Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια. Το αγόρασα σήμερα. Έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή θήκη αλουμινίου; Μπορεί να σταλεί κι προσωπικό μήνυμα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στη προφύλαξη οθόνης δεν εμφανίζεται καθόλου το ρολόι. Γιατί ; Σχετίζεται με τη νυχτερινή λειτουργία;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στη προφύλαξη οθόνης δεν εμφανίζεται καθόλου το ρολόι. Γιατί ; Σχετίζεται με τη νυχτερινή λειτουργία;

 

Πότε έχεις βάλει να ενεργοποιείται η προφύλαξη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά

Εγώ που έχω βάλει την gcam αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την χάνω

Έχω περάσει την 8.1

 

Ναι. Σκέψου πως ουσιαστικά είναι μια εφαρμογή που μπήκε μετά, οπότε θα σβηστεί.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το update του Μαϊου (8.0).

Και από τα προηγούμενα updates (δεν φαίνεται να είναι δηλαδή πρόβλημα με τα updates) φαίνεται να έχω χαμηλότερο σήμα WiFi σε σχέση με κάποια άλλα κινητά όπως π.χ. nexus 5x.

 

Δίπλα δίπλα τα κινητά, σε διάφορα WiFi φαίνεται το MiA1 να έχει χειρότερη λήψη από ότι τα άλλα.

Και σε 2.4 και σε 5GHz.

 

Σημειωτέον ότι είχα την 7άρα, πήρε την 8άρα και από την αγορά του ποτέ δεν έχει γίνει factory reset το κινητό.

Έχει εντοπίσει κανείς άλλο συγκριτικά με κάποια άλλα κινητά μειωμένη απόδοση στο σήμα του WiFi;

 

Αν ναι, έκανε τίποτα για να το διορθώσει;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πώς κρίνεις το καλύτερο WiFi? Από την ένδειξη σήματος ή από πραγματικά χαρακτηριστικά όπως η ταχύτητα σύνδεσης, η σταθερότητα, ο χρόνος κατεβάσματος του ίδιου μεγάλου αρχείου, το σημείο που το ένα από τα δύο κινητά αποσυνδέεται ενώ το άλλο μπορεί να επικοινωνήσει (και πιθανώς και άλλους παράγοντες) ;

 

Η ποιότητα της σύνδεσης κρίνεται από πολλές παραμέτρους που η ένδειξη σήματος δε μπορεί να δείξει και για την ακρίβεια δε δείχνει καν ένα πραγματικό μετρήσιμο νούμερο, πχ το snr, απλά μια υπερτιμημένη εκτίμηση της ποιότητας σύνδεσης που κάθε κατασκευαστής επιλέγει για να δείχνει ότι το δικό του κινητό είναι καλύτερο γιατί γνωρίζουν τον ψυχολογικό παράγοντα.

 

Πιστεύω πως το κινητό έχει εξαιρετική κεραία και στο WiFi και στο δίκτυο κινητής, αν τελικά απλά κοιτάς την ένδειξη μη δίνεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Πώς κρίνεις το καλύτερο WiFi? Από την ένδειξη σήματος ή από πραγματικά χαρακτηριστικά όπως η ταχύτητα σύνδεσης, η σταθερότητα, ο χρόνος κατεβάσματος του ίδιου μεγάλου αρχείου, το σημείο που το ένα από τα δύο κινητά αποσυνδέεται ενώ το άλλο μπορεί να επικοινωνήσει (και πιθανώς και άλλους παράγοντες) ;

 

Η ποιότητα της σύνδεσης κρίνεται από πολλές παραμέτρους που η ένδειξη σήματος δε μπορεί να δείξει και για την ακρίβεια δε δείχνει καν ένα πραγματικό μετρήσιμο νούμερο, πχ το snr, απλά μια υπερτιμημένη εκτίμηση της ποιότητας σύνδεσης που κάθε κατασκευαστής επιλέγει για να δείχνει ότι το δικό του κινητό είναι καλύτερο γιατί γνωρίζουν τον ψυχολογικό παράγοντα.

 

Πιστεύω πως το κινητό έχει εξαιρετική κεραία και στο WiFi και στο δίκτυο κινητής, αν τελικά απλά κοιτάς την ένδειξη μη δίνεις σημασία.

Στο δίκτυο εξαιρετικοτατη,πολύ δυνατή και πιάνει 4G σχεδόν παντού με το σαχλο δίκτυο της voda.

Στο Wi-Fi όμως δεν θα το πολύ έλεγα γιατί είναι πολλές φορές που dropparei την σύνδεση και την ξαναπερνει μετα από λίγο

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι το "έχω θέμα" επειδή είναι πολύ υποκειμενικό στον καθένα, βοηθάει μόνο αν μπορεί να υπάρξει σύγκριση με κάτι άλλο στον ίδιο χώρο τη ίδια στιγμή.

 

Εγώ σε πολλά μέρη που το σήμα είναι οριακό, είτε βλέπω είτε και συνδέομαι με δίκτυα που άλλοι δε μπορούν, αλλά δε θυμάμαι πότε το αντίθετο. Για εμένα αυτό είναι αρκετό, προφανώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά.

 

Επίσης κάτι ακόμα που θυμήθηκα, κάποια στιγμή μετά από αναβάθμιση τον Απρίλη ή Μάη όταν είχα ενεργοποιημένο το κλείσιμο του WiFi όταν το κινητό ήταν ανενεργό είχα πρόβλημα να ξαναμπώ όταν άνοιγε. Έβαλα την επιλογή σε πάντα ανοικτό και το ξέχασα. Ίσως παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι το "έχω θέμα" επειδή είναι πολύ υποκειμενικό στον καθένα, βοηθάει μόνο αν μπορεί να υπάρξει σύγκριση με κάτι άλλο στον ίδιο χώρο τη ίδια στιγμή.

 

Εγώ σε πολλά μέρη που το σήμα είναι οριακό, είτε βλέπω είτε και συνδέομαι με δίκτυα που άλλοι δε μπορούν, αλλά δε θυμάμαι πότε το αντίθετο. Για εμένα αυτό είναι αρκετό, προφανώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά.

 

Επίσης κάτι ακόμα που θυμήθηκα, κάποια στιγμή μετά από αναβάθμιση τον Απρίλη ή Μάη όταν είχα ενεργοποιημένο το κλείσιμο του WiFi όταν το κινητό ήταν ανενεργό είχα πρόβλημα να ξαναμπώ όταν άνοιγε. Έβαλα την επιλογή σε πάντα ανοικτό και το ξέχασα. Ίσως παίζει ρόλο.

Απο που το ρυθμίζεις αυτό....?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Από δύο περιπτώσεις.

Κινητά τεσταρισμένα είναι:

1) Nexus 5x

2) Xiaomi MiA1

 

Συνδεδεμένα σε UΒΝΤ AP και σε Mikrotik AP.

1) Μετρήσεις μέσα από τα κινητά στα πόσα είναι το link για κάθε κινητό.

2) Μετρήσεις μέσα από τους controllers των AP στα πόσα db είναι το σήμα, αν υπάρχουν γύρω παρεμβολές, αν είναι καθαρή η συχνότητα κτλ.

 

Και στις δύο περιπτώσεις το MiA1 είναι σαν να είναι πολύ πιο μακριά από το AP. Και σε 2.4 και σε 5GHz.

 

Δεν παίζει "ψυχολογικός" παράγοντας ούτε βλέπω μόνο το σηματάκι του WiFi.

Μετρήσεις έχουν γίνει για αυτό και γράφω :)

 

Γενικά φαίνεται να καθυστερεί να κάνει scan τα WiFi δίκτυα σε σχέση με τα άλλα κινητά.

Σε περιπτώσεις που δεν είναι δυνατό το σήμα, με κλειστά τα data και χωρίς να είναι agressive όταν είναι ανοιχτά τα data χάνεται πολλές φορές το σήμα.

 

Τα κινητά είναι δίπλα δίπλα στις μετρήσεις, με τα AP να κάθονται και να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για το τεστάρισμα.

Π.χ. το Nexus έβγαζε 65mbps στα 5GHz και το MiA1 δίπλα του στα 19mbps.

 

Πολλά άλλα κινητά που έχουν αντίστοιχα τεσταρίσματα έπιαναν καλύτερα από το MiA1.

 

Και ξαναρωτάω. Κάποιος που να έχει κάνει σύγκριση, ΟΧΙ εμπειρικά αλλά να το έχει τεστάρει κανονικά με μετρήσεις με ταυτόχρονα άλλα κινητά, γνωρίζει κάτι παραπάνω;

Ξέρει κανείς αν πρέπει έστω και μια φορά μετά τα updates αν είναι καλό να γίνει factory reset;

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

hello, μου επεσε και εσπασε η οθονη στο xiaomi miA1, και ρωτησα για κοστος και υπαρχει ενα οχι original που ειναι 40-60 ευρω και το original απο xiaomi που παει 120+ ευρω. τι προτεινετε εχει δοκιμασει κανεις το fake screen μην τυχον δεν ειναι πολυ responsive στο touch ? εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το WiFi το έχω και γω, όπως και με το σήμα, σύγκριση με honor 8, εκεί που έχω 0 σήμα με το honor 8 με το Α1 δεν έχω καθόλου, και στα φουλ το Α1 την μια γραμμή την παίζει.

 

Σε ασανσέρ με το honor 8 μπορώ να μιλάω με το Α1 όχι, μου κόβει τις κλήσεις.

 

Μετρήσεις του WiFi με "WiFi analyzer"

 

Η μείωση των σημάτων ευθύνεται επειδή έχει μεταλλική πλάτη.

 

hello, μου επεσε και εσπασε η οθονη στο xiaomi miA1, και ρωτησα για κοστος και υπαρχει ενα οχι original που ειναι 40-60 ευρω και το original απο xiaomi που παει 120+ ευρω. τι προτεινετε εχει δοκιμασει κανεις το fake screen μην τυχον δεν ειναι πολυ responsive στο touch ? εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι?

 

Και οι δύο ίδιες είναι, παρε την απ το honorbuy αυθεντική 50€ σε 4 μέρες στα χέρια σου.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ το νέο update. Το safety net πέρασε. Bluetoothδεν έβλεπα μπαταρία κ δεν βλέπω. Κάτι άλλο δεν ξέρω να πω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης να πω ότι με το προβληματικό update "καθυστερούσε" λίγο το αποτύπωμα. Τώρα επανήλθε.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το update July 2018 . Μέγεθος ενημέρωση 467.3 MB
Ήρθε και σε μένα, δεν είχα πάρει την προηγούμενη που αποσύρθηκε, είναι μεγαλύτερη από 1gb, ελπίζω να μην έχει προβλήματα αυτή η έκδοση.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα, δεν είχα πάρει την προηγούμενη που αποσύρθηκε, είναι μεγαλύτερη από 1gb, ελπίζω να μην έχει προβλήματα αυτή η έκδοση.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν ακούσεις ότι την ξανά πήραν πίσω δεν Θα είναι περίεργο...

Μας συνήθισε πλέον και θα μας κακοφαίνεται όταν δεν θα την περνούν πίσω

Link to comment
Share on other sites

Είπα να την αφήσω να εγκατασταθεί, ελπίζω ότι δεν θα μετανιώσω. Λίγο μικρότερα τα κυκλακια για τους φακέλους εφαρμογών, σκοτεινό θέμα βλέπω, ίσως είναι λόγω ώρας καθώς το είχα να αλλάζει φωτισμό όταν βραδιάσει, δεν βλέπω κάτι άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμενα και ρην κατεβαζω τωρα.Αλλα θελω να ρωτήσω:Γιατι δεν μου βγαζει αυτόματα ειδοποίηση για την ενημέρωση,αλλα πρεπει να κανω εγω έλεγχο; Συμβαίνει και σε άλλους αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Πλέον το λαμπάκι των ειδοποιήσεων δεν αναβοσβήνει αλλά μένει σταθερά αναμμένο.
Μήπως έχει καμία ρύθμιση γιαυτό; νομίζω το βλέπεις πιο εύκολα όταν αναβοσβήνει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καμία ρύθμιση γιαυτό; νομίζω το βλέπεις πιο εύκολα όταν αναβοσβήνει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το διάβασα πριν λίγο στο xda. Λένε ότι είναι bug.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε τώρα διόρθωση της διόρθωσης δηλαδή...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...