Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή δίνεις 35€ στην info quest και στην αλλάζει και ησυχάζεις από θέμα χρήσης

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Γνωρίζεις πόσο δίνει μόνο την μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο σχετικά με την τεχνολογία των μπαταριών λιθίου, ένα πραγματοποιήσιμο σύστημα φόρτισης αυτών για την όσο γίνεται μακροβιότερη διάρκεια τους είναι όταν πέφτουν στο 30-40% και φόρτιση 80-85% (το 40-80% είναι το ιδανικό).

Και καλό είναι να μην χρησιμοποιείται το smartphone την στιγμή της φόρτισης ή τουλάχιστον να μην χρησιμοποιούνται ενεργοβόρες εφαρμογές όπως είναι τα παιχνίδια και όχι μόνο...

 

Εγώ πάλι , από τα λίγα που ξέρω για τις λιθίου , αυτό δεν ευσταθεί . Ο λόγος είναι οτι όταν το κινητό φτάνει στο 0% , η μπαταρία έχει τάση 3,5V . Οι λιθίου έχουν πρόβλημα κάτω από τα 3V , απ' ότι έχω διαβάσει .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι , από τα λίγα που ξέρω για τις λιθίου , αυτό δεν ευσταθεί . Ο λόγος είναι οτι όταν το κινητό φτάνει στο 0% , η μπαταρία έχει τάση 3,5V . Οι λιθίου έχουν πρόβλημα κάτω από τα 3V , απ' ότι έχω διαβάσει .

 

Ασχολούμαι γενικά με μπαταρίες πάρα πολλά χρόνια και το θέμα δεν είναι τόσο απλό...

Για τον απλό χρήστη η γενική οδηγία που έχει αρχίσει και γίνεται ευρέως γνωστή πλέον της φόρτισης 40-80% για την μακροβιότητα των μπαταριών λιθίου είναι και η πιο απλή που μπορεί να δοθεί.

Είναι πολλά που επηρεάζουν την υγεία των μπαταριών λιθίου, θερμοκρασίες, τάσεις κτλ...

Ίσως το πιο αξιόπιστο site: https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κωνσταντινος77 εχεις κανενα νεοτερο αν παρουμε το ανδροιντ 10 ?

 

Όταν δοθεί στο Α2 και στο Α2 light θα γνωρίζουμε και για εμάς. Ο μόνος λόγος που προσωπικά πιστεύω οτι έχουμε πολλές πιθανότητες να την πάρουμε είναι για το ότι μας "σώζει" οτι το A2 light στην κυριολεξία είναι το ίδιο smartphone με το Α1, με ελάχιστες διαφορές που είναι κάποιοι drivers στο λειτουργικό. Ίσως και να είναι ένας λόγος που η Xiaomi φέτος στο Α3 δεν εμφάνισε δύο εκδόσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Will Mi A1 get Android 10 update in future? Probably no. Isn’t Mi A2 Lite based on the same Snapdragon 625 SoC as Mi A1 and entitled for Android 10? Yes.

 

THEN WHY…… stop right there! Take a deep breath and enjoy the colorful world (or learn to unlock the bootloader and flash a custom ROM – the choice is yours). κοινως δεν παιρνουμε το android 10

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου αν δεν πάρουμε την 10

Μια χαρά είναι και με την 9

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Will Mi A1 get Android 10 update in future? Probably no. Isn’t Mi A2 Lite based on the same Snapdragon 625 SoC as Mi A1 and entitled for Android 10? Yes.

 

THEN WHY…… stop right there! Take a deep breath and enjoy the colorful world (or learn to unlock the bootloader and flash a custom ROM – the choice is yours). κοινως δεν παιρνουμε το android 10

 

Δεν προκαλεί έκπληξη η είδηση, εφόσον το Α1 έλαβε 2 μεγάλες αναβαθμίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ουτε εμενα..παει σφαιρα με την 9

 

Ισχύει, αλλά αυτό που με χαλάει κάπως είναι η έκδοση kernel που είναι πλέον EOL, και για αυτό, έκανα μετάβαση σε Custom Android 10 ROM με Linux Kernel 4.9

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τι custom rom έβαλες; Έχει κάποια προβλήματα ή όλα κανονικά; Θα την κάνω την μετάβαση και εγώ κάποια στιγμή στις γιορτές λογικά...
Link to comment
Share on other sites

Τι custom rom έβαλες; Έχει κάποια προβλήματα ή όλα κανονικά; Θα την κάνω την μετάβαση και εγώ κάποια στιγμή στις γιορτές λογικά...

 

Pixel Experience 10.

Μερικές φορές η εφαρμογή Google Camera κολλάει και μπορεί να κάνει επανεκκίνηση. Και άμα έχεις Vodafone, δεν παίζει η εφαρμογή του WiFi Calling (άσχετο). Αλλά για daily driver είναι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε ρουταρει και περάσει άλλες rom σας δουλεύουν κανονικά οι εφαρμογές τραπεζών;

 

Με Magisk Hide.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχω επιλέξει το θέμα σε σκοτεινό αλλά δεν είναι μαύρες οι εφαρμογές. Αυτό μου έγινε μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πριν δούλευε κανονικά. Σκούρα είναι μόνο η κουρτίνα και το μενού εφαρμογών. Σας το κάνει και εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Έχω επιλέξει το θέμα σε σκοτεινό αλλά δεν είναι μαύρες οι εφαρμογές. Αυτό μου έγινε μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πριν δούλευε κανονικά. Σκούρα είναι μόνο η κουρτίνα και το μενού εφαρμογών. Σας το κάνει και εσάς;
Από που επέλεξες σκοτεινό θέμα;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που επέλεξες σκοτεινό θέμα;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρυθμίσεις-προβολη-συνθετες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε την επιλογή για προγραμματιστές, πατώντας πολλές φορές στην ενότητα "Αριθμός Έκδοσης" στις ρυθμίσεις "Σχετικά με το τηλέφωνο".

Έπειτα μπες στις επιλογές προγραμματιστών και επέλεξε "Νυχτερινή λειτουργία" πάντα ενεργή.

Και...voila, μαύρες εφαρμογές (playstore, chrome κλπ).

Link to comment
Share on other sites

To the point και οι δύο απαντήσεις, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε την επιλογή για προγραμματιστές, πατώντας πολλές φορές στην ενότητα "Αριθμός Έκδοσης" στις ρυθμίσεις "Σχετικά με το τηλέφωνο".

Έπειτα μπες στις επιλογές προγραμματιστών και επέλεξε "Νυχτερινή λειτουργία" πάντα ενεργή.

Και...voila, μαύρες εφαρμογές (playstore, chrome κλπ).

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Με έσωσες από την γκρίνια της γυναίκας επειδή μετά το reset της έγινε άσπρο το Insta

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολα τα παιδια...ξερετε καποια εφαρμογη για να κλινω την οθονη με διπλο ΤΑΡ.?..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολα τα παιδια...ξερετε καποια εφαρμογη για να κλινω την οθονη με διπλο ΤΑΡ.?..ευχαριστω

Δοκίμασε αυτήν:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kimcy929.doubletaptoscreenoff

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε 4g με κακό σήμα σου πίνει απίστευτα τη μπαταρία, αν έχεις όρεξη να το δοκιμάσεις γυρνά το σε 2g όταν δε μπαίνεις ίντερνετ να δεις τι διαφορά έχει.

 

Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω σε περιοχή με χάλια σήμα. Φαντάσου το βάζω αν δεν ξεχαστω σε λειτουργία πτήσης.

Να σημειώσω έχω δύο sim. Ξέρει κάποιος αν παίζει κ αυτό ρόλο στην αυτονομία;

Πλέον βλέπω το κινητό "χρήση οθόνης" βγάζει λιγότερο από 5 ώρες μέχρι να το ξανά φορτίσω.

Την φωτεινότητα την έχω λίγο κάτω από το τέρμα γιατί μου φαίνεται χαμηλή μετά τα τελευταία update.

Τελος δεν έχω Bluetooth ποτέ για να μου ρουφάει μπαταρία.

Να προβληματιστω;

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

2 κάρτες Bluetooth μόνιμα ανοικτό.

Χωρίς δεδομένα γύρω στις 4 ώρες οθόνη.

Με δεδομένα πέφτει στις 3 ώρες.

 

Το Bluetooth τρώει αρκετά μπαταρία. Με τα δεδομένα μαζί, ακόμη ποιο πολύ. Λογικό. Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...