Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκίμασα εγώ, στην ουσία ξεκλειδώνει τον bootloader, κάνει root, περνάει την εφαρμογή και το API, αφαιρεί το root και κλειδώνει ξανά τον bootloader. Και όλα αυτά μέσα σε δύο λεπτά! Χαοτική η διαφορά της google camera με αυτή της Xiaomi.

 

Αν ισχύουν οι εντολές που ο κατασκευαστής είπε ότι εκτελεί, δεν κάνει ποτέ root, απλά ξεκλειδώνει boot loader, κάνει fast boot με twrp αλλάζει την ρύθμιση κάτω από adb και κλειδώνει bootloader οπότε στο επόμενο restart το τηλέφωνο είναι καθαρό.

 

Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να φιτιλιασω κανένα, αν και ήμουν ένθερμος υποστηρικτής της εν λόγω συσκευής, οφείλω να πω ότι έχω ξενερώσει..

-Το εχω δει να reboot μονο του.

-8/10 οταν θα με πάρουν θα πρέπει να κατεβάσω τη μπάρα ειδοποιησεων για να απαντήσω στη κλήση!

-κάποιες φορές μετα 1-2λεπτα ενώ μιλάω και με ακούνε να μην τους ακούω ξαφνικά.

-το τελευταίο διάστημα τυχαίνει η μια γραμμή να κολλάει, να μου δείχνει ότι εχω σήμα και οταν με καλουν να βλέπουν οτι είναι κλειστό. Την ιδια στιγμή στη δεύτερη γραμμή με καλούν κανονικά!

-η κάμερα εχει παραγινει αργή οταν βγάζεις φωτογραφία.

Ολα τα update τα εχω με καθαρή εγκατασταση χωρίς root κλπ.

Παρόμοια πρόβληματα έχει συνάδελφος που τα ειχαμε αγοράσει περίπου την ιδια περιοδο.

 

Από αυτά που λες, ούτε ένα δεν μου έχει τύχει, ούτε μια φορά.

 

Και από τότε που άλλαξα και χώρα, το σκίζω διπλάσια το κινητό και είναι όλη την ώρα με χειρότερο σήμα.

 

Συμπεριφέρεται σαν ναυαρχίδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιου είδους θέμα μετά τη διαδικασία αυτή? Η απολαμβάνουμε πλέον και τα 2 camera apps (stock και gcam) απροβλημάτιστα?

Αν ακολουθήσεις με τη σειρά τα βήματα δεν έχεις πρόβλημα. Περνάς πρώτα τους drivers που περιλαμβάνει και στη συνέχεια προχωράς στη σύνδεση του κινητού και την εγκατάσταση. Το μόνο που πρέπει να έχεις κάνει, είναι να έχει βγάλει οποιοδήποτε κλείδωμα οθόνης (π.χ. δακτυλικό αποτύπωμα, μοτίβο, κ.α.) και μέσα από το developer options στις ρυθμίσεις, να έχεις ενεργοποιήσει το OEM unlocking και το USB debugging.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος προερχόμενος από S7. Εντάξει πολύ καλό και τίμιο τηλέφωνο για 269 από πλαίσιο.

Πήρα το oreo και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι όση ώρα έκανε να κάνει επανεκκίνηση το s7 αυτό πέρασε την oreo. Προς το παρών δεν έχω εντοπίσει κανένα προβληματάκι και μου έχει κάνει θετική εντύπωση η μπαταρία.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα ενημέρωση Φεβρουάριου δεν μου ήρθε ακόμη

Μια από τα ίδια και εγώ

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να φιτιλιασω κανένα, αν και ήμουν ένθερμος υποστηρικτής της εν λόγω συσκευής, οφείλω να πω ότι έχω ξενερώσει..

-Το εχω δει να reboot μονο του.

-8/10 οταν θα με πάρουν θα πρέπει να κατεβάσω τη μπάρα ειδοποιησεων για να απαντήσω στη κλήση!

-κάποιες φορές μετα 1-2λεπτα ενώ μιλάω και με ακούνε να μην τους ακούω ξαφνικά.

-το τελευταίο διάστημα τυχαίνει η μια γραμμή να κολλάει, να μου δείχνει ότι εχω σήμα και οταν με καλουν να βλέπουν οτι είναι κλειστό. Την ιδια στιγμή στη δεύτερη γραμμή με καλούν κανονικά!

-η κάμερα εχει παραγινει αργή οταν βγάζεις φωτογραφία.

Ολα τα update τα εχω με καθαρή εγκατασταση χωρίς root κλπ.

Παρόμοια πρόβληματα έχει συνάδελφος που τα ειχαμε αγοράσει περίπου την ιδια περιοδο.

Πλεον εχω ξενερώσει με την υποστήριξη του stock Android απο τη xiaomi. Αν κ δεν είμαι για αλλαγή τηλεφώνου, αν μπορεσω όμως να βρω σε προσφορα το mi note 3 στα 230-240€ θα το κάνω με τυφλα μάτια και θα επιστρεψω σε miui. Μεχρι και να το κανω ανταλλαγη με το 5x σκέφτομαι στην ανάγκη.

Ειναι κρίμα παντως να χαντακωνεται ετσι αυτη η συσκευή απο τη κακη υποστήριξη της xiaomi. Τοσα update απο τα Χριστούγεννα και μετά εχουν δώσει και τη μια λαλακια μετα την αλλη κάναν και ακομα πρόβληματα παραμένουν. Ναι ήμουν απο αυτούς που εδινα χρόνο και περίμενα οτι θα στρώσει το θέμα, αλλα πλεον εχω απογοητευτεί..

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ περίεργο

Εγώ δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις

 

Καλημέρα εμένα ενημέρωση Φεβρουάριου δεν μου ήρθε ακόμη

 

Μια από τα ίδια και εγώ

Ούτε σε μένα έχει έρθει αλλά δεν βιάζομαι

Τα updates έρχονται ανά bundles, δεν έρχονται σε όλους ταυτόχρονα

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχει κανείς άλλος θέμα με χαμηλή ένταση ήχου σε ακουστικά με bluetooth? Το ίδιο θέμα έχω και με ένα παλιό moto g 1st gen, αλλά με το παλιό μου OPO καθώς και ένα moto g 2nd gen, ο ήχος είναι μια χαρά. Αν συνδέσω τα ίδια ακουστικά με το καλώδιο ακούγονται μια χαρά, οπότε το θέμα φαίνεται να είναι στη σύνδεση με bluetooth
Link to comment
Share on other sites

με την γρηγορη φορτιση τι ισχυει;εχει μονο στα χαρτια;.

Έχετε δοκιμάσει με κάποια εφαρμογή για το αν κάνει γρήγορη φόρτιση ή όχι;

Γιατί προσωπικά, χωρίς να το τσεκαρω, μια χαρά γρήγορη φόρτιση μου φαίνεται βάση τον χρόνο που φορτίζει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει με κάποια εφαρμογή για το αν κάνει γρήγορη φόρτιση ή όχι;

Γιατί προσωπικά, χωρίς να το τσεκαρω, μια χαρά γρήγορη φόρτιση μου φαίνεται βάση τον χρόνο που φορτίζει.

 

ειμαι στην πρωτη φορτιση εγω.μια ωρα και στο 60 τοις 100.ειδα στο xda οτι δεν εχει πληρωσει σχετικη αδεια σε qualcom

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν οι εντολές που ο κατασκευαστής είπε ότι εκτελεί, δεν κάνει ποτέ root, απλά ξεκλειδώνει boot loader, κάνει fast boot με twrp αλλάζει την ρύθμιση κάτω από adb και κλειδώνει bootloader οπότε στο επόμενο restart το τηλέφωνο είναι καθαρό.

 

Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω με το χέρι.

 

Αν εννοείς μέσω τερματικού, μπορείς, όταν έχεις χρόνο, να δώσεις (αν τα γνωρίζεις) τα βήματα κι εδώ;

Γιατί κι εγώ "με το χέρι" τα κάνω όλα λόγω Ubuntu. ;)

 

Edit: Βρήκα αυτό το link, που νομίζω είναι ό, τι ρώτησα πιο πάνω, άρα είμαι καλυμμένος.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μέτρηση με το antutu

nnkeQn

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν;θα με τρελαίνει ευχάριστα το κινητό; Από τις 15:30 που το έβγαλα από το φορτιστή μέχρι τώραε wifi, λίγες φωτό και μια κλήση και δεν έχει πέσει ούτε 1% η μπαταρία; Τόσο βράχος το stock?
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν;θα με τρελαίνει ευχάριστα το κινητό; Από τις 15:30 που το έβγαλα από το φορτιστή μέχρι τώραε wifi, λίγες φωτό και μια κλήση και δεν έχει πέσει ούτε 1% η μπαταρία; Τόσο βράχος το stock?

Εντάξει είναι καλή η μπαταρία του αλλά όχι τόσο... :P Λογικά είσαι στην πρώτη χρήση, οπότε δεν είναι αξιόπιστη η ένδειξη του.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι καλή η μπαταρία του αλλά όχι τόσο... :P Λογικά είσαι στην πρώτη χρήση, οπότε δεν είναι αξιόπιστη η ένδειξη του.
Μετά από 4μιση ώρες περίπου έπεσε 1%. Βλέπουμε. Ως τώρα με την 8.0.0 επάνω δεν έχω δει κάνα bug.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα εγώ, στην ουσία ξεκλειδώνει τον bootloader, κάνει root, περνάει την εφαρμογή και το API, αφαιρεί το root και κλειδώνει ξανά τον bootloader. Και όλα αυτά μέσα σε δύο λεπτά! Χαοτική η διαφορά της google camera με αυτή της Xiaomi.

 

Χαοτική η διαφορά όντως! Νάναι καλά το παλικάρι που έβγαλε αυτό το προγραμματάκι για μας που δεν έχουμε όρεξη να ασχοληθούμε περισσότερο!

 

Η κάμερα τώρα τα σπάει! :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαοτική η διαφορά όντως! Νάναι καλά το παλικάρι που έβγαλε αυτό το προγραμματάκι για μας που δεν έχουμε όρεξη να ασχοληθούμε περισσότερο!

 

Η κάμερα τώρα τα σπάει! :D

 

Ξέρουμε αν δουλεύει και στο mi 5x?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν δουλεύει και στο mi 5x?

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις στο forum όπου παραπέμπει το link ώστε να σου απαντήσει ο developer.

Αν και απ' ότι έχω δει αφορά μόνο το A1.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη διαφορά βέβαια είναι στην εμπρόσθια κάμερα! Μέρα με νύχτα είναι λίγο να πεις... :ο
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να μας πει με βήματα ένα προς ένα πως γίνεται αυτή η αλλαγή στην κάμερα για να λειτουργεί καλύτερα?

Αν μπορεί κάποιος ας γράψει έναν αναλυτικό οδηγό σας παρακαλώ με link από ότι προγράμματα χρειάζονται.

Δεν βγάζω άκρη από το xda.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να μας πει με βήματα ένα προς ένα πως γίνεται αυτή η αλλαγή στην κάμερα για να λειτουργεί καλύτερα?

Αν μπορεί κάποιος ας γράψει έναν αναλυτικό οδηγό σας παρακαλώ με link από ότι προγράμματα χρειάζονται.

Δεν βγάζω άκρη από το xda.

Ευχαριστώ πολύ!

Άκη αυτό που ζητάς δεν ξέρω αν θα όντως κάποιος μπορεί να το κάνει, να κάτσει να (ξανα)γραψει και ουσιαστικά να μεταφράσει το νήμα του xda. Αν δεν "καταλαβαίνεις" τις οδηγίες ίσως να μην είσαι και "έτοιμος" να το κάνεις. Και να να σου δώσω να καταλάβεις πιο καλά τι εννοώ, αν κάτι δεν πάει καλά ή απλά κολλήσεις κάπου, εδώ θα έρθεις (και λογικό αυτό) μετά να ξαναρωτήσεις "παίδες κόλλησα εδώ, τί έκανα λάθος" και μάλλοιν τις απορίες θα πρέπει να τις λύσει αυτός που το έγραψε. Φυσικά αυτό είναι και το νόημα μιας τέτοιου είδους κοινότητας (για να προλάβω όποιες αντιδράσεις) απλά θεωρώ πως πολύ δύσκολα κάποιος θα καθίσει, να κάνει μετάφραση ενός άλλου νήματος, εκτός αν ψηθεί, να κάνει έναν οδηγό, να γίνει sticky και να υπάρχει κάπου διαθέσιμος εύκολα και γρήγορα για όλους. Φιλικά. ;)

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά από περιέργεια και επειδή είναι και μεγάλο το νήμα, έχουμε μάθει γιατί είναι απενεργοποιημένα το camera2api και το eis;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...