Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, μόλις παραγγειλα το τηλέφωνο και περιμένω να έρθει. Θέλω να το κάνω δώρο στην γυναίκα μου, οπότε μόλις το παραλαβω θα βάλω την Google cam. Μετά να κάνω αναβάθμιση λογισμικου ή όχι; Τι άλλο πρέπει να σεταρω; Ευχαριστώ πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον επιλογή για να μην κατεβαίνει η κουρτίνα σε περίπτωση που απλά πατήσουμε το power και ανοίξει η οθόνη... (όχι σε τσέπη... Σε τραπέζι πχ)

 

Να μην μπορεί ο καθένας να κλείσει πχ το WiFi...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μετα το δευτερο update του Μαιου το τηλεφωνο χανει την δευτερη sim(sim empty λεει).

Το παρατηρησα κατα τυχη γιατι δεν ειχα τηλ στον προσωπικο μου αριθμο.

Με επαννεκινηση και ρυθμιση των sim για τα δεδομενα,μνμ και κλησεις επανερχεται.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον;

Εννοειται πως η sim μπηκε σε αλλο τηλ και παιζει αψογα.

Δεν εχω κανει factory reset ακομη γιατι βαριεμαι να το ξαναστηνω.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με την δεύτερη SIM σε μένα.

 

Και φυσικά δεν έχω κάνει factory reset και ούτε έχω σκοπό.

 

Αλλά αυτό, που πρέπει οπωσδήποτε να είναι χαλασμένος ο proximity, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Το ίδιο κάνει (αν και σε μικρότερο βαθμό) και στο 6p. Και σε αυτό είναι χαλασμένος ο σένσορας;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μετα το δευτερο update του Μαιου το τηλεφωνο χανει την δευτερη sim(sim empty λεει).

Το παρατηρησα κατα τυχη γιατι δεν ειχα τηλ στον προσωπικο μου αριθμο.

Με επαννεκινηση και ρυθμιση των sim για τα δεδομενα,μνμ και κλησεις επανερχεται.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον;

Εννοειται πως η sim μπηκε σε αλλο τηλ και παιζει αψογα.

Δεν εχω κανει factory reset ακομη γιατι βαριεμαι να το ξαναστηνω.

Εγώ το έχω περίπου δύο μήνες αυτό το θέμα. Κλείνοντας τη sim και επαναφέροντας τη, μέσα από τις ρυθμίσεις, επανέρχεται.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περίπου δύο μήνες αυτό το θέμα. Κλείνοντας τη sim και επαναφέροντας τη, μέσα από τις ρυθμίσεις, επανέρχεται.

 

Εμενα δεν εχει επιλογη να την κλεισεις.Ειναι ηδη κλειστη και δεν σε αφηνει να κανεις κατι.

Μονο με επαννεκινηση στρωνει.Αλλα μου το κανει τωρα απο του Μαιου τα update και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Διαβάζω, διαβάζω για θέματα με τον proximity, ξεκλειδώματα στις τσέπες κλπ. θέματα τα οποία ουδέποτε είχα στη δική μου συσκευή.

Για όσους αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα, μπείτε Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και τοποθεσία -> Smartlock -> Εντοπισμός onbody και βάλ' τε το Ανενεργό! Έτσι το έχω και ουδέποτε είχα το παραμικρό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κουφό;;; Μόλις έστησα ένα Mi A1. Και το περίεργο είναι ότι στο Mi Note 3 μου την βγάζει κανονικά για εγκατάσταση.

 

https://drive.google.com/file/d/1CDKbCrh10akDZ5cZU1FQxD797fj6ny8r/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την sim το είχα στις αρχές, ακριβώς όπως το λες. Δε κατάλαβα πότε αν έφταιγε η βάση της κάρτας, η κάρτα ή το λογισμικό, πάντως κάποια στιγμή άλλαξα κάρτα και από τότε δεν το ξανά είχα.
Link to comment
Share on other sites

Κουφό;;; Μόλις έστησα ένα Mi A1. Και το περίεργο είναι ότι στο Mi Note 3 μου την βγάζει κανονικά για εγκατάσταση.

 

https://drive.google.com/file/d/1CDKbCrh10akDZ5cZU1FQxD797fj6ny8r/view?usp=drivesdk

 

ΝΑΙ ρε φιλε ...και νόμιζα οτι ήμουν εγω τρελος...στο δικό μ Α1 το εχω βαλει...

μου φέρνουν ενα αλλο Α1 καινούριο να το στήσω και το έψαχνα 1 ωρα στο playstore (φυσικά δεν το βρηκα ποτέ)... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την sim το είχα στις αρχές, ακριβώς όπως το λες. Δε κατάλαβα πότε αν έφταιγε η βάση της κάρτας, η κάρτα ή το λογισμικό, πάντως κάποια στιγμή άλλαξα κάρτα και από τότε δεν το ξανά είχα.

 

Βαζω την δευτερη η οποια ειναι και τριων μηνων καρτα,σε nexus 5 x και παιζει αριστα.Το δοκιμασα δυο μερες.Στο a1 το κανει καθημερινα.Εν τω μεταξυ μην νομιζεις πως εχω βγαλει τις καρτες απο οταν μου το εδωσαν απο την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το δεύτερο update του Μαΐου χάνει επαφές.Εξαφανιζονται εγγραφές,συγχρονίζει με το Google contacts και έτσι χάνω επαφές. Δοκίμασα downgrade σε παλιότερη έκδοση Απριλίου ..αλλά..αφού τα σβήνει όλα και έχει κρατήσει το security patch May 5...!!!! Καμμία βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφές είναι πολύ δύσκολο να φταίει το android και άρα το οποίο update και πιο πιθανό να φταίει η εφαρμογή contacts της google που πρόσφατα αναβαθμίστηκε. Γενικά οι εφαρμογές μηνυμάτων, επαφών και κλήσεων της google βγάζουν πολλές φορές απαράδεκτα bug για το όνομα που κουβαλάνε και κάνουν πολύ καιρό να διορθωθούν. Προσωπικά έχω σταματήσει να τις κάνω update με το που βγαίνουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βαζω την δευτερη η οποια ειναι και τριων μηνων καρτα,σε nexus 5 x και παιζει αριστα.Το δοκιμασα δυο μερες.Στο a1 το κανει καθημερινα.Εν τω μεταξυ μην νομιζεις πως εχω βγαλει τις καρτες απο οταν μου το εδωσαν απο την δουλεια.

 

Κοίτα και σε μένα δε κατάλαβα τι άλλαξε, απλά κάποια στιγμή άλλαξα χώρα και άρα και δεύτερη sim και σταμάτησε να το κάνει στη νέα δεύτερη. Το άλλο που είχα βρει να κάνω αντί για restart ήταν να βγάζω τις κάρτες και να τις ξαναβάζω με ανοιχτό το τηλ (κουβαλαγα τη πινέζα μαζί με τα κλειδιά). Ζήταγε πάλι πιν και δούλευε.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις τη θέση της κάρτας και να δεις αν χάνει τη κάρτα που είναι σε συγκεκριμένη θέση ή την συγκεκριμένη κάρτα - εδώ δε θυμάμαι τι συνέβαινε.

Link to comment
Share on other sites

Κουφό;;; Μόλις έστησα ένα Mi A1. Και το περίεργο είναι ότι στο Mi Note 3 μου την βγάζει κανονικά για εγκατάσταση.

 

https://drive.google.com/file/d/1CDKbCrh10akDZ5cZU1FQxD797fj6ny8r/view?usp=drivesdk

 

 

Σε εμενα μπηκε κανονικα

ΜΙ Α1 οχι ροοτ εκδοση 8.0.0 5/5/2018

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα κανονικα.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι το παραπανω και ξεχωριστό εχει αυτη η εφαρμογή...
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα κανονικα.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι το παραπανω και ξεχωριστό εχει αυτη η εφαρμογή...

 

Με έχει βολέψει γιατί έχει ρύθμιση όταν ανοίγεις μια φωτογραφία να έχει 100% φωτεινότητα...

Επίσης δεν με βολεύει αυτό της Google γιατί δεν έχει επιλογή να κάνει ταξινόμηση κατά ημερομηνία κτλ... Και μου τα βγάζει όπως να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω ένα προβληματισμό μου ίσως είναι και off topic, συγχωρέστε με. Μου συμβαίνει 2η ή 3η φορά. Το πρωί ήμουν κάπου είχα κάνονικα σήμα και μάλιστα 4g,έμπαινα κανονικά ίντερνετ και όταν πήγα να κάνω κλήση μου έλεγε μη διαθέσιμο δίκτυο!δόκιμαζω να στείλω sms τίποτα. Ίντερνετ κανονικά όμως πήγαινε σφαίρα.Μονο με επανεκκίνηση έστρωσε αυτό. Όταν μου είχε συμβεί παλιότερα είχα πάρει τηλέφωνο στην κοσμοτε και κλασσικα δεν έβγαλα άκρη, μου είπαν οτι μπορεί να φταίει η συσκευή μου , μπορεί να ήταν το σημειο που συνέβη πάντως απάντηση δεν πήρα.εχετε ιδέα πως συμβαίνει αυτό το αλλόκοτο πράγμα?
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό και ευθύνεται η κεραία στο μεγαλύτερο ποσοστό που είσαι συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή ή η κάρτα σιμ έχει παραδώσει πνεύμα και σπανιότερα η συσκευή.

 

Προληπτικά πάρε μια σιμ και κάλεσε την κοσμοτε να σου κάνει ενα ρεσταρτ την γραμμή σου (αυτό κρατάει 10 λεπτά να έχεις πάρει τα μέτρα σου).

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη εμεινα απο κινητο και ψαχνω ενα ενα τηλεφωνο με stock android θελω να σας ρωτησω αν αναβουν τα κουμπια πανω στην οθονη.τα αφης εννοω.

εκτος και αν γινετε με καμια εφαρμογη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη εμεινα απο κινητο και ψαχνω ενα ενα τηλεφωνο με stock android θελω να σας ρωτησω αν αναβουν τα κουμπια πανω στην οθονη.τα αφης εννοω.

εκτος και αν γινετε με καμια εφαρμογη.

 

Ναι, τα πλήκτρα ειναι φωτιζόμενα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία το έχω παρατηρήσει και εγώ (κρατάει λιγότερο). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ξαφνικά σταματάνε οι ήχοι όταν κλειδωνεις και ξεκλειδώνεις την οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα πλήκτρα ειναι φωτιζόμενα.

 

 

παλι καλα..αυτο ειναι στα (+) γιατι στο note 5A που εχω δεν βρηκα τροπο να ειναι αναμμενα.

ευχαριστω :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μπαταρία το έχω παρατηρήσει και εγώ (κρατάει λιγότερο)

 

Και με την πρώτη του Μαΐου συμβαίνει, δεν έβαλα ποτέ τη δεύτερη γιατί είδα το πρόβλημα με τα ακουστικά. Τέταρτη φόρτιση από τότε που το παρακολουθώ και βλέπω ένα 20-30% λιγότερο χρόνο αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα..αυτο ειναι στα (+) γιατι στο note 5A που εχω δεν βρηκα τροπο να ειναι αναμμενα.

ευχαριστω :up:

 

Και το MiA1 έχει αυτό το πρόβλημα. Τα δικά μου κουμπιά δεν είναι αναμμένα απο τη μέρα που πήρα ορεο.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...