Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καληπσερα και χρονια πολλα ,

Πως μπορω να δω ποιες εφαρμογες κανουν το τηλεφωνο μου να σερνεται.

ΔΕν εχω και πολλες αλλα καποιεσ φορες παταω να γραψω καπου και αργει να ανοιξει και το google πληκτρολογειο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η ενημέρωση Αυγούστου, ~67mb
Την έβαλα το πρωί, χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος, νομίζω ότι έχω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Χωρίς να έχω αλλάξει τη χρήση, έχω χάσει περίπου 25% περισσότερο από ότι συνήθως

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρατήρησα ότι με του Ιουλίου όταν αλλαζε η κατεύθυνση της οθόνης από οριζόντια σε κάθετη έκανε ένα μικρό glitch, ενώ τώρα με του Αυγούστου έφτιαξε...

Μπαταρία μέχρι στιγμής πρέπει τα ίδια, ίσως ένα τακ λιγότερο...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα το πρωί, χωρίς να είμαι και πολύ σίγουρος, νομίζω ότι έχω μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. Χωρίς να έχω αλλάξει τη χρήση, έχω χάσει περίπου 25% περισσότερο από ότι συνήθως

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες εδώ, μάλλον η google ευθύνεται για την αυξημένη κατανάλωση.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι από περιέργεια, γιατί δεν το καταλαβαίνω: Σήμερα μου κόλλησε το ρολόι. Είχε μείνει κ έδειχνε 12:13 για τουλάχιστον μισή ώρα μέχρι που το κατάλαβα και έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε.

Ποτς γκενεν αυτό;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το bug με το Google Play services μόλις πέσει το κράξιμο και το πάρουν χαμπάρι εκεί στην Google θα το μαζέψουν σύντομα πιστεύω.

Ηθελα να ήξερα δεν κάνουν κάποιο quality/evaluation test πριν το κυκλοφορήσουν ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος έχει την εν λόγω συσκευή και μετά από πρόσφατη αναβάθμιση του λειτουργικού (pie) αντιμετωπίζει πρόβλημα με το ιστορικο των κλήσεων του.

Συγκεκριμένα, δεν μπορεί πλέον να δει τη διάρκεια των κλήσεων του.

Η έκδοση του είναι η PKQ1.180917.001.V10.0.12.0.PDHMIXM

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το τελευταίο update

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Από χθες προσπαθώ να κάνω update στην λίστα των επαφών μου και δεν φορτώνει τις αλλαγές που έχω κάνει. Τις επαφές τις έχω αποθηκεύσει στον λογαριασμό μου στην google. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε την ειδοποίηση και πέρασα το τελευταίο update, οπότε θα αναφέρω κι εγώ αν τυχόν παρατηρήσω battery drain.

 

Το δικό μου εδώ και κάποιο καιρό, γύρω στους 3 μήνες, παρουσιάζει πρόβλημα με το GPS. Μόλις ανοίγω το google maps ή το waze παίρνει την θέση που βρίσκομαι, με ακρίβεια χάλια εντελώς (πάνω από 100 μέτρα διαφορά από εκεί που βρίσκομαι) και όταν του ζητάω να με οδηγήσει στον προορισμό μου απλά μένει κολημένο το στίγμα εκεί που αρχικά με είχε βρει και τέλος. Δεν το κάνει συνέχεια, η συχνότητα εμφάνισης της βλάβης είναι μία φορά στις 20 φορές, αλλά όταν το κάνει μπορεί να κολλήσει για 1-2 μέρες μέχρι να συνέλθει...

 

Για να φτιάξει απλά σβήνω και ξανανοίγω το location αρκετές φορές, αν και μάλλον δείχνει τυχαίο τελικά το πότε το κάνει και πότε όχι...

 

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος το πρόβλημα; Λύνεται μόνιμα με κάποιον τρόπο;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε την ειδοποίηση και πέρασα το τελευταίο update, οπότε θα αναφέρω κι εγώ αν τυχόν παρατηρήσω battery drain.

 

Το δικό μου εδώ και κάποιο καιρό, γύρω στους 3 μήνες, παρουσιάζει πρόβλημα με το GPS. Μόλις ανοίγω το google maps ή το waze παίρνει την θέση που βρίσκομαι, με ακρίβεια χάλια εντελώς (πάνω από 100 μέτρα διαφορά από εκεί που βρίσκομαι) και όταν του ζητάω να με οδηγήσει στον προορισμό μου απλά μένει κολημένο το στίγμα εκεί που αρχικά με είχε βρει και τέλος. Δεν το κάνει συνέχεια, η συχνότητα εμφάνισης της βλάβης είναι μία φορά στις 20 φορές, αλλά όταν το κάνει μπορεί να κολλήσει για 1-2 μέρες μέχρι να συνέλθει...

 

Για να φτιάξει απλά σβήνω και ξανανοίγω το location αρκετές φορές, αν και μάλλον δείχνει τυχαίο τελικά το πότε το κάνει και πότε όχι...

 

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος το πρόβλημα; Λύνεται μόνιμα με κάποιον τρόπο;;

 

Έχεις κάνει ποτέ επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν όχι, να κάνεις, στήσε το κινητό εξ' αρχής και δες εάν εξακολουθεί να υπάρχει θέμα, που λογικά δεν θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα σε όλες τις εκδόσεις από 7 μέχρι 9 σήμερα, αλλά παροδικά. Δεν έχω βρει στάνταρ λύση, έρχεται και φεύγει όποτε του έρθει, στην πράξη αυτό που συμβαίνει είναι ότι δεν κλειδώνει το gps ακόμα και αν το αφήσεις 10 λεπτά ακίνητο κάτω από τον ουρανό και χρησιμοποιεί την θέση μέσω δικτύου κινητής ή γνωστών wifi στη πλοήγηση. Το μόνο που βελτιώνει για κάποιο καιρό τα πράγματα είναι να το βάλεις με μια εφαρμογή όπως το satstat μέχρι να κλειδώσει σταθερά για μερικά λεπτά (πρέπει να κρατάς την οθόνη ανοιχτή) και μετά την πλοήγηση. Έχω την εντύπωση ότι είναι κάποιος συνδιασμός δεδομένων και διπλής sim που το προκαλεί γιατί με μια δε θυμάμαι να το είχα αλλά δεν συμβαίνει και τόσο συχνά που να μπορώ να το επιβεβαιώσω με σιγουριά.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ποτέ επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν όχι, να κάνεις, στήσε το κινητό εξ' αρχής και δες εάν εξακολουθεί να υπάρχει θέμα, που λογικά δεν θα υπάρχει...

 

Είναι η τελευταία λύση που θα κάνω, πριν το πετάξω στον τοίχο από τα νεύρα μου! :X

 

Εγώ το είχα σε όλες τις εκδόσεις από 7 μέχρι 9 σήμερα, αλλά παροδικά. Δεν έχω βρει στάνταρ λύση, έρχεται και φεύγει όποτε του έρθει, στην πράξη αυτό που συμβαίνει είναι ότι δεν κλειδώνει το gps ακόμα και αν το αφήσεις 10 λεπτά ακίνητο κάτω από τον ουρανό και χρησιμοποιεί την θέση μέσω δικτύου κινητής ή γνωστών wifi στη πλοήγηση. Το μόνο που βελτιώνει για κάποιο καιρό τα πράγματα είναι να το βάλεις με μια εφαρμογή όπως το satstat μέχρι να κλειδώσει σταθερά για μερικά λεπτά (πρέπει να κρατάς την οθόνη ανοιχτή) και μετά την πλοήγηση. Έχω την εντύπωση ότι είναι κάποιος συνδιασμός δεδομένων και διπλής sim που το προκαλεί γιατί με μια δε θυμάμαι να το είχα αλλά δεν συμβαίνει και τόσο συχνά που να μπορώ να το επιβεβαιώσω με σιγουριά.

 

Δεν έχω διπλή sim, ποτέ δεν είχα... Για έναν χρόνο δούλευε άψογα, και είναι εδώ και 3-4 μήνες που του προέκυψε το πρόβλημα...

 

Σήμερα ειδικά μου έχει σπάσει τα νεύρα... Από τις 13 διαδρομές που του ζήτησα με πλοήγησε μόνο στην μία... Στις άλλες απλά δεν... δύο ώρες ανοιχτοί οι χάρτες με κλειδωμένες διαδρομές και το gps ήταν απλά παγωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κάνε ένα hard reset και τα ξαναλέμε.

 

To έκανα (reset σε factory defaults δηλαδή, hard reset δεν υπάρχει)... Μία φορά που το δοκίμασα έπαιξε, αλλά δεν λέει κάτι, θα ενημερώσω πάντως αν έκανε δουλειά :)

 

Επειδή είδα να αναφέρεται battery drain μετά το τελευταίο update, εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα σχετικό... Κανονικότατη κατανάλωση μπαταρίας έχω όπως πάντα (απόλυτα οικονομικό τηλέφωνο απ'αυτή την άποψη!)

Link to comment
Share on other sites

To έκανα (reset σε factory defaults δηλαδή, hard reset δεν υπάρχει)...

 

Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι, απλός το hard reset το κάνεις με τα κουμπιά power και volume, ενώ το άλλο το κάνεις από τα settings

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι, απλός το hard reset το κάνεις με τα κουμπιά power και volume, ενώ το άλλο το κάνεις από τα settings

 

Σωστότατος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω θέμα με το γπς και είναι άκρως εκνευριστηκο. Επίσης hard reset δεν είναι πάντα εύκολο αν έχεις τραπεζικές εφαρμογές και key generators.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω όλες τις τραπεζικές εφαρμογές και κάθε τρίμηνο κάνω ένα hard reset με στήσιμο του τηλεφώνου εξ' αρχής. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ακόμα και τέτοιες εφαρμογές να έχεις. Τέλος πάντων μην είμαστε off topic, όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...