Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν αγοράσεις δίνεις το διαβατήριο, σου ετοιμάζουν ένα χαρτί και μαζί με το τιμολόγιο όταν φύγεις από την χώρα (αεροπορικώς) πηγαίνεις το ειδικό χαρτί και ότι αγόρασες στο τελωνείο να το δουν και παίρνεις πίσω το ΦΠΑ (μείον κάποιο ποσοστό ή χρέωση συναλλαγής ανάλογα την χώρα). Ισχύει σε Σιγκαμπούρη, Μαλαισία, Ταιλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ με κάποιους περιορισμούς ως προς το ελάχιστο ποσό, το είδος συναλλαγής, τη διάρκεια προ ταξιδίου, κλπ. Πληρώνεσαι σε τοπικό νόμισμα που αν δεν σκοπεύεις να επιστρέψεις πίσω στη χώρα σύντομα θα αναγκαστείς να το γυρίσεις σε USD ή EUR με χασούρα στο αεροδρόμιο.

 

Άρα υπάρχουν διμερείς συμφωνίες. Thanks.

 

Οn topic:

Είδα σήμερα το Mi A1 στον Κωτσόβολο. Πολύ όμορφη συσκευή, ποιοτική κατασκευή και ωραία οθόνη. Θα ήταν μέσα στις επιλογές μου από τα πρώτα αν τώρα ήθελα να αλλάξω κινητό αλλά η μπαταρία του είναι deal breaker για μένα που τώρα έχω το RN4.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

όσοι έχετε το κινητό αξίζει από redmi note 3 pro σε αυτό; Είμαι ανάμεσα σε redmi note 4 4/64 και το mi a1.

Σαν συσκευή που το είδα στον Κωτσόβολο το βρήκα πολύ λεπτό, όμορφο κιόλας. Sar διάβασα ενοχλεί πολλούς, δεν έχει ραδιόφωνο. Απλά εάν κάποιος έχει και τα 2 ποιο τελικά προτιμά; Ελπίζω να μην είμαι τόσο off topic.

Οπότε θα προσπαθήσω να πω ότι έχω συνηθίσει το miui και μπορεί να μου κακοφανεί το pure android, μη με φάτε είμαι λάτρης ! Επίσης ισχύει ότι ο bootloader είναι κλειδωμένος και δεν μπορείς να βάλεις custom rom ή αυτό ισχύει για το 5x; Με προβληματίζει η μπαταρία αλλά είναι και fast charge. Προβληματισμένη οπότε εάν θέλετε μου λέτε τις απόψεις σας.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα σας γίνω τακτικός, μόλις το παράγγειλα από bg 185€(μεταφορικά μέσα), με κουπόνι που έληξε δυστυχώς. Για θήκη ποια προτείνετε? Σκέφτομαι " αυτή", τι λέτε?

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω ο bootloader στο Α1 ξεκλειδώνει χωρίς χρονοβόρες διαδικασίες που απαιτούν ειδικούς κωδικούς από την εταιρεία ή χακιές. Δε ξέρω τη διαδικασία γιατί αυτή τη στιγμή δε με ενδιαφέρει και δε ξέρω τι μπορεί παραπάνω να κερδίσει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω ο bootloader στο Α1 ξεκλειδώνει χωρίς χρονοβόρες διαδικασίες που απαιτούν ειδικούς κωδικούς από την εταιρεία ή χακιές. Δε ξέρω τη διαδικασία γιατί αυτή τη στιγμή δε με ενδιαφέρει και δε ξέρω τι μπορεί παραπάνω να κερδίσει κάποιος.

 

Να θέλεις να δοκιμάσεις άλλες ρομ κάποια στιγμή. Να βάλεις twrp recovery να κάνεις back up, να είσαι root, xposed, κάποια πράγματα που τα προσέχω εγώ όσον αφορά την αγορά της επόμενης συσκευής μου.

 

edit: το τσέκαρα και στο xda για ξεκλείδωμα bootloader.

 

Ακόμα υπό σκέψη βέβαια για την αγορά αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο πέρα από note4x που να με δελεάζει.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το μεγάλο ελαττωμα του κινητου απ οτι ειχα διαβασει ειναι η φωτογραφια σε συνθηκες low light. Εχω δει παραδείγματα απο φωτο που είναι όντως οτι να ναι και αλλες που ειναι αξιοπρεπείς. Μπορει κάποιος που εχει το κινητο να ανεβάσει κανενα δειγμα τέτοιον φωτογραφιων και κυριως χειροκινητα πειράζοντας μόνος του την εκθεση και το iso; Ακόμα χρησιμοποιώντας αλλη εφαρμογη για καμερα. να δουμε τι μπορει να κάνει. Edited by bagit

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ στις 15 ημέρες από την παραγγελία από eglobalcentral.eu, χωρις τελωνείο και με courier στο σπίτι. Μέχρι στιγμής όλα καλα. Για τα 200€ που έδωσα πολύ ικανοποιημένος, γρήγορο, στιβαρό, μια χαρά οθόνη, ταχύτατο και στις κλήσεις άψογο. Κάμερα μόνο την ημέρα χρησιμοποίησα και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο notification count app; Είναι το μόνο που μου λείπει.
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα στο αυτοματο βγαζει πολυ καλες φωτο το πρωι. Κανενα παραπονο.

Στις βραδυνες υστερει αρκετα. Θα κοιταξω αποψε να τραβηξω μερικες, πειραζοντας τη χειροκινητη ρυθμιση.

Ολες οι παρακατω ειναι στο αυτοματο.

 

350211456e2c77e00abae9731a267574.jpgc56ff6b55778dc955455da2bb34da8d6.jpg41a5c344df1401188644d686e1c28653.jpg0c1b8623fbba293c3a6bda9054a87a26.jpgaba7bd6736bfb462d7610014abc113eb.jpg

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η καμερα στο αυτοματο βγαζει πολυ καλες φωτο το πρωι. Κανενα παραπονο.

Στις βραδυνες υστερει αρκετα. Θα κοιταξω αποψε να τραβηξω μερικες, πειραζοντας τη χειροκινητη ρυθμιση.

Ολες οι παρακατω ειναι στο αυτοματο.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι photos που ανεβαζετε μεσω tapatalk ειναι συμπιεσμενες ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Δεν εχει κανενα νοημα να τις κοιταμε καν. Ανεβαστε τις καπου αλλου.

Π.χ. flickr, google photos ή ακομα και Imgur. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν καταλαβαινω. Τι εννοειται υπερβολικα συμπιεσμενες;

Σε οσα φορουμ συμμετεχω, ολοι ετσι ανεβαζουμε φωτογραφιες χωρις κανενα προβλημα.

Εγω μια χαρα τις βλεπω, ειτε απο το κινητο ειτε απο σταθερο υπολογιστη.

Εσεις που αντιμετωπιζετε προβλημα;

Εν παση περιπτωση, πως θελετε να τις ανεβασω για να ειστε ευχαριστημενοι;

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν καταλαβαινω. Τι εννοειται υπερβολικα συμπιεσμενες;

Σε οσα φορουμ συμμετεχω, ολοι ετσι ανεβαζουμε φωτογραφιες χωρις κανενα προβλημα.

Εγω μια χαρα τις βλεπω, ειτε απο το κινητο ειτε απο σταθερο υπολογιστη.

Εσεις που αντιμετωπιζετε προβλημα;

Εν παση περιπτωση, πως θελετε να τις ανεβασω για να ειστε ευχαριστημενοι;

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

563 × 1000, 96.85 KB Σου φαινεται λογικο μεγεθος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το αγόρασα στα 185€ απο banggood με τα έξοδα αποστολής (priority mail) με κωδικό 10BGESMA1

 

Μολις παρηγγειλα κι εγω. Thanks για το coupon! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι μου λες για τα μεγεθη. Προφανως δεν εχω τις γνωσεις σου.

Εμενα με ενδιαφερει να φαινονται οι φωτογραφιες καθαρα. Αυτο ειναι το ζητουμενο. Φαινονται;

Εγω παντως τις βλεπω ΟΚ. Ουτε τεραστιες μου εμφανιζονται, ουτε αλλοιωμενες.

Σε τι μεγεθος θα τις θελατε για να τις ανεβασω αμα ειναι.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι μου λες για τα μεγεθη. Προφανως δεν εχω τις γνωσεις σου.

Εμενα με ενδιαφερει να φαινονται οι φωτογραφιες καθαρα. Αυτο ειναι το ζητουμενο. Φαινονται;

Εγω παντως τις βλεπω ΟΚ. Ουτε τεραστιες μου εμφανιζονται, ουτε αλλοιωμενες.

Σε τι μεγεθος θα τις θελατε για να τις ανεβασω αμα ειναι.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι φωτογραφιες που εχεις βαλει σε προηγουμενο post σου εχουν συμπιεστει ωστε να εχουν μικροτερο μεγεθος και να τις φορτωνουν οι υπολογιστες/κινητα που βλεπουν το forum πιο γρηγορα. Εχουν συμπιεστει ομως σε τετοιο βαθμο που εχουν χαθει οι λεπτομεριες και εχουν αλλοιωθει γενικοτερα.

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις το google photos ή να φτιαξεις ενα λογαριασμο στο flickr. ;)

 

EDIT: Επειδη δε χρησιμοποιω tapatalk, δε ξερω αν εχει επιλογη να ανεβασεις τις photos στην original διασταση/ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι μου λες για τα μεγεθη. Προφανως δεν εχω τις γνωσεις σου.

Εμενα με ενδιαφερει να φαινονται οι φωτογραφιες καθαρα. Αυτο ειναι το ζητουμενο. Φαινονται;

Εγω παντως τις βλεπω ΟΚ. Ουτε τεραστιες μου εμφανιζονται, ουτε αλλοιωμενες.

Σε τι μεγεθος θα τις θελατε για να τις ανεβασω αμα ειναι.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο kentoner2000 σου λέει για την ανάλυση της φωτογραφίας. Όταν ανεβάζεις από tapatalk μικραίνει η ανάλυση.

 

Παρόλα αυτά εάν μου αναφέρεις εσύ πως όπως βλέπεις τις φωτός από το κινητό σου, τις βλέπεις και στο browser που μπαίνεις στο my phone, δηλαδή χωρίς μεγάλες αλλοιώσεις/διαφοροποιήσεις εμένα μου αρκεί.

 

Ανέβασε κυρίως βράδυ να δούμε τι παίζει. Γιατί όλα τα παιδιά λέτε ότι έχουν πολύ θόρυβο οι εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Με hdr ενεργοποιημένο ο θόρυβος σχεδόν μηδενίζει...

 

Θέλει όμως ακόμα δουλίτσα η εφαρμογή.

 

Επίσης ποιός δεν βαριέται να κάνει μινι οδηγό για αλλαγή ρομ...

 

Έχει δοκιμάσει κανείς hdr+ να δούμε διαφορές στην cam;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για θήκη-ζελατίνα τι προτείνετε?Tempered glass λόγω 2.5d(και λόγω εμπειρίας) ξέρω ότι ή δε θα εφαρμόσει σωστά ή δε θα πιάνει όλη την οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ας μας πει κάποιος που το έχει στην κατοχή του για την ποιότητα του βίντεο γενικά αλλά και σε χαμηλό φωτισμό, έχει ομαλό auto focus; έχει αξιοπρεπή ήχο κατα την εγγραφή;

Γιατί στο redmi note 3 pro που έχω εδω και δύο χρόνια περίπου είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και νωριτερα, στο φως της ημερας βγαζει υπεροχες φωτογραφιες.

Στις βραδυνες τα χαλαει λιγο. Στο αυτοματο δειχνει να δυσκολευεται να εστιασει και καποιες φωτο βγαινουν παραπανω φωτεινες απο οσο θα επρεπε και οχι τοσο καθαρες.

Αν παιξεις ομως με το χειροκινητο, τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα.

Δοκιμασα εκθεση 1/15s ή 1/30s και iso 1600 ή 3200, αναλογα τις συνθηκες φωτισμου, και βγηκαν πολυ καθαρες φωτο.

Θα ανεβασω αυριο καποια δειγματα που θα επιστρεψω απο Τρικαλα Κορινθιας, γιατι οποτε ανεβαζω απο κινητο με μαλωνουν. :p

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi A1 χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

Μολις παρηγγειλα κι εγω. Thanks για το coupon! :D

 

Ναι τα κουπόνια τα βρίσκω σε αυτό το γκρουπ, είναι ένα παιδί απο Κρήτη που το ξεκίνησε για πλάκα και βγάζει πρώτος απ όλους κουπόνια...

 

https://www.facebook.com/CouponkinGR/

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 185€ απο banggood με τα έξοδα αποστολής (priority mail) με κωδικό 10BGESMA1

Σε τι χρωμα;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus+s23plus

τώρα: s23 ultra 8/256 & s9 plus 6/64

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 185€ απο banggood με τα έξοδα αποστολής (priority mail) με κωδικό 10BGESMA1

 

Τελεια.. με το καλο να το παραλαβεις..

επειδη με ενδιαφερει, αυτη η μεθοδος ειναι σιγουρη για αποφυγη τελωνειου? ετσι ηξερα αλλα δεν γνωριζω αν ισχυει ακομη

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Τελεια.. με το καλο να το παραλαβεις..

επειδη με ενδιαφερει, αυτη η μεθοδος ειναι σιγουρη για αποφυγη τελωνειου? ετσι ηξερα αλλα δεν γνωριζω αν ισχυει ακομη

Ακριβώς...priority με eu express πάντα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια.. με το καλο να το παραλαβεις..

επειδη με ενδιαφερει, αυτη η μεθοδος ειναι σιγουρη για αποφυγη τελωνειου? ετσι ηξερα αλλα δεν γνωριζω αν ισχυει ακομη

τους είχα στείλει mail εγώ(μιας και τα γραπτά μένουν καλύτερα από screenshot του chat) και η απάντηση ήταν:

"You can select your preferred shipping method at checkout.

 

 

 

We are responsible for the the taxes that may be charged when your parcel passes through Customs for the orders whose shipping method is priority direct mail.

 

 

 

Please provide us the invoice if you paid for the taxes."

καλό είναι να στείλετε όσοι ενδιαφέρεστε για αγορά, ένα mail, ώστε να υπάρχει στα χέρια σας και η επίσημη απάντηση...

Νομίζω ότι τελευταία το BG έχει ξεφύγει από την κατηγορία του κινεζομάγαζου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια μια ερωτηση με το android one τι κερδιζουμε;
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...