Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ.

Έχει κάποιος σύγκριση το mi A1 με το Samsung j7 2017 να μου πει διαφορές στην πράξη.

Έχω το redmi note 4 snapdragon και θέλω να το αλλάξω.

Σκέφτομαι αυτά τα δύο ή το redmi note 5 plus.

Γράφω εδώ για να μου απαντήσει κάποιος κάτοχος της συσκευής που παρασάγγας από τα χέρια του και τα δύο πρώτα κινητά που αναφέρω.

Το samsung Που αναφερεις εχει μονο 16 gb αποθηκευτικο απο τα οποια τα μισα θα τα εχει δεσμευμενα το συστημα οποτε δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Αφου εχεις redmi note 4 γιατι να πας στο mi a1 η στο redmi 5 plus ? Εχουν ελαχιστες διαφορες. Για εμενα καλυτερα να περιμενεις το redmi note 5 pro που θα εχει και ισχυροτερο Soc.

Link to comment
Share on other sites

Το samsung Που αναφερεις εχει μονο 16 gb αποθηκευτικο απο τα οποια τα μισα θα τα εχει δεσμευμενα το συστημα οποτε δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Αφου εχεις redmi note 4 γιατι να πας στο mi a1 η στο redmi 5 plus ? Εχουν ελαχιστες διαφορες. Για εμενα καλυτερα να περιμενεις το redmi note 5 pro που θα εχει και ισχυροτερο Soc.

 

Ουπς. Αυτό δεν το είχα προσέξει. Ευχαριστώ.

Σε αυτό το καινούργιο που βγάνει τώρα με το καινούργιο socket αναφερόμουν.

Έχουμε χάσει τη μπάλα με τα ονόματα στη Xiaomi.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. θέλω να αγορασω αυτό το κινητό στον πατέρα μου. δεν έχει τρομερές απαιτήσεις. το θέμα είναι ότι είχα δει ένα βίντεο που αναφέρε ότι όταν παίρνεις τηλέφωνο(ακουμπάει το κινητό στο αυτί) τότε άνοιγε η έκλεινε το WiFi και γενικά έκανε διάφορα "κουλά" πράγματα.

επειδή είναι μεγάλος ο πατέρας μου και αν κάνει τέτοια θα θέλει να το πετάξει αξίζει να του το αγορασω;

Link to comment
Share on other sites

Ουπς. Αυτό δεν το είχα προσέξει. Ευχαριστώ.

Σε αυτό το καινούργιο που βγάνει τώρα με το καινούργιο socket αναφερόμουν.

Έχουμε χάσει τη μπάλα με τα ονόματα στη Xiaomi.

Ναι χαλια τα εχουν κανει παλι.. E για εμενα καλυτερα να περιμενεις κανα μηνα διμηνο και να πας σε εκεινο κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα από το σημερινό τεστ της μπαταρίας είναι πολύ θετικά.

Το τεστ έγινε σε προσομοίωση συνθηκών όπου είμαστε όλη μέρα έξω και χρησιμοποιούμε μόνο data χωρίς καθόλου wifi. Πχ σ ένα ταξίδι κλπ.

 

Σε 13 ώρες από την πλήρη φόρτιση περίπου έβγαλε 6 ώρες οθόνη με κατανάλωση 93%. Χωρίς καθόλου wifi.

Η χρήση περιελάμβανε τα πάντα εκτός παιχνίδια.

Μισή ώρα τηλεφωνικές κλήσεις, κάπου 40 λεπτά συνομιλίας στον messenger, mailing, WPS Office, browsing, χρήση διαφόρων εφαρμογών, messages, Facebook, downloading αρχείων και εφαρμογών, ακρόαση μουσικής μέσω ΒΤ στο αυτοκίνητο, και ήταν συνδεδεμένο συνεχώς με το Android smartwatch μου.

 

09da560d43f42ff8be0c820c62eeee0f.jpgb73be533ef93ec855aac5a0a678ee077.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι, κάποιοι δεν έχουμε δει του Φεβρουαρίου ακόμη !!! :lol:

Προφανώς πρέπει να ενημερωθεί το play services πρώτα, όπως προαναφέρθηκε.

Δε βλέπω όμως και κάποιο λόγο βιασύνης, θα γίνει αργά η γρήγορα. :)

Του Φεβρουαρίου δεν την είδαμε λόγου της Κινεζικής Πρωτοχρονιάς 3 εβδομάδες αργίας είχαν.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@nickchris και γενικά όλα τα παιδιά στα προηγούμενα ποστ.

 

Στην δουλειά έχω άθλιο σήμα, όπως επίσης και στο σπίτι στην κύρια κάρτα που χρησιμοποιώ αυτόν τον καιρό, που είναι η cosmote. Σε εξωτερικούς χώρους στην πόλη είναι αρκετά καλό έως τέλειο θα έλεγα. Αυτήν την κάρτα κράτησα όμως (εφόσον σε αυτήν έχω προφανώς χρόνο ομιλίας και δεδομένα) κλείνοντας την Vodafone. Το αναφέρω μόνο γιατί ειπώθηκε για το σήμα και φυσικά είναι λογικό να παίζει ρόλο στην διάρκεια της μπαταρίας.

 

Για launcher, σχεδόν από την πρώτη στιγμή έχω αυτόν

 

https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-rootless-pixel-2-launcher-google-t3688393

 

Αν και έχω αγορασμένο και τον Nova.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι χρόνια με συσκευές xiaomi. Το MiA1 το πήρα για την κόρη. Γνωρίζει κάποιος πως θα βάλει θέματα και γραμματοσειρές. Κάπου διάβασα για άλλους launcher. Αν ναι μπορείτε να προτείνετε κάποιους. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είδα δύο φορές να αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα λάθος, άλλο το soc, άλλο το socket.

 

Το soc σημαίνει system on chip, δηλαδή ο επεξεργαστής και τα παρελκόμενα υποσυστήματα που πάνε μαζί για οικονομία χώρου μέσα στην ίδια συσκευασία του chip. Το socket στα κινητά δεν έχει νόημα σαν όρος μιας που οι επεξεργαστές δεν είναι αφαιρούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είδα δύο φορές να αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα λάθος, άλλο το soc, άλλο το socket.

 

Το soc σημαίνει system on chip, δηλαδή ο επεξεργαστής και τα παρελκόμενα υποσυστήματα που πάνε μαζί για οικονομία χώρου μέσα στην ίδια συσκευασία του chip. Το socket στα κινητά δεν έχει νόημα σαν όρος μιας που οι επεξεργαστές δεν είναι αφαιρούμενοι.

 

Οκ φίλε συγχώρεσε με αλλά βλέπεις πολλές φορές η αυτόματη πληκτρολόγηση δημιουργεί και τα προβλήματά της

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δοκιμάσει κάποιο launcher που να διατηρεί το νέο future του Oreo όπου με press and hold στο εικονίδιο μιας εφαρμογής μπορείς να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες ;

f53bb0e83873ba5470caf4bea3aabe92.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο Nova pro με Sesame shortcuts (έξτρα plugin app)
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε συγχώρεσε με αλλά βλέπεις πολλές φορές η αυτόματη πληκτρολόγηση δημιουργεί και τα προβλήματά της

 

Δύο ξυλιές στο χέρι και θα το γράψεις 30 φορές στο τετράδιο για αύριο...

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για προσωπικές απολογίες και συγχώρεση, απλά για να μη το δει κάποιος που δε ξέρει και νομίζει ότι είναι όρος το έγραψα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Ο Nova pro με Sesame shortcuts (έξτρα plugin app)
Δούλεψε μια χαρά ο Nova αρκεί να μην αλλάξεις το εικονίδια. Για να δουλέψει το press & hold πρέπει να έχεις στρογγυλά εικονίδια. Εγώ τα έκανα τετράγωνα και για αυτό δεν μου δούλευε.

7bf9cd4526b721da2e8a3dee0e420ad0.jpg87c595594fa6fe3b3e4b79c2e07f9ca1.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω δοκιμάσει, έχω την pro έκδοση. Δεν διαθέτει δυστυχώς αυτή την δυνατότητα. Με press and hold βγάζει τις ρυθμίσεις του και διαγραφή ή απεγκατασταση της εφαρμογής.

 

@katostarakos

Θα τον δοκιμάσω κάποια στιγμή τον Microsoft αν και με χαλάει που φέρνει σε Windows.

 

Αυτό που δεν έχουμε πει για το Α1 είναι η ποιότητα συνομιλίας, το δυνατό σήμα, το πολύ καλό και δυνατό ηχείο και την αρκετά ικανοποιητική οθόνη.

Μαζί με την μπαταρία η οποία όπως φαίνεται θα μου βγάλει μέχρι το βράδυ 6 ώρες οθόνης μόνο με 3g, κάνουν την συσκευή εξαιρετική.

Είμαι πλήρως ικανοποιημένος τόσο εγώ από το Α1 οσο και η γυναίκα μου από τον μεγάλο αδελφό Max2.

Γλυτώσαμε πολλά χρήματα και κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας.

 

Βλέπω με φυσιολογική χρήση να μου βγάζει δύο μέρες. Υπό κανονικές συνθήκες στο σπίτι και στο γραφείο δουλεύω με mini iPad 4.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εσυ που εχεις α1 και max 2 , ποια η αποψη σου για τη συγκριση των 2 συσκευων; Σε ταχυτητα, οθονη,φωτογραφια ποιο παει καλυτερα; Και απο ηχο στο ηχειο θα ηθελα να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα ποσα χρονια εγγυηση δινει η αντιπροσωπεια? Αλλα καταστηματα γραφουν 1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας και αλλα 2...
Link to comment
Share on other sites

Εσυ που εχεις α1 και max 2 , ποια η αποψη σου για τη συγκριση των 2 συσκευων; Σε ταχυτητα, οθονη,φωτογραφια ποιο παει καλυτερα; Και απο ηχο στο ηχειο θα ηθελα να μαθω.

 

ο ηχος του max2 νομιζω ειναι ο πιο δυνατος που υπαρχει κ μετα του Mi A1.

αυτο διεκρινα σημερα σε αλυσιδα που τα τσεκαρα μαζι με ολα τα νεα Huawei κ τα πιο παλια xiaomi.

 

edit...αν το αγορασω τι λετε να κανω αλλαγη σε oreo;

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσυ που εχεις α1 και max 2 , ποια η αποψη σου για τη συγκριση των 2 συσκευων; Σε ταχυτητα, οθονη,φωτογραφια ποιο παει καλυτερα; Και απο ηχο στο ηχειο θα ηθελα να μαθω.

 

Δεν τα έχω βάλει δίπλα δίπλα να δω ποιο είναι πιο γρήγορο αλλά σίγουρα κι εκείνο δεν έχει κολλήματα και δείχνει το ίδιο γρήγορο.

Σε ήχο σαφώς και είναι πιο δυνατό το max 2 και μάλλον πιο έχει πιο ποιοτικό ήχο. Λειτουργεί σαν ηχείο και το ακουστικό πάνω αλλά σε πολύ μικρότερη ένταση.

Αν μπορείς το μέγεθος του max και δεν σ ενδιαφέρει το καθαρό Android πάρε το max. Η μπαταρία του είναι άλλο πράγμα. Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε αυτονομία.

 

ο ηχος του max2 νομιζω ειναι ο πιο δυνατος που υπαρχει κ μετα του Mi A1.

αυτο διεκρινα σημερα σε αλυσιδα που τα τσεκαρα μαζι με ολα τα νεα Huawei κ τα πιο παλια xiaomi.

 

edit...αν το αγορασω τι λετε να κανω αλλαγη σε oreo;

 

Να περάσεις αμέσως το Oreo και μην δίνεις σημασία σε ότι διαβάζεις.

Διάβαζα πριν το αγοράσω για προβλήματα σε dialer, υπερβολική κατανάλωση στο ΒΤ κι ένα σωρό άλλα από τα οποία δεν συνάντησα τίποτα.

Από το 2010 που έχω Android υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια software προβλήματα που αντιμετωπίζουν μερικοί μόνο χρήστες οφείλονται σε εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει μόνο αυτοί η σε διάφορες επεμβάσεις και μερικές φορές σε hardware θέματα που μπορεί να έχει η συσκευή τους.

 

Η αναβάθμιση Ιανουρίου που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή (είχε δοθεί και σταμάτησε κάποια άλλη έκδοση προηγουμένως), είναι πολύ σταθερή και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Απλά με το που την περάσεις κάνε αμέσως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και καπάκι ένα restart και μετά άρχισε να το στήνεις.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα ποσα χρονια εγγυηση δινει η αντιπροσωπεια? Αλλα καταστηματα γραφουν 1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας και αλλα 2...

 

http://www.xiaomi-greece.gr/support

Το λέει ξεκάθαρα, 2 έτη. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.υπαρχει τροπος να απενοργοποιω την οθονη με καποιο γκατζετ?..η μονη επιλογη ειναι ο χρονος αδρανειας?
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η oreo.

 

Ο βασικότερος λόγος όμως για τον οποίο δεν θα επέστρεφα ποτέ σε nougat και πίσω είναι το night light. Πραγματικά αυτό το πράγμα κάνει την εμπειρία μου με το κινητό τόσο πιο ευχάριστη το βράδυ που δεν υπάρχει γυρισμός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καλησπερα.υπαρχει τροπος να απενοργοποιω την οθονη με καποιο γκατζετ?..η μονη επιλογη ειναι ο χρονος αδρανειας?

 

Εννοείς χωρίς να πατάς το power button; Το είχα ψάξει κάποια στιγμή αυτό μιας και είχα μάθει στο double tap και δεν είχα όρεξη για κουμπιά, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο widget που να δουλεύει απροβληματιστα.

 

Είχα δει και κάποιες εφαρμογές που πρόσθεταν gestures στο fingerprint sensor, αλλά κι εκεί τζίρος..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο στοκ android αυτό (από άλλη συσκευή εννοούσα ότι το είχα συνηθίσει).

 

Σε άλλες συσκευές που το είχα κάνει το είχα κάνει με άλλη rom και kernel (βαριέμαι να ασχολούμαι με τέτοια πλέον), με απλή εφαρμογή δεν ξέρω αν γίνεται

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να το βάλει και η Google, αλλά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα γίνει όταν όλες οι συσκευές θα έχουν fingerprint sensor επάνω στην οθόνη και αν

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το double tap πως μπορω να το ενεργοποιησω?

 

Αν βάλεις Nova launcher μπορείς να έχεις 2 tap και πολλές άλλες ανέσεις και είναι ο τοπ launcher για στοκ λειτουργικά.

Βέβαια πρέπει να πάρεις τον premium, οι περισσότεροι μας την πήραμε 0.50€ αλλά κατά καιρούς βγαίνει ξανά η προσφορά αυτή.

Πάντως και τα 4+€ μια χαρά είναι για τον συγκεκριμένο.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλοι free launchers με double tap, όπως ο tsf. Αλλά αν δεν κάνω λάθος, αν η συσκευή δεν το υποστηρίζει λειτουργεί για να κλείσει η οθόνη αλλά όχι για να ανοίξει.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...