Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε για να το κοντεύω 3 χρόνια και γω κινητάρα θα το θεωρώ

 

Θεωρώ;;;

Θα αρχίσω να τα παίρνω πιο πολύ... :mad:

:lol: :lol: :p

 

Aliexpress θα βγάλεις λογικά άκρη, ρίξε και μία ματιά στα Banggood, Gearbest.

Και γενικά δες κρητικές! ;)

Τώρα για γνήσια δεν ξέρω αν θα βρεις, αλλά τουλάχιστον από τα παραπάνω καταστήματα μπορείς να δεις κρητικές... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από σχεδόν 3 χρόνια που έχω το κινητακι και είμαι υπέρ ευχαριστημένος, μετά από πέσιμο η οθόνη βγάζει μια γραμμή.

Τίποτα το ιδιαίτερο αλλά επειδή μέσα σε μια βδομάδα προχώρησε κι άλλο η γραμμή, σκέφτομαι να αλλάξω την οθόνη, εννοείται ολόκληρη μαζί με το digitizer.

Έψαξα να βρω γνήσια και δεν βρίσκω πουθενά Ελλάδα. Ξέρει κάποιος από πού προμηθευόμαστε; Δεν θέλω να βάλω οεμ με τίποτα.

 

Έλα σου βρήκα λύση!! Για να μην λες... ;) :p

Μήνες ψάχνω για original replacements parts και επιτέλους έβγαλα άκρη μέσω του XDA Forum...

Από εδώ θα έπαιρνα εγώ!!

https://dragon-tt.com

 

Με μπαταρία δεν ξέρω τι θα κάνουμε... Έχει γνήσιες εκεί αλλά δεν γίνεται αποστολή γιατί υπάρχει απαγόρευση από την Ελλάδα... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Με μπαταρία δεν ξέρω τι θα κάνουμε... Έχει γνήσιες εκεί αλλά δεν γίνεται αποστολή γιατί υπάρχει απαγόρευση από την Ελλάδα... :mad:

 

Τι απαγόρευση υπάρχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι ο φίλος εννοεί την απαγόρευση μπαταριών ιόντων λιθίου σε αεροπορικές αποστολές, αλλά ισχύει παγκοσμίως, όχι μόνο στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...μπορω να εγκαταστησω NFC εφαρμογη?..θα δουλεψει στον κινητο?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...μπορω να εγκαταστησω NFC εφαρμογη?..θα δουλεψει στον κινητο?
Δεν έχει NFC σαν hardware η συσκευή.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια υπαρχει καποιος οδηγος ελληνικος πως να περασεις την gcam ? Και τι χρειάζεται για να περαστει σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό ήταν, δεν ήρθε κάποιο update το Σεπτέμβρη, τέλος υποστήριξης...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Μάλλον έτσι πάει. Κοιτώντας ότι συσκευή λανσαρίστηκε με Android 7.1.2 με ενημέρωση Αυγούστου 2017, είναι η τελευταία.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα αλλά αναμενόμενο, 3 χρόνια updates η κινητάρα που δουλεύει άνετα Android 10

Εγώ εννοείται πως θα το κρατήσω για πάντα τουλάχιστον ως 2ο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατα την γνωμη σας ποσο μπορει να το κρατησουμε χωρις ενημερωσεις πλεον.....θα παει ενα χρονο ακομη? η πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε για νεο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατα την γνωμη σας ποσο μπορει να το κρατησουμε χωρις ενημερωσεις πλεον.....θα παει ενα χρονο ακομη? η πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε για νεο?

Το κρατάμε όσο αντέχει η μπαταρία του, software ενημερώσεις δεν θα έχουμε αλλά δεν πειράζει

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το κρατάμε όσο αντέχει η μπαταρία του, software ενημερώσεις δεν θα έχουμε αλλά δεν πειράζει

 

δεν θα εχουμε θεμα λες...για κανενα χρονο τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατα την γνωμη σας ποσο μπορει να το κρατησουμε χωρις ενημερωσεις πλεον.....θα παει ενα χρονο ακομη? η πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε για νεο?

 

Ένα oneplus one που έχω με android 6 και ένα lenovo P1m με android 5, παίζουν ακόμα και σήμερα απροβλημάτιστα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχουμε θεμα λες...για κανενα χρονο τουλαχιστον?

Ανετα, μην προβληματίζεσαι

Το ερώτημα είναι που να πας μετά το Α1 ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ανετα, μην προβληματίζεσαι

 

Το ερώτημα είναι που να πας μετά το Α1 ;

Για stock android? Μάλλον προς νοκια μεριά δε βλέπω πολλές επιλογές...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε 15 μέρες με βλέπω για το pixel 4a. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα με το Α1, αρχές Νοέμβρη κλείνω 3 χρόνια και είναι η πρώτη συσκευή που δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε ένα factory reset αλλάζοντας τόσες εκδόσεις Android. Απίστευτο τηλέφωνο από όλες τις πλευρές, μόνο το nfc του έλλειπε.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε 15 μέρες με βλέπω για το pixel 4a. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα με το Α1, αρχές Νοέμβρη κλείνω 3 χρόνια και είναι η πρώτη συσκευή που δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε ένα factory reset αλλάζοντας τόσες εκδόσεις Android. Απίστευτο τηλέφωνο από όλες τις πλευρές, μόνο το nfc του έλλειπε.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Αλλά με μεταλλικό σασί από πίσω, δύσκολο να μπει NFC, θα έκανε παρεμβολές.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με μεταλλικό σασί από πίσω, δύσκολο να μπει NFC, θα έκανε παρεμβολές.

 

Ε αυτό λέει ο άθρωπος, να είχε NFC με προφανώς το κατάλληλο καπάκι.

 

Βάλτε custom rom παιδιά.

Εγώ, ελέω παύσης ενημερωσέων, έβαλα την Pixel Experience (Android 10) και πιθανόν να βγάλουν και 11.

 

Πρώτη φορά κρατώ συσκευή τόσα χρόνια. Από τις καλύτερες αγορές μου ever.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου "που να πας μετά το Α1" είναι ρητορικό και εννοώ από πλευράς αξιοπιστίας, ποιό να συγκριθεί μαζί του

Ακόμη και το Redmi Note 6 Pro, που έχω σαν 2ο κινητό και βγήκε ένα χρόνο μετά το Α1, υστερεί

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου "που να πας μετά το Α1" είναι ρητορικό και εννοώ από πλευράς αξιοπιστίας, ποιό να συγκριθεί μαζί του

Ακόμη και το Redmi Note 6 Pro, που έχω σαν 2ο κινητό και βγήκε ένα χρόνο μετά το Α1, υστερεί

 

Το σκέφτομαι και γω συχνά-πυκνά: όταν έρθει η ώρα για αλλαγή που πας για Pure Android;

Στη Nokia δε θα πήγαινα με τίποτα - όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, απλώς δε μου κάθεται καλά.

 

Πάλι για Xiaomi θα με έβλεπα κι αναγκαστικά MIUI, αλλά το xda τί το έχουμε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο ακριβό αλλά πας για pixel. Το 3α ειδικά μετά την κυκλοφορία του 4α θα είναι αρκετά οικονομικό αν δεν μπορείς να φτάσεις το 4α.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα. Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να πάω το κινητό να μου κολλήσουν την οθόνη? Έχει ξεκινήσει να ξεκολλάει κάτω αριστερά, μάλλον από θερμοκρασία. Θα με βόλευε τριγύρω από Νέο Ηράκλειο Αττικής ή Αργυρούπολη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να πάω το κινητό να μου κολλήσουν την οθόνη? Έχει ξεκινήσει να ξεκολλάει κάτω αριστερά, μάλλον από θερμοκρασία. Θα με βόλευε τριγύρω από Νέο Ηράκλειο Αττικής ή Αργυρούπολη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο δικό μου που ξεκόλλησε η οθόνη, είχε φουσκώσει η μπαταρία. Την άλλαξα (Θεσσαλονίκη) και έστρωσε, δε χρειάστηκε κόλλημα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που ξεκόλλησε η οθόνη, είχε φουσκώσει η μπαταρία. Την άλλαξα (Θεσσαλονίκη) και έστρωσε, δε χρειάστηκε κόλλημα.

 

Στα πόσα χρόνια το έπαθε αυτό η μπαταρία; Εμένα στα 2,5 χρόνια (ευτυχώς) δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...