο παρασκήνιο διεργασίες μετά την εγκατάσταση. Αλλιώς αν δεν δεις διαφορά, πας για ολική επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δεις αλλαγή προς το καλύτερο σίγουρα μια καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να γίνει εμένα με υγεία μπαταρίας 89% και η διάρκεια είναι εξαιρετική άνετα 5 ώρες οθόνη με ένα 20-25% να έχει μείνει και με Apple Watch συνδεδεμένο απλά δεν κάνω πολλές κλήσεις, και στην αναμονή όπως πριν βράχος καμένα θέμα
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κα να βοηθήσει, μπορεί και όχι. Χρησιμοποιείς το dark mode; Αν ναι, δοκίμασε το white. Το 8 Plus έχει οθόνη LCD και όχι OLED, άρα χάνει περισσότερη ενέργεια με μαύρο υπόβαθρο, ενώ τα αντίστοιχα iPhones με OLED (Χ/ΧS/XS Max και τα νέα 11άρια Pro/Pro Max) επωφελούνται.

 

Όχι,δε χρησιμοποιώ dark mode.

 

 

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα force reboot (power button+vol down μεχρι να επανεκκινήσει η συσκευή) και να περιμένεις 1-2 ημέρες το πολύ μήπως ακόμα γίνονται στο παρασκήνιο διεργασίες μετά την εγκατάσταση. Αλλιώς αν δεν δεις διαφορά, πας για ολική επαναφορά.

 

Ok,θα δοκιμάσω και θα περιμένω λίγο. Μακάρι να φτιάξει.

 

 

Αν δεν δεις αλλαγή προς το καλύτερο σίγουρα μια καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να γίνει εμένα με υγεία μπαταρίας 89% και η διάρκεια είναι εξαιρετική άνετα 5 ώρες οθόνη με ένα 20-25% να έχει μείνει και με Apple Watch συνδεδεμένο απλά δεν κάνω πολλές κλήσεις, και στην αναμονή όπως πριν βράχος καμένα θέμα

 

Αν δε δω διαφορά τις επόμενες μέρες,θα καθήσω να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κ για ότι νεότερο θα επανέλθω.

Edited by stef_gk
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο φίλος κατέβασε κάποια εφαρμογή τελευταία που του δημιουργεί πρόβλημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο φίλος κατέβασε κάποια εφαρμογή τελευταία που του δημιουργεί πρόβλημα.

 

Όχι φίλε μου,δεν έχω εγκαταστήσει καμμία νέα εφαρμογή.

 

Η κατάσταση είναι απλά τραγική πλέον. Παρατήρησα πως αν μιλάω στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα έχω ανοιχτή οθόνη και βλέπω κάτι,το ποσοστό μπαταρίας πέφτει περίπου 1% ανα λεπτό. 30 λεπτά κλήση με παράλληλο browsing στον safari,έχασα 25%.

 

Έκανα hard reset,δεν έκανε διαφορά.

Έχουν περάσει αρκετές μέρες από την αναβάθμιση,οπότε πιστεύω πως πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί αν γίνονται κάποιες διεργασίες στο background.

 

Το επόμενο που θα δοκιμάσω είναι clean install και στήσιμο του τηλεφώνου ως νέα συσκευή.

 

EDIT:

Μόλις είδα πως βγήκε η 13.1.1 και γράφει πως αντιμετωπίζει το ζήτημα που μπορούσε να προκαλέσει ταχύτερη εξάντληση μπαταρίας.

Την κατεβάζω να την περάσω τώρα.

Edited by stef_gk
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό είναι λίγο πολύ αναμενόμενο αυτό με την μπαταρία και τις αναβαθμίσεις
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου λύθηκε τελικά κάνοντας μια εγκατάσταση του λογισμικού από την αρχή.

Επιτέλους επανήλθε η μπαταρία στα κανονικά της επίπεδα.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου λύθηκε τελικά κάνοντας μια εγκατάσταση του λογισμικού από την αρχή.

Επιτέλους επανήλθε η μπαταρία στα κανονικά της επίπεδα.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

 

Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι έχω δει όπως λένε και πολλοί ότι οι μεγάλες αναβαθμίσεις θέλουν και clean install και στήσιμο από την αρχή

Αλλάζουν πολλά πράγματα σε κάθε νέα μεγάλη έκδοση οπότε σε τόσο κώδικα κάτι λίγο να πάει στραβά και τα προβλήματα μετά δεν λύνονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν απο μερικές ημέρες και απο το πουθενα...δηλαδη ουτε μετα απο πτώση η κάτι άλλο...

εμφανιστηκε μια μικρη λευκη κηλίδα στην οθόνη 1-2 εκατοστά πάνω απο το κάτω bezel και κοντα στη δεξια μεριά του κινητού..

μπορω να την διακρινω μόνο σε λευκό backround.

 

βρήκα αμεσως αρκετά θέματα και ένα εκ των οποίων το παρακάτω...

 

https://www.ifixit.com/Answers/View/341070/iPhone+5s:+Yellow+spot-streak+on+upper+left+corner+of+display

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι πώς αν πιέζει η πλακέτα απο κάτω και έχει δημιουργηθεί στο συγκεκριμένο σημείο είναι η μεριά της μπαταρίας που σημαίνει μπορεί να έχει ξεκινήσει να φουσκώνει?

 

Το κινητό το έχω οριακά δύο χρόνια...

έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία... ειναι τοσο φλου απο που μπορεί να έχει προέλθει η μπορει να είναι λογο φορτίσματος με λάθος τρόπο πχ απο αυτοκινήτου αντάπτορα η κάποιο καλώδιο?

Edited by manolisv
Link to comment
Share on other sites

 

Το κινητό το έχω οριακά δύο χρόνια...

 

Χωρις πολλα πολλα αν εισαι εντος εγγυησης το πηγαινεις απο Δευτερα στην αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ απλά....

Για κάποιο λόγο είχε μείνει στο μυαλό μου ότι ισχύει ο ένας χρόνος εγγύησης...

Όσον αφορά τους τρόπους φορτησης παίζει να φουσκωσουν μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με την εγγύηση γιατί έχω μπερδευτεί. 1 ή 2 χρόνια?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Phone 8 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...