Jump to content

[Note 8] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τιμή που κυμαίνεται το συγκεκριμένο τζάμι;

 

35 ευρώ. Έχει και 3d στα 25€ αν θυμάμαι καλά.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τα τζαμάκια full glue fit βρίσκονται σε έλλειψη απ'ότι ενημερώθηκα.

 

Επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία της X-one που σε ένα αναλυτικότατο μήνυμα μου εξήγησαν ότι η σύγχρονη τεχνολογία χρησιμοποιεί ειδικές μεμβράνες.

 

Το μήνυμα της Χ-ΟΝΕ

 

"Καλησπέρα σας. Αρχικά να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία σας μαζί μας. Η εταιρεία μας, η οποία είναι επίσημη αντιπροσωπεία της X-One σε Ελλάδα και Κύπρο, έχει αρκετά χρόνια που δεν εισάγει πλέον tampered glass, καθώς θεωρούμε την συγκεκριμένη τεχνολογία παρωχημένη, το να τοποθετεί κάποιος ένα τζάμι που θα σπάσει με κάποιο χτύπημα, ώστε να προστατέψει την οθόνη του κινητού. Αντί αυτού, έχουμε επικεντρωθεί στην Ultimate Shock Absorption Ver.2+, η οποία είναι ένας συνδυασμός 4 μεμβρανών που απορροφά τον κραδασμό και δεν του επιτρέπει να μεταφερθεί στην οθόνη (αντοχή 12-14kg/cm2) παραμένοντας λειτουργική και "αθραυστη", αν αντιθέσει με το τζάμι. Επίσης, ενώ η καμπυλωτή μεμβράνη μας καλύπτει τέλεια την οθόνη, αγκαλιάζοντας τις καμπύλες τις, το τζάμι είναι αδύνατον να τοποθετηθεί με ακρίβεια χιλιοστού και τα πιο συνηθισμένα προβλήματα είναι να ραγίζει στην προσπάθεια να το βγάλουμε και να το ξανατοποθετήσουμε σωστά ή να "κάθεται" λάθος και έτσι να κουνιέται κατά το πάτημα και σταδιακά να ξεκολλάει, έως την πλήρη αποκόλλησή του. Έτσι, και παρότι είχαμε κάνει το λάθος να φέρουμε μερικά τζάμια της εταιρείας μας για κάποια καμπυλωτά μοντέλα (S6 Edge, S6 Edge Plus, S7 Edge) επιβεβαιώθηκε ότι η καλύτερη λύση είναι η μεμβράνη...."

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω το μήνυμα της X-one και πραγματικά αναρωτιέμαι πως γίνεται στα δικά μας κινητά να βγάζουν τις μεμβράνες για πιο ασφαλές προϊόν ενώ στα μήλα διακαώς τζάμι και κυρίως το Full cover για να είμαστε πλήρως καλυμμένοι, (όταν ψαχνόμουν για προϊόν που να κάνει για το 3d touch).

Όλοι στην αγορά ή καλύτερα όλες οι εταιρίες στην αγορά ψάχνουν να βρουν και να παρέχουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα ασφαλείας κυρίως σε τζάμι θυμάμαι vs με τις μεμβράνες ξεκίνησαν με τα 4h / 6h και τώρα τα 9h όταν οι μεμβράνες ούτε 2h δεν μπορούσαν να καλύψουν.

Αυτήν την στιγμή το πιο εξελιγμένο προϊόν της X-one (σε τζάμι) είναι το 3d full glue fit cover αλλά με πολύ υψηλό κόστος (γι αυτό και οι μαμά εδώ εταιρεία δεν στοκάρει προϊόν / έμαθα ότι σε περίπου 25 μέρες ο extreme-mobile θα έχει δυνατή παραλαβή) ενώ το 2ο προϊόν της X-one (πάλι σε τζάμι) είναι το 4d full cover (θα υπάρχει παραλαβή αύριο στον Νικόλα) και βασικά η διάφορα μεταξύ των 2 τζαμιών είναι ότι στο full glue όλο το τζάμι έχει κόλλα vs του 4d που η κόλλα του είναι μόνο περιμετρικά όπως σε όλα και αλλάζει λίγο η κυρτότητα.

 

Τέλος να πω ότι εκτός από την Alcantara θήκη και με την s view το τζάμι πατάει άψογα. ( εγώ προσπαθώ να συνηθίσω το κράτημα και την λειτουργία της θήκης).

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Χτες έβγαλα την neoflex spigen και έβαλα αυτή την x-one 3d 0.3mm :

http://www.techstores.gr/protector-lcd-x-one-sam-galaxy-note-8-3d-full-face-black-tempered-glass-9h.html

 

Τα καλα:

- Πολυ εύκολη τοποθέτηση

- Συνεργάζεται με τις περισσότερες θήκες που δοκίμασα (liquid air , rugged armor κτλ)

- Πολυ καλή ευκρίνεια

- Παίζει απροβλημάτιστα το spen

 

Τα ουδέτερα :

Μέτριο touch. Νομίζω ότι χάνει κάποια πατήματα άραια και που.

 

Τα κακα:

Φαινεται η κολλα στις edge πλευρές!!!! Εννοώ ότι μόλις ανοίγεις την οθόνη φαίνονται δυο κάθετες ημιδιαφανες γραμμές δεξιά και αριστερά, από επάνω μέχρι κάτω. Προφανώς η κολλητική ταινία που χρησιμοποιούν στα edge κομμάτια. Ιδιαίτερα ενοχλητικό ειδικά το βράδυ και απλά απαράδεκτο για 30 ευρω tempered .

 

Συστήνεται;

Για προστασία και μόνο, γιατί όσο βλέπω τις κάθετες γραμμές στο πλάι, μου έρχεται να την βγαλω και να την πετάξω .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η καλύτερη προστασία? Πήρα χθες μία κυρτή και δεν μου δουλεύει κανονικά η αφή. Αυτό με νάνο τεχνολογία που λένε αξίζει?

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια είναι η καλύτερη προστασία? Πήρα χθες μία κυρτή και δεν μου δουλεύει κανονικά η αφή. Αυτό με νάνο τεχνολογία που λένε αξίζει?

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Όχι δεν αξίζει είναι μουφα.

 

Εγώ έχω αυτήν από το extreme mobile αν διαβάσεις λίγα ποςτ πίσω και είναι άψογη

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους που έχουν βάλει το τζαμάκι της x one, προσοχή επειδή είναι παχύ γυαλί, όποιος χρησιμοποιεί βάση αυτοκινήτου που σφίγγει από το πλάι είναι πιθανό να το ξεκολλήσει. Εγώ δυστυχώς την πάτησα και περιμένω τώρα να ξανάρθει.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις το τζαμακι που πουλανε στο πλαισιο? Σκιζουν τα ρουχα τους εκει οτι ειναι αψογο ενω τους ειπα ολα τα προβληματα που εχω διαβασει για αλλα τετοιου τυπου τζαμια.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ με το X one δεν το άντεξα και το ξήλωσα.

Δυστυχώς και είναι φυσικό χάνει ελάχιστα στο τατς χάνει και στην ανάλυση.

Ποτέ δεν μπορεί να είναι ίδιο με χωρίς τζαμακι.

Αν και είχε άψογη εφαρμογή σήμερα το πέταξα.

Δεν είναι ο κατάλληλος για τέτοια μιας και είμαι πολύ λεπτολογος....

 

Ακόμα να προσθέσω ότι το έχω δύο μέρες στην φουλ ανάλυση και η κατανάλωση είναι ελάχιστα περισσότερη θα έλεγα ένα +5% που αξίζει κατεμε είναι κρύσταλλο η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ με το X one δεν το άντεξα και το ξήλωσα.

Δυστυχώς και είναι φυσικό χάνει ελάχιστα στο τατς χάνει και στην ανάλυση.

Ποτέ δεν μπορεί να είναι ίδιο με χωρίς τζαμακι.

Αν και είχε άψογη εφαρμογή σήμερα το πέταξα.

Δεν είναι ο κατάλληλος για τέτοια μιας και είμαι πολύ λεπτολογος....

 

Ακόμα να προσθέσω ότι το έχω δύο μέρες στην φουλ ανάλυση και η κατανάλωση είναι ελάχιστα περισσότερη θα έλεγα ένα +5% που αξίζει κατεμε είναι κρύσταλλο η οθόνη.

Το τζαμάκι πέταξες ή την μεμβράνη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτή εδω την μεμβράνη και έκατσε σουπερ.και φοραω και θήκη spigen.

https://www.spigen.com/products/galaxy-note-8-screen-protector-neo-flex-2-pack

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ με το X one δεν το άντεξα και το ξήλωσα.

Δυστυχώς και είναι φυσικό χάνει ελάχιστα στο τατς χάνει και στην ανάλυση.

Ποτέ δεν μπορεί να είναι ίδιο με χωρίς τζαμακι.

Αν και είχε άψογη εφαρμογή σήμερα το πέταξα.

Δεν είναι ο κατάλληλος για τέτοια μιας και είμαι πολύ λεπτολογος....

 

Ακόμα να προσθέσω ότι το έχω δύο μέρες στην φουλ ανάλυση και η κατανάλωση είναι ελάχιστα περισσότερη θα έλεγα ένα +5% που αξίζει κατεμε είναι κρύσταλλο η οθόνη.

 

Βασικά επειδή κάπου σε έχασα έχεις βάλει ή όχι προστασία;;;

Τέλος εννοείται ότι σαν το τίποτα πάνω στην οθόνη δεν υπάρχει αλλά αυτό πάντα θα είναι και ένα ρίσκο.

Κλείνοντας προσωπικά έχοντας δοκιμάσει τα πάντα σε μεμβράνες αλλά και τζάμια. για διαύγεια εννοείτε ότι μόνο ένα καλό τζάμι μπορεί να στην παρέχει και εκεί η X-one (και άλλη μία Αμερικανική αλλά τώρα μου διαφεύγει) έχουν τα καλύτερα τα best ever αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χτες έβγαλα την neoflex spigen και έβαλα αυτή την x-one 3d 0.3mm :

http://www.techstores.gr/protector-lcd-x-one-sam-galaxy-note-8-3d-full-face-black-tempered-glass-9h.html

 

Τα καλα:

- Πολυ εύκολη τοποθέτηση

- Συνεργάζεται με τις περισσότερες θήκες που δοκίμασα (liquid air , rugged armor κτλ)

- Πολυ καλή ευκρίνεια

- Παίζει απροβλημάτιστα το spen

 

Τα ουδέτερα :

Μέτριο touch. Νομίζω ότι χάνει κάποια πατήματα άραια και που.

 

Τα κακα:

Φαινεται η κολλα στις edge πλευρές!!!! Εννοώ ότι μόλις ανοίγεις την οθόνη φαίνονται δυο κάθετες ημιδιαφανες γραμμές δεξιά και αριστερά, από επάνω μέχρι κάτω. Προφανώς η κολλητική ταινία που χρησιμοποιούν στα edge κομμάτια. Ιδιαίτερα ενοχλητικό ειδικά το βράδυ και απλά απαράδεκτο για 30 ευρω tempered .

 

Συστήνεται;

Για προστασία και μόνο, γιατί όσο βλέπω τις κάθετες γραμμές στο πλάι, μου έρχεται να την βγαλω και να την πετάξω .

 

Αν και έχεις την 3d στα 0,3 full cover και η 3d full glue fit έχει και αυτή τις 2 κάθετες γραμμές στις edge γωνίες. Και εγώ όταν βλέπω το κινητό διαγώνια τις βλέπω αλλά από το να έχω την οθόνη χύμα το προτιμώ.

Για την αίσθηση του touch δεν μπορώ να πω ότι έχει διαφορά vs της οθόνης.

Αυτά αλλά αφού προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο μένουμε εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμάκι πέταξες ή την μεμβράνη;
Το τζαμακι.

 

 

Jpol

Ειχα το τζαμακι και το έβγαλα γιατί τους λόγους που προανέφερα και να προσθέσω ότι είχε στο edge μαύρο πλαίσιο και έχανα οθόνη.

Λίγο αλλά έχανα όλη την καμπυλότητα του.

Ξέρω ότι ίσως να μην γίνετε διαφορετικά αλλά προτίμησα να το χαρώ γυμνουλι....

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμακι.

 

 

Jpol

Ειχα το τζαμακι και το έβγαλα γιατί τους λόγους που προανέφερα και να προσθέσω ότι είχε στο edge μαύρο πλαίσιο και έχανα οθόνη.

Λίγο αλλά έχανα όλη την καμπυλότητα του.

Ξέρω ότι ίσως να μην γίνετε διαφορετικά αλλά προτίμησα να το χαρώ γυμνουλι....

 

Εννοεις το τζαμακι που δινει το extreme mobile? ή αλλο τζαμακι ειχες?

Εχω μπερδευτει γιατι διαβαζω για 2 τζαμια της xone...

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμακι.

 

 

Jpol

Ειχα το τζαμακι και το έβγαλα γιατί τους λόγους που προανέφερα και να προσθέσω ότι είχε στο edge μαύρο πλαίσιο και έχανα οθόνη.

Λίγο αλλά έχανα όλη την καμπυλότητα του.

Ξέρω ότι ίσως να μην γίνετε διαφορετικά αλλά προτίμησα να το χαρώ γυμνουλι....

Κι εγώ γυμνη έχω την οθόνη και πραγματικά δεν συγκρίνεται με τίποτα αλλο η αίσθηση που σου δίνει! Το προσέχω βέβαια και με το παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρειτε την κορυφαια θηκη οσον αφορα το να μη γλυστραει??

Της spigen για παραδειγμα γλιστραει...

Για μενα ιδανικη ειναι η σιλικονης της apple την εχω απολαυσει...Υπαρχει καποια αντιστοιχη για το note???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τζαμακι x-one με το full glue δεν ξέρω αν το κρατήσω. Κόβει στις δύο πλευρές (ελάχιστα άλλα κόβει) και χάνει που και που στο touch Όπως είπε και ο araditsas πιο πάνω. Το θέμα είναι πως χωρίς τίποτα πως να το βάλεις στην τσέπη με ένα κέρμα πχ ή αν βάλεις ζελατίνα θα γλιστράει πάνω το s pen ?

 

Εγώ έχω 3 θήκες.

Την alcantara η οποία είναι όμορφη και διαφορετική άλλα ανοιχτή από κάτω. Δεν είναι για τούμπες το κινητό.

Την spigen ultra hybrid που είναι η κλασική σε πολλά κινητά που είχα. Ωραία αίσθηση και φυλάει καλά το κινητό.

Την ringke air η οποία είναι πολύ καλή και συμμαζεμενη. Σίγουρα μικρότερη από την spigen και στο πλάι το πλαστικό ανεβαίνει πιο πάνω από τις υπόλοιπες. Σχεδόν ακουμπάει το γυαλί της x-one για όσους το έχουν. Το μαύρο που έχω εγώ είναι γυαλιστερό μαύρο και έχω μαύρο κινητό. Ωραίο είναι. Κάτι φαίνεται να φυλάει και αυτή από το πάχος. Δεν είναι ούτε σαν 0,3 Ούτε σαν την spigen.

 

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το τζαμακι που δινει το extreme mobile? ή αλλο τζαμακι ειχες?

Εχω μπερδευτει γιατι διαβαζω για 2 τζαμια της xone...

Είχα το τζαμακι από το εξτρειμμομπιλε xone και το έβγαλα.

Θα δώσω μια δεύτερη ευκαιρία σε κάποιο άλλο που θα βγει καλό και βλέπουμε. Μέχρι τώρα δεν μπορεί να με καλύψει κανένα και ούτε πιστεύω πως θα βγει κάτι καλύτερο του xone.

Ίσως βγάλει κανένα γνήσιο θα δούμε μέχρι τότε χαϊδεύω γυμνό που είναι καλό. Χαχαχα

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τζαμακι x-one με το full glue δεν ξέρω αν το κρατήσω. Κόβει στις δύο πλευρές (ελάχιστα άλλα κόβει) και χάνει που και που στο touch Όπως είπε και ο araditsas πιο πάνω. Το θέμα είναι πως χωρίς τίποτα πως να το βάλεις στην τσέπη με ένα κέρμα πχ ή αν βάλεις ζελατίνα θα γλιστράει πάνω το s pen ?

 

Εγώ έχω 3 θήκες.

Την alcantara η οποία είναι όμορφη και διαφορετική άλλα ανοιχτή από κάτω. Δεν είναι για τούμπες το κινητό.

Την spigen ultra hybrid που είναι η κλασική σε πολλά κινητά που είχα. Ωραία αίσθηση και φυλάει καλά το κινητό.

Την ringke air η οποία είναι πολύ καλή και συμμαζεμενη. Σίγουρα μικρότερη από την spigen και στο πλάι το πλαστικό ανεβαίνει πιο πάνω από τις υπόλοιπες. Σχεδόν ακουμπάει το γυαλί της x-one για όσους το έχουν. Το μαύρο που έχω εγώ είναι γυαλιστερό μαύρο και έχω μαύρο κινητό. Ωραίο είναι. Κάτι φαίνεται να φυλάει και αυτή από το πάχος. Δεν είναι ούτε σαν 0,3 Ούτε σαν την spigen.

 

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Αλλάζεις την μύτη του spen με την γκρι που έχει στην συσκευασία και γλιστράει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις την μύτη του spen με την γκρι που έχει στην συσκευασία και γλιστράει μια χαρά!

 

Θα πρότεινα τη λευκή για πλαστικά screen protector...

Αυτή έχω βάλει σε spigen neo flex screen protector

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα τη λευκή για πλαστικά screen protector...

Αυτή έχω βάλει σε spigen neo flex screen protector

 

Εμένα Βαγγέλη η λευκή είχε αντίσταση. Επειδή είναι πιο μαλακιά ήταν σαν να τρίβω λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα καλημέρα ερώτηση

Έχω το τηλέφωνο μου με θήκη Alcantara και ανάμεσα στην θήκη - τηλέφωνο έχω το μεταλλικό πλακάκι της Spigen για την βάση του αεραγωγού.

Εάν πάρω ασύρματο φορτιστή θα πρέπει να βγάζω το πλακάκι για να δουλεύει η ασύρματη ή δεν θα το επηρεάζει;;; (ξέρω ότι η θήκη είναι συμβατή για ασύρματες φορτίσεις).

Επειδή το κόστος του φορτιστή δεν είναι και μικρό θα ήθελα να απαντήσουν άτομα που να το ξέρουν όχι να το υποθέτουν.

Ευχαριστώ πολύ και καλό αραλίκι για όλους μας εν όψει της 28ης.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το Dome glass και παρόλο που δυσκολεύτηκα στην εγκατάσταση γιατί μάζευε συνέχεια σκόνες τελικά κατάφερα και το πέρασα χωρίς ίχνος σκόνης.

 

 

Η αίσθηση στο δάχτυλο είναι απίστευτη και δεν καταλαβαίνεις για κανέναν λόγο διαφορά σε σχέση με το τζάμι του κινητού.

 

Επίσης παρέλαβα και την θήκη μπαταρία. Οκ το κινητό γίνεται τούβλο και προσωπικά δεν θα το δούλευα για κανέναν λόγο με αυτήν καθημερινά. Το κινητό βγάζει μήνυμα αργής φόρτισης για όσους έχουν απορία.

 

Πιστεύω είναι καλή λύση για κάποιον που θέλει έξτρα μπαταρία στην παραλία πχ ή για κάποιον που είναι σε κατασκήνωση και γενικά όταν δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση σε κάποια πρίζα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Αξεσουάρ (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...