Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Να σε ρωτήσω, στο Ampere στο Health της μπαταρίας, πώς το υπολογίζει; Με τα mAh, τα Volts; Όσο και αν το έψαξα δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

 

Ιδέα δεν έχω πραγματικά.

 

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω πραγματικά.

 

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

 

Νομίζω ότι είχα βρει πιο παλιά ότι έχει να κάνει με μία μέτρηση που κάνει το ίδιο το Android για την υγεία της μπαταρίας, και δίνει αντίστοιχες τιμές, αλλά δεν μπόρεσα να βρω παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία λύθηκε (κάποιοι ορθώς το αναφέρατε): ήταν ευτυχώς το καλώδιο παιδιά. :yahoo:

Συνεχίζω "αγκαζέ" με τη συσκευή. :superman:

Δε θυμάμαι ποτέ να είχα ξανακρατήσει κινητό τηλέφωνο τόσο καιρό (3 χρόνια). Ασχολούμαι με κινητά τα τελευταιά περίπου 15 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λέω να πειραματιστώ και να φλασάρω καμιά άλλη ROM

Εχετε να προτείνετε καμιά δοκιμασμένη ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πειραματιστώ και να φλασάρω καμιά άλλη ROM

Εχετε να προτείνετε καμιά δοκιμασμένη ;

 

LineageOS, PixelExperience, ResurrectionRemix

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πειραματιστώ και να φλασάρω καμιά άλλη ROM

 

Εχετε να προτείνετε καμιά δοκιμασμένη ;

Εγώ σκοπεύω να δοκιμάσω και την crdroid που είναι fork της lineageos

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

LineageOS, PixelExperience, ResurrectionRemix

Δώσε τα φώτα σου, αν μπορείς με λεπτομέρειες γιατί δεν το κατέχω καλά το άθλημα :lol:

Βασικά με ενδιαφέρει κάποια stable ROM χωρίς σαβούρες

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Την LineageOS την έχω δοκιμάσει πριν κάνα μήνα, δεν είναι και τόσο σταθερή στα καλά καθούμενα έκανε restart εκεί μου μιλούσα και χειρότερα μερικές φορές το έβρισκα κλειστό σαν να έκανε μόνο του shutdown αυτό συνέβαινε σε τυχαία διαστήματα. Έκανα και επαναφορά το έστησα από την άρχει τίποτα, την ξανά φλάσαρα μήπως δεν έκατσε καλά τα ίδια πάλη. Καθόλου ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν με περνουν τηλέφωνο κ δεν απαντάω η όταν μου κάνουν αναπάντητη δεν εμφανίζει τις κλησεισ στην αρχική οθόνη στις ειδοποιήσεις ,παρα μονο αν μπω στις κλήσεις. Οι ειδοποιήσεις για τις κλήσεις είναι ενεργοποιημένη. Καμιά ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εάν συμβαίνει και σε σας. Το τελευταίο καιρό μετά από restart το τηλέφωνο μου χάνει τους ήχους κλήσεις που έχω ορίσει για κάποιες επαφές. Βάζει από μόνο του ένα συγκεκριμένο ήχο κλήσης. Ξανά ορίζω ήχους κλήσης και αυτό ξανά αλλάζει. Γνωρίζετε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ήχοι κλήσης που χρησιμοποιείς είναι στην κάρτα sd, μετέφερε τους στην κεντρική μνήμη, πιθανώς αργεί να διαβάσει την κάρτα στην εκκίνηση και θεωρεί ότι δεν υπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον ήχο κλήσης τον έχω πάντα στην SD και ποτέ δεν τον έχασε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ήχοι κλήσης που χρησιμοποιείς είναι στην κάρτα sd, μετέφερε τους στην κεντρική μνήμη, πιθανώς αργεί να διαβάσει την κάρτα στην εκκίνηση και θεωρεί ότι δεν υπάρχουν.

 

Σωστός, έτσι το έλυσα κι εγώ το συγκεκριμένο θέμα πολύ καιρό πριν, τωρα που το ανέφερες το θυμήθηκα. Το έχω συναντήσει και σε άλλη συσκευή, πρέπει να παιζει κάποιο ρόλο είτε ταχύτητα της κάρτας, είτε η ίδια η κάρτα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Την LineageOS την έχω δοκιμάσει πριν κάνα μήνα, δεν είναι και τόσο σταθερή στα καλά καθούμενα έκανε restart εκεί μου μιλούσα και χειρότερα μερικές φορές το έβρισκα κλειστό σαν να έκανε μόνο του shutdown αυτό συνέβαινε σε τυχαία διαστήματα. Έκανα και επαναφορά το έστησα από την άρχει τίποτα, την ξανά φλάσαρα μήπως δεν έκατσε καλά τα ίδια πάλη. Καθόλου ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

 

Είχα λίγο χρόνο και έψαξα το xda για νεώτερες rom. Ενώ υπάρχουν αρκετές μάλλον η μοναδικές -σχετικά- σταθερές είναι η lineage και η pixel experience που βασίζονται στο android 10. Οι roms με android 11 έχουν αρκετά θέματα ακόμη.

 

Μάλλον θα το αφήσω το τηλέφωνο με την τελευταία επίσημη αναβάθμιση. Ίσως απλά σβήσω τα δεδομένα του χρήστη (έχω περάσει όλες τις αναβαθμίσεις με upgrade). Ελπίζω ναι μην χάσω το camera2api.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα λίγο χρόνο και έψαξα το xda για νεώτερες rom. Ενώ υπάρχουν αρκετές μάλλον η μοναδικές -σχετικά- σταθερές είναι η lineage και η pixel experience που βασίζονται στο android 10. Οι roms με android 11 έχουν αρκετά θέματα ακόμη.

 

Μάλλον θα το αφήσω το τηλέφωνο με την τελευταία επίσημη αναβάθμιση. Ίσως απλά σβήσω τα δεδομένα του χρήστη (έχω περάσει όλες τις αναβαθμίσεις με upgrade). Ελπίζω ναι μην χάσω το camera2api.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το "σχετικά σταθερές" κόλλησα... Ήθελα να πιστεύω ότι οι Lineage και Pixel Experience είναι τελείως σταθερές όπως είναι η stock rom! Και ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει, όπως συμβαίνει με την stock rom...?

Καλό είναι να αναφέροντε και στο συγκεκριμένο thread απόψεις και εμπειρίες από διάφορες customs roms, για να γνωρίζουμε τι παίζει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με το "σχετικά σταθερές" κόλλησα... Ήθελα να πιστεύω ότι οι Lineage και Pixel Experience είναι τελείως σταθερές όπως είναι η stock rom! Και ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει, όπως συμβαίνει με την stock rom...?

 

Καλό είναι να αναφέροντε και στο συγκεκριμένο thread απόψεις και εμπειρίες από διάφορες customs roms, για να γνωρίζουμε τι παίζει. ;)

 

Tα Android 10 ROMs είναι σταθερές για καθημερινή χρήση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Tα Android 10 ROMs είναι σταθερές για καθημερινή χρήση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι αυτό το έχω ξανά ακούσει. Εννοώ για μικρό προβλήματα που μπορεί να συναντάνε, τουλάχιστον για τις δύο πιο γνωστές custom roms όπως είναι οι δύο προαναφερθέντες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Το πρόβλημα μου είναι οτι όταν στο τηλ. στη συνδεση είναι επιλεγμενος προτιμώμενος τύπος δικτύου το 4g ,ενώ εχω λιγες γραμμές σήμα δεν μπορώ να καλέσω η να με καλέσουν.(Είναι σαν να έχω πολύ ασθενές σήμα,ακόμη και να συνδεθώ με κάποιον δέν ακούγεται καθαρά.)

Αν το αλλάξω σε 2g διορθώνεται.

Η σύνδεση μου είναι cosmote.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σαν πρόβλημα δικτύου. Οι μπάρες δείχνουν ενδεικτικά το ποσό καθαρά έρχεται το σήμα της κεραίας στο κινητό αλλά αυτό δεν συνδέεται πάντα με το πόσο καθαρά θα φθάσει το σήμα του κινητού στην κεραία. Και τα δύο χρειάζονται για επικοινωνία.

 

Επίσης αν δεν έχεις ενεργοποιήσει το volte η κλήση σου θα γίνει από 3g που μπορεί να μην έχεις καθόλου σήμα.

Link to comment
Share on other sites

To MiA1 δεν υποστηρίζει volte σε Cosmote

Εμένα πιο πολύ πρόβλημα δικτύου μου φαίνεται.

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ για παράδειγμα σε σπίτι στον Βόλο που το 4G ήταν σαν να μην υπήρχε, με 2 γραμμές αν με καλούσε κάποιος έβγαινε τηλεφωνητής

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ευψχαριστω γαι τις απαντησεις.

Προς το παρόν βολεύτηκα με το 2g.Το μόνο προβλημα ειναι στα data αν χρειαστώ.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

To MiA1 δεν υποστηρίζει volte σε Cosmote

 

Εμένα πιο πολύ πρόβλημα δικτύου μου φαίνεται.

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ για παράδειγμα σε σπίτι στον Βόλο που το 4G ήταν σαν να μην υπήρχε, με 2 γραμμές αν με καλούσε κάποιος έβγαινε τηλεφωνητής

Επίσημα όχι, αλλά αν απενεργοποιήσεις το carrier check, μια χαρά παίζει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα όχι, αλλά αν απενεργοποιήσεις το carrier check, μια χαρά παίζει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πώς το απενεργοποιείς αυτό; Το είχα ψάξει παλιότερα χωρίς επιτυχία όμως

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς το απενεργοποιείς αυτό; Το είχα ψάξει παλιότερα χωρίς επιτυχία όμως

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γράφοντας στο dialer *#*#86583#*#* ώστε να λέει Carrier Check Disabled.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας στο dialer *#*#86583#*#* ώστε να λέει Carrier Check Disabled.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου αλλάζει την ένδειξη HD δίπλα στο εικονίδιο σήματος της COSMOTE οπότε αυτό μάλλον σημαίνει ότι ενεργοποιείται το VoLTE, ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...